Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Riscant de cumparat apartament la ultimul etaj ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023
Salut, am vazut un bloc de P + 3E si am gasit un apartament la ultimul etaj.rezistenta beton, o camera, decomandat, 38mp.
As avea cateva intrebari:

1) Sunt riscuri/dezavantaje la ultimul etaj ?
2) La o suprafata de 38mp e mai bine sa ai o camera sau doua ? (pt inchiriere in prima faza)
3) Faptul ca e construit din beton e ok sau ar trebui sa caut din alt material ?
4) Unde pot sa vad daca e ok la cutremure ?

Mie imi place cum arata ca singura camera care e pe post de dormitor/living/birou in acelasi timp e mai mare si mie imi place spatiul. Dar ma intrebam cum ar fi mai benefic sa fie impartit in 2 camere mai mici sau intr-una mai mare?

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Betonul e cam cel mai bun material din care poți face blocurile.


Dezavantaje de a sta la ultimul etaj: Pierzi multă căldură prin acoperiș, o să ai o factură cu 30-50% mai mare decât dacă ai sta la un etaj intermediar.
ȘI infiltrațiile de la acoperiș pe care la un moment dat cu siguranță o să le ai. Șarpanta în timp e mai fiabilă, dar hidroizolația cu carton asfaltat, o dată la 15-20 de ani trebuie refăcută.

Edited by Valy_User, 08 March 2024 - 17:32.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Pai principalul dezavantaj apare cand se strica acoperisul
Vei realiza ca toata lumea ridica din umeri pentru ca "e problema aluia de la 4"

Alt dezavantaj - exista riscul sa primesti apa mai incet asa Posted Image
Asta pentru ca la etajele superioare apa "urca" mai greu

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
1. e o garsonieră. Eu zic s-o lași așa că suprafața nu e cine știe ce și dacă o mai și împarți o să rezulte niște cutiuțe.
2. beton, beton (altceva oricum nu se folosește pe aici) dar cînd e făcut? Dacă e recent, de cine e făcut? Ai acces la cartea tehnică?
3. cu ultimul etaj - dacă e bloc comunist nereabilitat, ai o problemă. Dacă e bloc recent și e termoizolat cum scrie la carte, nu e nici o problemă. Vezi cartea tehnică.
4. chestia cu apa - dacă la etajul 3 nu ai presiune, io zic să schimbi orașul...
5. aia cu stricatul da, e o posibilă problemă care se rezolvă cu ceva dureri de cap. Iarăși, depinde de cînd e făcut blocul.

PS - dacă tot restul e OK, eu aș cumpăra doar la ultimul nivel. Să nu ai deasupra maimuțe care să-ți tropăie pe creier - priceless.

Edited by radunic, 08 March 2024 - 17:47.


#5
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostNaijax, on 08 martie 2024 - 17:33, said:

Pai principalul dezavantaj apare cand se strica acoperisul
Vei realiza ca toata lumea ridica din umeri pentru ca "e problema aluia de la 4"

Asta daca iei undeva unde e o asociatie de kkt, altfel tot la spatii comune e. Oricum se rezolva cu o asigurare (care tot la asociatie trimite nota de plata).

View PostNaijax, on 08 martie 2024 - 17:33, said:

Alt dezavantaj - exista riscul sa primesti apa mai incet asa
Asta pentru ca la etajele superioare apa "urca" mai greu

De regula nu sunt probleme, insa daca e bloc nou posibil sa aibe hidrofor si atunci chiar nu conteaza etajul.

View Postel_marino_loko, on 08 martie 2024 - 17:22, said:

Salut, am vazut un bloc de P + 3E si am gasit un apartament la ultimul etaj.rezistenta beton, o camera, decomandat, 38mp.
1) Sunt riscuri/dezavantaje la ultimul etaj ?

Mai important e daca e lift si ce marca.

Pentru inchiriat nu o sa conteze ca e ultimul etaj, cat timp e lift si poti monta un AC ptr vara. In schimb zona o sa conteze mult, mai mult decat suprafata aia mica de 38mp. Daca e intr-o zona proasta si mai e si mic, ai sanse mici sa il inchiriezi cat sa scoti ceva ok.

Edited by greywolfact, 08 March 2024 - 17:49.


#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Lift la 3 etaje.
N-am văzut așa ceva până acum.

Poate o fi descoperit djl o astfel de clădire :) .

Edited by Valy_User, 08 March 2024 - 18:02.


#7
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
1.Daca nu e reabilitat termic ( si hidroizolatie implicit) , NU. Ba chiar avantaj ca nu auzi tropaituri de sus.
2.38 mp=o camera 18-20mp, plus bucatarie, baie , hol.Deci nu doua camere.
3. La noi se fac in general din beton, nu am vazut altceva (lemn sau structura metalica).
4.Anul constructiei.

#8
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postrinaldoparaipan, on 08 martie 2024 - 18:31, said:

1.Daca nu e reabilitat termic ( si hidroizolatie implicit) , NU. Ba chiar avantaj ca nu auzi tropaituri de sus.
2.38 mp=o camera 18-20mp, plus bucatarie, baie , hol.Deci nu doua camere.
3. La noi se fac in general din beton, nu am vazut altceva (lemn sau structura metalica).
4.Anul constructiei.

Cum stiu daca e reabilitat? Si ce inseamna hidroizolatie?
Atasez poza cu blocul, poate zice ceva.

Attached Files

  • Attached File  bloc.PNG   596.42K   80 downloads


#9
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Eu am cautat special la etaj 4, fără inundații de la vecini, fără huruiala pe tavan. Blocul are șarpante, când se strica se repara, nu e o avere câteva coli de tabla.
Am cautat de asemenea special pe sud. Călduros, surprinzător și iarna. Doua luni pe an e mai canicular, dar mie îmi place, sunt un caz mai special. Am stat la etaj intermediar și mi a refulat chiuveta de la bucătărie, se înfundate coloana de la grăsime. Am avut tavanul pătat și la baie ( defecțiune cu vreo 2 etaje mai sus) si la bucătărie, vecinei de sus refuzând I  și ei chiuveta. Mi a refulat și wc ul, un vecin de mai sus a renovat baia, a pus o sticla ca dop pe teava de 110 și s a tot dus. Undeva sub mine s a blocat și a început calvarul.
După toate astea, am hotarat- etajul 4. Dacă are pod se poate suplimenta izolatia pe planșeu.
Important e sa fie cu pod, nu cu mansarda. La mansarda se intervine greu, probleme cu foliile, cu condensul.

Edited by stefan0011, 08 March 2024 - 18:56.


#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021

View Postel_marino_loko, on 08 martie 2024 - 18:51, said:



Cum stiu daca e reabilitat? Si ce inseamna hidroizolatie?
Atasez poza cu blocul, poate zice ceva.
Hidroizolație înseamnă ca acoperișul să fie drept, plat și pus carton asfaltat pe el.
Șarpantă înseamnă acoperiș ca la casă. Așa cum e și poza pe care ai pus-o.
Caută pe Google Images.

Edited by Valy_User, 08 March 2024 - 19:00.


#11
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostValy_User, on 08 martie 2024 - 18:00, said:

Lift la 3 etaje.
N-am văzut așa ceva până acum.

Exista lift si la vile in unele cazuri, dar da, majoritatea blocurile cu putine etaje (<5) nu au lift.

#12
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

Vizualizare mesajValy_User, pe 08 martie 2024 - 18:57, a scris:

Hidroizolație înseamnă ca acoperișul să fie drept, plat și pus carton asfaltat pe el.
Șarpantă înseamnă acoperiș ca la casă. Așa cum e și poza pe care ai pus-o.
Caută pe Google Images.

deci e bine cu sarpanta sau nu ?

#13
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Da, dar doar dacă are pod, nu mansarda.

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Da, e bine.

Edited by Valy_User, 08 March 2024 - 19:03.


#15
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Anul constructiei?
Se pare ca nu e din Bucuresti.

#16
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postrinaldoparaipan, on 08 martie 2024 - 19:03, said:

Anul constructiei?
Se pare ca nu e din Bucuresti.

Nu e din Bucuresti, um ti-ai dat seama ca nu e din Bucuresti ? Anul nu il stiu. O agentie a pus apartamentul pe site si am descoperit cladirea din poza pe care a pus-o cu fereastra si incerc sa vad cum sa iau legatura cu proprietarul direct. (aveti idei?) ma gandeam sa merg sa bag bilete in posta cu numarul meu de telefon. Apoi pot cere mai multe detalii. Presupun ca ar veni si pretul mai mic.

View PostValy_User, on 08 martie 2024 - 19:02, said:

Da, e bine.

Aia se strica ? Trebe reparata ? Sarpanta inseamna ca are pod ? Sau nu neaparat. Ar trebui sa ma tem de sobolani ? Cladirea e ciudata daca vezi in poza, pe o parte are 3 nivele pe cealalta ai zice ca 4 desi nu mi dau seama ce e acolo, nu pare ca la ultimul sa fie locuinta, desi parca vad geamuri.

#17
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Nu neapărat are mansardă. Un mic pod tot trebuie să aibă. Sunt multe blocuri care au avut hidroizolație și proprietarii le-au făcut șarpante.
Posibil ultimul etaj să fie ceva mansardă/spațiu de depozitare. Nu știu să-ți spun de ce a zis stefan0011 că nu e bine cu mansardă.

De stricat la un moment dat tot se va strica. Dacă e pusă prost, colile de tablă le zboară vântul. La un moment dat tabla aia va rugini și se va găuri. Ține cam 30-50 de ani din momentul montării.
Acolo probabil nu s-a folosit cea mai bună tablă, sau au avut ghnion, sau e veche de s-a declorat așa tare. Dar încă rezită, e ok.

View Postel_marino_loko, on 08 martie 2024 - 19:15, said:

Ar trebui sa ma tem de sobolani ?
Dacă au de unde să vină și au mâncare acolo la un moment dat o să apară. Mai rar șobolani, mai degrabă șoareci.
Dar dacă menții sub control situația, preventiv cu stații de intoxicare nu ai de ce să-ți faci griji.

Eu în locul tău m-aș interasa ce fel de vecini sunt pe acolo, să nu fie unii nesimțiți care să-și facă nevoile pe scară, sau care să asculte manele la volum maxim noaptea.
Important e și ce fel de oameni sunt la conducerea Asociației.

Edited by Valy_User, 08 March 2024 - 19:39.


#18
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Când spun ca nu e bine cu mansarda,  ma refer la cele cu tavanul înclinat. Izolatia e făcută prost, vara exagerat de cald. Folia anticondens se arde de la căldură, pot apărea infiltratii. Nu se pune bariera de vapori continua și etansa, mucegaieste vata. Dacă tavanul apartamentului e orizontal și podul e separat, ventilat, nu mai ai aceste probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate