Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Unde comandați online parfumuri de calitate, persistente ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Beiu

Beiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2011
crewshop.ro

#20
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Intrebare daca tot suntem la capitolul asta: depinde de producator variantele pe care le scot sau in functie de ce depinde si de ce exista diferentele intre parfum, apa de toaleta, cologne etc

#21
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 26.02.2009

Vizualizare mesajNaijax, pe 08 martie 2024 - 15:45, a scris:

Nu cumpar parfumuri online
Mi-am luat tzeapa de 2 ori si gata ... m-am lecuit


Ce inseamna online? pe nemirosit/blindbuy? incerci in magazinul fizic si cumperi acelasi lucru dar mai ieftin de pe notino/vivantis.

#22
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Online = de pe internet

Cumperi acelasi lucru pe dar primesti ... altceva
Ambalajul arata la fel dar continutul ... Dumnezeu cu mila

#23
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Posthabanero, on 09 martie 2024 - 12:07, said:

Intrebare daca tot suntem la capitolul asta: depinde de producator variantele pe care le scot sau in functie de ce depinde si de ce exista diferentele intre parfum, apa de toaleta, cologne etc
Nu e nimic batut in cuie, exista niste procente de "cat ulei de parfum trebuie sa contina solutia finala ca sa se considere EDT / EDP / Parfum / Elixir / etc." dar nu sunt niste reguli bine stabilite.
Ceva de genul - https://qph.cf2.quor...d1a035f1e3-pjlq

Dar, din experienta mea, diferentierea asta e buna doar daca te uiti la acelasi produs (de exemplu, Dior Sauvage, care exista in 4 concentratii), dar e inutil sa compari brandul X parfum cu brandul Y Eau de Parfum, nu-ti zice mai nimic despre siaj, longevitate, etc.
Am auzit oameni care ziceau de Bleu de channel ca pe ei miroase mai mult apa de toaleta vs apa de parfum.
Ca sa nu mai zic ca diferenta de concentratie o sa duca si la diferenta de miros, cu FOARTE putine exceptii, acelasi produs va mirosi sesizabil diferit la diferite concentratii.

Sugestia mea a fost tot timpul sa testati parfumurile pe piele, ori in magazin, ori facut rost de o mostra (multe magazine serioase pun la dispozitie mostre), si sa decideti in functie de cum tine pe piele, purtat normal. Am mai zis, pentru mine conteaza mai mult cum miroase (pe mine) decat cat tine. Sunt parfumuri care te dau afara din casa (de ex. Followed de la Kerosene) dar lumea zice ca dupa cateva ore miroase a leustean / cabluri incinse. Nu, mersi. Posted Image

View PostNaijax, on 09 martie 2024 - 15:21, said:

Online = de pe internet
Cumperi acelasi lucru pe dar primesti ... altceva
Ambalajul arata la fel dar continutul ... Dumnezeu cu mila
Sunt destul de multe siteuri in Romania unde se vand parfumuri legit, de exemplu: Beautik, Bestvalue, Brasty, CrewShop, Douglas, EsenteDeLux, Madison Perfumery, Makeup, MilitaryShop, Nichescent, Notino, Obsentum, Parfimo, Vivantis, si inca cateva. In principiu, daca vrei sa fii extra-safe cumperi de la cele care au si magazin fizic (cu bold mai sus).
Si, ca la ceasuri, nu prea merita sa faca fake-uri 1:1 cu originalul, adica daca cunosti bine si ai avut sticla/cutia originala in mana, ar trebui sa te prinzi destul de usor cand pui mana pe un fake. Desi daca l-ai comandat deja nu stiu cat mai conteaza ca te prinzi ca-i fake. Posted Image
Edit: se pare ca magazinul cu parfumuri din timisoara e auto-cenzurat aici. Desi tipul care il detine e foarte bine cunoscut in comunitate si nu se ocupa cu fake-uri. Ma rog, nu judecam. :)

Edited by TehCube, 09 March 2024 - 16:02.


#24
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
TehCube, voiam sa aflu daca orice parfum vine automat cu variante diferite de concentratie. In sensul de a putea alege tipul "parfum" sau "apa de parfum" in cazul unui tip anume de parfum. Banuiesc ca nu. Unele vin intr-o singura varianta de concentratie. Sau stiti voi alte detalii despre treaba asta?

De exemplu parfumul Rochas Man pe care-l am de ceva timp este EDT. Nu-l gasesc decat in varianta asta.

Edited by habanero, 09 March 2024 - 17:48.


#25
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Posthabanero, on 09 martie 2024 - 17:44, said:

TehCube, voiam sa aflu daca orice parfum vine automat cu variante diferite de concentratie.
Nope. Multe produse vin intr-o singura variatie, poate sa fie direct parfum sau chiar mai concentrat (extract de parfum, elixir, etc.) sau poate fi apa de toaleta, nu e o regula.
Cele de designer, mai ales daca ajung foarte populare, sa zicem Dior Sauvage EDT apare varianta mai concentrata (EDP), si apoi si mai concentrata, si tot asa, pana ajung la Elixir, si cine stie ce mai scot pe viitor, ca sa mulga pe cat posibil aceeasi formula.
Ba mai mult, la designer se obisnuieste sa apara tot felul de "flakere", adica acelasi ADN cu mici variatiuni, adaugate unele note in plus, etc. Un exemplu bun ar fi Armani - Stronger With You, care are o gramada de flakere (Intensely, Absolutely, Only, Amber, Leather, Oud, Freeze, Tobacco, si probabil si altele).

La cele de nisa mai rar sa vezi mai mult de 1-2 variatiuni pe acelasi produs.

Edit: La Rochas Man exista si flankerul Rochas Man Intense, dar originalul nu exista decat in acea formula de concentratie. Recomand siteul fragrantica (.com sau .ro, cum preferi) ca sa poti verifica usor note, pareri, performante, etc.

Edited by TehCube, 09 March 2024 - 18:14.


#26
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
TehCube, stiu fragrantica. Acolo ma uit uneori chiar daca nu ma pricep asa de bine la "ingrediente". Nu imi dau seama cum ar mirosi un parfum doar din ce contine. De exemplu in Carrefour sunt niste sapunuri frantuzesti printre care unele albe care contin musk. Am vrut apoi sa caut un parfum care sa contina musk. Am cautat "musk based perfumes" si unele nu se gasesc la noi, dar am apucat sa miros in mall un Chanel Bleu. Mi-a placut dar nu m-a convins. Apoi un Kiehl's tot pe baza de musk, dar acela nu mi-a placut deloc. Si tot asa. Mi s-a mai sugerat un anume Mercedes-Benz care nu mi-a placut nici acela. Oricum momentan am destule parfumuri deci nu ma grabesc sa iau unul. Unele deja se cam invechisera si pareau ca sunt putin mai tari. Cum ar fi Versace The Dreamer sau D&G Pour Homme. Dar le-am terminat intre timp. Altele, chiar daca au ani buni, sunt inca in stare buna. Nu s-au alterat in timp. Mi se pare ca alcoolul se cam evapora si atunci devine parfumul mai tare. Rochas Man de exemplu cred ca il am din 2004 si e super si acum. Mai am cam un deget in sticla.

#27
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Un parfum cu musk laudat e Alyssa Ashley, gasesti pe notino vreo 3 variante, relativ OK la pret. Dar nu am testat, si nici nu am gasit in magazin sa testez inca. :(

#28
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
TehCube, interesant. O sa iau in calcul firma in viitor. Mi-as lua un roll-on de la Alyssa pentru inceput, dar nu stiu daca pateaza hainele. Nu mai tin minte ingredientul care este responsabil cu treaba asta.

Edited by habanero, 09 March 2024 - 21:08.


#29
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
Eu nu cred că are legătură cu pH, ce am adus din Zurich pt nevasta-mea miroase 3 zile daca își dă 2 pufuri pe rochie, eu cu ce am luat din OTP pt mine nu durează pe sacoul meu. Sacoul n are pH.

 TehCube, on 09 martie 2024 - 16:00, said:


Nu e nimic batut in cuie, exista niste procente de "cat ulei de parfum trebuie sa contina solutia finala ca sa se considere EDT / EDP / Parfum / Elixir / etc." dar nu sunt niste reguli bine stabilite.
Ceva de genul - https://qph.cf2.quor...d1a035f1e3-pjlq

Dar, din experienta mea, diferentierea asta e buna doar daca te uiti la acelasi produs (de exemplu, Dior Sauvage, care exista in 4 concentratii), dar e inutil sa compari brandul X parfum cu brandul Y Eau de Parfum, nu-ti zice mai nimic despre siaj, longevitate, etc.
Am auzit oameni care ziceau de Bleu de channel ca pe ei miroase mai mult apa de toaleta vs apa de parfum.
Ca sa nu mai zic ca diferenta de concentratie o sa duca si la diferenta de miros, cu FOARTE putine exceptii, acelasi produs va mirosi sesizabil diferit la diferite concentratii.

Sugestia mea a fost tot timpul sa testati parfumurile pe piele, ori in magazin, ori facut rost de o mostra (multe magazine serioase pun la dispozitie mostre), si sa decideti in functie de cum tine pe piele, purtat normal. Am mai zis, pentru mine conteaza mai mult cum miroase (pe mine) decat cat tine. Sunt parfumuri care te dau afara din casa (de ex. Followed de la Kerosene) dar lumea zice ca dupa cateva ore miroase a leustean / cabluri incinse. Nu, mersi. Posted Image


Sunt destul de multe siteuri in Romania unde se vand parfumuri legit, de exemplu: Beautik, Bestvalue, Brasty, CrewShop, Douglas, EsenteDeLux, Madison Perfumery, Makeup, MilitaryShop, Nichescent, Notino, Obsentum, Parfimo, Vivantis, si inca cateva. In principiu, daca vrei sa fii extra-safe cumperi de la cele care au si magazin fizic (cu bold mai sus).
Si, ca la ceasuri, nu prea merita sa faca fake-uri 1:1 cu originalul, adica daca cunosti bine si ai avut sticla/cutia originala in mana, ar trebui sa te prinzi destul de usor cand pui mana pe un fake. Desi daca l-ai comandat deja nu stiu cat mai conteaza ca te prinzi ca-i fake. Posted Image
Edit: se pare ca magazinul cu parfumuri din timisoara e auto-cenzurat aici. Desi tipul care il detine e foarte bine cunoscut in comunitate si nu se ocupa cu fake-uri. Ma rog, nu judecam. :)

Pai fake că poate ii schimba conținutul, la CK one de exemplu toate cele 4 variante sunt cu filet, deci liber la schimbat. In Munchen nu știu ce romanca fusese arestată că schimba conținutul la duty free. Ele poate vin ok in magazin dar nu știi cum pleacă.

Am avut și Bvulgari detașabil.

Edited by Sterone, 09 March 2024 - 23:23.


#30
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Posthabanero, on 09 martie 2024 - 18:49, said:

Rochas Man de exemplu cred ca il am din 2004 si e super si acum. Mai am cam un deget in sticla.
Daca cumperi altul, s-ar putea sa fii suprins de diferenta. Pe langa faptul ca se mai modifica usor in timp, din 2004 pana acum s-au interzis multe ingrediente folosite 'des', si multe parfumuri au fost reformulate. Lumea se plange des de asta pe grupurile de profil, ca si daca miros aproximativ la fel, nu mai dureaza la fel de mult, etc. etc.

Si legat de note, asa e, nu poti sa-ti dai seama din fragrantica. Eu, de la o vreme, nu mai cumpar nimic "blind". MACAR sa-l miros in magazin, daca nu pot sa fac rost de 1-2-10 ml ca sa-l testez inainte.
Multe firme iti ofera testere, sau discovery kits, etc., si poti sa iei cateva sa vezi ce iti place si ce nu, inainte sa dai bani pe el. Am o gramada de mostre d-astea, si foarte putine m-au convins sa trec la parfumul "full". :)

View Posthabanero, on 09 martie 2024 - 21:05, said:

Mi-as lua un roll-on de la Alyssa pentru inceput, dar nu stiu daca pateaza hainele.
Da, nu stiu sa zic daca pateaza sa nu, dar da, Alyssa Askey Musk, la ala ma referam. Si roll-on-ul ar trebui sa fie similar cu parfumul la miros.

View PostSterone, on 09 martie 2024 - 23:22, said:

Eu nu cred că are legătură cu pH, ce am adus din Zurich pt nevasta-mea miroase 3 zile daca își dă 2 pufuri pe rochie, eu cu ce am luat din OTP pt mine nu durează pe sacoul meu. Sacoul n are pH.
Eu folosesc o gramada de parfumuri pe care le foloseste si consoarta. Pe pielea noastra MULTE miros diferit, deci ceva conteaza. La performante la fel, nu sunt diferente majore, dar pe ea stau unele parfumuri mai mult decat pe mine si invers. Aici poate conteaza si cum le percepe fiecare. Dar eu simt pe ea unele si seara cand ajunge acasa, iar pe mine nu-l mai simt dupa 5-6 ore daca ma dau dimineata.

Quote

Pai fake că poate ii schimba conținutul, la CK one de exemplu toate cele 4 variante sunt cu filet, deci liber la schimbat. In Munchen nu știu ce romanca fusese arestată că schimba conținutul la duty free. Ele poate vin ok in magazin dar nu știi cum pleacă.
Da, asa e, se pot intampla mizerii peste tot. Inclusiv la Notino am auzit, inclusiv la Douglas la parfum Tom Ford, etc. Dar cu mici exceptii, care de obicei se rezolva favorabil pentru client oricum, magazinele respective sunt de incredere.

#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Habanero, încearcă Tesori d'Oriente White musk. Îl găsești în Carrefour, DM, Auchan.
Și în magazinele The body shop găsești apa de parfum/ulei de parfum pe baza de mosc.

#32
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
corinadaniela, eu incerc, dar nu gasesc decat varianta pentru femei...

#33
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Am luat astazi gelul asta de dus in speranta ca e ceva de capul lui, dar la primul miros, fara sa-l folosesc inca, nu pare prea "musk". Sapunul din Carrefour miroase mai tare. Ramane de vazut cum se prezinta la prima folosire.

Attached Files



#34
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Mda, s-ar putea ca parfumul sa fie mult mai bun, sau s-ar putea sa fie dezamagitor. D-aia nu-mi place sa iau parfumuri fara sa le miros inainte, macar un puf pe piele, ceva. Daca nu stiu cum miroase, nu are cum sa-mi trebuiasca atat de tare incat sa-l cumpar. :D

Norocul e ca in Bucuresti sunt o gramada de magazine de specialitate, rareori dai de ceva ce nu se gaseste in magazin. Posibil sa apara si AA Musk pe la vreun Notino, de test, cum apar si tot felul de arabesti des, dar naiba stie.

#35
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
TehCube, Notino zic ca au varianta pt astfel de situatii. Doar sa aiba si pentru produsul pe care vrei sa-l cumperi.

https://www.notino.r...y_it_first-link

#36
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Da, stiu de programul respectiv, plus ca am auzit ca accepta retururi chiar daca desigilezi parfumul, dar e prea mare bataia de cap pentru mine. Sunt o gramada de parfumuri pe care le poti mirosi/testa si stii sigur, timp si bani sa fie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate