Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Detectie obstacol prin variatia de curent, ptr un motor DC

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
phlak

phlak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.04.2006
Va salut.
Problema mea e simpla (sper ca si solutia Posted Image): Am un motor DC de putere (refolosit de la o portiera auto, inclusiv macaraua), pe care l-am integrat intr-un sistem de actionare a unei porti, in gospodarie (functioneaza din butoane, momentan). Ce as vrea mai departe e sa am o metoda prin care pot sa detectez eventuale obstacole care ar putea sa blocheze usa (si implicit sa previn situatia cand motorul ar trage ca nebunul pana ar ceda ceva).

Vreau o solutie simpla, fara sa integrez senzori care adauga complexitate, asa ca ma gandeam daca nu as putea sa ma descurc cu ce am si sa imi ofere chiar motorul aceasta informatie - prin variatia de curent care ar aparea pe motor atunci cand incepe sa "traga mai tare", avand in vedere obstacolul intalnit. In plus, daca as gasi deja facut asa un circuit, cu atat mai bine (daca totusi e suficient de simplu, cred ca ma descurc sa il fac). Multumesc pentru eventualele idei Posted Image

#2
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 13.02.2006
Teoretic motorul are integrat in el un senzor care il opreste cand "simte" un obstacol.Ca in varianta originala, daca geamul in miscare intalneste un obiect (mana, cap, etc) se opreste.
Daca nu are integrat, vezi la dezmembrari auto.Alt motor (eventual) sau doar senzorul.

Edited by rinaldoparaipan, 17 March 2024 - 19:50.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Automatizarea rebuie sa aiba un reglaj pentru curentul maxim admis, cat si o temporizare. In momentul initierii inchiderii usii curentul e mare (pentru invingerea inertiei), apoi scade. Ce sistem de reductie folositi (cu cat demultiplicarea e mai mare, diferenta intre cele doua valori ale curentului scade)?

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
An astfel de cazuri se detecteaza curentul. Daca depaseste o anumita valoare, peste un anume timp, opresti.
Circuitul trebuie sa aiba in vedere curentul de inrush, la start. E normal sa fie mare.
Ar trebui sa functioneze pe principiul unei sigurante RCBO magnetotermica, de curba C.
De fapt cred ca poti adapta o asemenea siguranta sa faca ce vrei. Nu stiu daca merge in curent continuu, probabil ca nu merg toate dar merita incercat.

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Singurul lucru care îmi vine în minte e Arduino.
Pe la minutul 4.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q2OjWrSSvYU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Și-i mai adaugi un releu și scrii comanda să oprească curentul dacă depășește x valoare.
Te ajută ChatGPT cu codul.

Edited by Valy_User, 17 March 2024 - 22:43.


#6
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022
Montezi pe latura portii care inchide, o tija care desface contactul electric , si in momentul cand tija "simte" obstacolul, sa desfaca circuitul de alimentare.

Dar atentie, circuitul care se intrerupe sa fie doar pe un sens al curentului.
Evident ca atunci cand obstacolul dispare se reface contactul.

#7
phlak

phlak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.04.2006
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Sunt tentat sa merg pe varianta detectiei de curent, fie folosind un modul de tip shield, din gama Arduino, cum propune @Valy_User (dar fara microcontroller, intrucat vreau sa fie cat mai simplu, deci poate sa folosesc un OpAmp in locul lui Arduino, oare merge?), fie componenta auto de care zice @rinaldoparaipan, componenta care probabil face chestia asta out-of-the-box si pe care ar trebui sa o gasesc pe undeva la dezmembrari

#8
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Componenta aia nu cred ca exista, se face totul din modulul ce comanda motorul printr-un senzor de curent(integrat in modul). La masinile mai simple cred ca se face totul dintr-un singur calculator ( ECU), la cele mai complicate exista tot felul de module dedicate. (de ex: modul de habitaclu)
Cu op amp cred ca te complici mai mult, pe langa partea de detectie va trebui sa implementezi si una sau doua de temporizare, trebuie sa proiectezi schema, sa faci cablaj sa faci calibrari etc.
Cu arduino e mai simplu ca scapi de partea de cablaj si calibrarile le faci mai usor si mai precis din soft.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate