Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Calculatorul se blocheaza random

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
Shanksbboy

Shanksbboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2020
Salutare tuturor am si eu o problema cu PC-ul, poate puteti sa ma lamuriti care e sursa problemei.

Am si eu un PC care se blocheaza isi da freeze random cateodata cand stau pe browser. Imaginea ramane blocata, mousul si tastatura nu mai raspuns desi se vede ca sunt alimentate.

Singura mea varianta cand se intampla asta e sa apas pe butonul de restart, chiar si atunci tastatura desi alimentata nu merge sa intru in bios abia cand intra in windows iar, incepe sa functioneze totul normal.

-Tempetura CPU e normala.
-Tastatura si Mouse-ul daca le bag la alt pc merg normal.
-Daca scot monitorul cand se blocheaza calculator si in bag inapoi, ecranul e verde.
-Daca il las blocat asteptand sa intre in stand by/sleep mode nu se intampla nimic.
-Nu ma joc jocuri sau il solicit, il folosesc doar pentru browsing.

Care credeti ca ar putea fi buba, ca nu imi dau seama..

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Configuratia EXACTA care este ea, aceea?
Io banuieste sursa cu probleme, dar este posibil si sa ai condensatori bortosi pe mainboard.
Sau ghem de praf in ventilatorul coolerului de procesor, sau memorie cu probleme, sau hdd cu probleme, sau...
Intr-un singur cuvant, daca nu te pricepi BINE, cheama un prieten care stie, sau du-l la service(daca mai merita)!

Edited by viceroy56, 20 March 2024 - 15:14.


#3
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
trebuie sa mai verifici placa video si RAM-ul
Ai placa video dedicata sau e on-board ?

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Rulează Memtest 64

Edited by Valy_User, 20 March 2024 - 15:19.


#5
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
in bara de căutare din Windows scrie Event Viewer. Ar trebui să îți apar un programele cu același nume. îl deschizi și în Custom Views ai Administrative Events. Ce descriere ai la ultimul eveniment marcat Critical?

#6
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 25.12.2016
Probabil sursa pe duca.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostShanksbboy, on 20 martie 2024 - 15:03, said:

Am si eu un PC care se blocheaza isi da freeze random cateodata cand stau pe browser. Imaginea ramane blocata, mousul si tastatura nu mai raspuns desi se vede ca sunt alimentate.
Hardware crash. Instabilitate MB-RAM-CPU. Poate fi si de la sursa cum sugereaza colegii daca nu e brand performant si are capacitoare uzate.
LE - cateodata unele probleme de stabilitate sunt rezolvate printr-o simpla ridicare fina de voltaj la ram.

Edited by andreic, 20 March 2024 - 15:23.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
La random nu prea ai ce face. Pot fi cauze multiple - atat software ( drivere, virusi ) cat si hardware.

Mi-am batut capul un an aproape ca sa gasesc o incompatibilitate intre palca de baza si procesor desi producatorul palcii sustiena ca sunt compatibile. Cand intra procesorul in idle se restarta.
In final am facut doua calculatoare - alta placa la procesorul ala si alt procsor ptr placa respectiva.

Ce poti incerca:
- alte drivere video.
- verificarea conexiunii HDD/SSD - daca un cablu nu face contact bien la un moment dat ai un freeze de toata frumusete. Posibil si un HDD pe duca.
- sursa de alimentare
- setari bios...
- etc.

Edited by eiffel, 21 March 2024 - 07:25.


#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Poate era din cauza versiunii de BIOS.

#10
Shanksbboy

Shanksbboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2020

View Postviceroy56, on 20 martie 2024 - 15:14, said:

Configuratia EXACTA care este ea, aceea?
Io banuieste sursa cu probleme, dar este posibil si sa ai condensatori bortosi pe mainboard.
Sau ghem de praf in ventilatorul coolerului de procesor, sau memorie cu probleme, sau hdd cu probleme, sau...
Intr-un singur cuvant, daca nu te pricepi BINE, cheama un prieten care stie, sau du-l la service(daca mai merita)!

Placa de baza asrock b75m2.0
Placa Video Radeon rx470
16 gb Ram ddr3
Sursa CX650M (schimbata acum  vreo 2 ani)
HDD 250 gb

O sa curat calculatorul azi sa vad desi la temperaturi sta okay. HDD-ul il am de 10 ani cred, poate e de acolo..


View Postexcentryc, on 20 martie 2024 - 15:14, said:

trebuie sa mai verifici placa video si RAM-ul
Ai placa video dedicata sau e on-board ?

E dedicata, luata acum 3-4 ani.

View Postnei-k, on 20 martie 2024 - 15:15, said:

in bara de căutare din Windows scrie Event Viewer. Ar trebui să îți apar un programele cu același nume. îl deschizi și în Custom Views ai Administrative Events. Ce descriere ai la ultimul eveniment marcat Critical?

Ultimele 2.

https://ibb.co/cQrDXK5

https://ibb.co/N2wYTzs

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Pune-ți Specc.y pentru a monitoriza temperaturile

#12
Shanksbboy

Shanksbboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2020

View Posteiffel, on 20 martie 2024 - 15:21, said:

La random nu prea ai ce face. Pot fi cauze multiple - atat software ( drivere ) cat si hardware.

Mi-am batut capul un an aproape ca sa gasesc o incompatibilitate intre palca de baza si procesor desi producatorul palcii sustiena ca sunt compatibile. Cand intra procesorul in idle se restarta.
In final am facut doua calculatoare - alta placa la procesorul ala si alt procsor ptr placa respectiva.

Ce poti incerca:
- alte drivere video.
- verificarea conexiunii HDD/SSD - daca un cablu nu face contact bien la un moment dat ai un freeze de toata frumusete.
- sursa de alimentare
- setari bios...
- etc.
Problema a inceput sa apara acum 4 zile din senin, primesc un freeze pe zi in afara de o zi unde poate mi s a parut dar am avut mai putine tab-uri cred..

#13
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Îți iei și Blue Screen ?

#14
Shanksbboy

Shanksbboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2020

View PostValy_User, on 20 martie 2024 - 15:50, said:

Îți iei și Blue Screen ?
Nu primesc blue screen deloc. O chestie care s a intamplat si poate are legatura.. am primit notificare ieri cred, ca urmeaza sa imi expire key-ul la windows (l am activat acum 2 ani cand am bagat ultima oara windowsul folosind batch file parca) desi nu cred ca are legatura..

#15
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Win 10 merge și neactivat fără probleme.

#16
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.09.2010
Consulta si log-ul din Event Viewer.
Asta dupa o inspectie temeinica cel putin vizuala, a condensatorilor de pe placa de baza, deconecteaza tot ceea ce este extra si lasa doar strictul necesar, incercand sa verifici stabilitatea sistemului.
Verifica apoi fiecare componenta in parte pentru a elimina suspectii inutili.

#17
Shanksbboy

Shanksbboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2020

Vizualizare mesajMorphinus, pe 20 martie 2024 - 16:08, a scris:

Consulta si log-ul din Event Viewer.
Asta dupa o inspectie temeinica cel putin vizuala, a condensatorilor de pe placa de baza, deconecteaza tot ceea ce este extra si lasa doar strictul necesar, incercand sa verifici stabilitatea sistemului.
Verifica apoi fiecare componenta in parte pentru a elimina suspectii inutili.
Am pus mai sus imagini la Event Viewer da nu prea inteleg de unde vine problema..

Am cautat acel 131 error si vad pe cineva zicand de curand

"10 Home. Same since the December 2023 update. 15k errors in a month and now the computer randomly freezes for minutes on end. Fresh install is fine until you get up to December updates and it starts fighting hard with something." Sa fie de la update windows?

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajShanksbboy, pe 20 martie 2024 - 15:52, a scris:

O chestie care s a intamplat si poate are legatura.. am primit notificare ieri cred, ca urmeaza sa imi expire key-ul la windows (l am activat acum 2 ani cand am bagat ultima oara windowsul folosind batch file parca) desi nu cred ca are legatura..
S-ar putea sa ai un virus...
Daca ai Windwos din ala Enterprise ala expira la 6 luni nu la 2 ani...

Dar deja apare o alta problema - windows piratat. Conform regulamentului, topicul se inchide.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate