Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Laptop "bun la toate" max 5000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
aristotel

aristotel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.05.2004

Quote

Cand se va face achizitia
Pana in august a.c..

Quote

La ce va fi folosit laptop-ul
In principiu ar fi desktop replacement. Desi probabil l-as folosi in 90 % din timp la browsing, poate totusi ma mai prinde vreun joc si as vrea sa faca fatza.

Quote

Bugetul maxim
Cam 5000 lei, dar sunt dispus sa ma uit si la variante SH/ resigilate.

Quote

Marci sau serii preferate
Nu am, dar am fost foarte multumit de laptopul curent (Acer Aspire V Nitro).

Quote

Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Prefer magazine care accepta plata prin card didactic.

Quote

Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti)
Din tara.
Alte detalii: Sincer, inca imi fac treaba cu vechiul laptop, dar cum am de cheltuit banii de pe cardul cu prima didactica, am zis ca ar fi timpul pt. un upgrade. Cum in limita de 5000 lei nu cred (?) ca as gasi un laptop nou mult mai bun, ma gandeam sa merg pe vreo varianta SH/ resigilata.
Pana acum, am gasit un magazin online SH ce accepta plata cu card didactic, asta. Vedeti ceva interesant pe acolo ? Daca nu, exista la momentul asta vreo varianta de luat in calcul pana in 5000 sau sa mai astept ?

#2
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
https://altex.ro/lap...679/#resigilate
https://altex.ro/lap...903/#resigilate

#3
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Olx daca accepti riscul : in decembrie I9 si RTX4060 17" 5000 lei si luna asta unul identic dar de 15,6 "  cu 4800 lei.  Noi , sigilate, W11 in franceza si germana(rezolvat cu pack lb engleza). Singurul inconvenient e tastatura dar am reasezat literele. Si mai e greutatea, are charger o "caramida" de vreun kg (330 W ).

Anul trecut am mai luat la alt copil un HP gaming 17 " tot in germana , 4500 lei olx fata de vreo 6500 cat era in magazin.

#4
explorer

explorer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.02.2024
HP 450 G10, 15.6 inch Touchscreen, Intel Core i7-1355U 10 C, 32 GB RAM, 1 TB SSD, Intel Iris Xe Graphics

#5
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Nu poti plati pe oleics cu card de prima didactica. Optiunile sunt cam limitate...
PC Garage, eMag, Altex, cam astia sunt...

#6
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 29.10.2007

View Postcsi1, on 19 martie 2024 - 02:46, said:

Olx daca accepti riscul

Adica pierzi garantia pentru 10% mai putini bani acum.

Cand se strica in 2-3 ani aww shucks

#7
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 03.06.2006
E simplu: dai filtrare dupa ecran de 17" si pret de la 4800-5001 lei Posted Image si mare atentie, aici e smecheria: sortezi pret ascendent. Aici gresesc cei mai multi.

Attached Files


Edited by gvincentiu, 19 March 2024 - 16:33.


#8
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
https://altex.ro/lap...APFX507ZCHN204/

#9
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,537
  • Înscris: 21.12.2006
RTX3050 e "ca și gaming", consumă curent degeaba.

5000 lei pentru laptop doar cu iGPU sunt bani aruncați. Găsește pe OLX laptop nou, business, cu i5 Gen12 la 2000-2500 lei. Cedează prima didactica cuiva pentru aceeași sumă, și se alege cu laptop gratis

5000 lei cheltui pe laptop cu
placa video RTX 4060 sau 4070 , care oricum vin pe platforme cu procesor macar i5 gen12, sau Ryzen gen6 sau gen7.

#10
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View PostjuGGaKNot, on 19 martie 2024 - 13:54, said:


Adica pierzi garantia pentru 10% mai putini bani acum.

Cand se strica in 2-3 ani aww shucks

Cred ca nu ai inteles/citit bine , vezi un pret la core I9-12900H si RTX4060 si refa calculele... La 10% diferenta n-ar cumpara nimeni de pe olx. Am luat in decembrie DJI avata cu 3800 , in magazin era 6000 ! Daca n-ar fi diferenta de pret substantiala , nu ar risca nimeni pe olx.
Din 2002 cand am luat primul laptop si pana azi  am detinut 10 bucati , doar primul a avut probleme cu afisajul iar unul din ele cu bateria. In rest , nu am avut probleme , merg chiar si azi.

#11
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 29.10.2007

View Postcsi1, on 19 martie 2024 - 22:01, said:

La 10% diferenta n-ar cumpara nimeni de pe olx. Daca n-ar fi diferenta de pret substantiala , nu ar risca nimeni pe olx.

E multi prosti.

View Postcsi1, on 19 martie 2024 - 22:01, said:

Din 2002 cand am luat primul laptop si pana azi  am detinut 10 bucati , doar primul a avut probleme cu afisajul iar unul din ele cu bateria. In rest , nu am avut probleme , merg chiar si azi.

1- Experienta ta nu inseamna nimic. Poate altul a luat 10 si s-au stricat toate in prima luna. Nici asta nu inseamna nimic.
2- Cine stie ce laptop ai luat tu, daca e cu grafica integrata si consuma 50w ce vrei sa se strice la el ?

Daca tot vrei exemple care nu inseamna nimic iti dau exemplu meu, scar 15 cu 3070ti : 10200ron din magazin, mai jos de 9000ron fara garantie nu lasa pe olx.

In primii 2 ani inlocuit displayul 240hz, inlocuit mufa incarcator si inca o chestie. Toate gratis evident.

E diferenta intre laptop care consuma 200+w si laptop de office. Sa nu mai zic de alea DOA.

#12
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
acum am inteles de unde ai scos 10 % , daca vrei sa gasesti un pret bun ai de cautat/asteptat. nu am afirmat ca pe olx gasesti tot din prima la jumate' din pret.

eu pot cumpara exemplul tau( cu RTX 3080) cu 4400 lei mai ieftin (lucrez in USA jumate' din an).
dar daca astept 2-3 luni , foarte probabil apare la pret mai mic pe olx RO .
asa am luat primul laptop cu I9 si 4060 17 " , era redus de BF in USA la vreo 1300(de la 1800) dar l-am gasit pe olx cu 5000 lei  . avantajul principal a fost ca a putut fi pus sub bradul de Craciun , eu veneam cu el acasa in ianuarie.

Edited by csi1, 20 March 2024 - 04:18.


#13
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Aristotele, tata, pai tu il vrei pentru gamming in principiu:
Quote
La ce va fi folosit laptop-ul
In principiu ar fi desktop replacement. Desi probabil l-as folosi in 90 % din timp la browsing, poate totusi ma mai prinde vreun joc si as vrea sa faca fatza.
asta cu "browsing si email si documente si carti pdf" e pentru ochii "la ai batrani" sa zica ca ne pasa (si) de scoala.

Intreaba direct: Ce laptop fain de gamming imi recomandati pana in 5000 lei pe care sa-l platesc cu card scolar, ca sa fie treaba eficienta si sa-ti si rezolvi problema!
Succes

PS la "90% browsing" face fata orice "mizerie" de laptop gasit la amanetul din coltul strazii, oricare peste 300 lei
PS2 daca "gammingul" e mai mult un moft, atunci orienteaza-te spre laptopuri din clasa business de la HP, Dell (Latitude) sau Lenovo (ThinkPad)
PS3 daca iti faci "o lista scurta" cu cateva modele care te-ar interesa, atuci arunca un ochi pe forumuri si pe youtube sa vezi cam ce probleme intampina altii cu ele, nu te intereseaza ce merge si fix ceea ce nu functioneaza corect/ in parametrii (spre ex poate e prost proiectat/ dimensionat sistemul de racire si se incinge in draci, poate are un defect de proiecare la felul in care trece cablul pentru display pe la balamale si asta duce la distrugerea lui foarte repede, etc)

decat olx si cine stie ce samsari profesionisti, mai bine asa: https://creditamanet...nice/laptopuri/ unde poti face si retur in 14 zile si mai ai si 12 luni garantie (acum ramane de vazut si cat de mare este diferenta de pret intre ce e aici la vanzare si ce se gaseste prin magazine)

#14
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 25.08.2020
Salut .. o varianta ok care se incadreaza in bugetul tau poate fi ASUS TUF F15-le recomandat mai sus, sau pentru a prinde cea mai buna oferta revino cu cateva zile inainte de ziua achizitiei pentru ca preturile se pot modifica!

#15
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@nanashu in pandemie era forumul full de recomandari desktop cu rtx 3060 pt scoala online si toti aveau omis un mic detaliu... camera web.

#16
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Stai la vanat pe emag, eu asa am facut, si ia un Legion cu 3060 minim.

L.E. Uite un exemplu resigilat.

Edited by pufarin, 21 March 2024 - 12:23.


#17
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Sa nu mai deschid alt topic o intrebare scurta pentru un prieten.
O combinatie Intel/AMD 5 sau 7 plus Nvidia RTX 3060 este ok pentru editare video fisiere 4K de pe S23 Ultra si GoPro?
Sau sa se duca pe seria 40xx poate pe viitor vrea mai mult de la editare?
Rezultatul va fi urcat pe retelele sociale si YT
Acum foloseste CapCut pe telefon.

Multumesc

Edited by xymzar, 21 March 2024 - 12:24.


#18
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,537
  • Înscris: 21.12.2006
Intel pentru ca are Quick Sync, ajuta la codare/decodare   cu iGPU . La AMD faci decodarea doar in CPU. Poate doar un 7940H sau 8940H să ajute, in rest orice i5 matura cu Ryzen 7 sau 9 la editare video.

Preview , derulare faci cu iGPU sau CPU. export faci cu dGPU, dacă e mai capabilă decât iGPU

PS. ce am spus mai sus se referă la editarea cu Adobe Premiere, nu știu cum sta treabă cu DaVinci sau Handbrake, nu toate softurile sunt optimizate pentru Hardware Decoding, dar se pot descurca mai bine in Software Decoding.

Cred că cel mai bine te hotărăști cu ce program editezi și apoi vezi ce hardware e mai bine pus în valoare de acel program.

Edited by nei-k, 21 March 2024 - 18:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate