Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Chirie noua

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 18.08.2016
Salutare.Urmeaza sa ma mut cu chirie si este pentru prima data.Va rog sa mi spuneti ce ar trebui sa am vedere,ce sa verific si daca fac contractul cu proprietarul trebuie undeva la anaf/notar? Sa verific contoarele si ultima factura? Daca are ceva restante la anaf ma afecteaza cu ceva?

#2
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Citești bine contractul să vezi ce obligații ai și să fie scris că el trebuie să repare repede ce se strică. Vezi să nu fie o perioadă mare până poți să pleci de când îi spui că te muți de acolo.
Fă poză la contoare. Când te muți faceți un proces verbal de predare-primire în care se specifică ce există în apartament și cât arată fiecare contor.
Relația cu Anaf e problema lui.

Edited by tibi346, 24 March 2024 - 17:30.


#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Interesează-te de dinainte ce garanție vrea și ce avans.
Și cere-i să-ți dea contractul să-l citești înainte să plătești avansul.
Și să nu accepți să plătești avansul și garanția fără ca proprietarul să semneze o hârtie că a primit acei bani. Avea hârtie poate fi și contractul de închiriere însuși.
Și ar fi bine să te interesezi la avizierul Asociației dacă sunt restanțe, eventual să-ți arate și ultimele facturi la utilități că nu au restanțe.

Edited by Valy_User, 24 March 2024 - 17:39.


#4
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 18.08.2016
Iar dupa ce semnez contractul trebuie sa ma duc la anaf sau notar cu contractul? Stiu ceva ca numai era nevoie dar nu stiu sigur si dupa sa nu ma trezesc ca trebuia inregistrat undeva si sa pic vinovat

Edited by asd11, 24 March 2024 - 18:56.


#5
Flash_

Flash_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2008
Nu e responsabilitatea ta sa declari contractul, ci a proprietarului. Tu doar ii virezi banii cand scrie in contract. Don't worry.

#6
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postasd11, on 24 martie 2024 - 18:55, said:

Iar dupa ce semnez contractul trebuie sa ma duc la anaf sau notar cu contractul? Stiu ceva ca numai era nevoie dar nu stiu sigur si dupa sa nu ma trezesc ca trebuia inregistrat undeva si sa pic vinovat
Trebuie sa te duci sa te inscrii in cartea de imobil dupa ce te muti, iti zice proprietarul unde este administratia si in 30 de zile tre sa te duci sa te treca acolo ca si chirias. La anaf se duce proprietarul daca are de gand, nu e obligatia ta.
In contractul de inchiriere trebuie trecut in clar cine si cand plateste - intre ce data chiria, cine si cum plateste curentul, internetul, etc. Si se noteaza cat e pe contor curentul, apometre, daca e activ internet, etc.
Daca nu esti din Bucuresti si nu cunosti intrebi exact cum si unde se duce gunoiul, daca ai voie sa parchezi si pe unde.

Edited by dell99, 24 March 2024 - 19:20.


#7
FaneSatir

FaneSatir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.06.2017
1. Să faci un video cât se poate de amănunțit cu locuința, cu zoom/filmat mai în detaliu cu locuința(pereți, mobilă, elctrocasnice și alte obiecte), clip ce îl trimiți proprietarului, anterior/la momentul semnării contractului.
2. Să fie stipulat în contract termenul în care se returnează garanția după momentul încetării/rezilierii contractului de către oricare dintre părți.
3. Dacă este apartament fără centrală termică proprie, ai putea să întrebi vecinii dacă există probleme cu furnizarea agentului termic.

#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Adaugare pe langa ce s-a zis: contract foarte clar, nu generalist. Sa fie clar in ce conditii se denunta contractul, cine raspunde de a,b,c,d,.... si cine si cum se paltesc utilitatile. O cerinta principala la mine este peste tot sa primesc factura si sa mi-o platesc singur. Pentru asta actualul proprietar mi-a dat acces in platforme. Oricum nu pot fugi cu contul, oricand imi poate taia accesul. Conturile la furnizori se fac in baza codului de client. La TV  si internet insa proprietarul mi-a cerut sa imi fac pe numele meu, fiindca daca e pe numele lui si nu platesc si urmatorul chirias va fi afectat pe cand in forma convenita de noi doar eu sunt afectat. O alta clauza ce a cerut-o proprietarul a fost "fara gauri in pereti", am agreat-o fiindca mi s-a parut de bun gust. Contractele de pe internet is foarte lacunare. Stabiliti in clar de la inceput, nu va negociati cand apar problemele.

Set de poze la intrare vi le dati impreuna si le arhivati (ai grija ca pe whatsapp peste cativa ani nu va mai fi disponibila poza) ca in caz de discutii la plecare sa comparati ce va fi atunci cu ce a fost la intrare. Stabiliti in contract cum se plateste. Cadeti de acord euro atunci euro, cadeti de acord ron, atunci ron. Fugi de x de euro platibil in RON. Stabiliti cash/banca/etc. Stabiliti metode de amendare contract. Faci contract lifetime pe o chirie x, evident ca peste o vreme chiria aia va trebui ajustata cumva. Stabiliti in contract metoda gen: notificare cu preaviz de 30 de zile. Adica ma notifici inainte sa iti intru in luna Martie ca incepand din Aprilie vrea sa mareasca chiria la x+10%.  De ce? Ca iti pleaca pretul in zona si te trezesti cu 2 zile inainte sa platesti urmatoarea luna ca te suna pe 25 februarie si iti zice "daca mai vrei 500 nu 400 ca pana acum, daca nu esti liber ca am baiat care imi da acum 500 cu 1 Martie".  Nu tati, ca la orice contract de servicii imi anunti intentia si imi dai o luna sa ma hotarasc.

Contractele generaliste de pe internet nu au detaliile astea.

IN cazul meu ca mi-am permis o chirie din zona buna, am verificat despre vecini, am verificat datoriile blocului, datoriile asociatiei, procesele asociatiei, Am stat si al 12 noaptea si la 7 dimineata si la 12 ziua in zona aia inainte sa vad dinamica zonei. Dar in cazul meu a fost si perioada nedeterminata si am deja cam 5 ani de zile de cand stau aici si mai am de gand sa stau 2-3-4-5 fara probleme.

Edited by MooF2010, 24 March 2024 - 19:50.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Citesti contractul.
2. Faci contract de predare-primire, in care sa fie trecute starea bunurilor si marca/tipul, ex:

TV Samsung xxx - stare buna, functional
Pat 2 persoane cu saltea, salteaua este patata
Usa dormitor cu zgarieturi
Geam baie crapat
AC functional

Tot in anexa scrii si index la preluare imobil: curent, gaze, apa.

Daca cel ce inchiriaza e PF, trebuie ca contractul dupa semnare sa fie inscris la ANAF (putini o fac).

#10
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,053
  • Înscris: 10.04.2006

Vizualizare mesajMooF2010, pe 24 martie 2024 - 19:47, a scris:

Adaugare pe langa ce s-a zis: contract foarte clar, nu generalist. Sa fie clar in ce conditii se denunta contractul, cine raspunde de a,b,c,d,.... si cine si cum se paltesc utilitatile. O cerinta principala la mine este peste tot sa primesc factura si sa mi-o platesc singur. Pentru asta actualul proprietar mi-a dat acces in platforme. Oricum nu pot fugi cu contul, oricand imi poate taia accesul. Conturile la furnizori se fac in baza codului de client. La TV  si internet insa proprietarul mi-a cerut sa imi fac pe numele meu, fiindca daca e pe numele lui si nu platesc si urmatorul chirias va fi afectat pe cand in forma convenita de noi doar eu sunt afectat. O alta clauza ce a cerut-o proprietarul a fost "fara gauri in pereti", am agreat-o fiindca mi s-a parut de bun gust. Contractele de pe internet is foarte lacunare. Stabiliti in clar de la inceput, nu va negociati cand apar problemele.

Set de poze la intrare vi le dati impreuna si le arhivati (ai grija ca pe whatsapp peste cativa ani nu va mai fi disponibila poza) ca in caz de discutii la plecare sa comparati ce va fi atunci cu ce a fost la intrare. Stabiliti in contract cum se plateste. Cadeti de acord euro atunci euro, cadeti de acord ron, atunci ron. Fugi de x de euro platibil in RON. Stabiliti cash/banca/etc. Stabiliti metode de amendare contract. Faci contract lifetime pe o chirie x, evident ca peste o vreme chiria aia va trebui ajustata cumva. Stabiliti in contract metoda gen: notificare cu preaviz de 30 de zile. Adica ma notifici inainte sa iti intru in luna Martie ca incepand din Aprilie vrea sa mareasca chiria la x+10%.  De ce? Ca iti pleaca pretul in zona si te trezesti cu 2 zile inainte sa platesti urmatoarea luna ca te suna pe 25 februarie si iti zice "daca mai vrei 500 nu 400 ca pana acum, daca nu esti liber ca am baiat care imi da acum 500 cu 1 Martie".  Nu tati, ca la orice contract de servicii imi anunti intentia si imi dai o luna sa ma hotarasc.

Contractele generaliste de pe internet nu au detaliile astea.

IN cazul meu ca mi-am permis o chirie din zona buna, am verificat despre vecini, am verificat datoriile blocului, datoriile asociatiei, procesele asociatiei, Am stat si al 12 noaptea si la 7 dimineata si la 12 ziua in zona aia inainte sa vad dinamica zonei. Dar in cazul meu a fost si perioada nedeterminata si am deja cam 5 ani de zile de cand stau aici si mai am de gand sa stau 2-3-4-5 fara probleme.
De regula dupa 5 ani deja e mai rentabil sa cumperi si sa vinzi cand pleci decat sa inchiriezi.
De ce ai mai sta in chirie inca 5 ani?

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
În orașele în care apartamentele sunt scumpe e greu să-ți permiți să-l cumperi.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAdm, on 24 martie 2024 - 20:51, said:

1. Citesti contractul.
2. Faci contract de predare-primire, in care sa fie trecute starea bunurilor si marca/tipul, ex:

TV Samsung xxx - stare buna, functional
Pat 2 persoane cu saltea, salteaua este patata
Usa dormitor cu zgarieturi
Geam baie crapat
AC functional

Tot in anexa scrii si index la preluare imobil: curent, gaze, apa.

Daca cel ce inchiriaza e PF, trebuie ca contractul dupa semnare sa fie inscris la ANAF (putini o fac).

Si fotografii

Eu, pentru chiriasii mei fac totul.
Eu le platesc lumina, gaze, intretinerea, verific contoarele la gaze, apa.

Pentru ANAF, e obligat sa inregistreze contractul la ANAF si sa-ti dea cel putin nr de inregistrare.
E lege ca trebuie sa te inregistrezi la evidenta populatiei (nu se prea aplica), dar daca ai nevoie sa-ti inscri copilul la gradinita sau sa-ti iei permis auto, iti trebuie viza flotant pe care ti-o iei singur, dar iti trebuie nr inregistrare contract de la ANAF pe care proprietarul e obligat sa ti-l dea.
Apropo,
Am o garsoniera in Dr Taberei daca te intereseaza.

#13
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006
In luma ideala in care traiesc astia care au postat mai sus, da.

In lumea reala, casca bine ochii cand te muti, sa nu fie romulani, zi-i sa-ti faca mutatie daca nu esti din oras ( eu pe ai mei ii declar veri sau ceva rude). Da-i doua chirii in avans sau cat e, fa poze la contoare, si multa bafta. Nu te declara nimeni la ANAf daca nu esti militian sau la armata, ca sa-ti plateasca statul chiria.

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Postwiseguy76, on 25 martie 2024 - 09:20, said:

Nu te declara nimeni la ANAf daca nu esti militian sau la armata, ca sa-ti plateasca statul chiria.
Nu-i chiar așa.
Majoritatea proprietarilor declară.



A, și încă o chestie. Foarte bine ar fi ca plata chiriei să se facă prin transfer bancar, ca să existe o dovadă clară că a fost plătită, să nu vină după aia proprietarul să se plângă.

Edited by Valy_User, 25 March 2024 - 09:31.


#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostValy_User, on 25 martie 2024 - 09:30, said:

Nu-i chiar așa.
Majoritatea proprietarilor declară.



A, și încă o chestie. Foarte bine ar fi ca plata chiriei să se facă prin transfer bancar, ca să existe o dovadă clară că a fost plătită, să nu vină după aia proprietarul să se plângă.

Eu iau cash, in € chiria, si da, trebuie declarata la ANAF

#16
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
S-au scris lucruri bune mai sus dar iti mai zic si eu cateva, din experiente proprii care mi-au scos peri albi:
- stabileste clar, in contract, despre vizitele proprietarului. Nu are ce cauta acolo, nu esti la internatul liceului incat sa faca pedagogul inspectie.
Desigur ca un proprietar are tot dreptul sa vina daca s-a intamplat o defectiune sau un necaz major, sau apartamentul a devenit discoteca, sau chiriasul nu mai raspunde etc. Poate veni si daca anunta inainte, civilizat. Nu iti face o favoare ca "iti permite" sa locuiesti acolo.
Dar nu are de ce sa existe "eram prin zona si am trecut sa vad ce mai e", "am un nepot care are treaba in oras, sta si el 2 zile, nu va deranjeaza cu nimic", "aveam ceva in dulap, am trecut sa iau".
Daca dai de un nesimtit/absurd poti sa ai tu si mama contractului, dar e bine sa te asiguri pe cat posibil.
Iti trebuie si un pic de fler sa citesti omul (desi unii se ascund perfect) - daca vezi ca el are in cap "e casa MEA si trec cand vreau" - chiar daca nu o spune pe fata, dar se simte - sfatul meu e sa cauti altceva.

- chiar daca suna ciudat, evita chiriile suspect de ieftine sau apartamentele foarte saracacioase. Daca apartamentul e OK ca zona, dotari, mobila, dar e prea ieftin, nu urla inca de bucurie. Nu prea exista "am vrut sa-l dau repede dom'le". De obicei e un spil acolo. Ori vreun vecin care face zile negre chiriasilor (mai sunt specimene), ori proprietarul ti le va face, ori e vreun defect ascuns in apartament. Iar daca gasesti unul cu mobila bunicii, lucruri vechi si in stare proasta, nu te bucura ca e mai ieftin, pentru ca din experienta mea oamenii scârtani ajung sa fie si mârlani ("asta era mobila buna, nu ca acuma, tu ai stricat-o"). Am comis-o. "Recamierul" era perfect, neatins, am sarit eu pe el.

- procesul verbal cu starea lucrurilor e foarte, foarte important. Si cine suporta reparatia in caz de defectiune "normala" - adica nu din vina chriasului, ci a vechimii. Eu am patit-o, in doua chirii, la diferenta de 10 ani una fata de alta (da, am stat multi ani cu chirie). O masina de spalat care avea deja peste 15 ani si un frigider care avea vreo 12 si fusesera forjate bine inaintea mea - "cand ai venit erau bune, le repari".

- cand platesti chiria lunara, fa-o ori prin transfer bancar ori sa ai o hartie la mana in care sa dovedesti ca ai platit. Am patit-o si pe asta, intr-un apartament unde am stat multi ani. Proprietara era ametita tare. La un moment dat, vazand ca sunt serios, cerea chiria la cateva luni. Numai ca o data mi-a cerut pe 6 luni desi, garantat, trecusera 5. Nu am avut cum sa-i demonstrez. Nu era hoata, doar foarte ametita. Si cum ii dadeam doar cash, mi-am luat-o.

Si mai e ceva. Fii civilizat. Ai grija de lucruri, de curatenie, fii linistit. Adica incearca sa te comporti responsabil, ca si cum ar fi casa ta (si intr-un fel e). Am avut chiar si colegi de chirie care mergeau pe ideea "nu e lucrul meu, ma doare-n lupa" sau "am plecat de acasa sa nu ma frece mama la cap, ce n-am voie sa adun si eu cativa prieteni si sa pun o muzica".

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Posttibi346, on 24 martie 2024 - 17:29, said:

Citești bine contractul să vezi ce obligații ai și să fie scris că el trebuie să repare repede ce se strică.


De ce sa repare proprietarul ce se strica ?  Adica daca se arde un bec trebuie sa vina proprietarul de la mama naibii si sa il schimbe el ? Dar ce , l-a folosit el  ?

#18
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Un bec nu.
Dar frigiderul, mașina de spălat, centrala termică, instalațiile. Precum și reparațiile de anvergură la părțile comune ale blocului.
Doară n-o să plătească chiriașul aceste reparații, atât timp cât defectele nu au fost cauzate de exploatarea necorespunzătoare a acestora de către chiriaș.
Mai ales că mulți proprietari trag de electrocasnice 20-30 de ani.

Edited by Valy_User, 25 March 2024 - 12:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate