Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

plată la persoana juridica pentru imobiliar in Euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
david336

david336

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.01.2024
Bună seara,

Am ințeles că platiile la firme/persoana juridice se fac doar in LEI in Romania, insa am citit pe forum că exista posibilitatea de a cumpara in euro dacă cumparatorul este cetatean strain:

"ca persoana juridica putem incasa pretul in euro doar daca cumparatorul este cetatean strain"

Stie cineva sa imi spuna dacă eu ca cetațean dublu cu rezidență in strainatate pot sa cumpar un imobiliar cu euro folosind cealalta cetatenie, sau dacă ce am citit nu este adevarat?

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdavid336, on 04 martie 2024 - 20:54, said:

Bună seara,

Am ințeles că platiile la firme/persoana juridice se fac doar in LEI in Romania, insa am citit pe forum că exista posibilitatea de a cumpara in euro dacă cumparatorul este cetatean strain:

"ca persoana juridica putem incasa pretul in euro doar daca cumparatorul este cetatean strain"

Stie cineva sa imi spuna dacă eu ca cetațean dublu cu rezidență in strainatate pot sa cumpar un imobiliar cu euro folosind cealalta cetatenie, sau dacă ce am citit nu este adevarat?

"Platiile" se fac in lei/ Nu inteleg care e dificultatea in a schimba valuta in lei?
Poti fi si cetatean martian, unei firme inregistrate in Romania, plata se face in lei

#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
regimul platilor este reglematat de Regulamentul BNR nr. 4 , Rep. (1) din 1.apr.2005 / privind regimul valutar care spune ca pe teritoriul national platile se fac in valuta, cu urmatoarele exceptii (Anexa 2)

CATEGORII DE REZIDENŢI  care pot efectua operaţiuni în valută
    Categoriile de rezidenţi şi situaţiile în care aceştia pot efectua operaţiuni în valută cu alţi rezidenţi sunt prezentate mai jos:

e) persoanele fizice, pentru operaţiuni efectuate între acestea cu caracter ocazional;

de aici tragem concluzia ca, daca ai cumpara de la o persona fizica ai putea plati in valuta (cumpararea unui imobil fiind un act ocazional) dar daca cumperi de la o persoana juridica, trebuie sa platesti in lei.

#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Trebuie sa manance si gura bancii ...
Firma romaneasca nu are voie sa desfasoare operatiuni in valuta pentru tranzactii pe teritoriul tarii. Adica nu tu ai interzis ca PF ci firma/PJ nu are voie sa incaseze euro.

#5
david336

david336

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.01.2024

View Poststrongsss, on 05 martie 2024 - 08:33, said:

regimul platilor este reglematat de Regulamentul BNR nr. 4 , Rep. (1) din 1.apr.2005 / privind regimul valutar care spune ca pe teritoriul national platile se fac in valuta, cu urmatoarele exceptii (Anexa 2)

CATEGORII DE REZIDENŢI  care pot efectua operaţiuni în valută
Categoriile de rezidenţi şi situaţiile în care aceştia pot efectua operaţiuni în valută cu alţi rezidenţi sunt prezentate mai jos:

e) persoanele fizice, pentru operaţiuni efectuate între acestea cu caracter ocazional;

de aici tragem concluzia ca, daca ai cumpara de la o persona fizica ai putea plati in valuta (cumpararea unui imobil fiind un act ocazional) dar daca cumperi de la o persoana juridica, trebuie sa platesti in lei.

Multumesc pentru informatie. Din curiozitate, aceasta lege se aplica la orice industrie in Romania, sau doar la imobiliare? Daca o persoana fizica vrea sa isi cumpere o masina de la persoana juridica in Romania, tot in Lei trebuie sa fie facuta tranzactia?

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015
Da, orice tranzactie comerciala, dar asta-ti va spune contabilul firmei cu care vrei sa faci afacerea.
Nu inteleg ce importanta are din moment ce poti schimba bani foarte usor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate