Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Angajare la RCS-RDS tehnic/teren fara calificari electrice sau telecom

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#109
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,000
  • Înscris: 03.12.2005
Astia care il tot sfatuiti balarii, atentie: angajatorii urmaresc sa angajeze oameni cu capacitatea de a aplica practic cunostinte, nu de a enunta autistic toata istoria unor lucruri pe care nu le mai folosesc si in practica sa nu stie nici ce cleste sa scoata din trusa de scule. Invatati sa observati diferenta.

#110
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,941
  • Înscris: 14.10.2008
Scule de electrician vs scule de cioban. Posted image

Cleste sertizare UTP, aparat splicing fibra. La fibra pare sa te ajute mult aparatul. Dar si eu as avea mare grija pentru ca o sudura facuta incorect da dureri de cap. La sertizare fie nu merge deloc fie tot pica link-ul la fiecare 2 secunde daca e facuta incorect, observi ca nu vreau link pe 1000 ci doar pe 100 sau mai rau, 10.

Vizualizare mesajLunaCrystal, pe 15 martie 2024 - 21:22, a scris:

Si stai sa vezi ce rapid accepta el si panouri solare la el acasa/si le pune singur, de locul de munca nu mai zic in momentul in care ajunge la tert si tertul ala chiar trebuie sa il plateasca iar el sa aduca castig macar cat salariul minim pe economie.
Valirex a lucrat la RDS Bucuresti (instalari PJ) 2009-2021, in toamna 2021 cand a fost nevoit sa se penzioneze la 40 de ani (boala auto-imuna, pur ghinion, rinichii nefunctionali total), era sef de echipa si avea 3800 lei salariul. Fain, decent, cand nu ai familie si copii (ca la familie neaparat sa aiba salariu si nevasta, nu se poate altfel).

Mi-a si zis fratele, ca daca ma angajam de cand tot zic (prin 2019 el a avut ideea asta vazand o masina Digi in oras cand eram amandoi in masina lui) deja eram cineva la RDS, adica promovat pe un salariu mai mare decat la simplu lucrator.

Valirex a spus pe forum si de boala si de tot, nu incalc nicio regula nici macar morala cand spun. In loc de cei 3800 lei acum are o pensie mica plus indemnizatie de...incapacitate de munca. Nu vreau sa zic cum se spune la indemnizatia aia, e un om prea bun (cu soarta potrivnica) pentru a zice acel cuvant.

#111
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,590
  • Înscris: 16.03.2007
bā Neaceasca, tu doar bati campii. ti-ai facut CV-ul ala?

Edited by laffin, 18 March 2024 - 11:49.


#112
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,941
  • Înscris: 14.10.2008
Mai e o problema. Am stabilit deja perioada de concediu in Turcia, la vara, poate ca daca sunt novice la Digi, nu am dreptul la concediu sau nu fix in perioada aia.Posted image

Problema intampinata de omul din Craiova al grupului, isi schimbase jobul si nu putea avea concediu cand voia el, in decembrie ca sa mearga la Timisoara cu trenul. Lucra la o firma din Craiova, a doua, acum e la al 3-lea job, remote pentru o firma din Bucuresti.

#113
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,602
  • Înscris: 20.10.2006

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 18 martie 2024 - 11:42, a scris:

Mi-a si zis fratele, ca daca ma angajam de cand tot zic (prin 2019 el a avut ideea asta vazand o masina Digi in oras cand eram amandoi in masina lui) deja eram cineva la RDS, adica promovat pe un salariu mai mare decat la simplu lucrator.
Vise, promovare si inca asa repede si fara scoala in domeniu :)) nu zic, sunt posibile dar tare ma indoiesc sa se aplica fix in cazul tau. Dar la fel de bine poti sa nu promovezi toata viata, in special in mediul privat. Sau sa nici nu rezisti/zbori inainte sa iti vina termenul de promovare. Mai ales cand tie si munca relativ-usoara ti se pare foarte grea si chinuitoare, si fara a fi contra-cronometru.

#114
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Mai așteaptã pana faci 40 ani. Atunci te cautã si femeile si angajatorii de nu mai scapi. Pur si simplu unde te uiti pica lesinate toate hr-iste!

 LunaCrystal, on 18 martie 2024 - 18:39, said:

Vise, promovare si inca asa repede si fara scoala in domeniu :))
Asta depinde de om. La primul job la care m-am angajat n-aveam practic nicio calificare in domeniu si nici experiențã, doar m-am dus si i-am convins ca vreau sa invat. Era ceva foarte de nișã si conta mult sa stii un pic de mecanicã dar si sa te duca capul.

Într-un an eram deja om de baza in echipa.

Alt exemplu tot din zona telecom, am cunoscut pe cineva care lucreazã la migrari de siteuri telecom, omul venind din constructii. Mega dificil sa înțeleagã ce face fiecare cutie, fibra, cablu, etc. Dar are voințã, si la sfarsit iese treaba cum trebuie daca-i explici ce are de facut.

Edited by NikoroB, 21 March 2024 - 22:30.


#115
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Daca ai dreptul și apoi master în economie cum zici, poți să te bagi grefier sau avocat sau jurist sau judecător sau magistrat.
Daca astea nu le poți aborda atunci îți rămâne să te bagi în învățământ pe materiile socioumane cultura civica educație pt mediu perspective globale lumea stupefiantelor drepturile copchiilor și chiar fizica și chimie că nu mai sunt doritori de așa ceva inutil.

Sunt oameni care au lucrat la îngrijire bătrâni și apoi au mers la catedra, e un salar, nu contează ce faci, oricum copchiii nu mai învață nimica.

#116
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Pai si ce sa-i invete pe saracii copii, cum sa mananci corect shaorma?

#117
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Îi învață conform programei și continuturilor.
Crezi că tarabagii și cameristele expirate din Italia ajunse la catedra sunt mai buni?
Domnul neaceașcă e chiar lux fata de aia.

#118
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,000
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt deja destul de inapoi in Olt. Nu au nevoie de contributii suplimentare. Plus ca nu mai poate ajunge orice cetatean profesor, eventual abia suplinitor pe la capatul pamantului pe undeva pe unde sunt toti genetic ruda +/-10%.

#119
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Pai tocmai că domnul neaceașcă poate fi suplinitor o perioada. Eu zic că e un tip rafinat finut și cult. Nu e un golan.
Poate preda și economie că parcă are acel master în ceva asemănător și având afacere proprie le va vorbi foarte bine elevilor despre proprietăți capital munca factorii de producție dividente profit cheltuieli ceva calcule poate să facă, mica contabilitate și finanțe putina informatica de gestiune, știe și ceva softuri financiare, burse piețe financiare, trading, putina legislatie economică știe și ceva cu actele in firma cum e, cum se fac ce avize ce impozite ce taxe și multe altele.  Nu e ca unul cu studii de sport care primește și economie. Ăla a stat bugetar toată viața pai ce economie să știe.

Oricum cu dreptul plus acel master poate preda din aria curriculara om si societate la liceu logica și argumentare, psihologie, economie, educație antreprenorială și filozofie. Iar la gimnaziu cultura civica și drepturile copchilului și cred că e și educație socială dar nu știu la ce clase. Pe acolo se învață chestii dastea de ex ce e puterea legislativă ce e parlamentul, forme de guvernare, ce e aia ailalta. Poate și ceva istorie nu sunt sigur și poate și perspective globale.

Trebuie să pună în ordine după programa ce are de predat la fiecare materie și zic că poate fi un profesor bun cat de cat. Și important e că cel,puțin pe economie și drept el ampeofesat ceva, are ce sa le zică elevilor

#120
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Economia se preda doar la liceu, licee sunt in orase. Daca n-are vreo pila pe undeva e imposibil.

Oricum, pentru a fi profesor parca trebuia facut ceva curs de pedagogie, plus niste practica. La facultate puteai face asta dar era suplimentar, iar la cum povesteste ceasca despre toate prostiile, miramas sa nu fi povestit cat de nasol era cu practica, sa predea la nustiuce liceu nasol din sect6.

#121
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,941
  • Înscris: 14.10.2008
E pe undeva un vis umed si asta. Dar mi-ar fi placut sa fiu administrator la liceu, nu profesor, cel mai bine cu administratorul ma intelegeam, chiar am tinut legatura pana in ziua de azi. Insa te streseaza directorul si astazi ca admin de liceu dai de fotovoltaice (la RDS dai de ele la releele Digi Mobil de pe campuri). Primaria va pune la toate scolile.

Dar repet, e un vis mai mic si sa lucrez la liceu, pentru nostalgie, sa vad copii, suflete gingase (sau si alea dure ale golanilor), daca as fi prof as vrea la liceu si pentru a vedea pustoaice frumoase :drac: Dar nu as face tampenii ca alti profi de intra la zdup, eu stiu ce inseamna sa nu-ti placa de cineva si sa iti fie bagat cu forta. Dar poate as da note mai mari fetelor cu sani mari, cine stie. Posted image

Psihologie as putea preda. Mi-a placut dar nu am inteles-o si nu m-am inteles pe mine pana in facultate. In liceu nu am inteles nimic, in facultate am inteles ca m-as incadra la melancolic-flegmatic, in ultimii ani am inteles si ca m-as incadra la sindrom Asperger si/sau un strop de autism. Oricum o combinatie fatala ce te face sa iubesti maxim doar anumite lucruri sau anumite tipuri de persoane, toata viata, si sa nu suporti pierderea sau schimbarea lor.

#122
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Fa-ti un ONG cu stop fotovoltaice. Faci o platforma cu gpt si apoi te apuci de postat prostii pe net ca nu-s bune. Oh wait... :)
Finantarea o iei din donatii sau de la cei care muncesc si pot sa-ti redirectioneze "cei 2%".

#123
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,941
  • Înscris: 14.10.2008
Avem ONG Asociatia pentru Muzeul Lampilor. Desi mai multi din grup au deviat cei 2% si sunt deja 2 ani, nu ne-a intrat niciun ban. Posted image

Si noi visam sa avem si nacela, in caz ca trebuie sa demontam noi lampile. Posted image

Daca nu intra niciun ban, nu putem lua nacela, nu pot avea salariu de la Muzeul Lampilor, mai ales ca ador sa transport  lampi.

Salariu de sofer la Muzeul Lampilor. Posted image Posted image

Erau niste lampi de luat de la Timisoara, la pret bun, dar cine sa ajunga? De luni pana vineri as fi mers eu, cu cazare acolo. Sa fi fost o asociatie profitabila si sa decontam cazarea, vise umede.

Sofer de curse ocazionale, pe care sa le stabilesc eu (luand in calcul si vremea) ar merge.

Sofer cu program nu.

Sau matinal. Intre orele 14 si 02 imi place sa conduc.

Curse de maxim 4 ore.

Asa fac transporturi doar in weekend acum. Urmatorul se preconizeaza prin 27 aprilie. Se demonteaza la Mioveni si Albota in perioada asta. Albota au fost preluate lampile azi cu Bolt. La Cungrea Olt am preluat eu in toamna, intr-o sambata.

#124
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,941
  • Înscris: 14.10.2008
************
Cand ma intorceam de la medicul cu ficatul (tratament cu Ursofalk si suplimente de aproape 2 ani) au trecut pe langa mine si le-am filmat, o nacela Dasip Slatina si un Caddy Digi. Si omul din Mioveni mi-a zis, iata cum joburile te urmaresc unul dupa altul, nacelist sau digilist. Posted image

La Dasip nu e OK ca nu mai poti lua lampi. Posted image

#125
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Concluzia e ca n-ai nici cel mai mic gand sa te angajezi pe undeva

#126
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Din comentariu reiese că e pasionat de raoutere modemuri wifi lan. Nu cred că are competența necesară în a lucra la astea pt că nu e omul care sa bilească și bajbaie. Nu a pus un sistem de operare, nu că ar avea legătură, dar cred că e boem. Aia sunt oameni în genul celor cun rabdare care daca e cazul repara și un ventilator de pc. Deci un boem nu cred case baga la cutie și al doza sa umble la fire.
Ar mai fi și de condus automobile.
Îmi pare că reiese și că ar vrea un job part-time cu program flexibil.
Încearcă să iei carnetul pt categorii superioare de autovehicule.
Pt un început fa taximetrie Bolt Uber etc. Apoi poate te bagi pe ceva profesionist duba camion, curier distribuitor chiar dubar.

Astea ar fi ultimele soluții că sa nu zic de mers in construcții la șmotru pt inceput și carat cu carca saci și roabe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate