Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Cum se platesc impozit pe cryptomonede?

  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023
Salut, imi este foarte neclar procesul. Dau un exemplu si sper sa fiu lamurit.

In 2021 am bagat 5K euro in crypto, am ratat bull marketul asa ca am ramas cu banii investiti. A trecut 2022, 2023 iar acum in 2023 am vandut toate monedele pe 6k euro.

Logic mi s-ar parea ca acum sa declar profit 1000 euro si sa platesc nu stiu cat la suta trebuie. Oare asa se procedeaza sau vine sa imi ceara procent din toti cei 6000 euro ? Cum dovedesc care e profitul meu ? Sunt persoana fizica evident, ca doar nu mi fac firma ca sa investesc in cripto.

A doua intrebare...ce procent se da la stat si cum procedeaza efectiv. Cum mut banii de la mine la fisc ? Cat de complicat e ?

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Trebuie să depui declarația unică, te încadrezi la ”Alte venituri”.
Iar impozitul va fi de 10%(din 1000 de euro).

Edited by Valy_User, 22 March 2024 - 20:52.


#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
De pui declarația unică la ANAF în contul tău SPV ANAF pentru 1000 € profit și vei plăti 10% impozit.
Contul îl creezi gratuit online.

Ai ghidul ANAF aici https://static.anaf....monede_2023.pdf


https://koinly.io/gu...crypto-romania/

Plată o vei face in contul de pe ghișeul.ro, unde îți va apărea după vreo săptămână două suma de plata, pentru sumele declarate în declarația unică.

#4
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023
Eu pun declaratia pe 1000 de euro dar ei de unde stiu ca aia imi sunt profitul meu ? Daca scoteam 10000 si puneam declaratia tot pe 1000 ? scapam asa usor? Ei imi monitorizeaza cati bani am bagat din contul meu in ceva exchange sau merg pe incredere ?

#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Da, monitorizează.
Citește linkul pus de mine.


#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
stiu baietii tot, s-au dus vremurile de haiducie. tu declara ce trebuie corect si nu o sa ai probleme.

Edited by laffin, 22 March 2024 - 21:13.


#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
E un pic neclar cand le-ai vandut, daca in 2023, atunci declari cum ti s-a spus iar daca le-ai vandut in 2024, declari la anul.

#8
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023
Am citit articolul dar e greu de inteles.
1) Vânzarea de cripto pentru monedă fiat (inclusiv utilizarea unui ATM Bitcoin pentru a face acest lucru).
2) Schimbul unei criptomonede cu alta.
3) Cheltuirea de cripto pe bunuri și servicii - ca o tranzacție de tip troc.

De exemplu ce inseamna vanzarea de crypto pt moneda fiat? Se refera la tranzactii in exchange sau efectiv cand retragi fiat din exchange ? Presupun ca la tranzactii dar acolo cum poti calcula profit ? (revin la asta printr-un exemplu)
La schimbul unei cryptomonede cu alta cum poti calcula profit ? Ce profit sa ai cand schimb btc cu eth ? N-ai nici un profit, ai dat doar o moneda virtuala care posibil sa nu valorze nimic pe o alta moneda virtuala, adica ai dat un vis pe un alt vis...buzunarul tau tot gol e. Deci ce sa impoziteze acolo ?
La pct trei face sens, ca ala e singurul punct care se refera practic la convertirea criptomonedelor (vise) pe bunuri reale (palpabile), adica e singurul punct in care tu beneficizei de un castig real.

Deci eu credeam ca daca bag 5k in exchange si fac sute de mii de tranzactii si in final convertesc tot in fiat si retrag 6k si raman cu exchange gol se considera ca am facut profit 1k. Altfel nu inteleg cum pot sa imi calculez profit pe tranzactii...

#9
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postlaffin, on 22 martie 2024 - 21:12, said:

stiu baietii tot, s-au dus vremurile de haiducie. tu declara ce trebuie corect si nu o sa ai probleme.

Nu e ca nu vreau sa declar ca 10% e rezonabil. Problema e cat de complicata e procedura unu la mana si doi la mana cum naiba calculez profitul dupa cum vor ei. Pentru mine e simplu. Am bagat suma x intr-un exchange, tot ce scot din exchange in contul meu peste suma aia e profit. Dar aparent ei vor sa calculezi altfel desi nu ma prind cum. Ceva gen ca ei iti fura din profit dar pierderile nu le impart cu tine, un fel de prieten care e cu tine la bine doar si la rau nu mai e. Desi tot nu inteleg cum vor ei sa calculezi.

Desi nu cred ca au nici o capabilitate sa faca vreo verificare. Nici eu nu stiu ce profit am, cum sa stie ei mai bine ? Eu am dat un exemplu. Nu am scos nici un ban pana acum, ca 99% din cei care baga bani in cripto..evident. Dar ziceam intr-o eventualitate sa stiu ce sa fac

#10
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
1) BTC -> EUR - exemplu
Curs EUR/RON la data achizitiei de BTC si afli cat RON ai cheltuit la data achizitiei BTC-ului cu euro. Curs EUR/RON la daca vanzarii BTC_ului in euro si afli cat ai primit. Profit = Suma in RON cheltuita - Suma in RON primita

2) BTC -> ETH - exemplu
Curs EUR/RON la data achizitiei de BTC si afli cat RON ai cheltuit la data achizitiei BTC-ului cu euro. Curs EUR/ETH la data achizitiei BTC pentru a vedea echivalentul ETH. Cand muti BTC in ETH vezi cand ETH incasezi si cat echivalent ETH ai fi cumparat cand ai cumparat BTC.
Profit ETH = ETH echivalent la achizitia BTC - ETH rezultat din tranzactia BTC->ETH. Profit ron = Profit ETH * curs ETH/EUR * curs EUR/RON la data tranzactiei BTC->

3) Platit la Kaunfland cu cardul Binance tu avand in spate BTC.
Profit achizitie paine cu BTC = (Pret achizitie BTC raportat in RON cum am explicat mai sus - Pret BTC la modul achizitiei de la Kaunflant) * BTC consumat.

View Postel_marino_loko, on 22 martie 2024 - 21:53, said:

Desi nu cred ca au nici o capabilitate sa faca vreo verificare. Nici eu nu stiu ce profit am, cum sa stie ei mai bine ? Eu am dat un exemplu. Nu am scos nici un ban pana acum, ca 99% din cei care baga bani in cripto..evident. Dar ziceam intr-o eventualitate sa stiu ce sa fac

Ai sa fii surprins de cata capacitate de verificare au. Tine minte un lucru, ai dat buletin sau pasaport la crearea contului? SI ei dau rapoarte fiscale la autoritatile fiscale. Altfel e ilegal sa ti se ceara acte oficiale. Licenta aia se acorda cu obligatia de a raporta.

Edited by MooF2010, 22 March 2024 - 22:07.


#11
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023
Care e diferenta dintre castiguri de capital si castiguri cripto ? Dupa ce am citit juma de ora crezand ca citesc despre castiguri din cripto dau de fraza "acum ca am discutat despre castigurile de capital haideti sa trecem la castigurile din cripto". Am impresia ca nimeni de pe lumea asta nu stie ce si cum se clculeaza. cu atat mai putin incompetentele de capuse angajate pe pile la stat pe principiul nepotismului si care nu au nici 2 clase.

View PostMooF2010, on 22 martie 2024 - 21:56, said:

1) BTC -> EUR - exemplu
2) BTC -> ETH - exemplu
3) Platit la Kaunfland cu cardul Binance tu avand in spate BTC.

Aia am inteles, dar care sunt castigurile la pct 2? care e profitul ? ca nu e nici un profit, doar convertesti

"Calcularea venitului din cripto este simplă - trebuie doar să identifici valoarea monedelor (sau a tokeni) pe care le-ai câștigat în RON la data la care le-ai primit."

Pai in cripto primesti zilnic sute de mii de tokeni din staking din rewards de pe nu stiu unde, uneori primesti airdop cerut alteori airdrop necerut, cum adica sa calculezi pretul lor in ziua in care i-ai primit.
Adica daca plec azi in concediu pe o luna si dupa o luna ma intorc si voi mi-ati trimis 1000 de tokeni diferiti cate o bucata fiecare inseamna ca eu trebuie sa ma apuc sa vad ce token am primit si in ce data si cati 0.0001 bani functioneaza feicare in parte si sa ii adun si sa ii trec la profit. Si daca dupa o luna dupa ce m-am intors din concediu ei de fapt nu mai valoreaza 0.00001 ci valoreaza 0.0000000001 inseamna ca am e vina mea ca am pierdut si statul nu si-o asuma, ca el se astepta sa vand in ziua aia ca sa iau profitul iar acum tot ce am pierdut e pe barba mea si trebuie sa dau la stat impozit din ceea ce puteam sa am dar nu am avut ca am fost in conceidu ? ce sens are ? e o idiotenie, sau inteleg eu ceva gresit.

Nu e logic, cat cash ai luat din banca ta si pus in exchangeul x si cati bani ai scos din exchangeul x si gata. Faci o diferenta si ai profit. Aia e foarte simplu de monitorizat si verificat si de mine dar si de fisc. Altfel orice alta tranzactie mie personal imi e imposibil, cu atat mai putin lor. Cat de idiot sa fii sa ceri una ca asta,, ca e imposibil.

Si am mai citit ceva ca daca ai profit peste 6 miii euro trebe sa platesti pe langa 10% impozit inca 10% asigurari sociale. Ce rahat e aia ? Adica si asa le dau o caruta de bani din salar de ITist ce mai vor ? Si cate mii de drumuri vor sa ma puna sa fac ? De ce nu se face implementarea in exchange, sa calculeze ala cati bani ai bagat si cand e sa scoti daca scoti peste suma aia sa iti ia 10% din surplus si sa dea la stat si pa.

Criptomonede cadou scutit de taxe, alea de la staking is scutit de taxe?

View PostMooF2010, on 22 martie 2024 - 21:56, said:

1) BTC -> EUR - exemplu
Curs EUR/RON la data achizitiei de BTC si afli cat RON ai cheltuit la data achizitiei BTC-ului cu euro. Curs EUR/RON la daca vanzarii BTC_ului in euro si afli cat ai primit. Profit = Suma in RON cheltuita - Suma in RON primita

2) BTC -> ETH - exemplu
Curs EUR/RON la data achizitiei de BTC si afli cat RON ai cheltuit la data achizitiei BTC-ului cu euro. Curs EUR/ETH la data achizitiei BTC pentru a vedea echivalentul ETH. Cand muti BTC in ETH vezi cand ETH incasezi si cat echivalent ETH ai fi cumparat cand ai cumparat BTC.
Profit ETH = ETH echivalent la achizitia BTC - ETH rezultat din tranzactia BTC->ETH. Profit ron = Profit ETH * curs ETH/EUR * curs EUR/RON la data tranzactiei BTC->

3) Platit la Kaunfland cu cardul Binance tu avand in spate BTC.
Profit achizitie paine cu BTC = (Pret achizitie BTC raportat in RON cum am explicat mai sus - Pret BTC la modul achizitiei de la Kaunflant) * BTC consumat.

Ai sa fii surprins de cata capacitate de verificare au. Tine minte un lucru, ai dat buletin sau pasaport la crearea contului? SI ei dau rapoarte fiscale la autoritatile fiscale. Altfel e ilegal sa ti se ceara acte oficiale. Licenta aia se acorda cu obligatia de a raporta.


1. Punctul 2 nu l-am inteles. Parca explicarea ta e destul de greoaie, nu o poti simplifica putin ?
2. Ce ai zis mai jos dai impresia ca esti angajat la fisc. Ce capacitate sa aiba aia sa vada ce profit am bre ca eu nu is capabil sa imi calculez profitul ?!?!? Si daca imi dai bani, nu as putea sa fac calculele alea, nici macar nu am acces la ele, mai am avut poate conturi pe x siteuri unde faceam staking si primeam rewards care naiba mai stie cum s-au converitit, si alte recompense, as putea baga mana in foc ca nici Dumnezeu nu ar fi capabil sa imi calculeze o balanta la ce activitate am avut desi nu am prea avut cine stie ce activitate comparativ cu altii...cum tranta vi sa imi zici ca au capacitate aia de la fisc. Ei au datele tale si stiu ca ai bagat bani in exchange dar de acolo, cum s-au plimbat ei intre walleturi si pe diferite platforme si tradeuri de diferite feluri, nici satana nu stie. Deci ce facem ?

#12
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postlaffin, on 22 martie 2024 - 21:12, said:

stiu baietii tot, s-au dus vremurile de haiducie. tu declara ce trebuie corect si nu o sa ai probleme.

Aia de la ANAF nu sunt in stare sa prinda pe cei care incaseaza chirii sau lucrari, direct prin transfer bancar. Nu au nici o capacitate sau interes, sa verifice pe Gigi neica nimeni cu profit 1000 euro. Ca idee stiu oameni care au tranzactionat de la mii de euro la sute de mii de euro si nu am auzit pe unul sa zica ca a avut control ANAF.

In cazul absolut improbabil in care te trezesti cu control, trebuie sa faci dovada in baza caruia ai facut acel calcul.

Dar pentru cine a completat declaratia pentru castiguri crypto stie ca:
1. exchange-urile iti dau niste mizerii de csv-uri, nesemnate, intr-un format prost organizat (+unele exchange-uri nici nu mai exista)
2. calculele pot sa fie extrem de complicate, mult peste capacitatea unui Gigel obisnuit de la ANAF
3. cum trebuie sa faci calculul e ambiguu si sunt multe scenarii care nu sunt clare (de exemplu exchange-uri partiale intre cryptomonede)

Edited by greywolfact, 23 March 2024 - 08:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate