Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Elon Musk dă în judecată OpenAI

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Și pe CEO de acolo, Sam Altman, sub motivul ca firma din spatele ChatGPT s-a abatut de la misiunea originala non-profit, intrand intr-un parteneriat de 13 miliarde $ cu MS si secretizandu-si codul sursa. Musk a fost co-fondator al OpenAI in 2015, din care s-a retras pentru a-si fonda propria companie xAI.
Parerea mea e ca ar avea formal dreptate, insa e clar ca e invidios pe succesul (prezent si anticipat) al alora - mai ales MS - si ca incearca sa le bage bete-n roate. Banuiesc ca va primi ceva banuti, dar atat. Voi cu cine tineti in speta asta - Elon sau Bill + Sam?
Eu sunt incantat de ChatGPT (cand imi trebuie un raspuns rapid, in masina sau in natura, mi se pare mult mai usor sa-l intreb verbal in romana, primind un raspuns filtrat si concis, decat sa analizez rezultatele Google search) si tin cu ei.

#2
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 06.08.2015
chat gpt e mai rapid ca gemini .
personal tin cu open ai . cum ai spus, e doar invidie

#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Peste un an, doi probabil urmează: Elon Musk a cumpărat ChatGPT.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Ce a declarat ieri OpenAI: https://openai.com/b...penai-elon-musk

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,546
  • Înscris: 30.08.2017
Pe ăsta îl roade că i-au dat un șut în cwr și a pus Microsoft stăpânire pe OpenAI. Dacă era invers, ne scria zilnic pe Ics despre cât de mișto e ChatGPT.

#6
ocean

ocean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 05.03.2024

View Post__Dan__, on 06 martie 2024 - 21:44, said:

Și pe CEO de acolo, Sam Altman, sub motivul ca firma din spatele ChatGPT s-a abatut de la misiunea originala non-profit, intrand intr-un parteneriat de 13 miliarde $ cu MS si secretizandu-si codul sursa. Musk a fost co-fondator al OpenAI in 2015, din care s-a retras pentru a-si fonda propria companie xAI.
Parerea mea e ca ar avea formal dreptate, insa e clar ca e invidios pe succesul (prezent si anticipat) al alora - mai ales MS - si ca incearca sa le bage bete-n roate. Banuiesc ca va primi ceva banuti, dar atat. Voi cu cine tineti in speta asta - Elon sau Bill + Sam?
Eu sunt incantat de ChatGPT (cand imi trebuie un raspuns rapid, in masina sau in natura, mi se pare mult mai usor sa-l intreb verbal in romana, primind un raspuns filtrat si concis, decat sa analizez rezultatele Google search) si tin cu ei.
Pe judecator nu-l intereseaza ca Elon Musk e invidios si ca ChatGPT este util.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Poate-i cumpara si ii spune OpenX...

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
pai îl roade, ca la momentul fondării openAI a fost facută o promisiune

Acum, asa cum el incalca promisiunile cu autopilotul și îl țin responsabil,  nu-l pot ierta nici pe Altman.
Deși ii înțeleg nevoia de capital.

View Postgogosaru100, on 06 martie 2024 - 21:53, said:

chat gpt e mai rapid ca gemini .
personal tin cu open ai . cum ai spus, e doar invidie
spor la cititAttached File  musk-v-altman-openai-complaint-sf.pdf   1.5MB   3 downloads

https://www.courthou...omplaint-sf.pdf

#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,594
  • Înscris: 15.06.2007

 __Dan__, on 06 martie 2024 - 21:44, said:

Și pe CEO de acolo, Sam Altman, sub motivul ca firma din spatele ChatGPT s-a abatut de la misiunea originala non-profit, intrand intr-un parteneriat de 13 miliarde $ cu MS si secretizandu-si codul sursa. Musk a fost co-fondator al OpenAI in 2015, din care s-a retras pentru a-si fonda propria companie xAI.
Parerea mea e ca ar avea formal dreptate, insa e clar ca e invidios pe succesul (prezent si anticipat) al alora - mai ales MS - si ca incearca sa le bage bete-n roate. Banuiesc ca va primi ceva banuti, dar atat. Voi cu cine tineti in speta asta - Elon sau Bill + Sam?
Eu sunt incantat de ChatGPT (cand imi trebuie un raspuns rapid, in masina sau in natura, mi se pare mult mai usor sa-l intreb verbal in romana, primind un raspuns filtrat si concis, decat sa analizez rezultatele Google search) si tin cu ei.
ii da in judecata pentru ca isi permite un asemenea proces.
Eu vad ca defapt ii e ciuda ca AI ul sau nu are succes, fiind limitat doar catre userii care platesc abonament pe platforma X, isi mai face publicitate cu ocazia asta.

Cate subiecte de dezbateri se mai deschid pe seama lui? Era un topic deja pe aici.ar trebui contopite.

 loock, on 06 martie 2024 - 22:34, said:

Poate-i cumpara si ii spune OpenX...
doar daca cumpara si microsoft la pachet

#10
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Omul e ingrijorat de utilizarile posibile ale IA, nu de concurenta.
Sunt multi care minimalizeaza pericolul, se bucura de o bomboana ieftina azi si nu isi imagineaza ce poate face IA in mainile unor ticalosi. Chiar daca lucreaza in IT (sau poate cu atat mai mult, prin natura ocupatiei foarte solicitante si inguste neglijeaza uneori viziunea de ansamblu).

(Vedeti ca Google tocmai a pierdut 50 de miliarde la bursa din cauza modului cum a fost programat Gemini iar acest episod este extrem de relevant despre posibilitatile de orientare ale softului IA spre anumite directii si implicit orientarea clientilor in acele directii).

Probabil ca nimeni nu va scapa de impact, chiar cei din IT iar patrunderea accelerata a tehnologiei informatiei pe piata muncii va bulversa societatea pana la dezmembrare daca nu se impun niste reguli si masuri severe de urmarire a aplicarii lor.

Indiferent de rezultatul in justitie, actiunea inseamna deschiderea unor discutii mai adanci despre IA si efectul ei, dat fiind notorietatea celor implicati.

Edited by Rosebud09, 07 March 2024 - 01:38.


#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
daaaa, am fost la piata, sectiunea varza murata si bors, si erau babele ingrijorate ca nu isi vor mai putea vinde legatura de leustean din cauza AI, ca vine apocalipsa. m-am scarpinat in fund si am mers mai departe. Posted Image


ps:
elon e supy ca n-a putut sa-i cumpere pe balani pe bani de seminte. el a "donat" doar 44 milioane catre ei, in timp ce ms a pompat 18 miliarde. hāā hāā! i-au furat altii sunca din farfurie.

Edited by laffin, 07 March 2024 - 04:12.


#12
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

Vizualizare mesajRosebud09, pe 07 martie 2024 - 01:36, a scris:

Omul e ingrijorat de utilizarile posibile ale IA, nu de concurenta.

Sigur ca da :))))

De aceea are propria lui versiune AI . De ingrijorat ce este ,nu ca sa faca bani :))))

#13
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,218
  • Înscris: 08.01.2021
Elon a îmbătrânit (urat) și s-a prostit. Ce-a fost și ce-a ajuns...

#14
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 12.03.2010

View Post__Dan__, on 06 martie 2024 - 21:44, said:

Eu sunt incantat de ChatGPT (cand imi trebuie un raspuns rapid, in masina sau in natura, mi se pare mult mai usor sa-l intreb verbal in romana,
Cu ce e deosebit de Siri sau Alexa (ca principiu, nu performante), alea fiind softuri proprietare?

Pe Musk il maninca in gaoz, are fițe de Mesia sau God Emperor (ca si Trump, pe alta parte) din cauza ca e inconjurat de pupincuristi, nu de juristi care sa-și bage ceva in banii lui si sa-i spuna „vezi bă, ca o iei pe ulei”. AI-ul ăsta nu e o jucarie sa fie lasata pe mina oricui, fara restrictii, ca-ti creezi proprii monstri din debara, e ca si cum te-ai juca cu codurile nucleare ca ce, nu-s decit niste numere.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,546
  • Înscris: 30.08.2017

View PostRosebud09, on 07 martie 2024 - 01:36, said:

Omul e ingrijorat de utilizarile posibile ale IA, nu de concurenta.

E atât de îngrijorat, încât lucrează și ai lui la un AI :lol:

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postgeorge_alexandru, on 07 martie 2024 - 08:01, said:

E atât de îngrijorat, încât lucrează și ai lui la un AI Posted Image

Cele doua nu se exclud una pe alta.

Omul stie ca daca n-o face el, o face oricum altul, deci daca esti ingrijorat ca scapa de sub control fiind in alte maini, mai bine o faci tu.

La cum cunoaste oricine natura umana, e clar ca AI-ul n-o sa aduca in ansamblu nimic bun omenirii, adica toate micile "beneficii" ale AI-ului, ca "vai, ce repede raspunde Chat GPT-ul", o sa le platim toate astea cu varf si indesat in alt mod, e evidenta chestia asta.

In primul rand AI-ul va putea fi folost sa nu mai poti misca sau ciripi nimic fara voia celor care trag sforile, deci posibil ca in curand sa intram in era in care ne luam adio de la revolutii sau de la orice posibilitate de schimbare a mersului societatii.

De aici fiecare cu un dram de inteligenta poate deduce cam ce consecinte are asta.

Edited by Phobos, 07 March 2024 - 08:18.


#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,546
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă vrei să-l înțelegi mai bine pe individul ăsta, caută incidentul cu copiii captivi în peștera din Thailanda și reacția lui după ce s-a oferit să ajute și a fost refuzat

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Problema e alta. El as investit ceva bani in OpenAi si la un moment dat a vrut sa preia controlul si nu a reusit.
Apoi a incercat sa-l alipeasca la Tesla ptr a folosi AI la auto-drive.

Mai exact chiar el a vrut a transforme OpenAi in profit. Exact motivul ptr care ii da in judecata pe-astia :D
Daca el n-a putut pa i sa nu incerce si altii.

https://www.neowin.n...ger-with-tesla/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate