Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Baterie duș bizară

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
In USA si parca si in Mexic, am dat peste tipul asta de baterie la majoritatea hotelurilor. Este o tampenie dar pana la urma ajungi sa te obisnuiesti cu ea.
Am stat in carantina de 5 ori cate 14 zile si bateria numai era o problema in schimb dusul fixat sus pe perete sfida orice logica.

#20
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Se cheama robinet Moen...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bEDxl0A2pl0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View Postsebulbus, on 23 martie 2024 - 21:58, said:

La fel ca si aia doi robineti separati de la britanici.
asta chiar ca-i bizar venind de la natia cu industrial revolution

View Post__Dan__, on 23 martie 2024 - 22:04, said:

Chiar, de ce nu merg americanii in continuare cu caruta precum Amishii si au trecut la motoare cu aprindere (de 4 litri)?
pui gresit problema, amishii nu reprezinta americanii

#22
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Oare când vor trece americanii la sistemul metric?

#23
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View PostMikeSpike, on 23 martie 2024 - 22:06, said:

da in uk is ciudati,robinet cald si robinet rece.
sunt cam istorie deacum, dispar cu renovarile

View PostVictor5, on 24 martie 2024 - 00:18, said:

Oare când vor trece americanii la sistemul metric?
nu cred ca prea curand, fiind departe de Europa, chiar si englezii care sunt aproape, inca le amesteca din belsug

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Post_Smiley_, on 23 martie 2024 - 22:09, said:

debitul cum il reglezi cu chestia aia?

Nu prea poti, debitul e constant

View PostVictor5, on 24 martie 2024 - 00:18, said:

Oare când vor trece americanii la sistemul metric?

Incet incet, dar costa foarte mult
Piata auto si aero deja sunt pe metric

#25
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.02.2006
Din ce observ eu, ceea ce ai tu acolo este un fel de potențiometru pentru reglarea temperaturii apei.
Este întâlnit și în România, doar că la noi este integrat în deschizătorul de apă, cum ar veni (reglat stânga-dreapta pentru temperatură), față de acest caz unde este separat.

Edited by ssss, 24 March 2024 - 02:45.


#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostTsunamii, on 23 martie 2024 - 21:57, said:

SUA si Canada

Dar in trecut, acum nu mai gasesti asa ceva

Ohoho subt destule încă.

#27
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 24 martie 2024 - 03:14, said:

Dar ce nevoie ai?
Aia e pentru dus sau cada, la nici una nu ai nevoie de debit.
De fapt nu cred ca ai nevoie niciodată de reglare de debit, nici la chiuveta. Totul e sa aibă o obstrucție sa nu fie prea puternic.

Nu sunt de acord.

Dacă vreau să umplu cada am nevoie de debitul maxim, dacă vreau să fac duș am nevoie de mai puțin, la fel și dacă mă spăl pe mâini.

La chiuvetă la bucătărie aproape niciodată nu folosesc debitul maxim, una e să speli o cană sau o farfurie, alta e să umpli o oală de exemplu sau să speli un măr...

Nu cred că m-ar mulțumi o baterie cu debit fix. Poate că cea din topic e mai simplă sau apar mai rar defecte dar sigur nu aș cumpăra-o.

#28
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Mi-e clar, dusurile-s fixe in US ca sa nu trebuiasca inlocuite capul + furtunul ever (eventuale defectiuni, in general furt). Stiu ca "pe vremea mea" in destule camine din Grozavesti/Regie studentele se duceau cu capul de dus propriu sa se-mbaieze la comun. La alte utilizari ale accesoriului nu m-am gandit. Posted Image

Edited by __Dan__, 24 March 2024 - 06:56.


#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Tu te speli pe mâini și speli vase in cada?
La bucatarie pote da, deși și acolo o baterie cu dus mai taie din nevoia asta. De unde și proliferarea bateriilor cu o singura maneta care au control mai mic.
Dar la baie faci doar o activitate cu un robinet. La chiuveta te speli pe mâini și ma cada umpli cada și faci dus. Deci ai nevoie de un singur debit.

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Postdan210, on 24 martie 2024 - 00:15, said:

asta chiar ca-i bizar venind de la natia cu industrial revolution

Ce sa faci, daca aia deja aveau apa in casa inainte sa se inventeze apa calda... Au mai tras o teava si au pus-o langa. Chiuveta era buna si pentru apa calda, au refolosit-o.

View Postvrajitoruldinoz, on 24 martie 2024 - 03:14, said:

Te referi la dusurile standard in toată lumea? E drept ca e preferabil să-l poți lua in mâna dacă e nevoie dar e o complicație in plus și un loc de defecte in plus fără mare avantaj.

Come on, e un punct de vedere perfect valabil. Cu ala care curge din perete nu ai cum insista la punguta cu doi bani sau mai jos altfel decat cu apa care deja a curs pe tine mai sus. Nu e optim deloc.

#31
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View Post__Dan__, on 23 martie 2024 - 21:48, said:

....
Da, am intalnit, m-am mirat si eu. E mult de atunci, eram in Germania de Est, martie 1987, in hotelul din fata garii, atunci era cel mai grozav din oras. Baia mica, doar dus, chiuveta. Chiuveta avea 2 robinete, dusul doar unul, nu era cu maner, era stil clasic, prin rotire. Am intrat primul, nu m-am descurcat cu robinetul, m-am spalat cu greu folosind doar apa de la chiuveta. Noroc cu colegul meu care a intrat al 2-lea sa se spele, a avut rabdare si a fost mai inteligent/norocos decat mine. A rotit robinetul dusului mai mult si a observat ca apa se incalzea. Cand a iesit din baie, mi-a spus secretul, am intrat din nou in baie si am facut un dus nemaipomenit.
De cate ori imi amintesc, rad de nepriceperea mea de atunci.

Edited by altuser09, 24 March 2024 - 08:11.


#32
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Robinet cu bila, am si eu acasa. In ultimii 30 de ani am avut doar asa si cu dus integrat. Adica daca nu vreau cada si vreau dus, trag de supapa de sens si nu mai iese apa prin cada iese prin dus. Bine nu modelul ala de baterie, dar baterie cu robinet pe bila.

Doar forma ti se pare dubioasa, dar avem garla de astea in Romania, doar alte forme constructive insa aceasi tehnologie hidraulica.

SI e cel mai fain asa. Nu stai sa reglezi 2 robinet. Aaa ca daca nu il intretii corect se gripeaza si nu mai are pasul fluent si din rece da in fierbinte. Si cea mai smechera instalatie daca nu e intretinuta nu e ce trebuie.

View PostFreeThinker, on 24 martie 2024 - 06:14, said:

Nu cred că m-ar mulțumi o baterie cu debit fix. Poate că cea din topic e mai simplă sau apar mai rar defecte dar sigur nu aș cumpăra-o.

Eu tot timpul am tinut dusul pe maxim, ajuta la hidromasaj :D Oricum daca vrei sa faci economie de apa o reglezi din capul dusului.

Edited by MooF2010, 24 March 2024 - 10:08.


#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 24 martie 2024 - 02:50, said:

Ohoho subt destule încă.

Zici tu ca daca ma duc la home depot mai gasesc prostii d-astea?
De fapt mint ca la jacuzzi aveam si eu la cazi avem cu debit reglabil.

La dus e enervant sa fie fixat in perete
Eu il folosesc si ca bideu si atunci ar trebui sa fac dus de fiecare data... ma intelegi, d-aia cand mergeam in deplasari, aveam un visegrip, furtun de dus si capatana

#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Vrei sa ocoleasca atat din China pana la tine? Ia-l direct de pe Ali/Amazon.

#35
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006
Probabil nu a fost montata supapa de echilibrare a presiunii, pentru a menține controlul temperaturii la duș sau era defecta supapa.


https://fr.moen.ca/p...-Chrome/82496EP

Manualul cu principiul de functionare si schema de montaj:

https://assets.moen....ts/ins2150d.pdf

Edited by DY2, 24 March 2024 - 11:31.


#36
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Da, in extrem de multe hoteluri. Mai ales cele nou modernizate. Doar ca nu arata ca de cupru ci sunt albe ca tabla. Se pare ca iesi rar din casa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate