Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Confirmare extras de cont la solicitarea unui tert

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Buna seara.

Daca cineva  solicita unei banci din Romania sa confirme faptul ca un extras eliberat de aceeasi banca este valid (atasand si extrasul primit de la titularul contului), care ar fi raspunsul bancii? Solicitarea nefiind facuta de titularul contului, ci de o autoritate straina.
Ii este permis/ nu ii este permis bancii sa raspunda? Sau depinde de procedurile fiecarei banci?
In mod clar  banca nu da detalii despre conturi unei terte persoane, dar aici nu e vorba decat de o confirmare cu da/nu daca acel extras este  eliberat de banca, nu se solicita niciun fel de date.

Edited by danigoleman, 16 March 2024 - 19:49.


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Cred ca nu pot confirma/infirma decat accesandu-i contul (ca sa verifice corectitudinea sumelor); asadar nu.

Edited by __Dan__, 16 March 2024 - 19:56.


#3
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
nu cred ca se practica confirmarea/infirmarea. niciuna dintre parti nu va face asta. te pierzi in detalii cu planurile tale de pe celalalte topicuri

Edited by jumperishere, 16 March 2024 - 20:31.


#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
In mod normal, ar fi frumos să nu răspundă în niciun fel, nici să infirme, nici să confirme.
Cred că o confirmare oficială ar fi in urma unei anchete, poate poliția sau alte instituții abilitate să ceară informații despre contul cuiva, ordin judecătoresc, etc.

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
daca extrasul are numar de inregistrare, e posibil.
adica tertul se adreseaza banii:
Va rugam sa ne confirmati ca documentul nr 123456789 din 01.02.2023 are urmatorul continut:
daca nu, nu vad cum, pentru ca banca incalca secretul bancar.

#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Pai daca nu are numar de inregistrare acel document nu exista oficial deci documentul este nul.


Verificarea se face "S-a emis documentul cu numarul in data de?" Voi mai trimiteti extrase de cont cu sume in el? La ING de cativa ani am optiunea sa scot fara sume. Doar confirmare ca acel cont e al meu.

Edited by MooF2010, 16 March 2024 - 21:29.


#7
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Nu am vazut sa se dea numere de inregistrare la extrase de cont.

View PostMooF2010, on 16 martie 2024 - 21:27, said:

La ING de cativa ani am optiunea sa scot fara sume. Doar confirmare ca acel cont e al meu.

Da, stiu. Dar depinde ce ti se cere si ptr ce, de ex se pot cere toate tranzactiile de pe ultimele 3 luni (am intalnit asta la diverse vize, de ex cea de Australia). Adia vor sa vada ca exista rulaj pe cont, ca intra un venit etc...nu ca e un cont fantoma sau ai doar o singura tranzactie in care ai bagat niste bani de la cineva pe care apoi ii scoti.

Edited by danigoleman, 16 March 2024 - 22:03.


#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajdanigoleman, pe 16 martie 2024 - 19:44, a scris:

ci de o autoritate straina.

depinde de autoritate și în ce scop cere confirmarea

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Autoritatea e o ambasada straina, ca @danigoleman a pus problema cu extrasul semnat si STAMPILAT de banca pe mai multe topicuri de pe acest forum....
Acum se pare ca nu e suficienta stampila, si vrea si verificarea de catre ambasada la banca emitenta...

#10
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Poate doar ambasada SUA sa primeasca un raspuns de la banca. Pe cei din Africa de Sud nu cred ca-i baga in seama vreo banca din UE.

#11
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Am elucidat problema: cererea de confirmare se practica, mi-au confirmat cei de la ING. Primesc astfel de solicitari si chiar raspund la ele, in termen de 30 de zile.
Cat timp se primeste extrasul de cont, faptul ca ei confirma ca este eliberat de ei, nu incalca nimic.

Edited by danigoleman, 22 March 2024 - 19:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate