Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Trust Wallet

  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Cred că au fost hackuiți. Azi am intrat în wallet și am văzut că pe 18 feb mi-au transferat ce aveam în el. Și NU, NU am făcut click pe nuștiuce link, nu am instalat nimic.
Îl aveam doar pe telefon. Cu parolă și amprentă.
Noroc că nu au fost fonduri multe. Nesemnificativ.
Nu mai folosesc niciodata.

Aici au ajuns https://bscscan.com/...9b670fcd54Ab2d8

#2
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016
Vad ca portofelul respectiv are tranzactii doar in ultimele 14-15 zile. E nou.
Nu stiu ce sa zic de Trust Wallet, nu am avut pana acum probleme cu el.
Poate l-ai accesat de pe vreun dispozitiv hack-uit ?
Incearca sa iti aduci aminte daca ai facut ceva diferit sau din alta parte decat in mod normal, vreun mail sau ceva primit in urma cu 11 zile, daca pe 18.02 spui ca ti-au retras din el.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă erau hăcuiți vuia netul pînă acum. Ai dat peste un drainer.

#4
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Asta mă dispera in crypto, tii monedele in wallet, ori pierzi super mega bengoasele chei ori se furișează vreun scammer in telefonul tau și adio monede fara nici cea mai mică șansă de recuperare. Alta metoda prin care pierzi complet monedele e sa trimiți crypto pe chain-ul greșit. Toți spun cold storage ar fi cea mai buna soluție dar și cu ăla daca nu ai un seif atomic riști să pierzi cheile inclusiv accesul. Ar trebui sa fie un sistem prin care dacă ești păgubit să-ți poți recupera monedele, nu pur și simplu să se evapore.

Edited by maladetz, 29 February 2024 - 14:47.


#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Atentie la permisiuni respectiv conectari la DApps... neaparat setat mod ''autorizare tranzactie'' asa nimeni nu transfera nimic fara amprenta ta ori pin (sau ce alegi ca securitate, la tranzactii).
Da, hotul poate transfera absolut tot daca a aflat cheile private (aka cuvintele de recuperare)... daca s-a intamplat acest lucru, el nu mai are treaba cu setarile voastre de securitate deoarece este aplicatie nou instalata pe telefonul lui (este logic deci recupereaza portofelul cu cheile private, furate, si isi face el ce setari vrea la aplicatia/portofelul lui, care poate fi alta/altul decat Trust).
Daca aveti sume mari in portofel, nu conectati acest portofel la MetaMask, Wallet Connect sau altele... folositi pentru asta un portofel separat, fara sume mari pe el.
Eu din 2018 nu am avut deloc probleme cu Trust Wallet dar nici conectari cu alte aplicatii/wallet-uri nu am avut si nici pe desktop (browser respectiv extensie Chrome) nu l-am folosit.
Nici la Wi-Fi nu mai apelez pe unde calatoresc deoarece am suficienti GB in abonament (chiar si pentru tari non UE) si pot desigur sa cumpar o cartela locala.
Pe mobil si portofel Trust cu sume mari, dezactivati Browser/Dapp (conectari automate) si ETH signature (cerut de catre terti pentru autorizare), daca sunt activate... si atentie la zona NFT ca aveti probabil multe primite moka, cu oferte care mai de care (''castig garantat'' de mii sau zeci de mii de $) caci sunt SCAM-ERI in proportie de 100% care abia asteapta o conectare cu portofelul vostru.

Attached Files


Edited by rz, 29 February 2024 - 20:37.


#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007

View Postmaladetz, on 29 februarie 2024 - 14:44, said:

Asta mă dispera in crypto, tii monedele in wallet, ori pierzi super mega bengoasele chei ori se furișează vreun scammer in telefonul tau și adio monede fara nici cea mai mică șansă de recuperare. Alta metoda prin care pierzi complet monedele e sa trimiți crypto pe chain-ul greșit. Toți spun cold storage ar fi cea mai buna soluție dar și cu ăla daca nu ai un seif atomic riști să pierzi cheile inclusiv accesul. Ar trebui sa fie un sistem prin care dacă ești păgubit să-ți poți recupera monedele, nu pur și simplu să se evapore.

pai stai asa bos, n-au vrut decentralizare, hata sa nu ii controleze nimeni?

nu-i asa ca-i amuzant cand oamenii realizeaza ca sistemul de central pe care-l blamau nu e chiar atat de nasol? ca altfel ei sunt primii care cad victime..

Edited by laffin, 29 February 2024 - 20:26.


#7
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View PostMagicwisewolf, on 29 februarie 2024 - 13:19, said:

Vad ca portofelul respectiv are tranzactii doar in ultimele 14-15 zile. E nou.
Nu stiu ce sa zic de Trust Wallet, nu am avut pana acum probleme cu el.
Poate l-ai accesat de pe vreun dispozitiv hack-uit ?
Incearca sa iti aduci aminte daca ai facut ceva diferit sau din alta parte decat in mod normal, vreun mail sau ceva primit in urma cu 11 zile, daca pe 18.02 spui ca ti-au retras din el.

Nu am făcut nimic. Tocmai asta este faza. Aveam acolo doar niște monezi nesemnificative ce nu puteam să le mut in exchange.
Cred că au dat brute force.  Sunt programe care te lasă să bagi seed key până nimerești ceva.
Ata ete. Mergem mai departe. Am șters TW. Rămân doar în exchange. Acolo am parolă, amprentă și 2FA și intru doar de pe telefon.

#8
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postlaffin, on 29 februarie 2024 - 20:24, said:



pai stai asa bos, n-au vrut decentralizare, hata sa nu ii controleze nimeni?

nu-i asa ca-i amuzant cand oamenii realizeaza ca sistemul de central pe care-l blamau nu e chiar atat de nasol? ca altfel ei sunt primii care cad victime..
Nu e nimic decentralizat , tu chiar ai senzația că dacă ai câteva milioane profit in BTC nu te va întreba nimeni de sănătate? E doar un vis frumos atât?

#9
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Inca se poate... doar nu esti atat de prost incat sa incerci sa te intorci in banci clasice dupa ce castigi milionul de $ in cripto (culmea e ca sunt multi care se gandesc la asta).
Faci exit in USDT sau USDC doar cu o parte, atat cat iti trebuie... sau total ca sa faci apoi din nou swap in bearmarket mai exact sa cumperi pentru urmatorul ciclu cripto.
In platformele cripto cu carduri VISA/Mastercard nu aduci zeci de mii ori sute de mii de $ din portofelele descentralizate, ca sa te blocheze instant... aduci doua mii pe una, o mie pe alta, etc. (mai scoti si de la bancomatul cripto cate o mie sau doua de $ lunar, de ex)
La milioane de $ din cripto, varianta cea mai ok este calatoritul full time si mai ales in tarile cu adoptie Bitcoin - asa nu mai ai treaba nici cu VISA/Mastercard adica cu sistemul bancar clasic... Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Isle Of Man (UK), Elvetia (in Lugano) , USA (in Florida), etc. si platesti direct cu BTC la comercianti.

Daca te gandesti la Lambo, Ferarri, yahturi, avioane private, femei (esti practic atm-ul lor), bogatie prin Dubai sau Monte Carlo atunci iti meriti soarta... ai castigat practic degeaba caci vei fi sarac din nou (probabil in mai putin de un an).
Oare merita un an sau doi de distractii, pe bogatie, doar ca sa arati preietenilor/dusmanilor cine esti tu, sa impresionezi (mare scula... esti doar un castigator la loto sau cripto)?. Din punctul meu de vedere este comportamentul tipic manelistilor/cocalarilor si in general al oamenilor cu zero educatie (si financiara si de alta natura).
Si apropo... cu aprox. 500.000$ se pot vizita aproape toate tarile de pe pamant (cel putin doua saptamani in fiecare - sa zicem 170 de tari )

Edited by rz, 01 March 2024 - 11:23.


#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
26 tari/an x 7 = 182
Si peste 7 ani ce faci?

#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Te stabilesti intr-o tara unde Bitcoin este acceptat ca metoda de plata... Costa Rica de ex. si acolo mai ai El Salvador, Guatemala, Panama (si aici se va extinde cat de curand plata cu BTC via Lightning Network). Sau in Boracay, Filipine, locul in care proiectul BTC via Lightning Network a luat amploare!
Daca nu vrei in tari exotice, cauti in Europa: Lisabona, Praga, Lugano, Douglas (UK) chiar si Londra + mai multe orase din Olanda si Italia... retineti ca este abia inceputul platilor cu Bitcoin, la nivel global, via Lightning Network.

https://btcmap.org/m...6.49839/2.37305

Iar ca job asta faci... esti investitor pe bursa/cripto poate faci si trade-uri mai multe (de ce nu si ceva imobiliare sau metale pretioase) deci ai tot timpul ocupat iar asta inseamna ca functioneaza bine si creierul (doar nu va ganditi ca o sa castigati o suma mare si dupa aia stati cu burta la soare toata viata)!
Pentru pensie puteti pune incepand de luna asta si lunar cate 100$ in BTC (sau 50$ in BTC si 50$ in ETH) si nu umblati la portofelul rece timp de 15-16 ani... veti avea (sau vom avea, ca am de gand sa fac asta) o surpriza mare la varsta de pensionare.
Bine, solutia asta cu 100$ lunar in Bitcoin este facultativa (pensie Pilon BTC) Posted image ... tu practic reintri mereu in piata, in fiecare bearmarket, ca sa cumperi din nou (cheltuind din profitul obtinut in ciclul anterior).
Cred ca de la o anumita varsta te comporti totusi normal indiferent cat de multi bani ai... nu ai nevoie de mai mult de 4-5 mii $ intr-o luna, ca sa traiesti bine in ultimul deceniu din viata.
Apropo de varsta a treia si sute de mii de $ in cont... la pensie merge deja un alt tip de travel, adecvat varstei... croazierele (sunt chiar ieftine, daca le achizitionezi de la americani) si terestru doar in resorturi, la all inclusive

Edited by rz, 01 March 2024 - 14:55.


#12
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postrz, on 01 martie 2024 - 11:11, said:

Inca se poate... doar nu esti atat de prost incat sa incerci sa te intorci in banci clasice dupa ce castigi milionul de $ in cripto (culmea e ca sunt multi care se gandesc la asta).
Faci exit in USDT sau USDC doar cu o parte, atat cat iti trebuie... sau total ca sa faci apoi din nou swap in bearmarket mai exact sa cumperi pentru urmatorul ciclu cripto.
In platformele cripto cu carduri VISA/Mastercard nu aduci zeci de mii ori sute de mii de $ din portofelele descentralizate, ca sa te blocheze instant... aduci doua mii pe una, o mie pe alta, etc. (mai scoti si de la bancomatul cripto cate o mie sau doua de $ lunar, de ex)
La milioane de $ din cripto, varianta cea mai ok este calatoritul full time si mai ales in tarile cu adoptie Bitcoin - asa nu mai ai treaba nici cu VISA/Mastercard adica cu sistemul bancar clasic... Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Isle Of Man (UK), Elvetia (in Lugano) , USA (in Florida), etc. si platesti direct cu BTC la comercianti.

Daca te gandesti la Lambo, Ferarri, yahturi, avioane private, femei (esti practic atm-ul lor), bogatie prin Dubai sau Monte Carlo atunci iti meriti soarta... ai castigat practic degeaba caci vei fi sarac din nou (probabil in mai putin de un an).
Oare merita un an sau doi de distractii, pe bogatie, doar ca sa arati preietenilor/dusmanilor cine esti tu, sa impresionezi (mare scula... esti doar un castigator la loto sau cripto)?. Din punctul meu de vedere este comportamentul tipic manelistilor/cocalarilor si in general al oamenilor cu zero educatie (si financiara si de alta natura).
Si apropo... cu aprox. 500.000$ se pot vizita aproape toate tarile de pe pamant (cel putin doua saptamani in fiecare - sa zicem 170 de tari )
Si USDT sau USDC nu se flagheaza nicaieri daca sunt cateva milioane de dolari? Iar daca e sa am de ales as investi 70% din acele milioane in imobiliare sa-mi asigur un venit pasiv si apreciere in timp a investiei iar daca acele investiii imi aduc bani de Lambo si Ferarri poate as cumpara . Iar cu cei 30% ramasi as merge sa vad lumea :)

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
In Exodus sau Trust, portofele reci sau alte variante descentralizate, poti sa faci swap in stablecoin si sa ramai in continuare anonim... nu iti cere nimeni verificarea identitatii insa e posibil sa iti puna ei limite la swap (asa cum sunt limitele la atm-urile BTC, daca vrei sa scoti fara verificarea identitatii).
Personal, nu am auzit pe net sa ceara cuiva verificarea identitatii in Trust/Exodus, Ledger/Trezor, ca asa cere acel tert pentru a efectua swap-ul din BTC/ETH in USDT/USDC... in schimb iti cere KYC suplimentar (dovezi fonduri si tot felul de chestii) un Exchange centralizat, daca transferi in el cateva milioane de USDT sau BTC (ori alt cripto) dintr-o sursa descentralizata.
E ok cu imobiliarele ideea era insa sa nu ajungi cu milioane de $ in banci clasice ca e acelai lucru... esti luat in colimator de catre autoritati in secunda 2, asta daca iti accepta banca transferul ca de regula il blocheaza.
In unele tari poti cumpara case si apartamente direct cu cripto (de regula cu BTC pe on chain, nu lightning network) si asa nu mai ai treaba cu sistemul bancar.
Decat prostiile alea de masini mai bine iti cumperi o autorulota de lux si experimentezi astfel un nou stil de viata... am vazut si chiar am stat cateva zile intr-o astfel de comunitate si pot spune ca m-am simtit extraordinar acolo.

Edited by rz, 01 March 2024 - 21:06.


#14
Stefan143763

Stefan143763

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.02.2024
Pai nu sunt banci crypto friendly in Ro? Ue? Declari profitul, si te bucuri legal de bani.
Ca nu vrei sa dai la stat e altceva.

#15
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Mda, nu stiu daca poti cumpara un apartament casa direct cu cripto si daca actele se pot face asa simplu fara sa se flagheze institutii gen ANAF, de fapt tot scopul crypto a fost decentralizarea si sa poti face asta insa stiu ca cel putin la noi in tara imobiliarele se cumpara doar prin transfer bancar si atat....
P.S: mi-ar place o autorulota de lux, la un moment dat am vazut un autobuz intreg facut special, ai flexibilitate mare insa cu toate astea cred ca trebuie sa ai grija unde parchezi noaptea sa nu atraga atentia fiind luxos :)

#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu stiu cum e la noi dar in alte tari este ca la un transfer bancar... specifica ca plata se face in Bitcoin la cursul Euro sau ce valuta este in tara respectiva
Mihai Daniel are https://bitmarket.ro de la el puteti afla mai multe... pe site-ul lui se pun anunturi si din afara tarii (in Dubai de ex.sunt frecvente astfel de vanzari/cumparari cu cripto)

#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postmaladetz, on 29 februarie 2024 - 14:44, said:

ori pierzi super mega bengoasele chei
ori se furișează vreun scammer in telefonul tau și adio monede fara nici cea mai mică șansă de recuperare.
Alta metoda prin care pierzi complet monedele e sa trimiți crypto pe chain-ul greșit.
Cum reușești să pierzi cheia?
Nu folosi telefonul cu care manevrezi bani prin cotloanele întunecate ale netului. Vrei gagici dezbrăcate, filme pirat și altele la fel, ia-ți un telefon suplimentar.
Trimiți greșit o dată. Dacă o faci și a doua oară poate că e cazul să nu mai umbli cu cripto.

View Postmrfe, on 01 martie 2024 - 06:28, said:

Sunt programe care te lasă să bagi seed key până nimerești ceva.
Sînt vreo 170.000 de cuvinte în vocabularul curent al limbii engleze. Combinații de 12 cuvinte din 170.000 înseamnă
1.215.854.146.454.081.133.000.151.972.216.607.423.452.855.271.104.777.500 posibilități.
Moare universul înainte să termine careva de trecut prin 0,001% din astea.

#18
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Greșit. Cheile au un număr limitat de cuvinte. Dacă te uți, sunt x cuvinte care încep cu „a”, „b” etc Nu sunt toate cuvinte din dictionar. Cel mai simplu ca să te convingi este să faci un walle nou și să selectez introducere cheie existentă. Vei vedea că ai un număr limitat de cuvinte din care poți alege.

Edited by mrfe, 03 March 2024 - 18:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate