Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Se poate contesta in instanta rezultatul unei plangeri penale ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostValy_User, on 08 martie 2024 - 18:42, said:

Păi alineatul 4 din art.339 prevede expres situația de clasare.
Corect!

#20
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

View Postalex342, on 09 martie 2024 - 05:10, said:



Stai ca nu inteleg. Deci tu ai vandut un obiect cu plata in rate astfel ca respectivul se obliga sa iti plateasca in fiecare luna suma x?
Eu nu m-as risca la asa ceva. In plus nu am avzut ca olx sa prevada vanzarea in rate (sau poate exista insa mi-a scapat mie)
Da, procedez asa pentru ca este mult mai rentabil, si vânzările mers mai repede. Ca si la magazin, dealtfel, de unde am si luat exemplu.
Am vândut cam de vreo 3 ori astfel pe Olx, cu contract cu cumpărătorii, si cu o poza după actul de id drept garantie.
Cu nenorocitul asta am zis sa nu mai închei contract, din moment ce suntem co-locatari, si repet: părea un om foarte de incredere, a vorbit frumos, atât el cât și nevasta-sa cu mine. Nu mi-a dat nicio clipă de inteles ca ar putea fi tzepar.  
Cum am zis si in msg anterior, nu se numeste ca a facut abuz de încrederea mea, si nu si-a respectat îndatoririle? Si bineinteles, a înșelat...? Ce, asa ceva nu este prevăzut în Codul penal? Iti zic eu ca este, si se pedeps. cu închisoarea între 3 luni și 2 ani
Nu are rost sa mai zic ca ceilalti 2 cumpărători, care mi-au cumparat niste obiecte in rate (niste ceasuri elvetiene de buget...) , nu am avut nicio problemă, în fiecare lună mi-au depus ratele la banca, imi trimiteau dovada, si totul a fost super bine. Nenorocitul asta de aici , localnic, de ce nu a facut tot la fel, te intreb?

Edited by anz, 09 March 2024 - 10:48.


#21
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017
Are olx implementat sistemul de rate sau oferi tu ca asa vrei?

#22
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Se numeste ,,taxa pe naivitate" ce ai facut tu!
La asa practica, era doar o chestiune de timp pana se intampla!
Exista insa oricand varianta ca tu sa faci dreptate... simplu!
Nu e inselaciune, e abuz de incredere,poti sa mergi in civil..

#23
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

View Postalex342, on 09 martie 2024 - 11:04, said:

Are olx implementat sistemul de rate sau oferi tu ca asa vrei?
Nu are Olx sistem pt rate, eu procedez asa luând drept exemplul magazinelor, fiind o modalitate mai "desteapta" după părerea mea sa iti vinzi produsele. Oare greșesc eu, sau din acelasi motiv procedează si magazinele asa, folosind ( aproape exclusiv, cum sunt cele de electronice/ ekectrocasnice) acest sistem, unde, bineinteles produsele sunt mai costisitoare la pret...?
Eu, în ceea ce ma priveste, vand pe Olx ceasuri elvețiene si, uneori telefoane.  Asta ca sa fiu cât se poate de sincer cu lumea ...

#24
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017

View Postanz, on 09 martie 2024 - 11:44, said:

Oare greșesc eu, sau din acelasi motiv procedează si magazinele asa, folosind ( aproape exclusiv, cum sunt cele de electronice/ ekectrocasnice) acest sistem,

Pai cam gresesti. Magazinele in primul rand ofera acest sistem de rate avand in spate niste garantii. La tine fuge omul fara sa iti mai plateasca. Plateste prima rata si apoi iti arata spatele. Ce garantie ai ca iti recuperezi paguba? Ca sa il execute silit, in primul rand ai nevoie de avocat, platesti avocat, mergi in instanta, castigi apoi platesti executor judecatoresc pentru executare silita. Si la final afli ca nu ai ce sa executi, ala nu are bunuri. Deci ai pierdut o gramada de bani, cu siguranta o suma mai mare decat are ala sa iti dea.

Eu nu vad cu ochi buni ce faci. Ramai in fundul gol pt ca traim in Romania si probabilitatea sa iti iei teapa este extrem de mare. Si daca ii faci poza la buletinul ce? Crezi ca poza aia iti recupereaza paguba?!

Edited by alex342, 09 March 2024 - 11:52.


#25
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012

View Postanz, on 09 martie 2024 - 04:21, said:

Da  ce ai ma nene cu a motocicleta ..., de parca ar fi parcata la tine in cap...?
Sunt zeci de mașini acc8dentate su abandonate in Timișoara, pe camp, pe strada pe care stau, etc. Crezi ca si pe alea s-ar supăra cineva daca lee-ar lua careva, din moment ce sunt ABANDONATE?
Cred ca mai degraba ar zice MERSI ca le eliberez locul de parcare ...

Era o vanzare in rate a ceva, eu nu i-am mai cerut garantie sau facut ceva contract de vanz-cump deoarece mi s-a parut un om cumsecade  vorbea frumos , era cu toata familia, si am mers pe incredere ...
Luna următoare când l-am sunat ca sa-mi dea cea de-a doua rata pentru bun mi-a inchis telefonul in nas, si asa a facut de atunci încolo...
Am mai procedat astfel si le-am cerut o poza după cartea de identitate, cert e ca au fost din alte orașe... însă aici am zis ca suntem localnici și nu cred ca ar avea competența morală sa faca vreo faptă de genu... dar uite ca s-a intamplat si pana la urma tot am aflat cine e, cu ajutorul celor de la Olx
Nu există faptă penală aici. Soluția corectă este de clasare sau de NUP. Se schimba situația dacă aveați hârtie semnată de amândoi...adică CONTRACT DE V-C!!! Nu-i nimic, ai învățat pentru data viitoare!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate