Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Plasa de umbrire peste gard de plasa

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Stimati colegi, am un gard cam de 1.5m inaltime pe care as dori sa pun plasa de umbrire pe 50m lungime. Fiind plasa de fier din aceea tip vechi, o sa trebuiasca sa pun sarme si sus si jos. Ma gandesc ca o sa fie nevoie de ancore cu surub sa pot strange sarma la final sa fie cat mai intinsa.

Din cate am vazut, ca sa fie o umbrire de 95% ar trebui sa aiba macar o densitate de 140-150g/mp insa dilema mea este la prinderea pe sarme. Am vazut ca sunt unele cleme special pentru asta (undeva la 1 leu clema) sau unele modele de plasa au ochiuri din 3 in 3 centimetri. Care varianta ar fi mai buna? Cleme ma gandesc ca ar trebui puse minim la 50cm (posibil sa fie prea rare) pe cand as putea folosi gaurile din plasa ori sa bag direct sarma prin ele ori sa prin cu soricei.

#2
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Nu mai bine plantezi iedera care rezista si iarna si imbraca tot gardul in culoarea verde?

#3
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Merge si cu soricei sau cu bucati de sarma subtire. Clemele sunt bune cand vrei sa prinzi plasa peste o curte sau undeva suspendata unde trebuie sa stea intinsa si n-ai de ce s-o agati pe lateral. Prin clemele alea se baga o cordelina ca sa intinzi plasa.

Tu daca ai deja plasa de gard, nu-ti mai trebuie cleme si pentru plasa de umbrire.

[ https://www.verdon.ro/img/cms/Intermas/Nortene/Plase%20de%20umbrire%20Nortene/147121%20Clips%20Fixatex-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite ca se poate intinde frumos si fara cleme, doar cu soricei.

[ https://frankfurt.apollo.olxcdn.com/v1/files/b4fqq0el4dhl1-RO/image - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 19 March 2024 - 09:34.


#4
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Plasa de umbrire se rupe mai ales daca e in bataia directa a vantului. Se umfla ca o vela si cu timpul va ceda acolo unde e prinsa cu soricei de plastic. Nu in primul an, dar cu siguranta soarele, ploaia, s.a.m.d. ajuta materialul sa "imbatraneasca" si sa cedeze.

Edited by dacibesti, 19 March 2024 - 09:33.


#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdacibesti, on 19 martie 2024 - 09:31, said:

Plasa de umbrire se rupe mai ales daca e in bataia directa a vantului. Se umfla ca o vela si cu timpul va ceda acolo unde e prinsa cu soricei de plastic. Nu in primul an, dar cu siguranta soarele, ploaia, s.a.m.d. ajuta materialul sa "imbatraneasca" si sa cedeze.

Nu prea e asa.

Eu am avut plasa de umbrire peste curte prinsa doar cu un snur, nu s-a rupt niciodata indiferent de cat de tare a batut vantul, tocmai pentru ca e cu gauri asa ca nu confera o foarte mare rezistenta la vant, aerul trece prin ea. La vant se ridica in sus si in jos, dar lent, nu flutura asa cum ar face un nailon sau o prelata, in plus e destul de elastica cat sa nu se rupa. Daca o fixezi pe gard, nu mai flutura ca n-are cum, dar tot nu se rupe, ar trebui sa fie vijelia naibii care s-o rupa, cred ca la un asa vant mai repede zboara tiglele de pe casa decat sa se rupa plasa de pe gard.

Totul e sa fie fixata rezonabil de des cu soricei ca sa nu faca burta la vant, cam din metru in metru e ok.

Cat despre soare, e surprinzator de rezistenta, cativa ani buni rezista fara probleme pana sa se coaca. O prelata verde de exemplu, dupa un an in soare, toata se face franjuri si se rupe, plasa de umbrire rezista destul de bine cativa ani.

Caci dupa cum ii spune si numele, e chiar plasa de facut umbra, adica sa stea in bataia soarelui, de fapt ea e conceputa pentru serele de agricultura. E tratata UV, iti dai seama ca cine are sere de mii de metri patrati nu-si permite s-o schimbe an de an, daca plasa se coace atat de repede in soare.

Edited by Phobos, 19 March 2024 - 09:50.


#6
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005

Vizualizare mesajalseeme, pe 19 martie 2024 - 09:17, a scris:

Nu mai bine plantezi iedera care rezista si iarna si imbraca tot gardul in culoarea verde?
https://www.seminte1...er-frunze-verzi

#7
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Deci ideal ar fi o plasa care are ochiuri si sus si jos si in alea sa prind cu soricei. La ce distanta sa pun soriceii? Ma gandesc ca se pun doar sus si jos, nu si la mijloc ca atunci o perforez toata si sunt sanse mai mari sa se rupa in zona de mijloc daca forteaza vantul.
Ma gandeam ca daca iau ceva sarma sau poate snur, intind plasa pe toata lungimea ei si bag sarma serpuit prin gaurile respective. Asa ar trebui sa fie o prindere solida.

Si iedera ar fi o idee, insa am gard viu pus iar plasa de umbrire e temporara pana apuca gardul sa mai creasca.

#8
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Da dar iarna cad frunzele la gardul viu. Cu iedera ai gardul verde tot timpul anului, se vede frumos si iedera creste repede. :)

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
pune prinderi cât mai dese (chiar și la 30x30 cm)
phobos e norocos, dar în 2 ani deja e putredă...

#10
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Eu am prins-o cu sarma de plasa de armare, sus, la mijloc si jos. plasa de 1,5m inaltime.

#11
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Eu am prins-o cu bride de plastic (soricei, cum le zic unii) si am pus in partea de sus si in partea de jos sarma ghimpata, tot cu bride, are cativa ani si nici macar intr-un singur loc nu s-a rupt.

Nici nu se observa si niciun caine strain nu mai sare gardul (nu m-am gandit niciodata ca peste sau pe sub un gard metalic de 1,80 pot trece atatia caini). Posted Image

#12
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Ca sa stea tzambal as intinde peste plasa, pe toata lungimea, 3 sarme zincate de 1 mm, la distante egale pe inaltime. Sarma asta as prinde-o din loc in loc de plasa gardului.

#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postkesarion111, on 19 martie 2024 - 10:33, said:

Ca sa stea tzambal as intinde peste plasa, pe toata lungimea, 3 sarme zincate de 1 mm, la distante egale pe inaltime. Sarma asta as prinde-o din loc in loc de plasa gardului.

Nu o sa fie nevoie, nu prea te ajuta alea cu nimic. Si sarmele alea trebuie sa le prinzi la fel din metru in metru, atunci mai bine prinzi direct plasa asa, si tot acolo esti.

Din start plasa gardului e deja "tambal", tot ce trebuie sa faci e sa fixezi tu plasa de umbrire pe ea bine si atunci iese treaba buna.

Uite de aici isi poate face o idee:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fiBhwcmSyIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 19 March 2024 - 10:42.


#14
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Oare daca s-ar fixa doar sus si jos, pe inaltimea de 1.5m nu ar fi suficient? Ma gandesc ca fixarea la mijloc + niste vant ar putea fix pe acolo sa faca rupturi, pe cand daca nu e prinsa la mijloc, se umfla si apoi isi revine. Aici poate ar merge idea cu o sarma din capat in capat intinsa foarte bine care sa tina ca suport cand se umfla (dar fara sa fie prinsa de plasa)

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postalinescoo, on 19 martie 2024 - 10:53, said:

Oare daca s-ar fixa doar sus si jos, pe inaltimea de 1.5m nu ar fi suficient? Ma gandesc ca fixarea la mijloc + niste vant ar putea fix pe acolo sa faca rupturi, pe cand daca nu e prinsa la mijloc, se umfla si apoi isi revine.

Nu te mai stresa ca nu se va rupe de la vant.

Daca nu o prinzi des, o sa arate ca naiba umflandu-se pe gard cand bate vantul.

In plus, acolo unde se umfla, isi poate face un pic de burta permanenta, iar cand vantul nu mai bate, o sa vezi ca nu mai e atat de intinsa ca la inceput si ajunge sa fie ca celulita pe bucile unei balene. :D

#16
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Am avut pusa plasa de umbrire pe un gard din panouri zincate, inaltime 2m prinsa cu soricei sus, jos si la mijloc. Cand batea vantul facea doua burti, primul an a rezistat dar apoi treptat treptat a inceput sa se rupa exact acolo unde ela prinsa cu soricei, prima data au cedat cei de jos si o ridica vantul cand batea, statea paralel cu solul. In trei ani a fost franjuri. Poate or fi si diferente de calitate la diferiti producatori, dar asta e experienta mea cu plasa de umbrire.

Edited by dacibesti, 19 March 2024 - 11:42.


#17
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View PostPhobos, on 19 martie 2024 - 10:39, said:

Nu o sa fie nevoie, nu prea te ajuta alea cu nimic. Si sarmele alea trebuie sa le prinzi la fel din metru in metru, atunci mai bine prinzi direct plasa asa, si tot acolo esti.

Din start plasa gardului e deja "tambal", tot ce trebuie sa faci e sa fixezi tu plasa de umbrire pe ea bine si atunci iese treaba buna.

Uite de aici isi poate face o idee:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fiBhwcmSyIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca pui doua randuri cred ca se face un mic efect de sera in curtea aia. Avand legume acolo, cred ca asta si vrea. Dar, in rest, nu prea circula aerul cu doua randuri de plasa din aia (chiar daca are "gaurele").

#18
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009

View Postdacibesti, on 19 martie 2024 - 11:38, said:

Am avut pusa plasa de umbrire pe un gard din panouri zincate, inaltime 2m prinsa cu soricei sus, jos si la mijloc. Cand batea vantul facea doua burti, primul an a rezistat dar apoi treptat treptat a inceput sa se rupa exact acolo unde ela prinsa cu soricei, prima data au cedat cei de jos si o ridica vantul cand batea, statea paralel cu solul. In trei ani a fost franjuri. Poate or fi si diferente de calitate la diferiti producatori, dar asta e experienta mea cu plasa de umbrire.
Asta e si ideea cu sarmele intinse pe lungime, distribuie sarcina la vant, nu burteste si nu se rupe ca la prinderea in puncte. spre exemplu am umbrit curtea de gaini cu prelata din rafie pusa peste plasa din sarma plastifiata (care e si peste curte sa nu zboare orataniile) De doua ori am strans-o de prin restul curtii, luata de vant. acum e prinsa cu sarme peste, din metru in metru. Zici ca e cort de nunta, perfect. Ma rog, fiecare cum se pricepe, tre sa traiasca si aia care le fac si le vand.

Edited by kesarion111, 19 March 2024 - 13:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate