Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Uzbekistan

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Distracție plăcută. Bagă poze pe FB și Insta.

#20
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Am fost asta vara si eu. Am zburat cu Wizz din Abu Dhabi, m-a costat vreo 300 RON dus-intors.
Ar fi interesant pe unde zboara Lot, coboara si inconjoara toata Marea Neagra probabil.

Edited by danigoleman, 18 March 2024 - 17:15.


#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
O să pun mai multe poze miercuri. Momentan nu avem WiFi 😂 am pus pe story și highlights ca să nu dispară.

Am ajuns în Buxara dupa miezul nopții la hotel și mă chinui să adorm. WiFi nu merge. Nici somnul nu vine. Nu am dormit de duminică dimineață :lol:

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Bun, am ajuns acasa Posted Image

O sa scriu 3 posturi diferite (Intro & Tashkent, Buxara si Samarkand). O sa trebuiasca sa ma bat cu pozele ca forumul ii pretentios tare la poze Posted Image

Intro:
$1 = approx 12500 som
Deci se gaseste eSIM in aeroport. E 45.000 Som cu 24GB. Dureaza putin ca tre sa va inregistreze, etc. Eu l-am luat din Buxara pana la urma. Merge decent, LTE si 5G in Tashkent/ Samarkand.

Limba:
Eu vorbesc turca si pot citi ruseste. Locuind in Polonia vorbesc si ceva polona si am putut deslusi una alta din rusa.
Se vorbesc 3 limbi: Rusa (toata lumea), O'zbek (mai toti tinerii si batranii uzbeci), Tadjik (tadjikii). Engleza putin, doar in locurile turistice.
De descurcat m-am descurcat in turca.

Au exchange in aeroport si cursul bun. De fapt, peste tot unde am avut de platit cu curs au folosit cursul bancii nationale (ceea ce mi s-a parut cam ciudat, dar ok). Asta inclusiv la platile cu cardul unde preturile erau in USD (hoteluri) si trebuiau sa puna suma in Som pe card, era la cursul national.

Noi nu am schimbat decat $50 + $70 si am mai scos 400.000 som de la ATM, pentru 2 persoane, 5 zile pline. Adica $150 cash. La atm au 3-5% comision, din fericire sumele sunt mici lol. Acest comision apare si la unele plati cu cardul! Si nu apare pe terminal, nici la ATM, ca te taxeaza. Vezi pe bonul final. Depinde de unde au POS-ul (de la ce banca).

Platitul cu cardul e cu dus si intors. Noi am platit la hoteluri, vreo doua restaurante si suveniruri in Tashkent. In multe liocuri nu accepta card si daca accepta, sunt Uzcard only si Visa/ MC nu merg (daca e Humo, acum merg Visa/ MC). Oricum, experienta sa folosesc cash dupa 5 ani (din 2019 sunt card only) a fost interesanta Posted Image

Hoteluri:
Pentru toate preturile de la $20 pe noapte la $100. Noi am stat la 2 cu $80 si unul $100. Conditii foarte bune. Toate platite cu cardul.

Restaurante:
160-180.000 som pentru 2 persoane, au service fee inclus. Mananci pana cazi sub masa. Am mancat la carne saptamana asta de aproape mi s-o facut rau si urmeaza o saptamana de detox. Tot ziceam hai sa cautam ceva vegetarian naibii dar nu ma puteam abtine, tot la shashlik ajungeam Posted Image

Atentie, daca sunteti vegani... dumnezo cu mila. Nu am vazut nimic vegan, poate doar salata de rosii. si ceapa de la shashlink.

Am fost si la 2 restaurante mai scumpe in Samarkand si Tashkent. Scumpe la modul ca am cheltuit vreo 400-500.000 som pentru 2. Unul o meritat, celalalt nu prea.

Transport:
Yandex Go peste tot in oras. + Metrou in Tashkent. La metrou se poate plati cu cardul/ Apple Pay chiar la porti. Daca aveti bagaj, luati Business Class, cel mai scump. Ma rog, scump. Ca era gen $2 de la aeroport pana in oras Posted Image

Trenuri intre orase... si trenurile... apara si pazaste. M-a apucat depresia. Si nu ca-s naspa, ci ca sunt la timp, curate si ingrijite. Au un tren nou care merge cu 160 la ora, Afrosiab si sovietice care merg cu 100 la ora. Am luat unul rapid si 2 sovietice, toate foarte ok. M-a apucat depresia cand m-am adus aminte de ultima oara cand am luat trenul in Romania si era plin de gunoaie la propriu pe hol, pe sub scaune. Csf, alta educatie.

Rezervarile trebuie facute cu 30 de zile inainte de calatorie, fix cand se pun locurile la dispozitie. Se dau ca painea calda mai ales la Afrosyab. Folositi aplicatia UZRail pentru ca foloseste stripe la plati, websiteul nu accepta carduri internationale.

Tashkent

Ajunsul pe aeroport ii destul de usor dar depinde unde va parcheaza. Terminalul are 2 zone de sosiri, una in terminal si una pe langa. Pe noi ne-a lasat pe langa. Am intrat intr-o camera si acolo erau toate: Immigration, baggage claim, fx exchange, customs tot intr-o camera. Dar o mers foarte repede, la immi doar au intrebat ce fac pe acolo.

Attached File  pass-800x600.JPG   136.54K   15 downloads

Ca oras nu ii cine stie ce. Luni la 9 dimineata cand am ajuns mi s-a parut pustiu, la propriu. Abia dupa masa era ceva aglomeratie. Nu e chiar haotic si surprinzator traficul nu e ca la altii (cough Iran, cough, unde treceam strada cu politia de mana ca era jale). Uzbecii sunt ok ca soferi, ba chiar mai ok decat bucurestenii as zice. S-au oprit la treceri frumos, au acordat prioritate, nu s-au scandalizat in trafic.

Noi am ajuns la 8 dimineata, am fost direct la gara sa lasam bagajul.

4000 som pe zi in gara din Tashkent, undeva la subsol e depozit de bagaje. Trebuei sa aveti deja biletul de tren.

De aici am luat metroul spre statia Shahriston si de acolo pe jos pana la Besh Qozon.

No, aici la Besh Qozon, sau Central Asia Plov Center, puteti manca mancarea nationala, pilaful.

Bun, bun rau. Si portiile mari.

Attached File  plov (2)-800x600.JPG   98.14K   17 downloads
Attached File  plov-800x600.JPG   97.57K   16 downloads
Attached File  plov (3)-800x600.JPG   103.65K   17 downloads
Attached File  plov (4)-800x600.JPG   85.85K   17 downloads

Noi am luat pilaful de nunta, cu extra calutz. Da, uzbecii mananca carne de cal.

No dupa ce am mancat bine ne-am dus spre Hazrati Imam Complex. E maricel, dar nu sunt prea multe de facut... Se construieste un complex islamic langa, mult mai mare. Au un muzeu al coranului si o madrasah unde poti cumpara niste suveniruri. Cam atat.

Metrou:
Attached File  metro-800x600.JPEG   91.6K   19 downloads

Hazrati Imam:
Attached File  hazrati imam-800x600.JPG   71.75K   22 downloads

Si eu, nedormit de vreo 30 de ore Posted Image
Attached File  hazrati imam-800x600.JPEG   104.49K   27 downloads

Dupa ce ne-am invartit la Hazrati incercand sa ii dam sens, am luat-o la pas spre Chorsu.

Pozele din Chorsu le pun in spoiler, just in case avem vegani pe aici Posted Image Bazarul in sine nu e precum alte bazare si departe de Istanbul, e o piata, efectiv. Verdeturi, carne, branza, etc.

Spoiler

Ne-am invartit in jurul bazarului, cateva parcuri care erau inchise, am stat la soare si pe la 5 am luat-o spre gara.

In general, Tashkent e de ajuns o zi. Dar din Tashkent e usor sa ajungi in alte parti, in special in Tadjikistan sau in munti.

Afrosyab, Tashkent - Buxara:

Attached File  tren-800x600.JPG   78.41K   24 downloads
Attached File  tren (2)-800x600.JPG   69K   21 downloads

revin cu Buxara in 20 min Posted Image

kkt pozele au fost redimensionate aiurea Posted Image

Google Photos

Edited by Lex404, 24 March 2024 - 09:56.


#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Buxara

Google Photos
M-au luat nervii cu uploaderul de pe forum...

Buxara ii frumos, destul de micut dar ii frumos.

Noi am stat o zi plina. La fel, mergand la diverse madrasah, mancat binisor, cumparat picturi.

Nu am avut obiective anume, ci am intrat random pe unde ne-a facut cu ochiul.

Seara am luat trenul de noapte spre Samarkand.

Spoiler


#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Samarkand

Google Photos

Aici musai de vizitat:

Registan
Shah-i Zinda
Bibi Khanym
Gur-i Amir

Am stat 2 zile pline, multe de vazut si aici desi, fata de Buxara, distantele intre obiective sunt mai mari si nu sunt atat de random (partea veche a Buxara e mai stransa intr-un loc, Samarkand are obiective imprastiate).

La Registan am fost de 3 ori, o data inauntru si de doua ori sa-l admiram de afara. Foarte frumos, noaptea sunt proiectari de laser pe care fix cand ne-am dus noi nu le-au pus :facepalm: Dar tot ii frumos seara.

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
In multe Madrasah gasiti picturi cu diverste motive.

Asta e din Buxara, cred ca din Abdulaziz Khan (dar nu sunt sigur, am intrat in multe Madrasah):

Attached File  IMG_5493.JPG   284K   10 downloads

Asta din Tashkent, de la Hazrati Imam:
Attached File  IMG_5495.JPG   292.98K   12 downloads

Puse frumos acasa:



Attached File  IMG_5498.JPG   182.2K   12 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate