Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Figure 01 - "cel mai avansat robot umanoid de pana acum"

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017
Domeniul robotilor nu mai este doar o idee. Este prezentul pe care il traim.

Compania Figure AI sustinuta de Microsoft si Open AI prezinta robotul Figure 01 care este dotat cu produsul celor de la OpenAI, Chat GPT. Este folosita sintagma "cel mai avansat robot umanoid de pana acum".

Dupa cum il prezinta compania, in viitorul apropiat acesta va putea fi integrat ca lucrator in diverse domenii. Probabil in 5-10 ani cel mult, nu va fi o surpriza sa il vedem in viata noastra de zi cu zi.
Figure 01 brings together the dexterity of the human form and cutting edge AI to go beyond single-function robots and lend support across manufacturing, logistics, warehousing, and retail.
With the first humanoid by our side in the workforce, we’ll have the ability to create and produce so much more, address drastic labor shortages, and reduce the number of workers in unsafe jobs.





Attached File  figure01.png   422.87K   21 downloads

Introducing Figure 01
The world’s first commercially-viable autonomous humanoid robot
We’ve designed our world for the human form. Hands allow us to open doors and use tools; arms and legs allow us to move efficiently, climb stairs, lift boxes, and more.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sq1QZB5baNw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q5MKo7Idsok?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex342, 20 March 2024 - 07:05.


#2
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Am vizionat acel video pe pe YouTube cu marul, gunoiul si paharele dar si farfuria, dar si conversatia am urmarit o cu interes si am ramas suprins. Ce acum 10 - 20 ani parea de domeniul SF-ului si atunci nimeni nu credea, uite ca devine realitate. Si eu tind sa cred ca in cativa ani, acest tip de Robot, v-a inlocui multi oameni, nu degeaba Google, Microsoft si tot ce tine de industria IT au inceput sa faca Restructurari, astfel, multi oameni pierzand-u-si locul de munca.

Chiar ieri citeam un articol prin care Taxiurile Zburatoare incep sa isi faca simtita prezenta.

https://stirileprotv...-cumparate.html

https://www.libertat...hicolul-4832184

Edited by raducanu969, 20 March 2024 - 07:46.


#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Ma gandesc ca pe viitor am putea vedea astfel de roboti care ingrijesc persoane batrane sau cu handicap.

#4
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
De abia astept. As vrea sa prind doar epoca aia in care astia servitoresc pentru noi, nu si cand ne-or fugari pe strazi.

#5
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Vine sfârșitul lumii maică.
Ce farmec mai are să te duci la magazinul general din sat și să nu mai poți flirta cu vânătoarea.

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Am jucat recent acest joc, daca nu l-ati jucat vi-l recomand. Nu imi vine sa cred ca incet, incet jocul ajunge realitate. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F5rSLiZN-70?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View PostpexCom, on 20 martie 2024 - 09:16, said:

Vine sfârșitul lumii maică.
Ce farmec mai are să te duci la magazinul general din sat și să nu mai poți flirta cu vânătoarea.
Mai grav e ca nu iti mai poate da pe caiet, cum face acum vanzatoarea.

#8
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 19.06.2018
O fi avansat el ca robot si inteligenta dar nu e cel mai avansat robot umanoid, acela fiind Ameca.

Asta cu servitorii e varianta optimista, cea pesimista e aia cu soldatii care se vor lupta pentru noi. Ma rog, pentru unii, ca ceilalti vor fi casapiti cu inteligenta. Artificiala.

#9
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 06.08.2015
asta e din cauza faptului ca se ciocane barbat cu barbat

#10
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

View Postcumparator, on 20 martie 2024 - 08:57, said:

De abia astept. As vrea sa prind doar epoca aia in care astia servitoresc pentru noi, nu si cand ne-or fugari pe strazi.

Si cum faci? Cumperi unul si-l trimiti la serviciu in locul tau?

#11
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

View PostpexCom, on 20 martie 2024 - 09:16, said:

... și să nu mai poți flirta cu vânătoarea.

Din contra o sa poti filtra cu ea si ea o sa poata sa isi modifice marimea cupei de la sutien astfel incat sa fie pe gustul tau.

#12
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022
eu deja ma identific ca robot. cand apar robotelele? Posted Image

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,267
  • Înscris: 06.01.2007
Au aparut deja pe aliexpress de care vrei. Incepand de la 50W pana pe la 250W.

#14
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Trebuie prezentat un test real, aceste videouri sunt realizate in studio pentru prezentare. Ceva de genul, vine unul la robot si il intreaba: bai robotule, de ce nu porti sapca ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate