Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Calibrare temperatura pe termostat - termometru de precizie

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Buna ziua,

Am o incalzire in pardoseala cu fir electric si termostate wifi Senz Nvent. Incalzirea functioneaza, termostatele sunt setate la o temperatura mai mica (17C), usile ramanand deschise peste tot pentru o temperatura omogena. Casa este nelocuita inca.
Am observat ca sunt termostate care arata temperatura diferita desi camerele sunt una langa cealalta (nu sunt alti factori care sa influenteze temperatura si real feel chiar nu sesizezi vreo diferenta notabila).
Am trimis niste mailuri catre Nvent, dar am fost sfatuit sa le calibrez (si ambiental si pardoseala)..

Am nevoie de un termometru de precizie cu care sa masor temperaturile si sa calibrez termostatele (exista in meniu sectiune pentru calibrarea temperaturii).
Ce termometru ma sfatuiti sa achizitionez? Am tot vazut termometre peste tot in magazinele online doar ca la multe nu scrie posibila abatere, iar la cele la care scrie era trecut +/-1C ceea ce mi se pare mult.

Mai utilizeaza cineva termostate de la Senz?

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Orice termometru care are certificat de etalonare.
De exemplu: https://www.zetmedic...ogic-cu-alarma/

Edited by Valy_User, 18 March 2024 - 11:52.


#3
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Interesant. Observ cateva termometre pe care le-am gasit si in alta parte dar la un pret mult mai mic, asta pentru ca nu erau etalonate, nu?

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Termometrele etalonate costă.

Sau iei un termometru normal și-l consideri pe ăla etalon. Nu o să ai cea mai exactă temperatura, dar măcar nu o să ai diferențe între termostate.

Edited by Valy_User, 18 March 2024 - 16:22.


#5
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Prefer sa dau 300lei pe un termometru etalonat, dar sa fie cu adevarat etalonat, nu doar cu numele.

#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Vezi când faci calibrarea sonda termometrului să fie la același nivel cu termostatul, pentru că pot exista diferențe pe înălțimi.

Ai văzut că îți pune bani în plus pentru calibrare.
Dacă îl vrei neetalonat e 101 lei.
Dacă îl vrei etalonat e 363 lei.

PS: A lucrat tatăl meu cândva în domeniul metrologiei. Era metrolog autorizat.
Cursurile pe care le-a făcut au costat bani.
La fel și acreditarea laboratorului.
Din ce am înțeles, acum e mult mai scumpă acreditarea laboratorului, astfel că laboratorul firmei la care lucra a fost închis. Iar tot ceea ce necesită verificare metrologică în acea firmă e trimis la BRML acum.

Edited by Valy_User, 18 March 2024 - 16:54.


#7
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Si termometrul indicat de Valy are o precizie (+/- 1 grad Celsius).

Avizul metrologic (care costa 260 lei + TVA) nu va face altceva decat sa confirme ca aparatul este in parametrii clasei de precizie pentru care a fost proiectat.

Diferentele intre aparate sunt mari?

Chiar daca vei cumpara un aparat ultra-precis (care cu siguranta nu va fi ieftin), pana la urma tot vei depinde de clasa de precizie a senzorilor integrati (DHT11, DHT22, DS18B20 etc) si de conditiile specifice din fiecare camera. Aparatul masoara temperatura unde este el instalat. E posibil ca unul sa fie supus unui curent de aer, pe altul sa bata soarele putin mai mult intr-o anumita perioada din zi, etc...

Eu am un termostat Honeywell (T3R) si un sensor Hikvision (pentru alarma) instalate ambele pe acelasi perete, unul sub celalalt la distanta de vreo 10 cm. Intre ele exista o abatere de +/- 0.3 grade Celsius. Foarte rar se intampla sa indice aceeasi valoare (cu o precizie de 0.1 grade Celsius).

#8
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Da, am vazut diferentele de cost cu/fara etalonare. Dar am citit comentarii ale termometrelor de la TFA (pe astea le-am vazut de cateva zile) si au fost oameni care au scris ca era o diferenta fata de alte 1-2 termometre pe care le avea langa cele TFA. Scriu de acestea pentru ca le-am vazut si etalonate pe zetmedical.ro.

Am vazut si ca abaterea este de +/-1C deci.. multumitor, dar nu asa tare.

"Diferentele intre aparate sunt mari?"
La majoritatea, nu.. doar ca este o camera care avea diferenta de 2 grade fata de celelalte in conditiile in care nu avea cum sa fie asa. Si daca trebuie sa fac o calibrare la acesta, m-am decis sa fac o calibrare peste tot. Dar pentru acest lucru nu vreau sa utilizez un termometru care masoara prost, vreau sa ma asigur ca folosesc ceva cat mai aproape de adevar.
Stiu ca exista diferenta de temperatura pe inaltime, stiu ca sunt multe aspecte care pot influenta masurarea temperaturii intr-o camera, aspecte de care o sa tin cont (o sa plasez sonda termometrului la aceeasi inaltime, o sa tin usa inchisa sa minimizez cat se poate de mult o posibila miscare a aerului prin camera etc)

Sfatul vostru care e?
- sa achizitionez un termometru etalonat
-merge si neetalonat? ex https://www.zetmedic...ogic-cu-alarma/

Edited by chrysstyann, 18 March 2024 - 17:32.


#9
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Primul pas pe care l-as face inainte de a cumpara un etalon ar fi sa schimb intre ele termostatele . Si  in functie de rezultat sa ma gandesc la pasul urmator.

#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
cauta un termometru de laborator, imposibil sa nu gasesti pe la magazinele de tehnica medicala, daca nici alea nu sunt precise ...

dar .. daca ai citeva termometre prin casa, le poti constata tu precizia extrem de simplu.
0 grade - un recipient cu apa si gheatza. notezi cit arata fiecare fata de teoreticul 0 grade. apa gu gheatza are 0 grade, nici mai mult nici mai putin, atita timp cit nu s-a topit toata gheatza. e fenomenul ala cu caldura latenta ;)
100 de grade - un recipient cu apa care fierbe. cit timp apa fierbe si mai exista apa in recipient nu va creste nici macar cu o fractiune de grad peste 100. acelas fenomen ca la 0 ;)

poveste spusa de profesoara de fizica (bizi pentru eventualii cunoscatori ai liceului 23 august, actual leonida ;) )

#11
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

View Postr_murphy, on 20 martie 2024 - 07:54, said:

cauta un termometru de laborator, imposibil sa nu gasesti pe la magazinele de tehnica medicala, daca nici alea nu sunt precise ...

dar .. daca ai citeva termometre prin casa, le poti constata tu precizia extrem de simplu.
0 grade - un recipient cu apa si gheatza. notezi cit arata fiecare fata de teoreticul 0 grade. apa gu gheatza are 0 grade, nici mai mult nici mai putin, atita timp cit nu s-a topit toata gheatza. e fenomenul ala cu caldura latenta Posted Image
100 de grade - un recipient cu apa care fierbe. cit timp apa fierbe si mai exista apa in recipient nu va creste nici macar cu o fractiune de grad peste 100. acelas fenomen ca la 0 Posted Image

poveste spusa de profesoara de fizica (bizi pentru eventualii cunoscatori ai liceului 23 august, actual leonida Posted Image )

Pentru aceste masuratori mi-ar trebui un termometru cu sonda (cu termocupla), nu?
Intrebare de curiozitate: termometrele care vin cu acea tija metalica, masurarea se realizeaza doar la varful tijei? Ex. daca pun tija intr-un lichid dar nu o scufund cu totul, temperatura masurata este la varful tieji, nu?

#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Da, e de la vârful tijei.

#13
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Postr_murphy, on 20 martie 2024 - 07:54, said:

dar .. daca ai citeva termometre prin casa, le poti constata tu precizia extrem de simplu.
0 grade - un recipient cu apa si gheatza. notezi cit arata fiecare fata de teoreticul 0 grade. apa gu gheatza are 0 grade, nici mai mult nici mai putin, atita timp cit nu s-a topit toata gheatza. e fenomenul ala cu caldura latenta Posted Image
100 de grade - un recipient cu apa care fierbe. cit timp apa fierbe si mai exista apa in recipient nu va creste nici macar cu o fractiune de grad peste 100. acelas fenomen ca la 0 Posted Image
Poți să ai diferență și de 2-3 grade în funcție de valoarea presiunii atmosferice.
+ Că trebuie să folosești apă distilată, că altfel temperatura de fierbere ar putea fi mai mare.
Alea 100 oC sunt valabile doar la 760 mmHG cu apă cât de cât pură. De exemplu în Brașov e undeva la 715-720 mmHG(însă poate să difere și în funcție de starea vremii). Astfel că apa va fierbe undeva pe la 98.5 oC.
În plus, majoritatea termometrelor ambientale nu suportă acea temperatură. Îți scriu Hi .

Ai o eroare mult prea grosolană dacă faci asta, termometrul pus de mine la #2, chiar și fără verificarea metrologică, cu siguranță e mult mai bine calibrat decât ceea ce poți face prin această metodă.

Edited by Valy_User, 22 March 2024 - 02:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate