Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Motocicleta 49 cc inmatriculabila la registrul auto sau primarie?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Bushwalker

Bushwalker

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.02.2024
Salut, e primul meu post si nu am gasit nimic asemanator pe aici, asa ca o sa fiu cat mai rapid si direct. Sunt posesor de permis cat. B si mi-a suras ideea de motocicleta de 125 cc cand am aflat ca s-a aprobat legea de anul trecut. Nu am apucat sa ma bucur prea tare intrucat legea se aplica doar la motocicletele de pana in 125 cc cu transmisie AUTOMATA. Subliniez automata. Eu am vrut o motocicleta ieftina (pana in 2000-2500e) si nu se gaseste nimic automat in bugetul asta. In fine, din una in alta am aflat de motocicletele de 49 cc care pot fi conduse cu categoria B. Problema mea e urmatoarea: Legea spune vehiculele pana in 49 cc care nu depasesc prin constructie 45 km/h se numesc mopedele si se inmatriculeaza la primarie cu numar galben. Motocicletele pe care le am gasit eu, desi au 49 cc depasesc viteza de 45 km/h deci ma gandesc ca nu se incadreaza la categoria mopede, ci la motociclete si ar trebui sa se poata inmatricula in registrul auto. Acum intrebarile mele sunt: 1-Legal, acestea sunt considerate motociclete sau mopede? 2- Se inregistreaza la primarie sau la registrul auto? Multumesc!

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
RAR nu face inmatriculari. Face omologari.

Edited by abac, 25 March 2024 - 08:51.


#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IEl23lGliTY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1ZpFd4kLTs8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009

View PostBushwalker, on 24 martie 2024 - 21:09, said:

Salut, e primul meu post si nu am gasit nimic asemanator pe aici, asa ca o sa fiu cat mai rapid si direct. Sunt posesor de permis cat. B si mi-a suras ideea de motocicleta de 125 cc cand am aflat ca s-a aprobat legea de anul trecut. Nu am apucat sa ma bucur prea tare intrucat legea se aplica doar la motocicletele de pana in 125 cc cu transmisie AUTOMATA. Subliniez automata. Eu am vrut o motocicleta ieftina (pana in 2000-2500e) si nu se gaseste nimic automat in bugetul asta. In fine, din una in alta am aflat de motocicletele de 49 cc care pot fi conduse cu categoria B. Problema mea e urmatoarea: Legea spune vehiculele pana in 49 cc care nu depasesc prin constructie 45 km/h se numesc mopedele si se inmatriculeaza la primarie cu numar galben. Motocicletele pe care le am gasit eu, desi au 49 cc depasesc viteza de 45 km/h deci ma gandesc ca nu se incadreaza la categoria mopede, ci la motociclete si ar trebui sa se poata inmatricula in registrul auto. Acum intrebarile mele sunt: 1-Legal, acestea sunt considerate motociclete sau mopede? 2- Se inregistreaza la primarie sau la registrul auto? Multumesc!
La prmarie.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Intre mopede si motociclete mai sunt si motoretele (cum era Mobra si Hoinar).
Motoretele sunt pana la 125 cmc. ( Mobra si Hoinar aveau 50cmc cu 4CP si 49.6cmc cu 5CP)
Mopedele au putere mai mica sau sunt limitate din constructie la viteza chiar si daca au putere mai mare de 2CP.
Motoretele Aprilia aveau 15 CP din 125 cmc din fabrica inca din anii '80 si prindeau de atunci peste 140 km/h pana la 160 km/h.
Hoinarul se tuna la 11 CP pt. raliu.
Mopedele pot fi biciclete cu motor sau scutere, dar exista si scutere cu motoare puternice - unele chiar si peste motorete.

Mersul cu mopede fara niciun fel de carnet nu e o idee buna, dar cu B e rezonabil.
Chiar daca viteza redusa prezinta riscuri mai mici, lipsa de cunoastere si experienta prezinta alte riscuri.

Edited by loock, 25 March 2024 - 11:46.


#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Daca ai 18.000 de euro, poti sa iti iei o motocicleta electrica marca Zero, care e practic o automata, desi nu are cutie de viteze.

Accelereaza 0-100 in 4 secunde si prinde 140 kmph. Se conduce cu A1 (are 11 kW putere).

Edited by abac, 25 March 2024 - 12:21.


#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View PostBushwalker, on 24 martie 2024 - 21:09, said:

1-Legal, acestea sunt considerate motociclete sau mopede?
Ce scrie în CIV la tine?
Dacă nu ai, trebuie să mergi la RAR să-ți facă CIV-ul.
la 49 cm2 se consideră moped și se înregistrează la Primărie cu număr galben.

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Doar daca nu depaseste 45kmph. Altfel se inmatriculeaza ca motocicleta la serviciul de inmatriculari.

#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Corect.
Asta e definiția din codul rutier:

Quote

21. moped - vehiculul cu două, trei sau patru roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW;


#10
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009

View Postabac, on 25 martie 2024 - 12:33, said:

Doar daca nu depaseste 45kmph. Altfel se inmatriculeaza ca motocicleta la serviciul de inmatriculari.
Nu  ti-o inmatriculeaza la serviciul de inmatriculari.Iti zic in cunostiinta de cauza,Am un scuter de 49 cm  si am vrut  sa il inmatriculez la politie,nu s-a putut.Desi scuterul meu prinde  65 kmh(este  ceva chinezesc)nu s-a putut.Initiator,daca  este  de  49 cm  fugi linistit la primarie sa  o inmatriculezi.Dar  vezi ca trebuie  sa ii faci itp si asigurare.Ca  am mai auzit multe aberatiica daca are numar galben  nu trebuie itp si asigurare.

#11
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Nu inteleg ce atata bataie de cap.. faci scoala categoria A si conduci ce ai chef.

#12
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009

View PostArgv, on 25 martie 2024 - 16:29, said:

Nu inteleg ce atata bataie de cap.. faci scoala categoria A si conduci ce ai chef.
Ehe,este  vorba de  timp,bani !Costul scolii,durata scolii,apoi pana te programeaza la examen,trece vara.

#13
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
De ce ai lua categoria A ca să conduci un moped, când poți să-l conduci cu orice categorie de permis(pentru că primești bonus și AM).
Dai banii iar pe școlă, pierzi timp să faci orele, trebuie să te duci să dai examene, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate