Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Pareri despre pasta de dinți Elmex

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Crmn

Crmn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.12.2023

Vizualizare mesajxcit, pe 05 martie 2024 - 21:43, a scris:


cristal? :))))
Optima (banane si ananas).
O mancai ca pe Pelicanol.

#20
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

Vizualizare mesajun_el, pe 05 martie 2024 - 22:39, a scris:

Nu se mai fabrica/gaseste. Sau ai chef de o recenzie completa a pastei de dinti de productie romaneasca de pe vremuri de mult apuse? Cat spun "lampi" sau "laser discuri" se rezolva! Posted image

Cati ani ai nenica?
Ce am scris mai sus este o "celebra" zicatoare dintr-un foarte lung sir, reclame inventate de diferiti.
Noi, ca liceeni/studenti, in excursiile la munte sau la mare in orice imprejurare (alta "lozinca") strigam/cantam aceste reclame.
Mai este una, cu pasta de dinti ODOL, dar nu se poate da pe postPosted image

#21
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,957
  • Înscris: 15.04.2019

Vizualizare mesajCrmn, pe 05 martie 2024 - 21:37, a scris:

Nu am mai vazut pasta de dinti buna de la aia cu gust de banane de pe timpul lui Ceausescu...
Se vehicula legenda urbana ca unii obtineau alcool din ea, in timpul stagiului militar. Chiar continea etilic sau o fermentau & distilau?

Edited by __Dan__, 06 March 2024 - 08:54.


#22
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,171
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajviceroy56, pe 06 martie 2024 - 07:30, a scris:

Cati ani ai nenica?
Ce am scris mai sus este o "celebra" zicatoare dintr-un foarte lung sir, reclame inventate de diferiti.
Noi, ca liceeni/studenti, in excursiile la munte sau la mare in orice imprejurare (alta "lozinca") strigam/cantam aceste reclame.
Mai este una, cu pasta de dinti ODOL, dar nu se poate da pe postPosted image

Stiu foarte bine despre ce este vorba, tocmai de aceea am scris ce am scris. Da' ma rog, daca doresti sa vezi cu cata elocinta iti vor fi explicate cele spuse de mine, treaba ta. Deja a amestecat masinile de spalat rufe in topicul cu frigidere, pentru ca "lumea devenise interesata".

#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Am citit, Elmex a fost produsa de o companie elvetiana pana in 2012 cand a fost preluata de Colgate. Banuiesc ca acum tot Colgate este doar in alt ambalaj.

#24
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 04.03.2020
@Bursul, este cam cu 5 lei mai scumpa decat Colgate.
Deci ar trebui sa fie altceva.

#25
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,171
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajJustXXL, pe 06 martie 2024 - 10:24, a scris:

@Bursul, este cam cu 5 lei mai scumpa decat Colgate.
Deci ar trebui sa fie altceva.

Reclama e sufletul comertului.

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajBursul, pe 06 martie 2024 - 09:49, a scris:

Am citit, Elmex a fost produsa de o companie elvetiana pana in 2012 cand a fost preluata de Colgate. Banuiesc ca acum tot Colgate este doar in alt ambalaj.

Asta o foloseam pe vremuri - era cea mai buna care se gasea la noi. Era facuta de elvetieni... la Nivea Brasov.
Asta pe timpul lui Ceasca.
Dupa revolutie a disparut.

Asta moderna na-m mai incercat-o,.

#27
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Ar trebui sa găsiți Elmex la preț redus la Profi, varianta portocalie era 10 lei, nu are data de expirare, expiră la 12 luni de la deschiderea flaconului.

#28
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Elmex e o pasta de dinti relativ comuna in Elvetia insa la noi e marketata ca premium. Daca e mai buna sau nu decat altele, nu stiu insa vad ca la noi e la moda sa spui ca ceva e produs sau inventat in Elvetia ca sa vinzi mai bine.

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajJustXXL, pe 06 martie 2024 - 10:24, a scris:

@Bursul, este cam cu 5 lei mai scumpa decat Colgate.
Deci ar trebui sa fie altceva.
Costul de productie (produsa undeva in Germania) sau cerere si oferta. Imi place ca nu e asa mentolata. In schimb mi se pare scumpa. Din cand in cand mai incerc si alte paste de dinti, dar tot la Elmex verde revin.

#30
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

Vizualizare mesajCrmn, pe 05 martie 2024 - 22:52, a scris:

Optima (banane si ananas).
O mancai ca pe Pelicanol.
pe vremea aia ma spalam cu pellamar de ionescu calinesti

Edited by xcit, 06 March 2024 - 11:11.


#31
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007

Vizualizare mesajviceroy56, pe 05 martie 2024 - 22:06, a scris:

Folositi Super Cristal!
Face dintii ca de CALPosted image

Iar Ciocolata Postavarul, face ... ca si parul!

#32
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Toti medicii care recomanda produse farmaceutice, inclusiv stomatologii, sunt sponsorizati de companiile producatoare.

E o chestie de markenting fara legatura cu efienta sau calitatea produsului.
Poate sa fie exceptional sau o mizerie.

Dar eu din principiu nu cumpara produsele de la extreme, ori cele mai ieftine ori cele mai scumpe, ceva nu e in regula cu ele.

#33
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Folosesc de vreo luna o pasta dinti made in russia "Splat", nu am mai avut sangerari la gingii.
https://www.emag.ro/...22/pd/DFQJKXMBM
Este fara fluor, m-a tentat sa o cumpar auzind ca dormi mai bine daca te speli pe dinti ci pasta de dinti fara fluor.

Dimineata folosesc Paradontax sau Sensodine, am inteles ca fara fluor deloc nu e bine pentru dinti.

#34
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023

View PostSephh, on 06 martie 2024 - 14:43, said:

Folosesc de vreo luna o pasta dinti made in russia "Splat", nu am mai avut sangerari la gingii.
https://www.emag.ro/...22/pd/DFQJKXMBM
Este fara fluor, m-a tentat sa o cumpar auzind ca dormi mai bine daca te speli pe dinti ci pasta de dinti fara fluor.
Este fără fluor pentru că n-are nevoie, are deja cea mai bună substanță pentru remineralizat/peticit gropițele din smalțul dinților: hidroxiapatitul, aceeași formă de calciu din care e făcut 90-și% din smalț și vreo 70% din dentină. Repari dinții fix cu "material de dinți", nu știu produse mai bune pe piață decât astea cu hidroxiapatit. Bonus: pentru că n-au nevoie de fluor sunt mai safe pentru copii, că nu mai apare riscul de depășire a cantității tolerabile de fluor în caz de înghițire.

Acuma ar putea fi diferențe tehnologice, că cea mai bună peticire o fac particulele cât mai mici de hidroxiapatit, alea nanometrice pe care le fac japonezii. Dar Europa nu prea acceptă chestiile nano că nu se știe pe unde ajung și ce efecte pot avea pe termen lung, așa că niște italieni de la Biorepair s-au gândit ei ce s-au gândit cum să respecte regulile europene și au făcut nanoparticule de hidroxiapatit pe care le-au aglomerat apoi în "bolovani" care să atingă scara micrometrică. Respectă regulile, nu-s nanoparticule, dar totuși au suprafața cu neregularități nanometrice și deci șanse mai bune să se atașeze de smalț și să facă reparații. Eu o iau numai pe asta de la Biorepair de când am descoperit-o.

Acuma Splat văd că se laudă cu tot felul de comedii botanice pe-acolo, dar nu cred că fac alea ceva. Important e dacă precizează undeva ce particule de hidroxiapatit au folosit sau ce rezultate experimentale au. Dacă-i lasă să vândă în Europa mă gândesc că nu au nanoparticule în orice caz, dar poate nu au nici micro, nu m-aș baza fără mai multe informații. Biorepair are poze la microscop cu pasta lor care repară mai bine decât "tradiționalele" cu fluor și chiar decât Sensodyne variantele cu Novamin[TM], altă substanță bună la peticit smalțul și similară cu el ca duritate șamd.

#35
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,242
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdanaciu, on 06 martie 2024 - 13:21, said:

Toti medicii care recomanda produse farmaceutice, inclusiv stomatologii, sunt sponsorizati de companiile producatoare.

E o chestie de markenting fara legatura cu efienta sau calitatea produsului.
Poate sa fie exceptional sau o mizerie.

Dar eu din principiu nu cumpara produsele de la extreme, ori cele mai ieftine ori cele mai scumpe, ceva nu e in regula cu ele.
Dentista mea mi-a spus cand i-am relatat ca foloseam Parodontax, la recomandarea altui stomatolog la care mergeam inainte: "produsele de genul asta mai mult ascund problemele decat le rezolva, din partea mea puteti sa folositi orice pasta de dinti doriti."

#36
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012

Vizualizare mesajSephh, pe 06 martie 2024 - 14:43, a scris:

ca dormi mai bine daca te speli pe dinti ci pasta de dinti fara fluor.
--------------
am inteles ca fara fluor deloc nu e bine pentru dinti.
să vezi că faci vreo revoluție cu așa idei, fie și contradictorii Posted imagePosted image
Adică te împiedici de un ciot de adevăr, și în loc să dezvolți mai departe, la paragraful următor dai cu șutul ca într-o minge spartă.
Jalnic!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate