Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Lentile scumpe cu reflexii albastre ce se zgarie si murdaresc f usor

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Am luat acum ceva timp lentile pentru miopie

Am cerut ceva cat mai BUN, mi s-a recomandat Essilor Stylis Crizal Sapphire UV

Lentile asferice din plastic cu diverse tratament, antireflex, duritate ca sa nu se zgarie etc

Prima data can iau asferice. Imi plac mai mult deoarece pare ca ungiul vizual e mult mai mare.

Dar si alte probleme (dar nu cred ca are legatura cu faptul ca sunt asferice):


- cand bate lumina pe ei, se vede o reflexie albastra (a se vedea poza). Practic tin ochelarii pe nas, daca in spatele meu e o lumina pozitionata la un anumit unghi, eu VAD in lateralul ochelarilor lumini albastre !

Tip de la magazinul de lentile imi zice ca e antirelfexul. Pai anti reflexul trebuie sa impiedice reflexiile, aici LE FACE foarte vizible si cu o culoare deloc naturala. Mi-a zis ca nu au filtru albastru (am cerut sa nu imi puna)

- se zgarie f usor. Am umblat mereu cu grija insa au aparut foarte multe zgarieturi fine

- se murdaresc imediat, orice scama se lipeste de lentile (e adevarat ca la inceput se murdareau mult mai greu; care e explicatia ca dupa un timp pare ca orice praf se pune pe lentile imediat ? )

- se sterg FOARTE greu. Fara apa si sapun sau servetele speciale umede, se doar imprastie o mâzgă pe ei. Nu gasesc niciun spary eficient


Vechile mele lentile nu erau asa

Le zici ca vrei cel mai bun si recomanda o prostie de lentile

Chiar asa sunt lentilele din ziua de azi ?

La voi cum e ?

Ce anume sa cumpar sa nu mai am probleme astea ?

Sau oare pot merge cu aceste lentile undeva sa imi aplice diverse tratamente pe ele?

Attached File  20240308_102857.jpg   273.4K   73 downloads

Edited by allah2, 08 March 2024 - 10:48.


#2
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022
Tot din plastic am si eu insa fara acele reflexii. Cumparate de la Kaufland la pret de o punga de seminte.
Plus ca au si tratament antizgariere, nu se murdaresc usor, se curata fara probleme , ii am de mai bine de 2 ani.
Ce ai tu e dovada unor escroci care te vor imbarliga ca problema e la tine, ca nu stii sa-i folosesti/intretii , ca esti un taran care n-ai vazut ochelari moderni , ca nu meriti ajutorul lor.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postallah2, on 08 martie 2024 - 10:46, said:

Am luat acum ceva timp...
Chiar asa sunt lentilele din ziua de azi ?
La voi cum e ?
Ce anume sa cumpar sa nu mai am probleme astea ?
De cand ai lentilele? Ale mele au aproape 1,5 ani, tot Essilor, si nu arata asa rau desi port ochelarii cam 95% din timpul cat sunt treaz. Doar la dus si in pat cand stau pe telefon nu ii port.
Lentilele de plastic sunt mai sensibile decat sticla la zgarieturi, dar au avantajul ca sunt mai usoare si nu se sparg cand scapi ochelarii pe jos.

Cat despre curatat, in ultimul timp cu mizeria asta de "go green" sunt tot mai proaste si solutiile, si servetelele pentru ochelari.
Mai demult servetelele alea vandute la LIDL curatau cum trebuie lentilele, nu mai ramanea nimic, nici praf, nici grasime. Acum, sunt la fel de bune ca scuipinolul aplicat pe maneca de la bluza si sters apoi lentilele (nu ca as face asta Posted Image ).

Cand vrei sa le cureti cum trebuie, foloseste cu incredere apa calduta si sapun de maini pentru maini sensibile (ca sa atace cat mai putin stratul oleofobic) si tamponeaza cu servetel ca sa iei stropii de apa de pe lentile.

Edited by Hider141, 08 March 2024 - 11:22.


#4
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
Ti-au pus antireflex si pe spatele lentilei, in mod normal nu se pune.
Tratamentele anti praf, anti zgariere sunt de anumite grade/nivele.
Faptul ca ai platit foarte multi bani nu inseamna ca e un produs mult mai bun, ci poate insemna ca are un adaos comercial mult mai mare.

#5
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Le am am cam de 2 ani

Reflexiile alea au fost mereu

Doar in trecut praful se punea mult mai greu si ele se curatau mult mai usor. Cam dupa 1 an au inceput sa apara si din ce in ce mai multe zgarieturi fine

#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Lentilele nu se ster cu servtele sau spayuri. Se spala cu apa acalduta si deteregent/sapun, cu mana. Atat. Vezi sa nu fe sapun cu glicerina etc ca ramane pe lentile.
Lentilele de plastic saunt facute sa tina un an. Daca ai grija de ele pot tine 2, chiar 3, dar ideea e a consultul se face anual si ochelarii la fel. Asta e ciclul la asigurari, la consult.

Edited by vrajitoruldinoz, 08 March 2024 - 11:28.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
E normal.  Afara in lumina nu o sa vezi decat reflexia soarelui. Ai mei sunt tot cu tratament antireflex si durificare la nivel maxim.

#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
lentilele de plastic se murdaresc foarte usor.
am purtat ochelari de cand ochelarii cantareau 2 KG si am râvnit muuuulta vreme dupa ochelari cu lentile de plastic, ca sunt mai usoare.
cand, in sfarsit. le-am luat, a trebuit sa renunt la ele, se murdareau mult mai repede decat cele de sticla.
ce mi s-a parut ciudat, se murdareau pe interior (probabil le atingeam cu genele?) ceea ce la ochelarii clasici nu se intampla!
pe scurt, obișnuiește-te cu ideea: lentilele de plastic atrag murdaria!

Edited by strongsss, 08 March 2024 - 11:37.


#9
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Oara s-ar merita sa trec pe sticla ?

Am dioptrii maricele de -4 dar poate pot alege un grad mai mare de subtire la sticla incat nu le-ar face nici mult mai grele

Se vad reflexiile mai putin pe sticla decat pe plastic ? Ca rezistenta si murdarie am inteles ca cele din sticla sunt mult mai ok decat cele din plastic

Din ce citesc aici, se pare ca da: https://www.zeiss.ro...sau-sticla.html

Practic plasticul are unicul avantaj ca e mai usor decat sticla. In rest, o multime de dezavantaje: se zgarie si murdaresc mult mai usor, au reflexii in diverse colori mult mai evidente

Daca esti adult si nu joci fotbal sau sporturi riscante cu ochelari, nu prea conteaza ca sticla se poate sparge mult mai usor


Din ce vad exista un trend la toate companiile productoare de lentile:

spunem la toti si peste tot ca cele cu plastic sunt foarte bune, si ca prin diverse tratamente se scapa de toate belelele

Iar in realitate toate tratamentele sunt la misto, plasticul ramane plastic si se zgarie f usor, se vad o multime de reflexii, se murdareste imediat, se curata f greu. O multime de probleme doar pt a fi un pic mai usor decat sticla

Edited by allah2, 08 March 2024 - 11:55.


#10
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
In primul rand, nu exista lentile de plastic care sa nu se zgarie. Chiar si alea cu full tratamente antizgariat rezista mai bine dar inevitabil vor apare zgarieturile, oricata grija ai.
In al doilea rand, lentilele din plastic nu se curata cu niciun fel de servetele, carpe etc, se spala cu apa si putin detergent lichid (fara abrazivi gen Cif) si se tamponeaza usor pentru uscare, nu se freaca. Eu nu port ochelari decat pentru citit, aia inseamna ca-i pun si scot de pe nas de 100 de ori pe zi, nu prea ai cum sa nu atingi lentilele ocazional cu degetele deci cam de 1-2 ori pe zi trebuie sa-i spal. Ca lentile, nu stiu cum sunt Essilor, eu intotdeauna am mers pe Zeiss, si acolo sunt cateva game, de la acceptabil de ieftine pana la inacceptabil de scumpe Posted Image

Legat de stratul ala albastrui antireflex, si la mine e pe ambele parti al lentilei dar nu il vad indiferent cum bate lumina, doar daca scot ochelarii si ma uit la ei dintr-un anumit unghi.

#11
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012
Eu folosesc servetel de hartie/prosop bucatarie din hartie, pe care pulverizez solutie de curatat geamuri. O singura trecere pe lentila apoi o las sa se usuce.
Important ca servetelul sa fie umed, daca e uscat e abraziv.
Nu se sterge insistent in directie circulara cum se facea la lentilele din sticla.

Am folosit lentile din plastic de la zeiss mai bine de 8 ani si le am curatat cum am scris mai sus. De un an folosesc tot lentile essilor, recomandate de o opticiana. Am optat pt varful de gama cu tratament uv, anti zgariere. Deocamdata e totul ok, nu sunt zgariate.
E adevarat ca sunt un magnet pentru praf.

#12
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006

View PostA10, on 08 martie 2024 - 11:53, said:

De un an folosesc tot lentile essilor, recomandate de o opticiana. Am optat pt varful de gama cu tratament uv, anti zgariere. Deocamdata e totul ok, nu sunt zgariate.
E adevarat ca sunt un magnet pentru praf.

Si au acele reflexii albastre cum am aratat eu in poza ?

Eu am Essilor Stylis Crizal Sapphire UV

Si reflecta cum am aratat in primul post...

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Antireflexul se pune ca sa reduca reflexiile din lentila. Adica sa nu apari in poze cu efectul de sticla de borcan. Pe spate se pun ca luminile din spatele tau sa nu se reflecte in fata posterioara a lentilei tot in ochii tai. Daca vezi AR-ul era si mai rau fara el, vedeai si mai puternic lumina.

Ca sa scapi de urme data viitoare cere strat oleofob pe ei.

#14
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
NU ai filtru blue light pe ele. Daca aveai, nu mai erau Sapphire UV, erau Prevenzia.
Producatorii au niste game de lentile, si cand comanzi cu filtrele x/y/z practic alegi un produs din gama. De exemplu, la Essilor - https://i.imgur.com/LkmMIxw.png

Pe langa partea de tratamente, fiecare producator are si o gama de lentile pe care se aplica tratamentele alea. De lentile nu te intreaba nici naiba pe la noi, si probabil daca mergi si ceri de sticla o sa se uite stramb la tine si o sa-ti zica ca nu se poate, desi, repet, se gasesc la producatori, dar nu vor ei sa se complice. In orice caz, daca astea ti se par scumpe, sa te tii bine daca gasesti pe cineva sa-ti dea preturi la cele de sticla. De exemplu la hoya - https://www.hoyavisi...-vision-lenses/ astea-s cele 3 tipuri de "single vision".

Nu ma pricep destul de bine dar cert e ca o sa fie greu si scump sa gasesti de sticla. Astept sa vina cineva care lucreaza in domeniu sa explice mai detaliat. Nu dau nume. :D

#15
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Recent mi-a recomandat un tehnician de la un atelier de lentile (am înlocuit o lentilă pentru că s-a rupt) să comand lentile nu de plastic simplu (de sticlă n-a spus nimic), ci de trivex sau policarbonat. Cică ar fi mult mai bune, mai rezistente la șocuri mecanice și ca preț cam tot la fel ca cele din plastic simplu.

#16
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006

View PostTehCube, on 08 martie 2024 - 13:03, said:


daca mergi si ceri de sticla o sa se uite stramb la tine si o sa-ti zica ca nu se poate, desi, repet, se gasesc la producatori, dar nu vor ei sa se complice. In orice caz, daca astea ti se par scumpe, sa te tii bine daca gasesti pe cineva sa-ti dea preturi la cele de sticla. De exemplu la hoya - https://www.hoyavisi...-vision-lenses/ astea-s cele 3 tipuri de "single vision".

Nu ma pricep destul de bine dar cert e ca o sa fie greu si scump sa gasesti de sticla. Astept sa vina cineva care lucreaza in domeniu sa explice mai detaliat. Nu dau nume. Posted Image

Exact ce ziceam, se merge doar pe cele de Plastic, la care baga zeci de denimiri pompoase cu sute de tratamente si imbunatatiri... ca rezultatul sa fie o lentila de zece ori mai proasta decat cea de sticla :)))

Scopul probabil e storsul de bani, vand pacaleala ca cele de Plastic sunt mai bune decat cele din Sticla, ca sa platesti pentru toate acele "tratamente"... desi in definitiv cu sau fara tratamente tot se zgarie mult mai usor ca sticla, tot se murdaresc mai mult, tot se curata mai greu, tot se vad reflexii mult mai multe etc etc :)

#17
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Pai acele tratamente se degradeaza in timp, la absolut orice lentila am avut vreodata. Nu cred ca cele din sticla sunt o exceptie, cred ca e normal ca dupa 2-3 ani sa nu mai fie foarte eficient stratul oleofob, sa fi aparut zgarieturi, etc..
Cat despre policarbonat, eu stiu ca am avut Essilor Airwear care sunt din policarbonat si le-am zgariat. Cred ca sunt singurele lentile pe care le-am zgariat destul de tare incat sa ma deranjeze la purtat. Nu zic ca-i vina lentilelor, le-am pus intr-un buzunar de rucscac cu obiecte metalice, asa-i cand esti prost. Dar ce incercam sa zic e ca e posibil ca si ce ai tu sa fie tot policarbonat.

#18
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Eu o singură dată am pus botu' la reclame idioate cu lentile de plastic și nu știu ce tratamente, dar s-a zgâriat/cojit tot tratamentul lulii la una din lentile.

Se apucase fătuca să-mi explice că nu știu eu cum se spală/curăță lentilele, Când i-am zis că le-am șters pe amândouă la fel de fiecare dată și am întrebat cum se face că s-a zgâriat doar una, a uitat pe loc poezia pe care o recita...

De atunci am luat mereu sticlă heliomat și n-am mai avut probleme. Sticla e mult mai dură, se zgârie mai greu.

Marketingul bată-l vina...   Posted image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate