Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

În UE, permis digital de conducător auto+propunere examen de conducere pe zăpadă și polei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Șoferii vor avea permis de conducere digital - http://tinyurl.com/798kvxn4

UE propune examen de conducere pe zăpadă și polei - http://tinyurl.com/798kvxn4

În plus, pentru categoriile de conducator auto A și B, motociclete și autoturisme, valabilitatea permisului de conducere va fi de 15 ani.

Edited by max_01, 01 March 2024 - 21:34.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Cu incalzirea globala o sa fie din ce in ce mai greu sa dea examene pe zapada si polei, trebuie sa mearga in tari nordice Posted Image

Edited by andreic, 01 March 2024 - 21:41.


#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021

Quote

Among the measures adopted, driving tests to obtain a driving license must include training in driving in winter conditions, safe use of the telephone while driving, blind spots, assistance systems to the driver.
https://newsrnd.com/...HJ-Ld1Vyap.html
Eu înțeleg că spune doar să fii pregătit, nu să dai examenul în aceste condiții. Corectați-mă dacă greșesc.

Dar imposibil de pus în practică să dai examen și pe gheață/zăpadă. Pe la Brașov sau Întorsura Buzăului mai e cum mai e, dar în restul țării... ar însemna să fie 2-3 săptămâni de examen în tot anul.
La fel de impractică mi se pare și ideea de a fi instruiți cursanții în cadrul școlii de șoferi să conducă pe zăpadă. Da, se întâmplă și asta, e de multe ori cazul, asta când faci școala de șoferi iarna.

Aia cu permisul digital european, teoretic ar fi posibilă, asta doar dacă sistemul va fi făcut de UE și nu lăsată fiecare țară de capul ei.
La noi de 10 ani tot se vorbește de buletine cu chip și.... mai nimic.


Mai degrabă, dacă aș fi în locul lor aș lua cele mai frecvente tipuri de accidente, cu problema unghiului mort, cu lipsa de vizibilitate când depășești, cu bicicliștii care fac înainte când tu vrei să faci la dreapta, cu mașinile care depășesc pe cineva care vrea să vireze la stânga, etc să facă niște filmulețe (așa cum sunt alea de pe YT cu accidentele de muncă https://www.youtube....nimation/videos ) și să fie obligatorii de vizionat pentru viitorii șoferi. Și să se dea și un test din ele.

Edited by Valy_User, 01 March 2024 - 21:58.


#4
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postandreic, on 01 martie 2024 - 21:40, said:

Cu incalzirea globala o sa fie din ce in ce mai greu sa dea examene pe zapada si polei, trebuie sa mearga in tari nordice Posted Image
Exista simulatoare.In iulie, la +44 grade, la umbra, poti sa dai toate probele, inclusiv cele de iarna.😀

Edited by max_01, 01 March 2024 - 22:06.


#5
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
O altă modificare adoptată de Parlamentul European prevede ca toți conducătorii auto neexperimentați să treacă printr-o perioadă de probă de cel puțin 2 ani.
În acest timp ar trebui supuși anumitor restricții mai severe, cum ar fi limita mai scăzută pentru consumul de alcool la volan și sancțiuni dure pentru condusul periculos.

Limita mai scazuta pt consumul de alcool...deci curand poti sa bei si sa conduci? Excelent...totusi am rezerve ca acest articol scris pe genunchi are vreo legatura cu realitatea.
:))))) Parca vad cum se transforma patinoarele in poligon...stai ca n.avem patinoare. Concluzia? Asteapta toata lumea iarna ca sa dea traseul la cota 1400. :))))

Edited by Namidee, 01 March 2024 - 22:08.


#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021

View PostNamidee, on 01 martie 2024 - 22:08, said:

Limita mai scazuta pt consumul de alcool...deci curand poti sa bei si sa conduci?
Nu de curând, ci demult, prin țările vestice ale UE.
Dar de curând se vorbește ca la nivel de UE, să fie ca la noi toleranță ZERO la alcool.

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,958
  • Înscris: 15.04.2019

View Postmax_01, on 01 martie 2024 - 21:32, said:

În plus, pentru categoriile de conducator auto A și B, motociclete și autoturisme, valabilitatea permisului de conducere va fi de 15 ani.
Chiar daca ti l-ai reînnoit ultima oara la 80 ani? Lipsesc detalii.

#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,593
  • Înscris: 31.01.2010
Pentru polei e simplu de tot, niste role pe rotile din spate la o masina cu tractiune fata...
Superb se simte, doar cu fata controlezi tot, frina si directie pentu spate!
Posted Image
Deci se poate, doar sa se vrea!
Chiar mi-ar place sa ma mai dau asa chiar la un examen din asta!

Edited by Ion_Bumbu, 01 March 2024 - 23:17.


#9
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

View PostNamidee, on 01 martie 2024 - 22:08, said:

O altă modificare adoptată de Parlamentul European prevede ca toți conducătorii auto neexperimentați să treacă printr-o perioadă de probă de cel puțin 2 ani.
În acest timp ar trebui supuși anumitor restricții mai severe, cum ar fi limita mai scăzută pentru consumul de alcool la volan și sancțiuni dure pentru condusul periculos.

Limita mai scazuta pt consumul de alcool...deci curand poti sa bei si sa conduci? Excelent...totusi am rezerve ca acest articol scris pe genunchi are vreo legatura cu realitatea.
:))))) Parca vad cum se transforma patinoarele in poligon...stai ca n.avem patinoare. Concluzia? Asteapta toata lumea iarna ca sa dea traseul la cota 1400. :))))

În marea majoritate a țărilor lumii și mai toate țările vestice poți să bei niste beri și să conduci.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 March 2024 - 23:39.


#10
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 23.09.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 01 martie 2024 - 23:38, said:

În marea majoritate a țărilor lumii și mai toate țările vestice poți să bei niste beri și să conduci.

Pai cei care locuiesc in aceste tari sunt oameni cu masura. Bei o bere si cam aia este, te urci la volan si conduci acasa. Dar la noi nu se tine cont de limita, baga in ei bautura pana le crapa burta. Noi nu stim sa fim temperati, suntem oarecum niste salbatici.

Edited by alex342, 01 March 2024 - 23:44.


#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016
Mie nu imi place limita zero ca duce la tot felul de interpretări de genul am băut aseară 3 beri cu băieții, pot să conduc dimineața.
Și condusul e mai dificil in România ca în alte țări. Infrastuctura în principal, dar și restu, participanților la trafic. Dacă e mai greu, e normal să ai limita mai mică.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 March 2024 - 23:48.


#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021

View Postalex342, on 01 martie 2024 - 23:44, said:

Pai cei care locuiesc in aceste tari sunt oameni cu masura. Bei o bere si cam aia este, te urci la volan si conduci acasa. Dar la noi nu se tine cont de limita, baga in ei bautura pana le crapa burta. Noi nu stim sa fim temperati, suntem oarecum niste salbatici.
Știu oameni care și-au făcut un obicei din asta datorită acestei scăpări legislative.
În astfel de situații consider că e chiar problematic acest aspect.


În principiu sunt împotriva alcoolului la volan, deoarece reflexele sunt foarte importante în situațiile limită și orice fracțiune de secundă poate face diferența.

Edited by Valy_User, 02 March 2024 - 01:04.


#13
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

View Postmax_01, on 01 martie 2024 - 21:32, said:

Șoferii vor avea permis de conducere digital - http://tinyurl.com/798kvxn4

UE propune examen de conducere pe zăpadă și polei - http://tinyurl.com/798kvxn4

În plus, pentru categoriile de conducator auto A și B, motociclete și autoturisme, valabilitatea permisului de conducere va fi de 15 ani.

Cu carnetul de conducere digital sunt de acord, deși mă bucur să-l am și fizic în portofel.

Chestia cu examenul pe zăpadă și polei... Când am dat eu examenul de permis era ianuarie dar ce să vezi? Am prins doar o ploaie puternică. Zăpadă și polei la noi... mai rar cu încălzirea asta globală.

15 ani valabilitate mi se pare OK ca și perioadă dar doar pentru persoanele până în 55 ani. După e riscant.

Nu am înțeles faza aia cu 2 ani de probă la începători.

Edited by Autumn_Dream, 02 March 2024 - 06:47.


#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

Vizualizare mesajvrajitoruldinoz, pe 01 martie 2024 - 23:38, a scris:

În marea majoritate a țărilor lumii și mai toate țările vestice poți să bei niste beri și să conduci.

Pai si la noi poti sa conduci si dupa aia sa bei niste beri. :)

#15
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

Vizualizare mesajIon_Bumbu, pe 01 martie 2024 - 23:16, a scris:

Pentru polei e simplu de tot, niste role pe rotile din spate la o masina cu tractiune fata...
Superb se simte, doar cu fata controlezi tot, frina si directie pentu spate!
Posted image
Deci se poate, doar sa se vrea!
Chiar mi-ar place sa ma mai dau asa chiar la un examen din asta!
Gasesti masini pregatite pentru derapajm cu rotile in loc de rotile din spate la scoala lui Titi aur, daca vrei sa te distrezi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nRBq_K9j7ds?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajmax_01, pe 01 martie 2024 - 22:05, a scris:

Exista simulatoare
atunci pe simulator vei putea onduce

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajmax_01, pe 01 martie 2024 - 21:32, a scris:

Șoferii vor avea permis de conducere digital - http://tinyurl.com/798kvxn4

UE propune examen de conducere pe zăpadă și polei - http://tinyurl.com/798kvxn4

În plus, pentru categoriile de conducator auto A și B, motociclete și autoturisme, valabilitatea permisului de conducere va fi de 15 ani.

Aiurea-n tramvai.
In curand nu vor mai exista soferi conducatori auto. Masinile vor deveni autonome.

Nici la acest capitol nu va mai fi libertate de alegere, vei face ce zice the machine.

#18
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View Postadisz, on 02 martie 2024 - 10:18, said:

In curand nu vor mai exista soferi conducatori auto.

In curand inseamna mai putin de 100 de ani?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate