Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Cum se verifica nedistructiv un magnetron si structura adiacenta ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023
Cine a lucrat des cu magnetroane poate ne zice cum se verifica rapid unul ars si cam ce se arde sensibil prin ele, cum le verifici fara hazard, eventual sub parametrii de lucru nominal - sa nu parlim motanul care se baga in toate pe masa de lucru.

Eu nu am dat peste ele decat in microwave owen si pe la radarele de la nava dar n-am reparat / testat nici unul pana acum.

Si ca alta abordare, in caz ca un nefericit introduce o strachina metalica sau shaworma in aluminiu (asta banuiesc ca s-a intamplat, inca nu am primit victima), musai se arde magnetronul sau sarcina a fost in alta componenta adiacenta ?

#2
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.10.2006
Magnetroanele sunt tuburi robuste şi greu de deteriorat cu sarcini atipice gen staniol.
Dar sunt în continuare tuburi electronice.
Un magnetron este o diodă cu cavităţi rezonante într-un câmp magnetic permanent. Principalele moduri de defectare sunt:
- înterrupere filament care este şi catod. Cu părere de rău, un filament de wolfram are 1-3k de ore de funcţionare şi gata.
- topire filament şi scurtcircuitare anod-caton. Ca mai sus.
- fisurarea izolaţiei ceramice şi pierderea vidului. Şocuri mecanice, termice, şurubelniţe, ciocănele...


În orice caz, probarea implică respectarea procedurilor de lucru cu tensiunii letale şi dacă e scos din priză de o lună, pleci pe premisa că are încă sute de volţi în condensator, dacă nu mii.
Unul de cuptor funcţionează la cca. 4-5kV, traful debitând cam 2kVac şi dioda, împreună cu condensatorul şi magnetronul (care e o diodă cu vid) sunt într-o configuraţie de dublare de tensiune.

Cuptoarele eşuează mai des din pricina diodei care poate pocni din pricina sarcinilor atipice dar şi condensatorul care poate ceda că aşa i-a fost scris.


Cuptoarele cu microunde sunt dispozitive ieftine. Nu merită reparate. La reciclare cu el, ia un voucer ceva.
Pentru amatorii care nu au experienţă profundă în lucrul cu tensiuni şi curenţi letali - nu merită riscul. Înăuntru e moartea cu AK-ul încărcat.

#3
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023
Nu sunt amator insa n-am mai lucrat cu ele. Am zis sa ma informez putin. Nu conteaza pretul, uneori e atractiv sa repari vechituri. Partea adevarata este ca daca nu reusesc sa-l repar, va fi intr-un final timp pierdut. Insa nimeni n-are o rata de restaurare de 100%.

#4
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023
Am gasit o schema oarecare cu modul electronic de reglaj-comanda (triac),

https://www.scheme.r...-microunde.html

ma mai intereseaza insa ceva, la cele mecanice reglajul puterii cum se face ?

Din ce imi aduc aminte este un timer mecanic cu M la temporizare insa pe parte de reglaj al puterii era o tija care actiona tot mecanic temporizatorul, deci in ce consta  reglajul puterii la cele mecanice ? ---

https://www.fruugo.r...NRoCIqkQAvD_BwE

#5
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Eu am avut siguranta arsa (cea lunga, de 5kV), am schimbat-o, cuptorul merge si acum (de 15 ani); rezistenta filamentului magnetronului e foarte mica, am avut impresia ca e în scurt-circuit :)

#6
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023
La mine cred ca este altceva, cine l-a ars mi-a zis ca a iesit fum si mi-a tot repetat ca n-a uitat lingura metalica in el, deci trebuie tradus exact pe dos. probabil a existat o suprasarcina. In alte apartamente am cuptoare cu microunde din anii 90 Panasonic si nici unul n-a scos fum. Asta avea 4 ani dar no name.

Edited by Sterone, 18 March 2024 - 14:55.


#7
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,160
  • Înscris: 24.11.2006
Hai sa clarificam si mitul asta, (metal in cuptorul cu microunde) e asa de raspandit de m-am saturat eu de el:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OyTmJX_TC84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca nu-i recomandabil sa se intample asa ceva? Corect! De preferat sa nu incercati asa ceva acasa. :P

Edited by un_el, 18 March 2024 - 15:19.


#8
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.10.2006
Reglajul puterii este pwm foarte lax. Adică pentru 50% ai 10s alimentare, 10s fără. (Sau în zonă)

Un număr mic de cuproare au sursa în comutație - acolo mai mor igbt-uri (cu tot cu drivere).
Filamentele sunt în general la 3v (20A) dar, în timpul funcționării și la -5kv față de masă. Anodul e la masă.
Ai continuitate la filament? Cel mai probabil e ok. În timpul funcționării este vizibil dacă e aprins.

Ai orice afară de ∞ între anod și catod (cu toate firele deconectate) e compromis.

Cel mai simplu de testat e montarea unui magnetron bun, pusă carcasa, pus un ceai la fiert și urmărit consumul pe wattmetru.



#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am avut si eu un eveniment asemanator, a pus sotia ceva, nu mai stiu ce era, nu earm prezent. Parca o bucatica de folie Al.
A scos scantei, ceva fum, l-a oprit repede.
Am avut noroc, s-a impuscat partial folia din mica de pe peretele care separa cuptorul de magnetron.
Am scos folia din mica, am curata-o de zgura, am mai folosit-o un timp pana am facut rost de alta folie.
Am inlocuit-o, merge fara probleme de vreo 4 ani.
Folie mica:  https://www.emag.ro/...m/pd/DJ00DCBBM/

#10
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 31.12.2008
Pe mine ma intereseaza daca le scade randamentul,
Daca da cam cu cat/ unitatea de timp de functionare?

Am un cuptor foarte vechi cumparat de prin 2000 la care i-am schimbat magnetronul cu unul mai nou care s-a potrivit in locas
Pare ca incalzeste mai bine si la consum e tot pe acolo.

#11
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.10.2006
Având catod cu încălzire directă, emisivitatea nu scade în timp.
Mă gândesc acum că magneții pot slăbi în timp mai ales din pricina căldurii. Răcire insuficientă, nivel mare de unde reflectate (swr)
Dar și antena, poziția în ghidul de undă, cuplajele parazite, pot influența performanța.

#12
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023

 yo6ial, on 18 martie 2024 - 15:30, said:

Reglajul puterii este pwm foarte lax. Adică pentru 50% ai 10s alimentare, 10s fără. (Sau în zonă)

Un număr mic de cuproare au sursa în comutație - acolo mai mor igbt-uri (cu tot cu drivere).
Filamentele sunt în general la 3v (20A) dar, în timpul funcționării și la -5kv față de masă. Anodul e la masă.
Ai continuitate la filament? Cel mai probabil e ok. În timpul funcționării este vizibil dacă e aprins.

Ai orice afară de ∞ între anod și catod (cu toate firele deconectate) e compromis.

Cel mai simplu de testat e montarea unui magnetron bun, pusă carcasa, pus un ceai la fiert și urmărit consumul pe wattmetru.

Pwm ai la cele electronice, la cele cu temporizator mecanic n-o să vezi nici comutație, nici triac, nici tiristor. Daca e pwm realizat mecanic prin tija respectivă ..... Ar trebui să stingă și becul și ventilația .... Nu ai decât 3 pini, unul comun, unul switch, unul motor deci pwm magnetron înseamnă pwm bec și pwm ventilație, ceea ce nu se întâmplă. Într-un singur caz se poate, când ai cuplat becul și coolerul paralel pe motorul angrenajului de temporizare dar mai bine căutăm mâine pe lumina o schema fara electronica și discutăm pe ea.

 altuser09, on 18 martie 2024 - 16:05, said:

Am avut si eu un eveniment asemanator, a pus sotia ceva, nu mai stiu ce era, nu earm prezent. Parca o bucatica de folie Al.
A scos scantei, ceva fum, l-a oprit repede.
Am avut noroc, s-a impuscat partial folia din mica de pe peretele care separa cuptorul de magnetron.
Am scos folia din mica, am curata-o de zgura, am mai folosit-o un timp pana am facut rost de alta folie.
Am inlocuit-o, merge fara probleme de vreo 4 ani.
Folie mica:  https://www.emag.ro/...m/pd/DJ00DCBBM/

O informație foarte buna. Și de acolo poate ieși fum. Adun deocamdată toate defectele care scot fum fara să sară siguranța.

Daca magnetronul nu scoate fum e bine, era singura piesa de schimb lipsa.

 yo6ial, on 18 martie 2024 - 21:21, said:

Având catod cu încălzire directă, emisivitatea nu scade în timp.
Mă gândesc acum că magneții pot slăbi în timp mai ales din pricina căldurii. Răcire insuficientă, nivel mare de unde reflectate (swr)
Dar și antena, poziția în ghidul de undă, cuplajele parazite, pot influența performanța.

Magneții crapă.

Edited by Sterone, 18 March 2024 - 23:19.


#13
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005

View PostSterone, on 18 martie 2024 - 23:10, said:

Daca e pwm realizat mecanic prin tija respectivă ..... Ar trebui să stingă și becul și ventilația .... Nu ai decât 3 pini, unul comun, unul switch, unul motor deci pwm magnetron înseamnă pwm bec și pwm ventilație, ceea ce nu se întâmplă.

Exista si la cele cu timer mecanic PWM.
Cum ar putea sa faca dezghetarea daca nu ar fi capabile de asa ceva?
https://www.4mccullo...9/599510968.pdf
Pagina 8, 9

#14
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.10.2006
La cuptoarele cu microunde, ideea de pwm nu are legătură cu cine ştie ce procesoare şi electronică solid state. Becul şi motorul farfuriei sunt direct la 220 via relee/contactoare iar traful de catodică poate fi comandat cu releu sau din contactorul rotativ în intervale de ordinul secundelor. Tot modulaţie de puls îi putem zice chiar dacă pulsul are 30 de secunde.
E cam irelevant... :) Cuptoarele sunt gândite şi fabricate la costuri minime.

Magnetroanele nu sunt modulabile în amplitudine, în general. Au o fereastră de curent/tensiune unde oscilează iar dedesubt scade brusc consumul şi încetează producţia de oscilaţii.
Şi oricum lucrează într-un regim pulsatoriu de 50Hz cu un factor de umplere apropiat de 50% din pricina alimentării monoalternanţă. Produce unde doar în imediata apropiere a vârfului semi-alternanţei.

#15
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023

View Postbit 61, on 20 martie 2024 - 08:38, said:

Exista si la cele cu timer mecanic PWM.
Cum ar putea sa faca dezghetarea daca nu ar fi capabile de asa ceva?
https://www.4mccullo...9/599510968.pdf
Pagina 8, 9
Inseamna ca motor+bec merg pe switch-ul principal din comutator / timer _____________ si tija aia lunga "moduleaza la 5-10 secunde" pinul 3 = switch magnetron, altfel pe 3 pini nu iese automatica.

Si, in fapt, pe o treapta de "putere mai mare" (defrost e cea mai mica) nu exista cresterea puterii instantanee, ci doar puterea medie creste, expunerea, timpul de activare al magnetronului .

Deoarece majoritatea au un timer si un comutator al treptelor de putere. Am si electronic cu sursa in comutatie dar nu vorbim de el, ala are 30 de ani si nu s-a defectat, vorbim de cuptoarele cu microunde ordinare.

Edited by Sterone, 20 March 2024 - 19:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate