Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Uzbekistan

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,517
  • Înscris: 19.04.2009
Duminica plecam in Uzbekistan, o tara pe care o aveam in plan de multa vreme. Vad ca nu e niciun topic si pe Asia Centrala ultimul post o fost in 2011 :lol:

Info:
  • LOT zboara ieftin ish, a avut zborul inaugural saptamana asta. Noi zburam duminica, 1600 PLN dus intors KRK - TAS.
  • Nu mai e nevoie de viza (era o viza draconica inainte)
  • Hotelurile par a fi destul de ieftine
  • Au tren rapid, am luat Afrosyab intre Tashkent si Bukhara. Rezervarea se poate face online in aplicatie dar pentru Afrosyab trebuie rezervat cu o luna inainte imediat cum se pun in vanzare. Cred ca dau clasa CFR-ului, dar vedem.
  • Se vorbesc vreo 3 limbi, Uzbek, Tadjik si Rusa.
  • Roamingul e scump dar ma salveaza 3 Hong Kong ($17 pentru 3GB)
  • Mancarea cica ii buna si pilavul de calut delicatesa nationala.
  • E o tara foarte sigura, chiar daca are Stan in nume.

Vom vizita Tashkent, Bukhara si Samarkand.

Voi posta mai mult pe parcursul saptamanii viitoare :D

#2
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 30.06.2023
Salut. Nu am auzit pana acum, dar suna interesant. Ti-au luat un sejur, complet masa + cazare? Daca DA, cat te-a costat? Sau te duci pe cont propriu?

Edited by raducanu969, 15 March 2024 - 15:02.


#3
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
interesant, astept detalii...

#4
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
vedeti canalul ,,bertici attila'', a fost acolo cu duster-ul.

#5
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 28.05.2008

View PostLex404, on 15 martie 2024 - 14:48, said:

Duminica plecam in Uzbekistan, o tara pe care o aveam in plan de multa vreme. Vad ca nu e niciun topic si pe Asia Centrala ultimul post o fost in 2011 Posted Image

Vom vizita Tashkent, Bukhara si Samarkand.

Voi posta mai mult pe parcursul saptamanii viitoare Posted Image

Felicitari! Toate destinatiile sunt pe lista oricui a visat vreodata sa mearga pe Drumul Matasii (in fine, au fost mai multe drumuri, dar asta e alta poveste) ...
Sa va bucurati de vacanta si sa ne impartasiti si noua din experienta dvs.!
Drum bun!

Edited by sdrc, 15 March 2024 - 15:21.


#6
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 31.07.2017
Luati si copiii in vacanta, au ce vedea pe acolo?

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,517
  • Înscris: 19.04.2009

Vizualizare mesajraducanu969, pe 15 martie 2024 - 14:57, a scris:

Salut. Nu am auzit pana acum, dar suna interesant. Ti-au luat un sejur, complet masa + cazare? Daca DA, cat te-a costat? Sau te duci pe cont propriu?

Nah, nu imi plac sejururile.

Am luat biletele de avion, 3 hoteluri separat, cautat pe net unde sa mancam, unde sa mergem, etc. :)

Avem micul dejun inclus in hotel din ce am vazut, dar probabil o sa iesim devreme sa mancam ceva din oras.

#8
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,453
  • Înscris: 31.08.2006

Vizualizare mesajpastel3005, pe 15 martie 2024 - 15:10, a scris:

vedeti canalul ,,bertici attila'', a fost acolo cu duster-ul.

Si Marian Adventures a fost in Uzbekistan. Are cateva clipuri facute acolo. A fost si in Taskent, si in Samarkand, si pe Drumul Matasii. Exemplu:

  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GUfIP6RKMHE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,517
  • Înscris: 19.04.2009

 kopac, on 15 martie 2024 - 15:52, said:

Luati si copiii in vacanta, au ce vedea pe acolo?

Nu avem și pisica o lăsăm acasă :harhar:

#10
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Drum bun si asteptam impresii !

De foarte mult timp imi doresc sa vizitez Ubzekistanul. Daca inca nu mi a venit randul, macar ma pot bucura de exprienta pe care o sa o impartasesti cu noi.

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Lex,am mai dialogat. Amanunte pot avea?  Ca vad ca santeti pereche. Ce blog tre sa urmaresc sa te vad??

#12
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.11.2012
Buna seara!Va doresc sincer o vacanta reusita,Intradevar destinatiile pe care vizitati  sunt extraordinare .Am vizitat aceste locatii( printe altele) in 1988 o excursie 31 zile (avion +tren--Moscova-Kiev -Tibilisi- Erevan ocolit( probeme militare cu Azerbajan la granite )-Baku-Tashkent,-Bukhara-Samarkand ( soferul ne spune ca in aceste regiuni este inmormintat -Ginghis Han)--Biskent-,Dusambe.. Usbekistan si celelalte republici (  religie musulmana sunt una linga alta ).Va rog la intoarcere sa ne impartasiti si nouo experienta traita,

#13
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 04.11.2023

View Postraducanu969, on 15 martie 2024 - 14:57, said:

Ti-au luat un sejur, complet masa + cazare? Daca DA, cat te-a costat? Sau te duci pe cont propriu?

N-ar fi pacat sa te duci pana in Uzbekistan sa mananci la acelasi hotel in fiecare seara?
De fapt e pacat sa faci asta in majoritatea locurilor din lume....

#14
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 09.12.2015
Posted image Posted image Posted image  Sună interesant, Samarkand, Tashkent, Bukhara ... Temüjin ...  ''Drumul Matasii'' ...  călătorie plăcută, ședere faină ... ș.a.m.d.  Posted image  https://en.wikipedia.../wiki/Samarkand

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,517
  • Înscris: 19.04.2009

View PostMikeSpike, on 15 martie 2024 - 19:35, said:

Lex,am mai dialogat. Amanunte pot avea?  Ca vad ca santeti pereche. Ce blog tre sa urmaresc sa te vad??
O sa postez aici, incl poze.

Si pe instagram

Momentan am facut check in-ul. Luat locuri (gratuit) la exit row ca sa dormim. Dar avem se1 1&2 si sunt deja ore de cand s-a deschis check inul :lol: o fi avionul gol oare

Edited by Lex404, 16 March 2024 - 09:58.


#16
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,311
  • Înscris: 08.01.2021
Vin și eu doua săptămâni mai târziu :D Ca tot e ramadan.
Tot asa, luat de capul meu avion (turkish), hoteluri si biletele de tren, nu am luat niciun "pachet" nicăieri.

Edited by KiloW, 16 March 2024 - 10:05.


#17
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 30.06.2023

View Postgiuliani2, on 15 martie 2024 - 23:03, said:

N-ar fi pacat sa te duci pana in Uzbekistan sa mananci la acelasi hotel in fiecare seara?
De fapt e pacat sa faci asta in majoritatea locurilor din lume....

Stiu, dar nu ai ce face cand mergi cu copilul. Inca nu e la varsta la care sa poata merge cu noi, oricunde, prefera sa stea mia mult la Hotel sau Terase, iar ca sa ne strice vacanta cu ifose ( nu vreau aia, ba vreau aia, dar de ce ) mai bine, ramane la " family " :))

Lex404 merge doar el si prietena / sotia, e de inteles ca se vor " avanta " in N si N mini excursii, lucru foarte bun, odata ce esti acolo.

pt lex404 - v-ati inchiriat vreo masina, ca sa aveti cu ce va deplasa pe acolo?

Alaturi de alti membri de pe Forum, va dorim un Concediu Frumos si asteptam Poze / Video-uri.

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,517
  • Înscris: 19.04.2009
Ok deci am ajuns dimineață.

În aeroport au un terminal cam ciudățel. Au un terminal pentru sosiri separat și cum intri în el dai de control pașapoarte (foarte rapid), apoi bagaj și dupa aia direct în stradă.

Nu cumpărați eSIM de la air alo sau alții. Au ESIM la sosiri in aeroport. M-am mirat :D

Au exchange in aeroport, curs bun. Dar aduceți bancnote mai noi ca nouă ne-au refuzat câteva.

Instalați Yandex Go, puneți card și luați taxi din Yandex.

De la aeroport la gară 26.000 sum cel mai scump/ fancy, vreo 2$. O să vă agaseze tot felul de taximetriști la aeroport dar vedeți cum scăpați de ei (îmi făcea unul ofertă cu 10$ până la gară 😂)

La metrou acceptă Apple Pay/ card direct.

Cu limba îi ciudat. Noi vorbim engleză, polonă și turcă. În turcă mă înțeleg cu unii din ei (O’zbek e limba turcică, dar mai îndepărtată). În rusă știu să citesc și fac matching la cuvintele din polonă. În rest mnezo cu milă. Engleză puțin spre deloc pe aici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate