Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

India

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
87 replies to this topic

#19
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostLeo2006, on 11 martie 2024 - 12:16, said:

PIB pe cap de indian, 2256 USD in 2021
Romania  14858 USD tot in 2021
China 12556 USD tot in 2021
Germania 51203 USD 2021
Tara e bogata dar populatia de 1.4 miliarde e foarte saraca. Banii se duc in achizitii militare si poleiala oraselor.
Costul foarte mic al forței de munca este unul din atuurile Indiei.

#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Decat sa lucrez cu 2 indieni, mai bine lucrez singur

#21
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Posttehnics, on 11 martie 2024 - 12:18, said:

Decat sa lucrez cu 2 indieni, mai bine lucrez singur
În India vor lucra mai mult alți indieni  cu indienii.😀

#22
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Am o cunostinta apropiata care s-a lasat "fraierita" de un indian din asta manierat si educat, mai mare dragul iti era de el, cand era in Romania. Cand au ajuns in India insa si-a dat arata pe fata si abia a mai reusit fata sa fuga de-acolo dupa multa chinuiala... sunt oameni prefacuti, dar cand ajung in elementul lor se transforma in ce sunt ei in realitate.

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,737
  • Înscris: 30.08.2017
Lucrez zilnic cu indienii de la TCS (Tata Consultance Services) adusi ca externi la corporatie sa faca muncile care nu ne plac noua sau care sunt desfasurate noaptea.

Sunt foarte muncitori si fac orice le ceri, rar comenteaza. Sunt in general competenti pe job, insa nici activitatile nu sunt prea complexe.

Referitor la tara, are potential foarte ridicat odata cu caderea in dizgratie a Chinei, ma astept ca economia lor sa creasca puternic in urmatorii ani. Si, precum China, au avantajul unei populatii foarte numeroase si ieftine, ceea ce permite transferul de productie din China in India.

Mai e si faptul ca joaca la doua capete, si cu SUA si cu BRICS, ceea ce mie nu imi pace, dar pentru ei cu siguranta va fi mai avantajos decat daca ar fi all in cu SUA.

#24
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008

View PostBursul, on 11 martie 2024 - 11:41, said:

E mai bine cu India decat cu China. Sunt un popor destul de pasnic, n-au ambitii sa cucereasca lumea.

Ai muscat la propaganda indiana? :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0x9Pq4qzaXc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcamelia19, on 11 martie 2024 - 12:20, said:

Am o cunostinta apropiata care s-a lasat "fraierita" de un indian din asta manierat si educat, mai mare dragul iti era de el, cand era in Romania. Cand au ajuns in India insa si-a dat arata pe fata si abia a mai reusit fata sa fuga de-acolo dupa multa chinuiala... sunt oameni prefacuti, dar cand ajung in elementul lor se transforma in ce sunt ei in realitate.
Mai stiu si eu un caz...niste jigodii de barbati.

#26
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postgeorge_alexandru, on 11 martie 2024 - 12:23, said:





Referitor la tara, are potential foarte ridicat odata cu caderea in dizgratie a Chinei, ma astept ca economia lor sa creasca puternic in urmatorii ani. Si, precum China, au avantajul unei populatii foarte numeroase si ieftine, ceea ce permite transferul de productie din China in India.

Mai e si faptul ca joaca la doua capete, si cu SUA si cu BRICS, ceea ce mie nu imi pace, dar pentru ei cu siguranta va fi mai avantajos decat daca ar fi all in cu SUA.
India joaca la mai multe capete, în avantajul ei.Suge simultan de la mai multe tate.Este atat cu tarile Brics, cele arabe, din Asia de Sud Est cât și cu occidentul care acum este foarte interesat de India, atât ca o alternativa la China, ca punct de lucru dar și piața de desfacere pentru produsele de uz civil sau militar iar liderii indieni, pragmatici, exploatează aceasta situație, în favoarea tarii lor.

Edited by max_01, 11 March 2024 - 12:33.


#27
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,674
  • Înscris: 16.03.2007

View Postmax_01, on 11 martie 2024 - 12:09, said:

Într-o zi, adică peste câteva decenii, după ce va ajunge la un anume stadiu de dezvoltare economica, și India va avea aceeași atitudine sfidătoare fata de occident,cum are acum, China.

nu daca vor vedea live cum pica China. sau daca productia ieftina a occidentului va fi raspandita prin toata asia.

#28
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postlaffin, on 11 martie 2024 - 12:37, said:



nu daca vor vedea live cum pica China. sau daca productia ieftina a occidentului va fi raspandita prin toata asia.
Nu cred ca va cădea China.
Dacă occidentul ar fi înțelept  si-ar răspândi producția ieftina în tarile est europene care nu sunt membre UE.

#29
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 23.09.2017

View Postcamelia19, on 11 martie 2024 - 12:04, said:

Gluma zilei... NU, un procent foarte mic sunt educati, or fi multi in cifre absolute, pentru ca sunt multi ei de fapt si normal ca nu toti or fi cretini. Dar procentul e foarte mic.


Nu procentul este important ci numarul efectiv.
Chiar si asa, sa spunem 10%, asta inseamna peste 140 de milioane de oameni pregatiti. une doar 5% si asta inseamna ~70 de milioane. Pai sunt tari dezolvtate din vest care nu au populatia atat.

Edited by alex342, 11 March 2024 - 12:57.


#30
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Ca rata de alfabetizare sunt bine sub media mondiala. Tari precum Congo, Irak, Ghana, Sudan le dau fum. Aproape jumatate dintre femei nu stiu sa scrie si sa citeasca... China e sus de tot, la capitolul asta nu exista comparatie.

#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,779
  • Înscris: 30.10.2003

View Postiladi, on 11 martie 2024 - 12:31, said:

Ai muscat la propaganda indiana? Posted Image
Imi place mai mult varianta lui Fluffy

#32
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,297
  • Înscris: 16.08.2016
Sunt buni doar pentru munci repetitive unde procesul este foarte clar definit. Dacă ceva se abate puțin deja e jale cu ei.
Fac multe promisiuni ce nu le respecta, întârzieri etc.

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,091
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttehnics, on 11 martie 2024 - 12:31, said:

Mai stiu si eu un caz...niste jigodii de barbati.
Plus ca-s si urati cu spume (poate 1% arata cat de cat acceptabil).

#34
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,277
  • Înscris: 30.07.2006

View Postlaffin, on 11 martie 2024 - 11:45, said:

las-o jos ca furi curent.

pai e schimbarea de directie a occidentului, sa-i transformam in sclavul planetei si pe astia, de cand la chineji li s-a urcat puterea la cap si a expandat orezu-n ei.

Nu prea ai cum, in Vest e plin de indieni prin multinationale si nu numai.
De la palmasi pana la CEO.
Nu mai gasesc localnici, populatia lor e f imbatranita si importa la greu indieni, pakistanezi

Edited by Moinesti72, 11 March 2024 - 14:51.


#35
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKarhu, on 11 martie 2024 - 14:34, said:

Plus ca-s si urati cu spume (poate 1% arata cat de cat acceptabil).
Cum arata nu ma pasioneaza. Dar caracterul e unul jegos.
Dintre toti indienii care i-am intalnit, UNUL SINGUR, repet, unul singur s-a detasat complet din tiparul care-l stiam eu.
Dar ala era cu ceva studii ingineresti in spate, adica nu era chiar chielea pooli.

Edited by tehnics, 11 March 2024 - 15:05.


#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,182
  • Înscris: 09.01.2007
Pai traditional au sistemul pe caste, femeia oricum e mai de rangul 3, daca nu sare cu zestrea isi ia bite pe spinare.
Imi placea cand ii invadasera hippiotii americani sa se unga cu balega sfanta, parca s-au mai potolit lucrurile acum.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate