Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Pisica tigrata 3 ani sterilizata face pipi cu sange desi am tratat-o

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023
Are batranul o pisica sterilizata varsta 3 ani, anul trecut in iunie pipi cu sange, dusa la VET-ul motanului meu:

21-Jun-23 Tratament Shakti-01 miercuri
21-Jun-23 Mancare pisici sterilizate miercuri
22-Jun-23 Tratament Shakti-02 joi
23-Jun-23 Tratament Shakti-03 vineri
24-Jun-23 Tratament Shakti-04 sambata

de atunci foarte rar i s-a mai dat mancare pt pisici nesterlizate, din greseala.

I-a facut 4 zile cate 3 injectii din 3 sticlute, nu a scris in carnet ce tratament + alifie uz intern URINARY CARE, de 2 ori pe zi, DIMINEATA SI SEARA - se da pe nas si botic - DE 2 CATE ORI, REPETAT - ca se linge singura si inghite

Pisica si-a revenit si nu au mai fost probleme din iunie.

(...)

Apoi, a revenit problema (batranul iar i-a dat mancare aiurea):

A fost la un VET nou de fite care i-a zis ca are piatra la rinichi, i-a facut RETARD pt 48 de ore (antibiotic) si i-a cerut in viitor pt radiografie + operatie 2800 lei pe care batranul a ezitat sa ii dea.

Ne-am intors la VET-ul motanului meu:

28-Feb-24 URO-PET Vetoquinol Care 120g Tratament Shakti-01 (aceeasi serie de injectii + crema)
29-Feb-24  Tratament Shakti-02
01-Mar-24  Tratament Shakti-03
02-Mar-24 sambata nu ne-a mai chemat


VET-ul motanului meu nu e de fite insa este laudat in oras, nu are scaner pt radiografii insa a palpat-o atent si a zis ca n-ar fi pietre la rinichi.


Vetoquinol Care i-am dat 4 zile si trebuiau 5 dar a trebuit sa plec si batranul nu se descurca sa-i dea singur. Nu cred ca o zi a facut mare diferenta.


Intrebare, daca ati mai avut femela sterilizata cu probleme urinare, cum ati rezolvat-o ?

Pisica e deja stresata cand vede cusca de transport, se ascunde unde poate, de la injectii a schiopatat vreo 3 zile ,  momentan cred ca mai trebuie ceruta o parere, primul VET mi-a zis despre al 2-lea VET ca asa procedeaza, baga toate pisicile in operatie + spitalizare ca sa scoata bani frumosi, eu sunt de cu totul alta meserie ca sa pot discerne corect toate informatiile astea.

Ce alte abordari ati avut la femela sterilizata - urina cu sange ?

Edited by Sterone, 11 March 2024 - 12:49.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Alt vet care e in stare sa ii faca analizele corecte si complete + stapan responsabil.

#3
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023
A fost destul de responsabil că a adus o din piata unde o sfâșiaseră câinii acum 3 ani. Probabil vei fi mult mai responsabil la 90 de ani, ferice de pisica pe care o vei adopta.

Era vai mama ei și nu o lua nimeni de pe jos, s a ținut cum a putut după bătrân până acasă.

Avea câteva luni.

Edited by Sterone, 11 March 2024 - 13:01.


#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
Un cabinet veterinar calumea, unde ii poate face toate analizele necesare, de fite cum spui tu.
Si da, din punct de vedere al sanatatii pisicii, responsabilitatea fie exista, fie nu, indiferent de varsta. Evident ca de la un timp nu mai poti sa faci totul si poate trebuie sa bucuri pe altcineva cu un suflet care are nevoie de atentie.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View PostSterone, on 11 martie 2024 - 13:00, said:

A fost destul de responsabil că a adus o din piata unde o sfâșiaseră câinii acum 3 ani. Probabil vei fi mult mai responsabil la 90 de ani, ferice de pisica pe care o vei adopta.

Era vai mama ei și nu o lua nimeni de pe jos, s a ținut cum a putut după bătrân până acasă.

Avea câteva luni.

Mi-am dat seama ca e o problema de varsta cu stapanul si nu e neglijenta.
Daca a avut traumatisme trebuie luate in considerare. Veterinarul stie?

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,905
  • Înscris: 20.10.2015
Posibil sa fie cistita si sa fi racit.
Trebuie neaparat veterinar. Si nu tot ala

#7
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Poate fi orice : cistita , pietre la rinichi , sechele ale unor traumatisme vechi or noi.Trebuie facuta ecografie si repetate analizele pt ca sigur pisica se confrunta cu dureri.Doar prin palpare nu se poate pune un diagnostic corect si sigur 100% ca sa zici ca are ori n are pietre la rinichi de exemplu.

Edited by haltija, 11 March 2024 - 22:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate