Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Plasa de umbrire peste gard de plasa

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

Vizualizare mesajkretzu77, pe 19 martie 2024 - 11:47, a scris:

Daca pui doua randuri cred ca se face un mic efect de sera in curtea aia. Avand legume acolo, cred ca asta si vrea. Dar, in rest, nu prea circula aerul cu doua randuri de plasa din aia (chiar daca are "gaurele").

Nu se face efect de sera de la gard. Evident ca nu circula aerul prin plasa ca si cum n-ar fi chiar nimic pe gard, dar efect de sera nu se face nici de la gard de tabla, darmite de la plasa cu gaurele.

#20
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

Vizualizare mesajdacibesti, pe 19 martie 2024 - 11:38, a scris:

Am avut pusa plasa de umbrire pe un gard din panouri zincate, inaltime 2m prinsa cu soricei sus, jos si la mijloc. Cand batea vantul facea doua burti, primul an a rezistat dar apoi treptat treptat a inceput sa se rupa exact acolo unde ela prinsa cu soricei, prima data au cedat cei de jos si o ridica vantul cand batea, statea paralel cu solul. In trei ani a fost franjuri. Poate or fi si diferente de calitate la diferiti producatori, dar asta e experienta mea cu plasa de umbrire.
Asa am pățit și eu cu plasa pusa pe gard și prinsa pe fiecare stalp cu "soricei" în 3 puncte, sus, la mijloc și jos. La mijloc s-a rupt e la vânt, asa ca am renunțat la "soricei" și,  având stâlpii de la gard din profil pătrat de 40 mm, am pus câte o scândură peste plasa de umbrire, care era pusa peste plasa de gard, care era pusa, la rândul ei , peste stalpi și am prins toate aceste straturi cu șuruburi autoforante. Am scapat asa de probleme,  scandura nu mai lass plsa sa "joace" în bătaia vântului.

#21
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
https://www.atelieru...sRoC7GgQAvD_BwE
Eu am montat 100 de metri de plasă de umbrire. Nu trebuie neapărat sârme. Sârmele trebuie pentru plasa suport,nu pentru cea de umbrire. Cea de umbrire am prins-o des de plasa zincată. Am pus cam la 50x50 cm. Este bine merci după 2 ani. Este în câmp. Bate vântul foarte tare. Are efect de velă. Am stâlpi din ciment,băgați 70 de cm în pământ. I-am tot întărit la bază cu piatră. Tot se mai mișcă.
Întinzătoare de sârmă am luat din Brico.
Acesta https://www.dedeman....-2-cm/p/6063971
Plasa de umbrire am pus-o la 20 de cm de cota terenului.
Cu cleștele acela merge foarte repede. Așa de încântat am fost încât am mai comandat încă unul. Să fie!

Edited by sacos, 20 March 2024 - 07:22.


#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 alinescoo, on 19 martie 2024 - 09:02, said:

Ma gandesc ca o sa fie nevoie de ancore cu surub sa pot strange sarma la final sa fie cat mai intinsa.

Există întinzătoare pentru sârmă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate