Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

XC70 2006 vs Duster 1 ph1

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
TaranAndrei

TaranAndrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.03.2024
As vrea sa cumpăr una din următoarele mașini
a. Duster 2011 1.5 4WD
b. XC 70 2.4 AWD cu gpl

Care se descurcă mai bine in offroad ușor, eventual cu putin noroi, am citit păreri pro și contra Daciei și care ar merita mai mult? Dacia costa 6k însă va avea nevoie de ceva investiții, am observat că huruie cutia in mers, deci probabil ambele vor necesita reconditionare, ambreiajul e tare, probabil distribuția ar trebui schimbata și e puțin barca, deci amortizoare + flanșe
Daca as lua o, i as schimba consumabilele astea și probabil n as avea probleme cu ea in viitor, are 150k km, reali, din cate am văzut

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
....sa fie si 3000 nu m-as baga sa iau o masina la care deja ii huruie cutia. Cine stie ce descoperi cand te apuci sa o desfaci.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Alegerea e simpla:
1) daca vrei o jucarie de plastic ce nu-ti ofera siguranta, si despre care stii chiar dinainte de achizitie ca va necesita niste $$$ seriosi ca sa fie ok dpdv tehnic
sau
2) daca vrei un adevarat tanc, proiectat de la inceput ca sa-ti ofere siguranta. Doar sa-l verifici sa fie ok dpdv tehnic, daca nu-i stii istoricul (daca a facut vechiul proprietar schimburile la timp, etc.)

#4
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Acum sincer si ti-o spun ca posesor de Duster, intre cele doua mașini nu exista termen de comparatie! Chiar nu inteleg cum te-ai gandit la asa comparatie...

#5
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007
Dusterul ăla daca: huruie cutia la 150k, ambreiajul e dus, amortizoarele praf = a tractat remorca sau a fost folosit foarte mult pe coclauri. Deci e superhamalita și cu siguranță nu vei baga bani doar in cutie, ambreiaj, distribuție și amortizoare. Nu că doar astea ar fi ieftin de rezolvat.
Despre comparația cu XC70...nu se pot compara masinile. Sunt din filme diferite.

#6
TaranAndrei

TaranAndrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.03.2024

View Postremvirg, on 26 martie 2024 - 07:58, said:

Dusterul ăla daca: huruie cutia la 150k, ambreiajul e dus, amortizoarele praf = a tractat remorca sau a fost folosit foarte mult pe coclauri. Deci e superhamalita și cu siguranță nu vei baga bani doar in cutie, ambreiaj, distribuție și amortizoare. Nu că doar astea ar fi ieftin de rezolvat.
Despre comparația cu XC70...nu se pot compara masinile. Sunt din filme diferite.
e posibilă și varianta asta insa din cate am înțeles, a mers fara ulei

Acum nu știu ce o sa fac, pe deoparte as lua o pentru că E5, nu prea o sa am stres cu ea legat de taxe și alte restricții pentru mașini E3/4

Văzusem și un grand Cherokee, 3.0 parca sau 2.7, și ăla era interesant dar parca prea mari motoarele

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

Vizualizare mesajTaranAndrei, pe 27 martie 2024 - 23:21, a scris:

...din cate am înțeles, a mers fara ulei...
Si te mai uiti la epava asta?
Cu banii ce i-ai baga in ea sa o faci semi-functionala iti iei ceva chiar mai nou decat acel XC70, poate chiar cu E5.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate