Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Achizitie prin transfer bancar din cont euro in cont euro

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008
Iau in considerare achizitia unui apartament insa m-am lovit de urmatoarea precizare:

Conform normelor Bancii Nationale a Romaniei, ca persoana juridica putem incasa pretul in euro doar daca cumparatorul este cetatean strain, fara rezidenta in Romania, iar contul din care face plata trebuie sa fie la o banca din afara Romaniei.
Daca cumparatorul este cetatean roman sau cetatean strain cu rezidenta in Romania, plata trebuie sa fie efectuata doar in LEI.

Momentan incasez salariul in strainatate in euro si am rezidenta fiscala in strainatate.
In cazul in care este adevarat ce mi s-a spus, am estimat pierderea la cateva sute de euro la fiecare 10k ceea ce mi se pare enorm.

Stie careva daca este obligatoriu ca tranzactia sa fie in LEI sau se poate si in EUR direct ?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgreywolfact, on 06 martie 2018 - 13:17, said:

Stie careva daca este obligatoriu ca tranzactia sa fie in LEI sau se poate si in EUR direct ?

Se poate si in EURO direct dar numai ca plata in cont. Discuta cu samsarul de apartamente, sa lase vrajeala si sa-si deschida un cont in euro.

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
cu ce te ajuta ce spunem noi aici, daca vanzatorul nu vrea sa accepte decat lei?

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postgreywolfact, on 06 martie 2018 - 13:17, said:

ca persoana juridica putem incasa pretul in euro doar daca cumparatorul este cetatean strain,
Daca cumperi de la o firma, are dreptate.
Daca cumperi de la o persoana fizica, ii poti plati in euro.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postrosix, on 06 martie 2018 - 13:23, said:


Se poate si in EURO direct dar numai ca plata in cont. Discuta cu samsarul de apartamente, sa lase vrajeala si sa-si deschida un cont in euro.
Pe care oricum il are, doar ca  vrajeala, greutati, comisioane,.....

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Daca primesti salariul in Romania adica - ai cont in euro la o banca din Romania unde iti intra salariul, plata se va face in lei.
Exact in situatia asta a fost un coleg al meu.
S-a inteles cu dezvoltatorul sa efectueze plata in euro dar la momentul transferului banca a zis - NU SE POATE
Euro au fost schimbati la cursul zilei iar plata s-a efectuat in lei
Este posibil sa difere de la banca la banca deci, cel mai bine, pune intrebarea asta direct la banca

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostNaijax, on 06 martie 2018 - 14:34, said:

S-a inteles cu dezvoltatorul sa efectueze plata in euro dar la momentul transferului banca a zis - NU SE POATE
Euro au fost schimbati la cursul zilei iar plata s-a efectuat in lei
Este posibil sa difere de la banca la banca deci, cel mai bine, pune intrebarea asta direct la banca

Banca, daca tot te are client la credit, are tot interesul sa ia pielea de pe tine si sa te puna sa-i schimbi in lei, la casa de schimb.  Dar aici, daca am inteles bine, omul are banii lui, deci nu e nevoie de credit de la banca. Dar trebuie sa accepte dezvoltatorul imobiliar... altfel, ce e de facut?

Daca dezvoltatorul nu accepta in euro, o sa-i schimbi in lei daca tii musai sa cumperi apartamentul.

Edited by rosix, 06 March 2018 - 16:01.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
1. Pe teritoriul Romaniei, firmele nu pot face tranzactii in EUR (cu pf sau juridica romana). E metoda prin care te obliga sa folosesti leii.
2. Daca vanzatorul e firma, atunci el nu poate incasa de la tine decat lei, exceptie unele cazuri, precum Agentiile de Turism (dar asta e un domeniu reglementat separat).

#9
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

View Postrosix, on 06 martie 2018 - 13:23, said:


Se poate si in EURO direct dar numai ca plata in cont. Discuta cu samsarul de apartamente, sa lase vrajeala si sa-si deschida un cont in euro.

De asta e bine sa intrebi un contabil, nu pe forum, ca se gasesc tot felul de atotstiutori ca asta. Atat timp cat vanzatorul e persoana juridica, acesta nu poate incasa decat lei pentru livrarea de bunuri pe teritoriul Romaniei, indiferent daca clientul e rezident sau nu.Daca era vorba de un bun care se livra in afara tarii, atunci se numea export si era posibil. De exemplu, daca vand cartofi in piata si vine un client olandez, nu am dreptul sa incasez decat lei, daca ii livrez cartofii la el acasa se numeste export si pot incasa euro.
Nu trebuie sa pierzi catev sute la 10K.Iti deschizi un cont in euro in Romania, transferi banii cu un cost de cca 0,2% (cost pe care oricum il aveai daca transferai banii direct vanzatorului), la banca din RO soliciti o licitatie bancara pt schimb valutar din euro in lei, apoi faci op catre vanzator (care costa cca 15 lei).Diferenta dinre cursul bnr si cursul pe care ti-l da banca va fi de cca 300 Euro la 50k. Eu, intr-o situatie similara, am pierdut cca 350 euro la 60k.

#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Cand am cumparat aparatamentul eram in o situatie asemanatoare, tranzactia fiind intre persoane fizice, cu posibilitatea de plata in euro.Puteam sa platesc suma din cont in euro sau sa o transform in lei.
La plata in euro, intre bancile implicate, comisionul aplicat era ca pentru plati externe si se ridica la vreo 300 euro pentru suma 56k euro.
Am preferat sa cumpar lei la licitatie si am platit comision plata lei, la aceeasi suma tranzactionta dar in lei: 37 lei!Diferenta de curs din tranzactie era neglijabila vanzatorul acceptand cursul la care am vandut euro.

#11
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 22.05.2011
Pai  atunci vanzatorii astia persoana juridica,  nu ar trebui sa puna si ei preturile in LEI ?

#12
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Preturile se pot afisa in euro la orice, cum este si la telefonia mobila, dar platile trebuie facute in lei.In cazul imobiliarelor(dar si la automobile de exemplu) este mai simplu sa se afiseze in euro pentru ca o referinta universala mai usor de perceput.Cum ar suna sa iti pun pret 246 000 lei sau 56 000 euro? primul pret suna destul de confuz si pentru cine gestioneaza doar lei.
In plus este mai simplu ca pretul se "actualizeaza" automat in functie de curs, nu trebuie ajustat periodic ca cel in lei.

#13
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008
Multumesc mult de raspunsuri - imi e mai clar acum situatia si pare ok.

#14
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Nu convertesti la cursul de vanzare / cumparare. Se poate negocia la majoritatea bancilor pt sume mari si foarte mari. La ING a luat un coleg si cursul oferit a fost apropiat de cel BNR din ziua respectiva.

Edited by Genesis, 08 March 2018 - 18:28.


#15
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
moneda nationala este leul. este evident ca tranzactiile se pot face doar in lei

#16
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View Postbaser, on 30 martie 2018 - 12:29, said:

moneda nationala este leul. este evident ca tranzactiile se pot face doar in lei

Adevarat! Dar eu nu am vazut anunt cu apartament de vanzare la 230 000 lei (exemplu aleator) sau sa se vorbeasca de  5000 de lei pe mp2 util.

#17
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postbaser, on 30 martie 2018 - 12:29, said:

moneda nationala este leul. este evident ca tranzactiile se pot face doar in lei
ca SRL , da.
dar ca PF poti lejer plati in orice moneda doresti...Prin transfer bancar , evident.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate