Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Recuperare fisiere sterse deampixu

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Utilizator cu date importante care stie ce e aia BACKUP dar NU pune in practica ca lenea e mare, si-a sters 200 GB de filme de stomatologie, m-am conectat cu Any Desk si le-am recuperat pe HDD extern. La Play fisierul nu se deschide deci e problema la header.
Am folosit ceva free Puran File Recovery...este ceva mai bun free ?

Edited by Remicade, 24 March 2024 - 20:35.


#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
sau e corupt fisierul recuperat...

#3
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023

View PostRemicade, on 24 martie 2024 - 20:34, said:

este ceva mai bun free ?

https://www.minitool...or-windows.html

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Sau aia ! F3 din Total Commander arata ....................................
Nu s-a mai scris nimic pe partitia unde s-au sters fisierele, ele ar trebuie sa fie acolo.

#5
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Fisierele au fost sterse de pe SSD sau HDD ? Daca a fost SSD poti sa uiti de recuperare (cel putin la nivel de amator).

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Postbbox, on 24 martie 2024 - 20:53, said:

Fisierele au fost sterse de pe SSD sau HDD ? Daca a fost SSD poti sa uiti de recuperare (cel putin la nivel de amator).
SSD

Edited by Remicade, 24 March 2024 - 20:57.


#7
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023

View Postbbox, on 24 martie 2024 - 20:53, said:

Fisierele au fost sterse de pe SSD sau HDD ? Daca a fost SSD poti sa uiti de recuperare (cel putin la nivel de amator).

This MiniTool free data recovery software can deep scan hard drives, memory cards, SSDs, etc. on Windows-compatible devices and recover data lost by human errors and system crashes. It supports 100+ types of files including photos, videos, audios, documents, and more.

#8
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007
Am obtinut rezultate bune cu Disk Drill
https://www.itpro.co...sk-drill-review
https://www.cleverfi...y-software.html

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Confirm, disk drill.

#10
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
La SSD daca stergi ceva, informatia nu ramane pe sectoare ca la HDD, controlerul de pe SSD face trim/ unmap/ garbage collection...
Am patit si eu, am sters niste poze crezand ca le mai am in alta parte, am facut recuperare imediat si toate fisierele recuperate aveau alt continut, practic nu am recuperat nimic.
Am inteles ca exista programe de zeci de mii de $ care functioneaza (de ex. PC-3000).

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Fișierele erau descărcate de undeva. Cauta-le la sursa originala. Daca îs fișiere proprii le cauți pe cardul sau mediul de stocare pe care au fost inițial
Daca îs descărcare de pe net, sigur le mai găsești pe undeva.

#12
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Atunci când sunt folosite acele programe de zeci de mii de dolari, nu se mai întâmplă acest fenomen?:

View Postbbox, on 24 martie 2024 - 21:10, said:

La SSD daca stergi ceva, informatia nu ramane pe sectoare ca la HDD, controlerul de pe SSD face trim/ unmap/ garbage collection...


#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
si de asta nu se foloseste ssd pt stocare pe termen lung. sau orice alt tip de memorie "celulara"

#14
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005

View Post_V_, on 24 martie 2024 - 21:26, said:

Atunci când sunt folosite acele programe de zeci de mii de dolari, nu se mai întâmplă acest fenomen?:

Ba da, dar programele respective cunosc algoritmul din controlerul SSD si stiu sa calculeze unde ajung sectoarele marcate pentru stergere si pot face recuperarea (daca stergerea fizica inca nu a avut loc).

Anyway ... vad ca a fost recomandat Disk Drill, am facut un test, am pus niste poze pe SSD, le-am sters si am facut recuperare cu Disk Drill.
Rezultat 0 poze recuperate. Toate fisierele recuperate sunt goale.

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Un coleg de-al meu a pierdut cca 1TB de date si le-a recuperat 99.99% apeland la o firma.
Am incercat eu sa-l ajut cu tot felul de softuri de-astea, dar in final tot cei care se ocupa cu asa ceva au facut treaba buna.
L-a costat in jur de 1000 de lei, dar a meritat.
I-am zis.. next time -> cloud nene!

#16
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023

View Postbbox, on 24 martie 2024 - 21:41, said:

Anyway ... vad ca a fost recomandat Disk Drill, am facut un test, am pus niste poze pe SSD, le-am sters si am facut recuperare cu Disk Drill.
Rezultat 0 poze recuperate. Toate fisierele recuperate sunt goale.

Care era procentajul sănătății SSD-ului, indicat cu Hard Disk Sentinel?

#17
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
100%, SSD nou

#18
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 24.12.2005

Vizualizare mesajmaccip, pe 24 martie 2024 - 22:07, a scris:

Un coleg de-al meu a pierdut cca 1TB de date si le-a recuperat 99.99% apeland la o firma.
Am incercat eu sa-l ajut cu tot felul de softuri de-astea, dar in final tot cei care se ocupa cu asa ceva au facut treaba buna.
L-a costat in jur de 1000 de lei, dar a meritat.
I-am zis.. next time -> cloud nene!

Și eu acum mai mulți ani m-am lovit de o situație identică. Degeaba am încercat cu diverse softuri și prieteni din IT, tot o firmă specializată a recuperat tot cam așa, 99,99%, au rămas câteva dosare neimportante nerecuperate. Dar atunci cloud nu exista iar stocarea era destul de scumpă în sine. Și tot cam 1000 de lei a fost. Așa că poți încerca să găsești o firmă de acest tip, ai șanse sensibil mai mari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate