Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Obtinere credit rau platnic.

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
,,stinge,, creditul cel mai ieftin. Deja ai palaria neagra,poti amana unu din celelalte.  Treci la urmatorul. Si scoate pe hartie cifra de dat/data de dat/cat mai ai/ce incasezi.   Cred ca daca muncesti pe minim si nu bei sampanie zilnic scapi intr-un an.  DAR buline negre vei avea. Si dupa aia 3,4 ani care-i zic colegii.     Mai pe romaneste-esti pe barba ta dupa ce scapi. Nu casa/masina in rate. De fapt,nimic in rate. Plan B.(daca ai banu)-platesti avocat specializat pe treaba asta sa te scoata de peste tot.  Dar nici acolo nu poti fi sigur.

#20
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Un sfat f prost. A zis ca nu are restante de peste 4 ani deci in primul rand tb sa se asigure ca nu are restante

#21
rechino

rechino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 07.12.2007

View Postthe_blue_raven, on 10 martie 2024 - 12:13, said:

Un sfat f prost. A zis ca nu are restante de peste 4 ani deci in primul rand tb sa se asigure ca nu are restante
In biroul de credite apar din 2021 deci is mai putin de 4 ani. Intre timp am apelat la o firma specializata pe consultanta financiara si care are si avocati care se vor interesa de situatia din biroul de credit. Dar si aici din nou comisioane mari: 1500 ron fiecare situatie stearsa si daca la final imi vor obtine un credit 10% din suma imprumutata.:D dar chiar si asa tot e mai bine decat ifn-urile astea.
Si cine zice ca nu e bine sa fzac o a 4-a datorie  nu ia  in calcul ca eu in momentul de fata in fiecare luna pierd cel putin 7-800 de lei. In cazul in care o banca  imi accepta acordarea unui credit la care sa platesc suma care o dau la camatarii astia in momentul de fata in cel mult 6 luni achit tot :D

#22
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Așa e, unii apelează la firme și dau bani, iar alții pur și simplu intră pe contul făcut gratuit la Birouldecredit.ro și solicită singuri ștergerea, fără costuri.

#23
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Rechino, ai luat teapa cu firma aia.
Nu exista stergerea aia. Iar din centrala de credit nu te sterge nimeni.

Banii aia trebuia sa ii dai la rate anticipat

#24
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
S-a dat sau urmeaza să se de-a lege cu limitări pt IFN-uri - dobânda plătită nu are voie să depășească valoarea sumei creditate...sau cam așa. Cică se aplica oarecum retroactiv in sensul că pt creditele în desfășurare sunt obligați să recalculeze dobânzile după noua lege la cererea (fraierului) clientului

#25
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Link cu informatia?

#26
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
La întâmplare...eu de fapt am auzit la radio...


https://www.euronews...ca-si-creditelo

E cam neclar cu se va recalcula - pe toată perioada creditului sau de acum încolo... Adică dacă am un credit de 1000 lei la care deja am platit 1000 dobânzi nu mai plătesc nimic în continuare?

Edited by dansysro, 27 March 2024 - 14:50.


#27
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Legea nu o fi retroactiva. De acum incolo, le poti cere sa recalculeze ratele conform cu noua dobanda plafonata. Probabil act atidional cu noile prevederi.

Edited by bai3tzash, 27 March 2024 - 16:24.


#28
rechino

rechino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 07.12.2007

View Postthe_blue_raven, on 27 martie 2024 - 05:03, said:

Rechino, ai luat teapa cu firma aia.
Nu exista stergerea aia. Iar din centrala de credit nu te sterge nimeni.

Banii aia trebuia sa ii dai la rate anticipat
Pai de ce zici ca nu exista? Adica vrei sa zici ca informatiile din biroul de credit nu pot fi sterse dupa o anumita perioada prin avocati mai repede decat perioada standard de 4 ani atat timp cat eu am achitat toate datoriile?

View Postdansysro, on 27 martie 2024 - 14:47, said:

La întâmplare...eu de fapt am auzit la radio...


https://www.euronews...ca-si-creditelo

E cam neclar cu se va recalcula - pe toată perioada creditului sau de acum încolo... Adică dacă am un credit de 1000 lei la care deja am platit 1000 dobânzi nu mai plătesc nimic în continuare?
Foarte interesant! Am citit ca urmeaza sa fie aprobata de catre presedinte si ca va intra in vigoare dupa 90 de zile retroactiv. Va fi o gura de aer pentru multa lume.

Edited by rechino, 07 April 2024 - 07:21.


#29
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Rechino, eu nu stiu sigur dar nu cred ca se pot sterge. Banii aia mai bine ii plateai anticipat la credite, ai dat enorm de mult.


bancile au accces oricum la Centrala de credit, nu doar la Biroul de credit.

In leg cu plafonarea dobanzilor la ifn, daca se implementeaza legea, posibil sa tb sa faci o cerere sa treci la noile dobanzi, nu e clar ca se vor aplica automat
-------
Daca ai avut credite mai mari de 20000 lei, informatia e si la Centrala riscului de credit, de unde nu te sterge nimeni

https://www.bnr.ro/I...084-Mobile.aspx

Edited by the_blue_raven, 07 April 2024 - 10:22.


#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015
In America erau pe rol procese, dar aia imprumutau sa joace si pierdeau multi bani.
Foarte putini au castigat cu avize psihologice, li se stergeau datoria dar 7 ani nu mai pupau nici credit card.

La fel si cei care declarau faliment
Dar pentru a declara faliment nu trebuia sa ai casa sau masina.

Asa se intampla cu astia indisciplinati amagiti de mirajul folosirii banilor altora pe promisiunea ca ii vor da inapoi.

Sa stii ca nici Romania nu sta grozav la capitolul asta

#31
rechino

rechino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 07.12.2007

View Postthe_blue_raven, on 07 aprilie 2024 - 10:21, said:

Rechino, eu nu stiu sigur dar nu cred ca se pot sterge. Banii aia mai bine ii plateai anticipat la credite, ai dat enorm de mult.


bancile au accces oricum la Centrala de credit, nu doar la Biroul de credit.

In leg cu plafonarea dobanzilor la ifn, daca se implementeaza legea, posibil sa tb sa faci o cerere sa treci la noile dobanzi, nu e clar ca se vor aplica automat
-------
Daca ai avut credite mai mari de 20000 lei, informatia e si la Centrala riscului de credit, de unde nu te sterge nimeni

https://www.bnr.ro/I...084-Mobile.aspx
Nu e cazul la mine. deoarece nu am avut credite mai mai mari de 20000 lei. Din ce mi-au zis perioada de solutionare e undeva la 30 de zile in medie si ca apar in biroul de credit cu 2 bile negre : una la raiffeisen si una la brd. Sper sa le rezolve pentru ca au trecut mai bine de 2 ani de cand au fost achitate.

Edited by rechino, 07 April 2024 - 12:09.


#32
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Oricine își poate face cont gratuit pe birouldecredit.ro și poate solicita ștergerea sau corectarea informațiilor despre istoricul lor de creditare.

#33
rechino

rechino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 07.12.2007

View Postwertyck, on 07 aprilie 2024 - 13:13, said:

Oricine își poate face cont gratuit pe birouldecredit.ro și poate solicita ștergerea sau corectarea informațiilor despre istoricul lor de creditare.
Stiam ca se poate si asa, dar ca sa soliciti stergerea trebuie sa ai un motiv Posted Image si vad ca avocatii misca  ceva pentru ca  zilele trecute am primit un mail de la CSALB (Centrul pentru Soluționarea Alternativă a Litigiilor în Domeniul Bancar) institutie de care nici nu stiam ca exista. Ideea la care vreau sa ajung e ca un avocat are mult mai multa experienta si stie unde sa se adreseze fata de mine care nu am mai avut de-a  face cu astfel de lucruri .

Edited by rechino, 07 April 2024 - 16:24.


#34
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
La csalb puteai apela gratuit singur

#35
rechino

rechino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 07.12.2007

View Postthe_blue_raven, on 07 aprilie 2024 - 17:00, said:

La csalb puteai apela gratuit singur
Tot cred ca e mai bine sa se ocupe cineva specializat pe tema asta.

#36
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005

 rechino, pe 07 aprilie 2024 - 16:23, a scris:


Stiam ca se poate si asa, dar ca sa soliciti stergerea trebuie sa ai un motiv Posted image si vad ca avocatii misca  ceva pentru ca  zilele trecute am primit un mail de la CSALB (Centrul pentru Soluționarea Alternativă a Litigiilor în Domeniul Bancar) institutie de care nici nu stiam ca exista. Ideea la care vreau sa ajung e ca un avocat are mult mai multa experienta si stie unde sa se adreseze fata de mine care nu am mai avut de-a  face cu astfel de lucruri .
Eu am apelat la CSALB acum vreo patru ani și nu e nevoie de niciun avocat, faci solicitare directă către ei pe site și te reprezintă gratuit în negocierea cu banca. Eu am recuperat niște comisioane de vreo câteva mii de euro la un credit ipotecar.

 rechino, pe 07 aprilie 2024 - 18:06, a scris:


Tot cred ca e mai bine sa se ocupe cineva specializat pe tema asta.
La această instituție ideea e să apeleze direct persoana în cauză, nu intermediari. Vezi informația de pe site ul lor https//www.csalb.ro

Tu doar le descrii problema și ei îți cer informațiile pe care să le furnizezi pentru a putea negocia și discuta cu banca cu care ai tu probleme. Adică ei funcționează ca "avocatul" tău gratuit. Este o instituție de stat, nu e privată.

Edited by wertyck, 07 April 2024 - 18:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate