Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Cablu ingropat

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019
Trebuie sa alimentez 230 V automatizarea la o poarta. Distanta de la tablou la poarta este 30m. Vreau sa duc cablul/conductorii ingropat.
Zona pe unde voi duce cablul nu va fi supusa la actiuni mecanice, deci nu vreau sa folosesc cablul acela cu manta metalica.

Ce tip de cablu trebuie sa folosesc? Il pot pune intr-o teava de PVC de 50mm diametru? Este si o portiune unde cablul va trece printr-o fundatie de beton, in lungul acesteia si pe care urmeaza sa o torn. Acolo pun cablul in copex?

#2
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,986
  • Înscris: 30.11.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KeO6aIgrbY4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca mai important este cablul.
Poti sa-l tragi prin teava sau copex.

#3
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,442
  • Înscris: 13.02.2006
Recomandat cablu cu manta metalica.Si pentru actiuni mecanice, poate vrei sa sapi acolo, dar mai ales antirozatoare.
Cartitelor si sobolanilor le place PVC-ul.
In beton bagat in copex/tub PVC.

#4
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Rolul tubului / tevii /copex ingropat este pt o eventuala schimbare a cablului. Cablurile care sunt recomandate pt ingropare au protectie metalica nu numai pt actiuni mecanice nedorite ci si pt rozatoare. Nu dormi mai linistit daca stii ca al tau cablu este ce trebuie pt ingropare? Economia in domeniul electric poate avea consecinte grave!
Traversarea unei zone betonate se face prin teava, de preferat metalica.

Dupa cum vezi, aceiasi parere si in postul anterior.

Edited by talica, 02 March 2024 - 09:50.


#5
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019
La ce adancime trebuie ingropat? Eu il pun pe lângă o fundatie de gard si pot sa sap cam 20 de centimetri

#6
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Între stâlpi și de la baza unui stâlp până în vârful lui trebuie cel puțin un cablu pt 10-24 V (pt. senzori și lampă).

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajm2019, pe 02 martie 2024 - 09:18, a scris:

Trebuie sa alimentez 230 V automatizarea la o poarta. Distanta de la tablou la poarta este 30m. Vreau sa duc cablul/conductorii ingropat.
Zona pe unde voi duce cablul nu va fi supusa la actiuni mecanice, deci nu vreau sa folosesc cablul acela cu manta metalica.

Ce tip de cablu trebuie sa folosesc? Il pot pune intr-o teava de PVC de 50mm diametru? Este si o portiune unde cablul va trece printr-o fundatie de beton, in lungul acesteia si pe care urmeaza sa o torn. Acolo pun cablul in copex?

Vizualizare mesajm2019, pe 02 martie 2024 - 09:57, a scris:

La ce adancime trebuie ingropat? Eu il pun pe lângă o fundatie de gard si pot sa sap cam 20 de centimetri

Daca vrei sa faci totul ca la carte, studiezi normativele.
Te asigur insa ca majoritatea consumatorilor au folosit si ingropat cablul/conductorul dupa cum au vrut. Nimeni nu te va controla vreodata.
Automatizarea respectiva are consum redus, in consecinta sectiunea nu trebuie sa fie mare.
Daca fundatia de beton nu este lunga, poti folosi si tub PVC de 40 sau 32. Ideea este sa nu prinzi cablul direct in beton. Nu e nevoie si de copex in beton.
Foloseste cu incredere conductorul armat. Daca consideri ca-i scump cel din Cu, poti folosi linistit din aluminiu. Conduce la fel de bine si face exact ceea ce trebuie. Nu ai nici un motiv sa te feresti de aluminiu. Armatura respectiva nu-i degeaba. Odata faci investitia respectiva.

#8
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,635
  • Înscris: 15.01.2017
Cyaby 3x1,5, 5 lei/metru, mare complicatie.

#9
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View Postm2019, on 02 martie 2024 - 09:57, said:

La ce adancime trebuie ingropat? Eu il pun pe lângă o fundatie de gard si pot sa sap cam 20 de centimetri
La 80 de centimetri adancime trebuie montat cablul, pe pat de nisip, folie avertizoare etc.
Daca folosesti cablu cyaby-f (cel cu manta metalica), poti sa il pui direct in pamant fara alta protectie.
Daca folosesti cablu fara manta metalica, trebuie sa il protejezi prin tub gofrat sau tub PVC pe toata distanta unde este ingropat, si oricum iesi mai scump.

#10
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
La 80 cm se baga tzavile..  de apa si canal Posted Image

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Posttalica, on 02 martie 2024 - 09:49, said:

Rolul tubului / tevii /copex ingropat este pt o eventuala schimbare a cablului.

Ceea ce prin copex, pe distanta de 30 de metri, o sa-l mai schimbe poimarți.

#12
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,986
  • Înscris: 30.11.2021
Sa fim seriosi? Un copex din leroy merlin, cablu de care trebuie, ingropat sau pozat pe gard la nivelul solului. Panta sa nu se stranga condens, oricum cablul respectiv este protejat.
Are de tras un cablu de alimentare pana la poarta, nu este cine stie ce chestie.
Pus un disjunctor separat si gata.

O rola de copex de 50 de metri este pana in 50 de lei, cablul sa fie mai scump.

#13
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Iti spun cum am facut eu, am tras teava de apa PEHD de 25 (poti pune de 32 sau 40 daca vrei sa bagi cabluri groase) si prin ea pot sa bag/scot orice cablu oricand vreau. Pentru a trage cablul prin teava pui aspiratorul la un capat si la celalalt capat dai drumu la o funie, apoi legi cablul de funie si il tragi.


Chiar ieri am mutat hidroforul, traseul vechi era din teava d-aia alba de instalatii electrice de 25mm bagata 20cm in pamant si conductorul folosit a fost 3x myf de 2.5 , ce mi-a ramas de la instalatia casei, 2 din conductoare erau inadite in vreo 3 locuri si a tinut 4 ani fara probleme, am refolosit cablul vechi doar ca l-am bagat printr-un traseu facut din teava de apa si a fost joaca de copii

Ce se poate intampla daca il ingropi doar 20cm? probabil il poti taia daca sapi si uiti de el, in rest nu il afecteaza cu nimic.

Daca alegi sa bagi prin tevi sa nu folosesti cablu masiv, se trage greu, cel litat se trage imediat.

#14
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Eu de la TG la tabloul din casa am 30m.
Am cablu bagat direct in pamant (5x16). Peste el am niste nisip si pe urma o banda din ala galbema cu fulgere pe ea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate