Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Puncte albe calcai negi?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 06.05.2019
Acum ceva timp, cateva luni bune am observat intamplator pe calcai niste punctulete mici cam 5 la nr
Albe si un pic tari , le simpt numai daca dau cu degetul pe ele, in rest nixci nu stiam ca sunt acolo, le-ad descoperit absolut intamplator.

Acum cred 5-6 luni am dat cu un ac pe ele le-am scos capatana aia alba am dat cu o pila sa subtiez pe calcai pielea si am uitat de ele.

Azi eram pe youtube si am gasit un filmulet ce ceva negi si iar mi-am adus aminte de punctele astea albe.

Au undeva 1mm diametru.
Sa fie warts adica negi ce zic astia pe youtube?

Ca tratement am dat de unu care spune ca ulei de ricin (castor) + bicarbonat de sodiu si apoi un pic se zgarie zona se aplica solutia asta si moare virusul asta si se usuca negul si cade.
O fi adevarat ?

Sau alt doctor recomanda acid salicilic parca dar asta avea un fel de crema care arata cum dadea pe piele.

Attached Files

  • Attached File  neg.jpg   194.19K   80 downloads


#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Posibil veruca plantara. Exista tratament la farmacie.

#3
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
E veruca, vezi ca se inmulteste, am avut si eu la degetul mare de la picior si in vreo 2-3 ani s-a facut de vreo 15 mm in diametru. Nu ma deranja absolut deloc, am scapat de ea cu Verolit forte.
Dai exact cat e veruca deoarece "arde" pielea, am aplicat de 2 ori pe zi, dimineata si seara vreo 4-5 zile, dupa aia a inceput sa doara si nu am mai dat.
La tine sunt mici si scapi usor de ele.

#4
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am scapat cu perhidrol. Si asta arde calumea. Daca va tremura mana sau sunteti copii nu folositi.

#5
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 06.05.2019

View PostElcapoMafia, on 19 martie 2024 - 18:59, said:

E veruca, vezi ca se inmulteste, am avut si eu la degetul mare de la picior si in vreo 2-3 ani s-a facut de vreo 15 mm in diametru. Nu ma deranja absolut deloc, am scapat de ea cu Verolit forte.
Dai exact cat e veruca deoarece "arde" pielea, am aplicat de 2 ori pe zi, dimineata si seara vreo 4-5 zile, dupa aia a inceput sa doara si nu am mai dat.
La tine sunt mici si scapi usor de ele.
Deci ai dat cu verolit 4 zile.
Si gata? Dupa aia s-a uscat si a cazut?
Am citit ca unii utiliatori au patit sa se mareasca veruga dupa ce au dat cu solutia asta.

#6
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
După 4 zile a început să doară, chiar am șchiopătat bine câteva zile, sub veruca a început să se formeze piele noua iar veruca o simțeam că o bătătură uscata când a trecut durerea.
După aia a început să se desprindă, cam 3 săptămâni până a căzut, nu a rămas nici cel mai mic semn.
Poate la alții s-a manifestat altfel .    ....


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate