Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Trust Wallet

  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Nu m-ar mira ca hackerii sa creeze un soft bazat pe inteligenta artificiala prin care sa poata sparge cheile portofelelor :)

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postmrfe, on 03 martie 2024 - 18:17, said:

Greșit. Cheile au un număr limitat de cuvinte. Dacă te uți, sunt x cuvinte care încep cu „a”, „b” etc Nu sunt toate cuvinte din dictionar. Cel mai simplu ca să te convingi este să faci un walle nou și să selectez introducere cheie existentă. Vei vedea că ai un număr limitat de cuvinte din care poți alege.
Sînt chei de 12, 18 sau 24 cuvinte. Dar numărul total al cuvintelor dintre care se pot alege cele 12, 18, 24 este de 170.000. Plus minus cîteva.
Și nu le alegi tu, cînd faci un portofel nou capeți o cheie generată aleator pe care o scrii frumos pe o hîrtie și o pui la păstrare. Nu faci copy-paste decît dacă nu-ți pasă de bani.

View Postmaladetz, on 03 martie 2024 - 18:35, said:

Nu m-ar mira ca hackerii sa creeze un soft bazat pe inteligenta artificiala prin care sa poata sparge cheile portofelelor Posted Image
Nu e chestie de AI, e chestie de timp fizic necesar. În caz că nu ați recuperat vreun portofel pînă acum - procesul durează cam 30 secunde după ce ai introdus cheia.
Dar și dacă ar dura 1 secundă la cîte posibilități sînt, tot la imposibil intră.

#21
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postradunic, on 03 martie 2024 - 18:54, said:


Sînt chei de 12, 18 sau 24 cuvinte. Dar numărul total al cuvintelor dintre care se pot alege cele 12, 18, 24 este de 170.000. Plus minus cîteva.
Și nu le alegi tu, cînd faci un portofel nou capeți o cheie generată aleator pe care o scrii frumos pe o hîrtie și o pui la păstrare. Nu faci copy-paste decît dacă nu-ți pasă de bani.


Nu e chestie de AI, e chestie de timp fizic necesar. În caz că nu ați recuperat vreun portofel pînă acum - procesul durează cam 30 secunde după ce ai introdus cheia.
Dar și dacă ar dura 1 secundă la cîte posibilități sînt, tot la imposibil intră.
Iar AI au tot timpul din lume:)

#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Timpul o fi infinit da' durata universului pare că nu e:)
Pînă nimerește AI combinația ta, ești mort de cîteva milioane de ani....

#23
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cuvintele alea aka cheile private se fura ori se cauta/gasesc (poze/fisiere) deci sunt greseli facute de catre detinatori... sunt cazuri cu oameni care fac poze cu telefonul la cheile private, pentru a le trece apoi si pe hartie - daca le uita in telefon ori pe nu stiu ce cloud atunci pentru hackeri este doar autoservire!.
Despre aia care isi dau cheile/cuvintele pentru a primi nu stiu cati ETH nu vb aici... aia chiar isi merita soarta

Edited by rz, 05 March 2024 - 10:10.


#24
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postmaladetz, on 03 martie 2024 - 18:35, said:

Nu m-ar mira ca hackerii sa creeze un soft bazat pe inteligenta artificiala prin care sa poata sparge cheile portofelelor Posted Image

nu, cuvintele sunt suficiente pentru a nu putea fi sparte. insa exista ceea ce se numeste calculator optic. si asta va putea sparge niste coduri, cand va fi gata

#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postflc, on 03 aprilie 2024 - 18:53, said:

insa exista ceea ce se numeste calculator optic. si asta va putea sparge niste coduri, cand va fi gata
Există dar nu e gata. Bun așa...Posted Image

#26
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cred ca s-a referit la calculatorul quantic... ala da, cu 400+ catralioane de operatii/sarcini pe secunda ar putea schimba radical situatia in criptografie (nu ma refer doar la zona cripto ci la toate sistemele de criptare, utilizate de ex. in telecomunicatii civile/militare) dar deocamdata nu au fost lansate pe piata libera si oricum ar costa imens un asemenea computer.
Deci putem sta linistiti cel putin inca un deceniu si cred ca nici peste 10 ani nu e sigur ca ne vom permite un pc quantic Posted image

Edited by rz, 04 April 2024 - 15:22.


#27
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
da, ai dreptate...quantum computing are sanse mai mari sa performeze in domeniile specifice inclusiv despre ce era vb aici. nu stiu dece imi ramasese ideea de optic, dar e clar ca nu
ps: vor fi aplicatii de genul "quantum as a service" care vor schimba cumva modul in care facem autentificarile, precum si paradigma actuala a ceea ce numim "sigur". urmaresc compania IONQ, mai sunt cateva atractive dar asta imi place

Edited by flc, 05 April 2024 - 12:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate