Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Ajutor alegere pudra proteica

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
vladv12

vladv12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.06.2016
Salut, fac sala de aprox. 8 ani. De-a lungul timpului am folosit mai multe firme de suplimente. De unele am fost mai mult sau mai putin multumit, dar pe atunci mergeam pe ideea ca toate sunt la fel, doar brand-ul difera. Dupa un timp am aflat de detalii precum amino spiking, "proteina uda", proteina de proasta calitate, etc.
In momentul de fata folosesc True Whey de la Gymbeam dar nu prea ma multumeste.
Din ce am mai citit, am inteles ca ar fi ok whey-ul de la Scitec sau Nutrend (ar fi mai multe firme, dar astea 2 par sa ramana cu picioarele pe pamant cand vine vorba de pret).
Aici am o lista cu proteinele pe care m-am gandit sa le incerc, insa nu ma pot decide pe care sa le iau:

1.Whey Proffesional Scitec Nutrition: https://scitecnutrit...ofessional.html
2.100% Whey protein Nutrend: https://www.bodyworl...ghoCw4gQAvD_BwE

3. Critical Whey Applied Nutrition: https://www.bodyworl...hey-2000-g-6154
4.Prom-In CFM Pure Performance: https://www.bodyworl...nce-2250-g-6736
5. Whey Core Nutrend: https://www.bodyworl...whoC7agQAvD_BwE

6.Whey Max Performance Advanced Nutrition: https://www.advanced...38-vanilie.html

Pe care din astea le-ati alege si de ce?
Multumesc!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Cum să ai 8 ani de sală, dar să fii așa neștiutor?!
Eu după 8 ani de sală, eram profesor pentru alții.

De unde te documentezi?

#3
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017
Pe emag ai cutia de Nutrend 2250g la 237 lei cu livrare gratuita. Deci undeva la 105lei/kg.
15% reducere oferta zilei

Oferta zilei:
Adaugă produsul în coș, completează codul "selfcare" și beneficiezi de 15% pe loc pentru comenzi de minimum 100 Lei. Promoţia este valabilă pentru o selecție de produse, în limita stocului disponibil. Campania se aplică și pe produse resigilate.vezi detalii

https://www.emag.ro/...6/pd/DQZ57BYBM/

Attached File  nutre.png   78.92K   20 downloads

Edited by alex342, 22 March 2024 - 01:33.


#4
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View Postvladv12, on 22 martie 2024 - 01:02, said:

Pe care din astea le-ati alege si de ce?
Multumesc!

Salut!
Incearca asta:
https://gymbeam.ro/p...-g-gymbeam.html
75% proteine, gust placut (ma refer la milkshake ciocolata), relativ ieftin.

#5
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Ce inseamna ca "nu te multumeste" o pudra proteica? Gustul, textura?

#6
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Cati bani dai pe mizeriile alea mai bine iti cumperi oua. Albusul de ou e cea mai buna proteina (minim 80%) si cea mai usor asimilabila.

#7
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008
@mkdan2004, la True Whey gustul e cam naspa, sa zic asa. Probabil la aia se refera.

Edited by thunderbolt, 22 March 2024 - 09:34.


#8
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 19.06.2018

View Postcrisstonne, on 22 martie 2024 - 01:26, said:

Cum să ai 8 ani de sală, dar să fii așa neștiutor?!
Eu după 8 ani de sală, eram profesor pentru alții.

De unde te documentezi?
Pe cuvantul meu, raman masca cand citesc asa ceva. Bai frate, hai sa fim seriosi, chiar nu se poate sa nu stii pe ce lume traiesti dupa  8 ani de sala.

Initiator, industria asta e o farsa, murdara si oneroasa. Daca ai  fi facut si altceva timp de opt ani incat sa mergi la sala, de exemplu sa vizionezi cate un documentar, ai fi stiut care e treaba. Daca ai fi citit niste materiale despre nutritia sportivului ai fi stiut ce ai nevoie.

Pe scurt, toate rahaturile astea sunt niste amestecuri mai mult sau mai putin inteligente/interesante intre un whey produs de o firma mare gen Lactalis si alte ingrediente provenite din China. Nu zic ca e rau ca sunt produse in China zic sa nu te astepti sa fie produse de companii farmaceutice reputate. Acordul ala fin pe care se presupune ca il dau aditivii la whey, nu o sa l percepi  tu in vecii vecilor. In concluzie, tinand cont ca e vorba de aceeasi substanta de baza din aceeasi sursa, poti lua orice. Daca sunt preturi mai omenesti la myprotein si pronutrition, nu vad de ce nu ai lua de la ei. Sau redis.

Din punctul meu de vedere, daca nu faci performanta, si probabil nu faci de aia nu stii nimic, dupa opt ani de sala nu mai ai nevoie de proteina extra, in primul rand din considerente de sanatate, tensiune excesiva pe rinichi in primul rand.

Ca sa nu mai spun ca daca nu esti in perioada de acumulare de masa, nu ai nevoie de suplimente proteice, iti poti lua tot ce ai nevoie din hrana. Si iarasi, cum ai fi in perioada de masa dupa opt ani de sala? Oricum o dai, la tine nu se pupa ceva.

A, si asta e cea mai tare: "dar pe atunci mergeam pe ideea ca toate sunt la fel, doar brand-ul difera. Dupa un timp am aflat de detalii precum amino spiking, "proteina uda", proteina de proasta calitate, etc."

Adica ai fost destept si te ai prostit? De obicei e pe dos.

#9
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 03.06.2006
Discutia e lunga cu proteinele dar in principal se iau pentru un rezultat tintit.
Astfel, tipul de pudra se ia functie de ai nevoie... pe scurt: functie de procesul de fabricatie si de adaosuri, unele sunt tintite pe recuperare musculara, altele pe cresterea masei musculare, altele pentru ardere grasimi. Cu trecerea timpului am observat ca din ratiuni de marketing, informatiile sunt din ce in ce mai deficitare pe domeniu...
De cativa ani si eu consider binevenite proteinele, insa luate cu cap, documentat, lasand deoparte puritanismul Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by gvincentiu, 22 March 2024 - 10:33.


#10
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020

View Postalex342, on 22 martie 2024 - 01:29, said:

Pe emag ai cutia de Nutrend 2250g la 237 lei cu livrare gratuita. Deci undeva la 105lei/kg.
15% reducere oferta zilei

Oferta zilei:
Adaugă produsul în coș, completează codul "selfcare" și beneficiezi de 15% pe loc pentru comenzi de minimum 100 Lei. Promoţia este valabilă pentru o selecție de produse, în limita stocului disponibil. Campania se aplică și pe produse resigilate.vezi detalii

https://www.emag.ro/...6/pd/DQZ57BYBM/

Attachment nutre.png
Oferta asta sună tentant...nu am mai luat de 3 ani nici o proteină da cred că o să încerc la prețul respectiv dacă e așa cum zice în descriere despre produs.
Pentru inițiator, cele mai cunoscute după mine și ce mai știu de la alți prieteni care fac sală sunt cele de la myprotein, impact whey(am luat acum 4 ani ultima dată) pe urmă optimum nutrition gold standard whey(nu am încercat dar le ia multă lume) și cică cele mai bune sunt de la DY nutrition  https://dynutrition....2kg-66-servings . Astea văd că sunt tot mai lăudate în ultimul timp și mai văd băieți pe la sală care umblă cu borcanele după ei în rucsac:).
După impact whey de la myprotein am încercat acum 3 ani cele de la applied nutritions, erau ceva isolate dar țin minte că nu m-au dat pe spate. De atunci nu am mai luat nimic și din ce am văzut și la cele de la myprotein a crescut prețul dar totuși eram mulțumit de ele pe vremea aia.

#11
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Ultima data cand am intrebat un prieten care merge la sala de multi ani si are un fizic de actor de ce baga in el kkturi de-astea, m-am ales cu injuraturi de tot neamul meu.

Asa ca nu zic nimic, postez doar ca sa ma aflu in treaba. Posted Image

Dar dilema ramane: dupa 8 ani de sala, presupun ca arati bine fizic, nu? De ce ai vrea sa arati ca un salam gonflat (ca presupun ca de-aia se iau proteine), cand poti sa arati ca un atlet, cu musculatura lucrata, definita si frumos reliefata, asa cum au modelele masculine? Chiar as vrea sa aflu raspunsul - fara sa fiu injurat. Posted Image

#12
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
E interesanta discutia, si eu ma aflu intr-o dilema si inca nu sunt foarte decis daca sa incerc whey sau cazeina sau daca sa nu iau deloc.
Inca mai citesc si stau pe margine, stiu ca e zer din lapte, iar unele mai au si extra chestii adaugate.
Dar cred ca am mai scapat cumva mana in borcanul cu miere, caci am mai luat de la Lidl ceva bautura proteica, care cred ca e facut exact cu whey.

#13
vladv12

vladv12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.06.2016

View PostOlteanul_sfios, on 22 martie 2024 - 11:19, said:

Ultima data cand am intrebat un prieten care merge la sala de multi ani si are un fizic de actor de ce baga in el kkturi de-astea, m-am ales cu injuraturi de tot neamul meu.

Asa ca nu zic nimic, postez doar ca sa ma aflu in treaba. Posted Image

Dar dilema ramane: dupa 8 ani de sala, presupun ca arati bine fizic, nu? De ce ai vrea sa arati ca un salam gonflat (ca presupun ca de-aia se iau proteine), cand poti sa arati ca un atlet, cu musculatura lucrata, definita si frumos reliefata, asa cum au modelele masculine? Chiar as vrea sa aflu raspunsul - fara sa fiu injurat. Posted Image

Nu mai spune chestii de genul ca rade lumea de tine. Asta cu "proteinele te umfla/deformeaza,etc.." sunt niste mituri inventate si raspandite la greu de ultimii frustrati din categoria "daca faci sala nu ti se mai scoala" Eu folosesc proteine de ani de zile si nu arat nicidecum gonflat. Oricum poti intreba orice culturist si o sa vezi ce iti raspunde. Chiar daca iau necesarul din mancare, imi place sa mai adaug cateva masuri de proteina pe zi ca sa ma recuperez mai repede. Daca te antrenezi intens de 6 ori pe saptamana o sa vezi diferenta. In plus, mai sunt zile in care efectiv am apetitul praf si beau proteina in loc sa mananc carne. Eu am avut mereu apetitul scazut si cand mai si cand trebuie sa mananc multa carne in fiecare zi, mai sunt momente in care efectiv ma satur si vreau o pauza.

#14
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View Postaudiofidell, on 22 martie 2024 - 10:00, said:

Din punctul meu de vedere, daca nu faci performanta, si probabil nu faci de aia nu stii nimic, dupa opt ani de sala nu mai ai nevoie de proteina extra, in primul rand din considerente de sanatate, tensiune excesiva pe rinichi in primul rand.

Ca sa nu mai spun ca daca nu esti in perioada de acumulare de masa, nu ai nevoie de suplimente proteice, iti poti lua tot ce ai nevoie din hrana. Si iarasi, cum ai fi in perioada de masa dupa opt ani de sala?

View PostOlteanul_sfios, on 22 martie 2024 - 11:19, said:

Dar dilema ramane: dupa 8 ani de sala, presupun ca arati bine fizic, nu? De ce ai vrea sa arati ca un salam gonflat (ca presupun ca de-aia se iau proteine), cand poti sa arati ca un atlet, cu musculatura lucrata, definita si frumos reliefata, asa cum au modelele masculine? Chiar as vrea sa aflu raspunsul - fara sa fiu injurat. Posted Image

Nu trebuie sa consume proteine neaparat pentru cresterea in masa musculara. Poate omul le ia pentru ca, din diverse motive (serviciu etc.) nu se hraneste suficient de bine si trebuie sa compenseze de undeva.

View Postvladv12, on 22 martie 2024 - 14:10, said:


Nu mai spune chestii de genul ca rade lumea de tine. Asta cu "proteinele te umfla/deformeaza,etc.." sunt niste mituri inventate si raspandite la greu de ultimii frustrati din categoria "daca faci sala nu ti se mai scoala" Eu folosesc proteine de ani de zile si nu arat nicidecum gonflat. Oricum poti intreba orice culturist si o sa vezi ce iti raspunde. Chiar daca iau necesarul din mancare, imi place sa mai adaug cateva masuri de proteina pe zi ca sa ma recuperez mai repede. Daca te antrenezi intens de 6 ori pe saptamana o sa vezi diferenta. In plus, mai sunt zile in care efectiv am apetitul praf si beau proteina in loc sa mananc carne. Eu am avut mereu apetitul scazut si cand mai si cand trebuie sa mananc multa carne in fiecare zi, mai sunt momente in care efectiv ma satur si vreau o pauza.
Uitati si aici un raspuns mai elaborat.

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

View Postvladv12, on 22 martie 2024 - 14:10, said:

...
Daca te antrenezi intens de 6 ori pe saptamana o sa vezi diferenta.
In plus, mai sunt zile in care efectiv am apetitul praf si beau proteina in loc sa mananc carne.
Eu am avut mereu apetitul scazut si cand mai si cand trebuie sa mananc multa carne in fiecare zi, mai sunt momente in care efectiv ma satur si vreau o pauza.

Nu prea ai cum sa bagi intens 6 zile de antrenament / sapt, ori nu face sala pe bune ori e cu acul in brat, altfel nu duci asa volum de antrenament.

on: ce vrei sa faci, dupa 8 ani de sala presupun ca arati ok, imo mergi pe mentenanta si aia e.

Din amintirile mele cu sala: mult efort, multi bani aruncati , era efort si sa mananci atat :).
Iar ulterior multa lume se ingrasa, fiindca s-a obisnuit cu cantitatile alea de mancare.

on on: pers mi-a mers bine cu milk & egg de la pronutrition, chiar l-am simtit, ca boost/ energie si crestere masa.

Edited by sirgoofy, 22 March 2024 - 15:01.


#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Eu te sfatuiesc sa te uiti si la proteine din colagen:

https://frogfuel.com...vs-whey-protein

#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

 Tipiric, on 22 martie 2024 - 09:31, said:

Cati bani dai pe mizeriile alea mai bine iti cumperi oua. Albusul de ou e cea mai buna proteina (minim 80%) si cea mai usor asimilabila.

Albusul de ou nu are 80% proteine ci mai degrabă 10-11 si trebuie gătit inainte de a fi consumat.


#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Oul trebuie mancat intreg, nu doar albusul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate