Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Tehnologie anul 3000 sau eu omul cavernelor?

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#1
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Inainte de toate, vedeti aria pe care este postat asta.

La treaba...
Bunica, o perioada si mama, au spalat rufele cu sapun de casa.
Am avansat la masina de spalat, am ajuns si la detergent.
Am crescut, m-am mutat la casa mea... masina automata, ariel si lenor.
Dupa un timp, pentru liniste in familie, "nu e bun lenor, nu mai bagam balsam" si am rezolvat si asta.
Alt timp, alta liniste (aparenta),  nu mai luam detergent praf, luam lichid.
Azi... fatala! Ultimul lucru de intins la uscat din lighean (culmea)... avea ceai. Si nu ca s-a pierdut un plic de lipton, nee, un PUMN de plante d-alea nemernice, zici ca-s fan de dat la vite si, peste toate astea... era intr-o soseta. Ceai in soseta, bagat la spalat in masina, cu alte rufe. Mi-a facut scurt o siguranta in capsor si am incercat, cu cele ramase, sa-i dau de cap misterului. Ce dreaq de noua tehnologie a mai inventat Internetul pentru a spala niste toale cu ceai? Ce absoarbe? Ce aduce in plus acelor lucruri? Daca se desfacea nodul si toate paiele alea se imprastiau printre celelalte haine si in masina? De ce?

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,015
  • Înscris: 02.08.2021
Am recitit de două ori ultimul paragraf și nu am înțeles nimic.
Cum a ajuns acel ceai acolo?  ”nu s-a pierdut un plic de lipton”.
Și ce ai vrut să zici că ”a mai inventat internetul pentru a spăla niște țoale cu ceai”.

Chiar nu am înțeles unde bați.
Ar trebui mașina să scaneze cu raze X să-ți spună că ai uitat un plic de ceai?

#3
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Pai decat sa intrebi pe forum, nu era mai simplu sa intrebi persoana care a bagat ceaiul in soseta sa afli motivul?
Sau deja stii si vrei sa ne testezi? :lol:

#4
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Cand o sa prezinte tanti Bonux "ceaiul perfect, balsam pentru rufele mele!"...  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by malmoth, 06 March 2024 - 01:24.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Șoseta era stânga sau dreapta. E foarte important. ;)
Mașina era cu încărcare pe orizontala sau verticala?

De ce ai pus pe aria asta? Că nimic haios nu e.

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
In curând: topicul de mare interes "cum ne ștergem la kur' și conrinuarea "pe câte părți folosim hârtia igienică" (aste era cumva?!)...

#7
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Alege varianta corecta:
1. Cineva a facut ceai la ibric si pentru a nu se imprasia plantele in ibric le-a pus la infuzat in soseta legata. Uitand mai apoi sa goleasca soseta, aceasta a ajuns la spalat;
2. A pus plantele in soseta pentru a opri prima apa, adica ceaiul, pentru micul dejun de ziua urmatoare;
3. Era iarba lui fiu-tau, a crezut ca in soseta nu o gaseste nimeni;
4. Era lavanda, folosita in loc de balsam pentru aromatizare.

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
oau!!!! superba poveste, ma face sa-mi fie dor de perlele prompteristelor de la hantene.
am avut senzatia de deja vu cind dupa o excursie de o saptamana in polonia, dind drumul la tv "pe bulgari" am constatat ca ma unge pe suflet limba bulgara fatza de poloneza :D :D :D

referitor la poveste, DA asa este insa vin cu o completare la intrebarea lui dorin ... "Șoseta era stânga sau dreapta. E foarte important."
corect, important, dar era stinga/dreapta fatza sau spate?!?!?!?1

#9
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Ce dracu am citit?

#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View Postsorin147, on 05 martie 2024 - 23:51, said:

Ultimul lucru de intins la uscat din lighean (culmea)

Uscător

#11
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Ehei, nici nu stii tu cate se "inventeaza" pe inernet. Ne vom dori cenzura (aia buna) care sa nu mai lase sa treaca orice tampenie.
La o prima cautare, asa de curiozitate:
https://noi.md/md/di...-de-spalat-rufe

Daca si emag-ul vinde...
https://www.emag.ro/...1/pd/DLHLMTYBM/

Aici vezi la ounctul 12
https://www.teatree....-schimba-viata/

Zi merci ca jumatatea ta a facut economie si a bagat plantele in sosete.

#12
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Spălătură bio de picioare.
Acum și concentrată!

Moderatorii, mai filtrăm și noi subiectele, sau transformăm Softpedia în TikTok scris?

Adevărul, că dacă acest tip de "conținut" atrage trafic de la noua generație și generează bani, noi ăștia de modă veche mai bine schimbăm canalul.

Edited by nei-k, 06 March 2024 - 08:34.


#13
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Subiect pe aria greșită. Sau lipsește aria vizată - masacrarea limbii române și a vorbitului in lipsa de context. Specifică politicienilor, de obicei, sau celor numiți politic pe funcții ale căror cerințe-i depășesc cu viteza luminii.
Acum serios, inițiator, nu era mai simplu sa întrebi prin ograda proprie cine a bagat o șosetă cu ceai în mașina de spălat??? Că pe forum posesorii de bile de cristal și cărți de tarot și divinație sunt în conced momentan...

#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Nu cumva era pe progamul de facut ceai si ai pus hainele la spalat din greseala?

#15
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,163
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajsorin147, pe 05 martie 2024 - 23:51, a scris:

Inainte de toate, vedeti aria pe care este postat asta.

La treaba...
Bunica, o perioada si mama, au spalat rufele cu sapun de casa.
Am avansat la masina de spalat, am ajuns si la detergent.
Am crescut, m-am mutat la casa mea... masina automata, ariel si lenor.
Dupa un timp, pentru liniste in familie, "nu e bun lenor, nu mai bagam balsam" si am rezolvat si asta.
Alt timp, alta liniste (aparenta),  nu mai luam detergent praf, luam lichid.
Azi... fatala! Ultimul lucru de intins la uscat din lighean (culmea)... avea ceai. Si nu ca s-a pierdut un plic de lipton, nee, un PUMN de plante d-alea nemernice, zici ca-s fan de dat la vite si, peste toate astea... era intr-o soseta. Ceai in soseta, bagat la spalat in masina, cu alte rufe. Mi-a facut scurt o siguranta in capsor si am incercat, cu cele ramase, sa-i dau de cap misterului. Ce dreaq de noua tehnologie a mai inventat Internetul pentru a spala niste toale cu ceai? Ce absoarbe? Ce aduce in plus acelor lucruri? Daca se desfacea nodul si toate paiele alea se imprastiau printre celelalte haine si in masina? De ce?

De spalat rufe cu Lipton, dupa cum afirmi n-am auzit pana acum. Daca-ti da ceva cu virgula sa stii ca plantele se folosesc de mii de ani pentru a colora sau "parfuma".

De spalat cu ceai pana acum n-am auzit. Stai, ca gresesc. Ala de musetel se foloseste la asa ceva: am cunoscut o tipa care se spala cu el la pixza, n-am intrebat-o de rezultate pentru ca n-am fost curios. Sa fi vrut careva sa faca gargara cu el direct din "ceasca"? Vorba aia, o zi buna in fiecare ceasca! Posted image Pentru ca da, ceaiul de musetel se foloseste si la asa ceva, in special in momentul in care exista infectii in zona bucala, aia de sus. Se fierbe apa, se pune ceaiul, se lasa la infuzat si dupa aceea se foloseste.

Revenind: ceaiul negru se folosea pe vremuri pentru ca unele domnisoare sau doamne sa-si vopseasca dresurile cand nu se gaseau de culoarea neagra. Din cate am citit ceaiul, nu ala negru, se mai foloseste pentru a reimprospata culoarea hainelor. Cat de adevarat este? Nu stiu, n-am incercat!

Daca se desfacea nodul ii cumparai o alta masina de spalat rufe, macar atat lucru sa faci si tu pentru consoarta ta. Stii ca in masina de spalat rufe se poate adauga si jumatate de cana de otet pentru a face rufele pufoase si a le reimprospata culoarea? Eu zic sa incerce si asta, ceai+otet Posted image

Edited by un_el, 06 March 2024 - 10:08.


#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Poate n-a aflat încă, dar capsulele alea viu colorate și frumos mirositoare de la Dero, Ariel, etc nu sunt de mâncare! Chiar dacă semănă cu M&M XXL...

#17
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019

Vizualizare mesajsorin147, pe 05 martie 2024 - 23:51, a scris:

De ce?
Pentru că mama proștilor e mereu gravidă.
Sunt mulți care nu poți face diferența între informația utilă și poveștile de pe net.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cineva a baut ceaiul si n-a mai stiut sa scrie ? :D

Cel ma iprobabil nu era ceai - intreaba mai bine cine a bagat lavanda in sosete. Ca ale nu trebuiau sa intre laspalat ci sa protejeze rufele de molii.

Asa se procedeaza la tara de sute de ani...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate