Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Angajare la RCS-RDS tehnic/teren fara calificari electrice sau telecom

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#91
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 23.10.2006
Din ce scria Neaceasca85, acum ceva timp, activitatea lui in firma este asa de importanta, incat fratele lui il trimitea sa isi gaseasca de munca prin alta parte.

#92
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Să încerce la Orange Romania comunications că scumpesc serviciile deci va avea bani de noi angajări.

Eu credeam că domnul neaceașcă e boss de boss cu firma patron bogat și acum sa aflăm că își caută de lucru munca de jos  fiind la limita subzistentei.

Baga cv la firmele de telecomunicații și în același timp fate șofer. Fa școala de șoferi și pt categorii superioare și încearcă apoi la camioane și dube că e cerere. Și pe la curierism.  Apoi si transport persoane și încerci la regia autonoma de transport Slatina și la operatorii din județ transbus Codreanu și alții după ce faci experienta.

Nu cred că ești capabil să repari internetul cuiva și nici sfaturi sa dai de depanare câtă vreme nici la pcuri nu ai bibilit. Crezi că o să-i tot aburești cu ce net aveai in 2013 și ce ai tu acum acasă? Nu tine treabă. Îți da rating prost și te da afara. Plus că la aia e de lucru mult, au angajați puțini, alergi prin tot județul sa faci depanări, băgate prin canale și gropi și stâlpi sa repari fire că a băgat vreun bou cupa la excavator și a rupt firele. Acolo trebe calificare protectia muncii electrica un pic telecomunicații, e profile de postliceala de așa ceva

Vezi și la uzina metalurgica de producție a aluminiului de la Slatina daca sunt ceva posturi de paznic sau magazioner.

Vezi și la școlile și liceele din zona, e criza de profesori de fizica și chimie că sunt inutile și nu mai interesează pe nimeni insa ele mai au inca plaja orară câțiva ani, nu trebuie studii, sa ai liceul. Le dai ceva din carte sa scrie mai desenezi și tu ceva pe tabla și gata, le dai note mari sa nu te bata oricum nu învață nimeni alea, ai vacante și orar redus că tot ziceai de judecători daca ai probleme îți iei concediu fara plata sau bagi demisia și asta e.

In rest e hamaleala la magazine sau construcții, te stoarce.

Daca erai mai tânăr și aveai abilități puteai învață programare și te bagai undeva asistent programator. Puteai eventual retelist undeva. Te mutai la Cluj sau Brașov că e aproape și găseai de lucru fără să rupi spinarea. Dar dupe o vârstă nu mai merge de invatat astea la nivel mare.

Deci eu zic că meserii dalea enumerate mai sus merg sa te bagi.

Edited by cipri2bau, 15 March 2024 - 14:22.


#93
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,954
  • Înscris: 14.10.2008

View Postbaribalu, on 15 martie 2024 - 13:49, said:

Din ce scria Neaceasca85, acum ceva timp, activitatea lui in firma este asa de importanta, incat fratele lui il trimitea sa isi gaseasca de munca prin alta parte.
Pe motiv de costuri mari (gazele de acasa iarna) si pentru ca ma vrea independent ca sa poata pleca linistit (si sa inchida firma) pentru ca de aici nu va iesi la pensie.

View Postlaffin, on 15 martie 2024 - 13:13, said:

dar  ce faci acolo de nu isi poate desfasura ceilalti activitatea fara tine?
Ne luam concediile prin rotatie vara, fiecare are ceva de facut si se aduna sau se apropie scadentele daca nu le face. Nu imi place asta cu termene de respectat dar si la RDS am auzit ca la finalul turei dai nota explicativa ce dificultati ai avut de te-ai miscat greu.

Edited by Neaceasca85, 15 March 2024 - 14:10.


#94
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,007
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcipri2bau, on 14 martie 2024 - 00:40, said:

sau sa umbli in waferu procesorului înăuntru sa modifici acolo modurile rețelelor cristaline de la siliciu si substantele adaugate.
Orice baeat trebe sa știe astea daca a avut calculator electric în locuința.

Tu esti un baeat sinpatic asa. Dar nu mai posta chiar asa de sincer, ca dauneaza.

#95
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Caz tipic de baeat care a stat degeaba la firma familiei și acum e eșuat. Ce vinde magazinul ăla de fapt? E rentabil?
Se întâmplă și la alte firme.

Mai demult la o angajare șefu sincer mi-a zis că eu va trebui sa lucrez mai mult că sa compensez salariul unui copil al unei cunoștințe de-a lui care nu va lucra ci doar va fi angajat acolo în vacante adică ceva cam fictiv că avea el o obligație.

Cum sa fie scump gazul omule? Da gaura in perete la soare sa intre căldura.

#96
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,954
  • Înscris: 14.10.2008
Magazinul s-a inchis in 2020 (2003-2020), aveam in zona deja Plus-Lidl si deschiderea Kaufland Steaua in toamna 2012 a prabusit vanzarea. Nu am lucrat la magazin vreodata. S-a inchis magazinul si firma economico-juridica ce a lucrat "in spate" s-a extins in intreg spatiul.

Nu am esuat, as fi plecat in 2014 cand a murit tata, dar am ramas din inertie, nostalgie si pentru ca era nevoie de mine pentru a ii invata formularile pe ceilalti, sau unde si cum se trimit actele.

Toti de la tehnic+vanzari PJ din RDS-ul local ma stiu. Odata au venit acasa niste baieti pe care nu ii stiam si mi-au zis "la cat de pasionat esti cum de inca ai PC cu XP", era decembrie 2013.

Edited by Neaceasca85, 15 March 2024 - 14:33.


#97
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,471
  • Înscris: 13.02.2006
Neaceasca :Proba de lucru pentru angajare la RDS:Combina-le pe toate intr-unul singur.

Attached Files

  • Attached File  RDS.jpg   169.37K   42 downloads


#98
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Și pasiunea aia cu telecomunicațiile nu cred că e suficientă, va trebui să cunoști tehnica întradevăr. Nu ești femeie sa stai la birou și să faci legătură.
Vorbește cu ei sa te bage acolo ce mai daca te stiu.
Am fost și eu la vreo 2 interviuri pt call center in telecomunicații la unul cu servicii fixe am dat proba pe PC un test apoi interviu oral. La test știu că era cu grila de ales acolo tipuri de setări de protocoale ppoe dnsuri ipuri tipuri de rețele modemuri raoutere cablaje și nu mai știu ce. Celălalt era cu servicii numai mobile și era mai degrabă pe un post de promovat și crescut bisnisul.
Oralele au fost in ambele cazuri slabe, mi-au spus la ambele firme că nu voi putea sa conving clienții și să cresc vânzările, nefiind suficient de incisiv și convingător, fiind poate prea blând și înțelegător de fapt. N-aș fi reușit să ating ici targetul. Voi trebui sa contactez clienți care mă vor și înjură și trebuie să fac fata. Era demult pe vremea lui Cosmote pe la final cred că înainte să-l ia nemtii.

Pe tehnician in telecomunicații nici nu am aplicat vreodată neavând suficiente cunoștințe în domeniu și evident nici calificare.

Dar cred că toate au un început. Eu zic sa te înscrii la o postliceala de tehnician in telecomunicații, sunt la unele licee. Cred că e 2 ani. Și dacă înveți și iei și diploma, mulți nu învață nici nu se duc iau doar diploma, apoi folosind și relațiile la Digi cred că poți să te angajezi. Un tehnician dala face multe, nu doar configurează un router la o baba acasă cu wizardul ăla că aia o facem toți pe la cunoștințe și prieteni care nu se prea pricep.

Edited by cipri2bau, 15 March 2024 - 15:33.


#99
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,007
  • Înscris: 03.12.2005
Eu zic intai sa se duca sa se angajeze o saptamana orice dar la un tert, nu simulare din asta de viata de adult din compasiunea familiei. Sa nu se trezeasca, de fapt, ca respectatul unui program si urmarea unor sarcini de serviciu sunt prea complicate fata de atarnatul degeaba pe bani de shaorma.

#100
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View Postsebulbus, on 15 martie 2024 - 16:08, said:

Eu zic intai sa se duca sa se angajeze o saptamana orice dar la un tert, nu simulare din asta de viata de adult din compasiunea familiei. Sa nu se trezeasca, de fapt, ca respectatul unui program si urmarea unor sarcini de serviciu sunt prea complicate fata de atarnatul degeaba pe bani de shaorma.
Nu cred ca se angajeaja,mai bine este acasa.

#101
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007

 Neaceasca85, pe 15 martie 2024 - 14:12, a scris:


Pe motiv de costuri mari (gazele de acasa iarna) si pentru ca ma vrea independent ca sa poata pleca linistit (si sa inchida firma) pentru ca de aici nu va iesi la pensie.


Ne luam concediile prin rotatie vara, fiecare are ceva de facut si se aduna sau se apropie scadentele daca nu le face. Nu imi place asta cu termene de respectat dar si la RDS am auzit ca la finalul turei dai nota explicativa ce dificultati ai avut de te-ai miscat greu.
Ce gaz? Nu spuneai ca stai la 18-19 grade in casa, ca mai mult te deranjeaza?
Mai degraba vor sa pleci ca ii tii in frig.

Si on-topic, angajeaza-te la montat panouri solare, e noul boom si va mai tine cativa ani.

#102
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,007
  • Înscris: 03.12.2005
I-ai dat direct la operatie.

#103
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
In funcție de studii poate găsi de lucru.
Parca sau am impresia scrisese că are studii economice parca facultate, deci e f simplu contabilitate hârtii birou oriunde nu doar la Digi. Și cu liceul economic merge.

Daca care studii universitare în domenii inutile gen cosmogonie sau filozofie sau științe naturale sau cine știe ce inginerii sau domenii dispărute din Europa nu se pun la cv ca te fac de ras.

Edited by cipri2bau, 15 March 2024 - 18:56.


#104
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View Postcipri2bau, on 15 martie 2024 - 18:54, said:

In funcție de studii poate găsi de lucru.
Parca sau am impresia scrisese că are studii economice parca facultate, deci e f simplu contabilitate hârtii birou oriunde nu doar la Digi. Și cu liceul economic merge.

Daca care studii universitare în domenii inutile gen cosmogonie sau filozofie sau științe naturale sau cine știe ce inginerii sau domenii dispărute din Europa nu se pun la cv ca te fac de ras.
A facut facultatea de drept.

#105
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,007
  • Înscris: 03.12.2005
Nici macar nu conteaza pe care a facut-o. Doar daca merge singur la angajare si-s aia disperati are vreo sansa. Altfel, un om care are aproape 40 de ani si are zero experienta reala e neangajabil. Chiar si daca minte prin omisiune si uita sa spuna a cui e firma unde "lucreaza" in prezent, un nu stiu ce SRL nu e mare CV. Iar daca incearca sa dea referinte se poticnesc in numele de familie acelasi.

#106
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Daca are dreptul si a umblat cu hârtii ai chestii financiare și administrative la firma e ceva. Nu e de neglijat.
Are un cv bunicel zic, merge în comerț și servicii pe un post ce necesita studii medii /superioare.

Ar mai putea să se bage in barou sau magistratura.

Ar mai putea să meargă să predea la școala educație civică logica și ce mai ține de acel domeniu, ar fi calificat.

Am si eu vreo 2 cunoștințe cu dreptul, au încercat si la școala dar nu au funcționat bine, in rest nu au prea lucrat decât în vânzări tarabe cârpeli.

Dar poate au nevoie de jurist la Digi.

#107
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,607
  • Înscris: 20.10.2006

Vizualizare mesajsebulbus, pe 15 martie 2024 - 16:08, a scris:

Eu zic intai sa se duca sa se angajeze o saptamana orice dar la un tert, nu simulare din asta de viata de adult din compasiunea familiei. Sa nu se trezeasca, de fapt, ca respectatul unui program si urmarea unor sarcini de serviciu sunt prea complicate fata de atarnatul degeaba pe bani de shaorma.
Si stai sa vezi ce rapid accepta el si panouri solare la el acasa/si le pune singur, de locul de munca nu mai zic in momentul in care ajunge la tert si tertul ala chiar trebuie sa il plateasca iar el sa aduca castig macar cat salariul minim pe economie.

#108
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,954
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajrinaldoparaipan, pe 15 martie 2024 - 14:51, a scris:

Neaceasca :Proba de lucru pentru angajare la RDS:Combina-le pe toate intr-unul singur.
Asta e Bucuresti cu al sau Net-City, acolo e RDS, Telekom, ma rog, Orange-O-Roc, si evident Vodafone fostul UPC, care complica mult situatia cu prostiile de coaxiale si aparatura de conversie fibra-coaxial, tampenie de retea ce trebuia desfiintata la trecerea in Net City, ca sa fie doar fibre optice in subteran.

In Slatina doar cu RDS, fibre de primarie-camere video si un UPC-Vodafone recent si simplist (RFoG) e mult mai simplu, in Bucuresti e cel mai greu.

Vizualizare mesajslai, pe 15 martie 2024 - 17:42, a scris:

Ce gaz? Nu spuneai ca stai la 18-19 grade in casa, ca mai mult te deranjeaza?
Mai degraba vor sa pleci ca ii tii in frig.

Si on-topic, angajeaza-te la montat panouri solare, e noul boom si va mai tine cativa ani.
La birou e cald, nu are treaba, pentru 700-800 lei iarna e cald, mai subtire noaptea si in weekend.

18-19 ar fi OK, dar inca scade la 17 si bag un pic de caldura noaptea.

Vizualizare mesajcipri2bau, pe 15 martie 2024 - 18:54, a scris:

In funcție de studii poate găsi de lucru.
Parca sau am impresia scrisese că are studii economice parca facultate, deci e f simplu contabilitate hârtii birou oriunde nu doar la Digi. Și cu liceul economic merge.

Daca care studii universitare în domenii inutile gen cosmogonie sau filozofie sau științe naturale sau cine știe ce inginerii sau domenii dispărute din Europa nu se pun la cv ca te fac de ras.
Nu economice, doar juridice, si masterat juridico-economic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate