Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

ctfmon.exe - System Error (în Safe Mode)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016

View Postandreic, on 19 martie 2024 - 09:12, said:


La mine nu.
Search bar-ul vă merge pentru că ați instalat update-urile.

#20
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

In primul safe mode nu a fost proiectat ca alternativa la modul normal de lucru, ci ca o optiune de boot folosind un set limitat de fisiere, driver-e etc. pentru a facilita repararea sistemului de operare, de obicei in cazul in care nu mai poate boot-a normal.

Prin urmare in safe mode majoritatea serviciilor si driver-elor nu vor fi incarcate. Deci nu te poti astepta sa ai aceleasi functionalitati in safe mode ca si in modul normal de lucru.

Legat de eroarea pe care o primesti, putem sa speculam si sa incercam sa ghicim unde e buba, sau poti sa ii faci un dump la memorie si sa-l analizezi cu KD-ul pentru a vedea ce anume il face sa vrea sa scrie intr-o adresa de memorie care este in afara structurii de date asteptate. De obicei vinovatul este un driver. Posibili candidati: driver-ele pentru touchpad, mouse, tastatura. Folosesti driver-ele default sau ai instalat altele?

Util pentru a crea un dump: https://learn.micros...nloads/procdump
Debugging tools for windows (pentru KD): https://learn.micros...-download-tools
Cum sa folosesti KD (mai ales partea de call stack): https://learn.micros...ing-kd-and-ntkd

#21
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016

View Postbogdan_o, on 19 martie 2024 - 12:51, said:

Folosesti driver-ele default sau ai instalat altele?
Folosesc drivere default. Ieri după ce am instalat Windows 11, am intrat în Safe Mode, ca să văd dacă a dispărut eroarea asta care o primeam și pe Windows-ul 11, anterior instalat și am zis că nu mai instalez restul de drivere, update-uri opționale, neopționale, aplicații și programe, până nu scap de eroare. Nu e corect să muncesc degeaba, la instalări de alte treburi, dacă tot nu am scăpat de eroarea asta.

O întrebare pentru toți de aici: se poate reinstala, actualiza Safe Mode?

Edited by Mickeydutza, 19 March 2024 - 13:46.


#22
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
ctfmon.exe - System Error apare din cauza mouse-urilor și tastaturilor de la Razer.

Deocamdată aceștia sunt pașii pentru rezolvarea problemei mele:

**\*UPDATE 3\* Potential solution found by** u/ultZoR **and** u/Wishmob3000 **(2/29/24)**

1. On Windows go to "Settings" - “Personalization” - "Dynamic Lighting":
2. a) switch OFF “Use Dynamic Lighting on my device”
3. b) switch OFF "Compatible apps in the foreground always control lighting"
4. Restart.
5. Have fun!
6. (If you have more than 1 user-account do this in each one)
7. (You can test if this worked by - after having done the above - restarting into safe mode and seeing that nothing happens, no buffer overflow)

Sursa: https://www.reddit.c...er/s/MU0DnDOgKi

#23
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002

View PostMickeydutza, on 19 martie 2024 - 11:36, said:

Eroarea aia apare doar în Safe Mode. Nu stau toată ziua în Safe Mode, dar am nevoie acolo de System Restore și Reset, ca de aer. Înțelegi? Și mai sunt câteva probleme în Windows 11:
- nu merge reset-ul Windows-ului, lipseste butonul Reset, din Starup Options / Advanced Options / Troubleshoot ( am atașat poze)
- nu merge touch pad-ul, deloc.


Nu are cum să fie hacuit. Windows-ul a fost descărcat de pe site-ul Microsoft și e proaspat instalat. Eroarea nu apare în Windows 11...e doar în Safe Mode. De ce oare?


Nici eu nu inteleg ce tot vrei cu safe mode. Tot ce zici tu acolo se face in win normal, nu safe mode. Lasa-l, ala e pentru altceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate