Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Lentile scumpe cu reflexii albastre ce se zgarie si murdaresc f usor

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View Postallah2, on 08 martie 2024 - 13:26, said:

Exact ce ziceam, se merge doar pe cele de Plastic, la care baga zeci de denimiri pompoase cu sute de tratamente si imbunatatiri... ca rezultatul sa fie o lentila de zece ori mai proasta decat cea de sticla Posted Image))

Scopul probabil e storsul de bani, vand pacaleala ca cele de Plastic sunt mai bune decat cele din Sticla, ca sa platesti pentru toate acele "tratamente"... desi in definitiv cu sau fara tratamente tot se zgarie mult mai usor ca sticla, tot se murdaresc mai mult, tot se curata mai greu, tot se vad reflexii mult mai multe etc etc Posted Image


Ca unul care a purtat ani de zile din amandoua, nu m-as intoarce la sticla niciodata. Lentilele de plastic (policarbonat) sunt cel putin la fel de bune ca cele de sticla cu niste avataje in plus si cateva dezavataje care mie mi se par minore.
O data ce inveti sa nu pui cohelarii epe lentila si sa le speli cu mana si sa nu le atingi cu nici un servetel, carpa etc, nu au nici o problema.

Quote

tot se zgarie mult mai usor ca sticla

Asa e adevarat, dar am o pereche de ochelari acum de peste un an si nu au nici cea mai mica zgarietura. Nu ai nevoie de mare rezistenta la zgariat.

Edited by vrajitoruldinoz, 08 March 2024 - 20:16.


#20
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postallah2, on 08 martie 2024 - 11:50, said:

Oara s-ar merita sa trec pe sticla ?

Categoric da. Eu de vreo zece ani nu port decât lentile de sticlă tocmai din motivele enumerate de tine. Dar pt marketing lentilele de sticla  nu sunt bune ca tin o viață si nu mai trebuie mereu schimbate, de-aia nimeni n-o să-ți recomande lentile de sticlă.
Pt ștergere recomand șervețelele Clin si garantat vei avea niște lentile curate.

Edited by Testosteron, 08 March 2024 - 20:25.


#21
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
De ce or fi mai scumpe alea pe sticla vs plastic?!    Si 2 ani mi-au f..tut tenul rame care contineau NI. Desi am precizat intoleranta.

Daca compania la care lucrezi nu are ceva beneficii pt angajat mergi pe sticla(buzunarul tau0 dac ai control anual nu mai conteaza-Rabla la ochelari.

#22
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,227
  • Înscris: 24.01.2012

View Postsebulbus, on 08 martie 2024 - 12:47, said:

Antireflexul se pune ca sa reduca reflexiile din lentila. Adica sa nu apari in poze cu efectul de sticla de borcan. Pe spate se pun ca luminile din spatele tau sa nu se reflecte in fata posterioara a lentilei tot in ochii tai. Daca vezi AR-ul era si mai rau fara el, vedeai si mai puternic lumina.

Ca sa scapi de urme data viitoare cere strat oleofob pe ei.
este foarte deranjant sa vezi lumina din spate cand tu privesti in fata .

View Postallah2, on 08 martie 2024 - 12:00, said:


Si au acele reflexii albastre cum am aratat eu in poza ?

Eu am Essilor Stylis Crizal Sapphire UV

Si reflecta cum am aratat in primul post...
stai linistit la fel vad si eu cu lentilele Maxxee Blue Control de la Hoya
Merg sa schimb nu le suport am alta pereche de la ital lenti uv tech iron sunt foarte multumit de ele .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate