Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Reconditionare faruri Mondeo mk4

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.12.2021
Salutare,

As dori o recomandare legata de reconditionarea farurilor de la masina personala si anume un Mondeo din 2008 cu faruri xenon din fabrica. Problema este ca noaptea, in special pe asfalt ud nu se vad aproape deloc si pe deasupra bat destul de aproape si fiind xenon ele se regleaza singure, nu le pot ridica manual sa bata un pic mai sus. Faza lunga bate foarte bine cu becuri normale H4 parca. Rotile sunt pe 17, iar cand aveam roti de iarna pe 16 bateau si mai putin, garda coborandu-se putin.
Becurile sunt Osram D1S (identice cu originalele) pe care le-am inlocuit acum vreo 5 ani crezand ca s-au dus becurile dar degebeaba, se vedeau la fel.

Acum intrebarea mea este, merita sa le reconditionez adica sa schimb lupele inclusiv sau sa anulez instalatia xenon si sa pun becuri led? Dar stiu ca acestea din urma sunt prea puternice si la ITP voi avea probleme. Ce parere aveti?

Edited by Andrei4948, 10 March 2024 - 13:32.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Sunt mătuite farurile?
Dacă da, du-te la un atelier de detailing care îți va face polish și să-ți pună și folie de protecție UV.


Vezi eventual o diagnoză, ceva ok gen Forscan sau Ds150e posibil să ai erori pe senzorii de poziție.

View PostAndrei4948, on 10 martie 2024 - 13:31, said:

Dar stiu ca acestea din urma sunt prea puternice si la ITP voi avea probleme. Ce parere aveti?
Depinde ce pui, în principiu sunt ok.
La ITP nu ar tebui să ai probleme, că nu desface nimeni farurile să le verifice. Doar trebuie să fie o lumină similară cu xenonul.

#3
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.12.2021
Farurile nu sunt matuite, sunt mai mult imbratranite. Dar cu siguranta au nevoie de un polish si apoi folie aplicata. Dar nu cred ca asta ar fi problema ci mai degraba lupele.
Cat despre softul asta Forscan, il instalez pe laptop si functioneaza cu orice mufa OBD? Chiar am una.

Attached Files



#4
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Osram D1S night breaker +200%.
https://www.emag.ro/...l/pd/D7ZVKCBBM/

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Îți trebuie diagnoză ELS27 pentru forscan. https://www.emag.ro/...3/pd/D0XB5DMBM/ e contrafăcută de chinezi, îți dau și soft, ador diagnozele astea.
Sau mai sunt și ELM327 modificat, ar trebui să fie mai ok https://www.google.c...ga6ZIlAtlT27uST , că la aia els27 spun oamenii că nu are MS-CAN.

Ce cablu ai? Și ce soft rulezi?
ELM327 nu știe să facă diagnoză pe faruri.

Edited by Valy_User, 10 March 2024 - 16:38.


#6
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.12.2021
O chinezarie de cablu am și eu, parca a avut si un soft dar nu-l mai gasesc.

Attached Files



#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Îl găsești tu pe site-urile dubioase.
Nu spun mai multe că mă blochează pentru piraterie.
Si vezi să ai si driverele pentru cablu.
Trebuie să meargă.

#8
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.12.2021
@Alexa32 Par super tari becurile alea si m-am uitat la review-uri, am ramas uimit, dar si prețul pe masura... As comanda unul sa-l testez si daca se vede diferența mare apoi il iau si le celălalt. Mai aștept putin totusi poate prind vreo oferta iar între timp poate fac un polish la faruri.

#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Și se mai întâmplă și de la ballast să nu le dea suficientă putere din cauza uzurii.

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

Vizualizare mesajAndrei4948, pe 10 martie 2024 - 16:49, a scris:

@Alexa32 Par super tari becurile alea si m-am uitat la review-uri, am ramas uimit, dar si prețul pe masura... As comanda unul sa-l testez si daca se vede diferența mare apoi il iau si le celălalt. Mai aștept putin totusi poate prind vreo oferta iar între timp poate fac un polish la faruri.
Eu le-am pus pe 2 masini si diferenta s-a vazut clar.

Polisharea farurilor si daca poti sa cureti lupele, barem pe interior, sigur au un strat fin de praf care mai obtureaza si ala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate