Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Camere supraveghere pe 2 cladiri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
404Error

404Error

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 01.09.2015
Va salut, am urmatoarea situatie:

am doua cladiri in curtea mea personala, casa principala si o bucatarie de vara.

Vreau sa instalez un sistem de supraveghere de tip NVR cu doua camere (cel putin initial), una montata pe casa principala si cealalta pe bucataria de vara.
NVR-ul va fi in cladirea principala iar pentru camerele m-am gandit sa fie de tipul PoE.

Caut o solutie pentru a nu trage un cablu ethernet intre cele doua cladiri, ma intreb daca se poate folosi reteaua electrica printr-un adaptor powerline gigabit.

Multumesc anticipat pentru sfaturi si sugestii punctuale si cat se poate de detaliate.

#2
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 30.12.2012
In cladirea unde este si NVR-ul se poate cu POE dar in cea de a doua e mai complicat. Ai nevoie de un injector POE separat sau folosesti alimentarea la 12V a camerei (daca are). Reteaua nu prea conteaza cum este... conexiune stabila sa fie. Cea de a doua camera nu va fi conectata la porturile POE a NVR-ului ci o adaugi manual din retea. Ce am spus este valabil la NVR-urile Hikvision... probabil este similar si la celelalte.

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Ar trebui sa mearga...
In prima cladire unde ai NVR, simplu POE....
in cea de-a 2-a cladire powerline - injector POE - camera sau powerline - switch POE - camera.

Trebuie sa fi atent la ce NVR cumperi... ori un NVR care are si POE si uplink, fie doar un NVR doar cu uplink si in NVR iti intra cablul de la switch.

Ia legatura cu baietii de la spyshoop sunt OK si te pot indruma cu ce sa alegi.
https://www.spy-shop.ro/

Edited by mirel3003, 15 March 2024 - 07:31.


#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Nu stiu de ce il derutati cu POE (curent trimis prin cablul de retea), cand initiatorul ne intreaba de powerline (internet trimis prin reteaua electrica).
probabil el vrea powerline pentru ca nu are internet in cladirea a doua.
404Error: solutia cu powerline de tine ar putea sa mearga, dar trebuie ca toate adapatoarele sa fie pe aceeasi faza. cred ca ar trebui sa tii cont si de distanta, un cablu intre doua cladiri poate fi mult mai lung decat crezi tu.
teoretic, iti trebuie un kit powerline cu trei adaptoare, cum e asta. Printr-un adaptor injecteazi internetul in reteaua electrica si prin celelalte doua, amplasate in prizele unde legi camerele, separi internetul de curent.

Edited by strongsss, 15 March 2024 - 08:07.


#5
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Recomand camerele de la Tapo, wifi, fara mare bataie de cap, aplicatie facila.
Am la parinti una, dar intentionez o a doua, este modelul cu rotire, pan&tilt

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajstrongsss, pe 15 martie 2024 - 08:04, a scris:

Nu stiu de ce il derutati cu POE (curent trimis prin cablul de retea), cand initiatorul ne intreaba de powerline (internet trimis prin reteaua electrica).
probabil el vrea powerline pentru ca nu are internet in cladirea a doua.

Vizualizare mesaj404Error, pe 15 martie 2024 - 00:05, a scris:

NVR-ul va fi in cladirea principala iar pentru camerele m-am gandit sa fie de tipul PoE.

Nu cred ca l-a derutat nimenii, el a zis ca alimentarea camerelor s-a gandit sa fie PoE.

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
omul cauta altceva. in primul rand vrea internet in a doua cladire.

Quote

Caut o solutie pentru a nu trage un cablu ethernet intre cele doua cladiri, ma intreb daca se poate folosi reteaua electrica printr-un adaptor powerline gigabit.

Edited by strongsss, 15 March 2024 - 08:36.


#8
404Error

404Error

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 01.09.2015
Va multumesc tuturor pentru sugestii, imi cer scuze ca nu am precizat faptul ca intr-adevar la bucataria de vara nu am conexiunea internet.
In casa principala am net de la Digi cu Fiberlink, merge chiar foarte bine. Iar cum bucataria de vara primeste curentul electric de la cladire principala prin cabluri trase intre doi stalpi cu console puse pe acoperisuri m-am gandit la adaptor Powerline ca sa am si un semnal wi-fi mai ok in bucataria de vara, si sa intreb cum se poate lega o camera de supraveghere. Am specificat PoE deoarece as cumpara un kit NVR + 4 camere

#9
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
De ce nu o solutie NVR/DVR cu o camera cablata si alta wifi? Eu am un DVR cu 4 cablate si 2 wifi. Conditia e ca la bucataria de vara sa ajunga reteaua wifi.

#10
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007

View Post404Error, on 15 martie 2024 - 08:39, said:

Va multumesc tuturor pentru sugestii, imi cer scuze ca nu am precizat faptul ca intr-adevar la bucataria de vara nu am conexiunea internet.
In casa principala am net de la Digi cu Fiberlink, merge chiar foarte bine. Iar cum bucataria de vara primeste curentul electric de la cladire principala prin cabluri trase intre doi stalpi cu console puse pe acoperisuri m-am gandit la adaptor Powerline ca sa am si un semnal wi-fi mai ok in bucataria de vara, si sa intreb cum se poate lega o camera de supraveghere. Am specificat PoE deoarece as cumpara un kit NVR + 4 camere

Deci tu cam vrei sa faci o tigani'e care ba sa mearga, ba sa nu mearga bag seama ... Ori pui un sistem pe care sa te bazezi, ori ia de pe aliexpress la kg.

#11
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Mai ai alternativa unui link radio intre cele doua cladiri .
Mult mai comod si mai practic . Cu doua bucati Nanostation Loco M5 AC.
https://unifi.ro/acc...6RoCdGsQAvD_BwE

#12
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Daca tot ai stalpi/cabluri intre cladiri, trage un CAT6a S/FTP 23AWG si ai rezolvat a la carte problema.

#13
404Error

404Error

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 01.09.2015

View Postogo, on 15 martie 2024 - 09:54, said:

Daca tot ai stalpi/cabluri intre cladiri, trage un CAT6a S/FTP 23AWG si ai rezolvat a la carte problema.

Mda, cred ca pana la urma asta ar fi cea mai buna solutie...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate