Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Apartament tip duplex pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
criss1699

criss1699

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.02.2021
Salutare tuturor,

Sunt în căutarea unui apartament cu 2-3 camere, bugetul fiind 100k maxim. Am găsit recent un apartament tip duplex de 61mp utili, situat într-un bloc rezidențial, și sunt interesată să aflu mai multe despre traiul într-un astfel de spațiu.

Dacă ați locuit sau aveți experiență în traiul într-un apartament de dimensiunile și tipologia menționate, vă rog să împărtășiți cu mine informațiile și experiențele voastre. Sunt interesată să aflu care sunt dezavantajele acestui tip de locuință și cum pot gestiona și minimiza aceste aspecte în cazul în care decid să achiziționez apartamentul.

De asemenea, sunt deschisă să aud sugestii și sfaturi cu privire la întrebările pe care ar trebui să le pun în timpul unei vizionări a apartamentului. Vreau să fiu cât mai informată posibil pentru a face cea mai bună alegere.

În plus, am atașat câteva poze cu blocul și împrejurimile sale, pentru a vă oferi o imagine de ansamblu a locului în care se află apartamentul.

Vă mulțumesc anticipat pentru ajutorul și sprijinul dumneavoastră în această călătorie de cumpărare a locuinței. Aștept cu nerăbdare să citesc părerile și sfaturile voastre și să împărtășim experiențele noastre. Posted Image

Attached Files



#2
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Cu tot respectul dar mi se pare cea mai mare mizerie posibila. Pe o structura existenta, gandita pentru 4 etaje, s-au trezit niste smecheri sa mai bage un etaj + mansarda probabil construite la o calitate destul de indoielnica.

Pe langa faptul ca arata ca dracu, nici nu stii ce garantie ai ca structura overall este ok. 100k pentru 61m2 utili in halul asta nu as da niciodata. Gasesti variante mult mai bune.

#3
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
aia e o mansarda cu etaj. de ce ii zici duplex? stii ca vei urca in fiecare zi la etajul 5 fara lift?

#4
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Cauta altceva, te rog.

#5
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,986
  • Înscris: 30.11.2021
Duplex, adica nu au continuat scara comuna si au facut intrare din apartamentele de jos in cele de sus?

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Astea-s mansarde de-alea facute fara compartimentari antifoc, dupa cum si-au inchipuit niste dulgheri cu 8 clase ca merg lucrurile. Tot de-asta periodic si iau foc si nu pot fi stinse eficient. Mai ales astea impachetate gospodareste in polistiren.

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Taios raspuns Mind,taios.  Dar la obiect!

#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
tip duplex de 61mp utili?
Poate ar fi bine sa ne pui o schema, e un pic ciudat.

#9
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 10.08.2023
E posibil ca in lateral, intre vecini, sa ai niste pereti subtiri de rigips cu niste vata la mijloc, adica mai rau ca la apartamentele uzuale, care sunt deja la limita cu antifonarea.

E uimitor ce profit incearca aia sa faca. Au scapat de fundatie, apoi au construit o structura usoara si cer 100k euro pe 60mp... Bine, nu stiu cat o fi costat spaga sa fie lasati sa faca hardughia aia. Macar sa fi avut bunul simt sa o fi facut cu un singur nivel, mai joasa si deci mai usoara, s-au calicit sa profite la maximum.

Si vezi 3 unitati AC in doar 7m liniari? Ghici de ce e peretele napadit de AC-uri... Cred ca se incinge rau hardughia.

Edited by RaimondMacelaru, 24 March 2024 - 21:45.


#10
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 14.12.2019

View Postcriss1699, on 24 martie 2024 - 16:54, said:

Sunt în căutarea unui apartament cu 2-3 camere, bugetul fiind 100k maxim. Am găsit recent un apartament tip duplex de 61mp utili, situat într-un bloc rezidențial, și sunt interesată să aflu mai multe despre traiul într-un astfel de spațiu.



Mor de râs cum a scris agentul imobiliar asta în anunțul la care te uiți tu

Duplexul, renovat recent, pastreaza istoria si personalitatea blocului construit in 1972.


https://www.storia.r...lui-IDzHNh.html


Parcă scrie de vreun monument istoric sau bloc de pe Calea Victoriei.

Uite istoria și personalitatea blocului construit în 1972 cum scrie agentul:

[ https://i.imgur.com/UHWiQ9X.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


https://www.google.c...i6656?entry=ttu



Chiar dacă tu vezi prețuri mult mai mari în zonă la blocurile mixte confort 1 spre anii 90, în blocul ăsta mansardat la care te uiți tu sunt apartamente confort 3 și e jale.


Sub duplex sunt aceiași locatari ca și la blocul ăsta care e 300m mai spre Piața Vitan de blocul la care te uiți tu

[ https://i.imgur.com/7LdzOqH.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


https://www.google.c...i6656?entry=ttu



Dacă vrei vecinii ăia măcar poți să scoți apartamentul la 38-39.000 euro pe ceva de genul ăsta nu 90.000

https://www.imobilia...amere-X6J3001C5




Pentru condiții mai bune ori faci rost de bani de un bloc vechi normal ori te uiți la altă zonă mai ieftină și tot e mai bine

https://www.imobilia...amere-XDKB100E4


Edited by MarcoSemedo, 24 March 2024 - 22:19.


#11
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajcriss1699, pe 24 martie 2024 - 16:54, a scris:

Sunt în căutarea unui apartament cu 2-3 camere, bugetul fiind 100k maxim. Am găsit recent un apartament tip duplex de 61mp utili, situat într-un bloc rezidențial, și sunt interesată să aflu mai multe despre traiul într-un astfel de spațiu.


Dacă te muți în blocul ăla e ca și cum se mută un milionar într-un bloc din centru.

Lumea din bloc te va considera ultra-bogată că ai dat 92.000 de euro.

90% din locatari trăiesc din ajutoare sociale și ceilalți 10% lucrează ce găsesc cu maxim 10 clase cât au studii.

Este bloc de tip camere de cămin, NU este bloc nici măcar de garsoniere confort 3.

Edited by anonimuI, 24 March 2024 - 23:06.


#12
FaneSatir

FaneSatir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.06.2017
Sfinte Sisoe !
Așa cum foarte bine au punctat colegii mai sus, și concluzia mea este că ar fi o mare greșeală. Mai bine alegi ceva nou construit, chiar și din anii '80, dar apartament normal, poate mai departe un pic de centru, decât acea abominație. Este o insultă la adresa oricărui om de bun simț.

#13
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017

View PostMarcoSemedo, on 24 martie 2024 - 22:12, said:

Mor de râs cum a scris agentul imobiliar asta în anunțul la care te uiți tu

Asta voiam sa zic si eu, nu stiu cum e in alte orase, dar in Bucuresti, blocul ala e cunoscut sub numele de ghetou.
Am mai avut o prietena venita de la Brasov, care si-a luat chirie intr-un ghetou fara sa isi dea seama, pana ce am fost sa o ajutam sa care niste bagaje :)
Impresionant e ca zice de 61mp, dar cel mai probabil este vorba de etajul 4 + o scara interioara spre mansarda.
Eu nu as lua asa ceva.

#14
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postcriss1699, on 24 martie 2024 - 16:54, said:

Sunt în căutarea unui apartament cu 2-3 camere, bugetul fiind 100k maxim. Am găsit recent un apartament tip duplex de 61mp utili, situat într-un bloc rezidențial, și sunt interesată să aflu mai multe despre traiul într-un astfel de spațiu.

La 100.000 euro, garantat gasesti ceva mult mai bun. Noi ne-am luat o cazatura de apartament ( 4 camere ), pe care l-am renovat integral. Toata "afacerea" ne-a costat 115.000 euro ( in banii astia a intrat si mobila ), dar este la etajul 2, intr-un bloc de oameni ca lumea, nu in ghetourile alea din poza ta. Ca idee, vechiul apartament ( 3 camere ) l-am dat anul trecut cu 69.000 euro, si nu cred ca au crescut preturile asa de mult de atunci si pana acum astfel incat sa merite sa dai 100.000 euro pe mizeria aia.

#15
criss1699

criss1699

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.02.2021
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!

M-am reorientat.
Posted image

#16
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Ala de sus? Nici nu mai conteaza imprejurimile.
Acum cativa ani cautam si eu ceva. Si s-a gasit un smecher care voia sa scape de porcaria aia. M-a gasit pe mine. Cand am intrat... am si vrut sa fug.
Izolatie ioc. La acoperis batea o creanga de copac de parca bateau tobele. Plus ca asa cum s-a mai spus, urci 5 etaje fara lift si inca unul la tine in casa. Inteleg sa urci un etaj cand ai casa mare, nu in... ma abtin. Iar daca ma uit pe schite, nu imi ies trei camere. Jos e un hol cu bucatarie in el. Mai ocupa loc si scara. Daca tot ai bani, cauta ceva serios. Parerea mea. Dar daca vrei numai si numai zona, e alegerea ta.

#17
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Slum periferie africana.Foto dixit.

#18
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Facute pe repede inainte cu materiale de proasta calitate si la final o gramada de batai de cap, sa nu mai zic ca riscul sa iei foc este foarte mare. Si sa dai 100 mii acolo inseamna ca nu prea te pricepi la case ... mansardele alea zici ca sunt in s3

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate