Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Pilotaj drone - curs obligatoriu?!

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postterratec, on 29 februarie 2024 - 22:35, said:

Iubitorii de internet nu prea înţeleg că un conflict cu estul ar implica şi lupta reală, cu soldaţi reali, care nu sunt neapărat albi şi creştini.
Iubitorii de internet nu inteleg ca in viata reala nu exista UNDO.

#38
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 09.02.2008

View PostEngineer_xxl, on 29 februarie 2024 - 16:18, said:

Oricum, ajungem la momentul in care astfel de drone nu mai sunt pilotate de oameni ci AI.

Nu stiu daca esti la curent, dar pare ca ideologia mainstream a reusit sa ii prajeasca creierii si lui AI...
Care nu mai stie cum arata camaradul si cum arata dusmanul.
Eu in locul tau nu m-as risca cu AIul... zic si eu...

View Postbettrik, on 29 februarie 2024 - 16:04, said:

Ce părere aveți despre o posibilă introducere a obligației fiecărui român de a urma cursuri de pilotare a dronelor?
Scopul fiind pregătirea pentru apărarea țării, calculul fiind simplu: 18.000.000 de operatori de drone kamikaze contra 1-2.000.000 de soldați inamici, rezultatul fiind clar și fără pierderi de oameni prea mari pentru țara.

Parerea mea - pe timp de pace, lumea are o viziune extrem de pastorala despre razboi. Nu am inteles niciodata de ce... ar trebui sa existe totusi o memorie colectiva despre faptul ca razboiul este si despre matze intinse, sange, mirosuri pestilentiale - de cadaveric amestecat cu fecale, noroi, zoaie, si transpiratii reci.

Eu zic ca 17.999.500 ar fi suficienti.
Vreo 500 ar trebui totusi sa faca cursuri de popota, sa nu moara meleoanele alea de foame. Ar fi pacat de treining, costuri si expertiza.

Vai steluta noastra suntem...

#39
bettrik

bettrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 21.04.2009
Ukrainian expert on drone warfare Serhii Flesh:
“Within a year, both sides will produce enough FPV drones to target every soldier - all will be found & hit day & night in a zone of up to 8 km Infantry will retreat underground & surface activity will belong to ground robots”

Expert ucrainean în războiul cu drone Serhii Flesh:
„În decurs de un an, ambele părți vor produce suficiente drone FPV pentru a viza fiecare soldat - toate vor fi găsite și lovite zi și noapte într-o zonă de până la 8 km.
Infanteria se va retrage în subteran, iar activitatea de suprafață va aparține roboților de la sol”

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,582
  • Înscris: 15.06.2007

 bettrik, on 29 februarie 2024 - 16:04, said:

Ce părere aveți despre o posibilă introducere a obligației fiecărui român de a urma cursuri de pilotare a dronelor?
Scopul fiind pregătirea pentru apărarea țării, calculul fiind simplu: 18.000.000 de operatori de drone kamikaze contra 1-2.000.000 de soldați inamici, rezultatul fiind clar și fără pierderi de oameni prea mari pentru țara.
interesant. Dragnea tu esti? O sa piloteze si sugarii, si bosorogii senili din azile de batrani?

 bettrik, on 16 martie 2024 - 12:42, said:

Ukrainian expert on drone warfare Serhii Flesh:
“Within a year, both sides will produce enough FPV drones to target every soldier - all will be found & hit day & night in a zone of up to 8 km Infantry will retreat underground & surface activity will belong to ground robots”

Expert ucrainean în războiul cu drone Serhii Flesh:
„În decurs de un an, ambele părți vor produce suficiente drone FPV pentru a viza fiecare soldat - toate vor fi găsite și lovite zi și noapte într-o zonă de până la 8 km.
Infanteria se va retrage în subteran, iar activitatea de suprafață va aparține roboților de la sol”
noroc ca occidentul e mai tare in electronica.
Asa cum radarul a salvat Marea Britanie in fata Luftwaffe, ca nemtii nu dadeau importanta radarului, probabil acest razboi va fi castigat de cei cu tehnologie de bruiaj mai performanta.
O solutie ar fi ghidare LASER, de la o drona la alta, care sa transmita optic informatia facandu-le imune la bruiajul inamicului. Zic si eu. Parca Starlink deja foloseste aceasta tehnologie.

https://hackaday.com...ion-gb-per-day/

Edited by tfmercedez, 16 March 2024 - 13:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate