Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Duminica, "sportivii" si transportul public in Bucuresti

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 22.04.2010
Agia,care se preumbla prin oras numai cu turisme a hotarit asa pentru popor sa blocheze centrul Bucurestilor cu diferite manifestari "sportive",mai precis sa-i oxigeneze pe supraponderali prin centrul Bucurestilor dind peste cap tot transportul public si nu numai.
Inteleg ca nu este o mare problema pentru alesi,intrucit din jeapurile gubernamentale te strecori usor,spre deosebire de cei care depind exclusiv de transportul in comun.
De la Scinteia taica si pina la Ploiesti pe cimpurile alea ii pot alerga pina le ies ochii din cap si crapa de infarct,fara sa-si mai bata joc de un oras intreg,de o capitala.
Sint destule probleme cu transportul public,cu deplasarea si asa.
-Topicul se adreseaza celor care depind doar de transportul public si trag injuraturi cu iz electoral,jeep-istii cu numere sub 100 sint rugati sa se abtina.\
Cunoastem ca pentru unii viata are doar nuante de roz.

#2
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020
Foarte bine. La tot mai multe evenimente sportive de genul.

#3
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 19.06.2018

View Postmouse3, on 29 februarie 2024 - 01:14, said:

Agia,care se preumbla prin oras numai cu turisme a hotarit asa pentru popor sa blocheze centrul Bucurestilor cu diferite manifestari "sportive",mai precis sa-i oxigeneze pe supraponderali prin centrul Bucurestilor dind peste cap tot transportul public si nu numai.
Inteleg ca nu este o mare problema pentru alesi,intrucit din jeapurile gubernamentale te strecori usor,spre deosebire de cei care depind exclusiv de transportul in comun.
De la Scinteia taica si pina la Ploiesti pe cimpurile alea ii pot alerga pina le ies ochii din cap si crapa de infarct,fara sa-si mai bata joc de un oras intreg,de o capitala.
Sint destule probleme cu transportul public,cu deplasarea si asa.
-Topicul se adreseaza celor care depind doar de transportul public si trag injuraturi cu iz electoral,jeep-istii cu numere sub 100 sint rugati sa se abtina.♧
Cunoastem ca pentru unii viata are doar nuante de roz.
Ai si tu dreptate dar omiti faptul ca formele fara fond au creat Romania moderna si definesc Romania contemporana. Ce ai prefera, exercitiu fizic sistematic  de masa sau manifestari de genul? Ai nevoie de o injectie periodica de placebo. La romani sportul e ca libertatea, o data la 40 de ani isi iau ratia. Ca participa la o revolutie facuta de altii, ca aprind blitzurile la demonstratie impotriva propriului interes, e important sa simta ca au fost parte din ceva maret si ca schimba istoria.

Repet intrebarea: ai prefera educatie fizica in scoli si un popor activ care isi oxigeneaza creierul? Creierul oxigenat gandeste mai bine si asta e de evitat in principiu,

Edited by audiofidell, 29 February 2024 - 07:46.


#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Din partea mea să fie cât mai multe în weekend, ii mai scoate pe oameni din amorțeală. Au restul săptămânii la dispoziție să stea cât vor in trafic.

#5
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Dpmdv sa faca saptamanal activitati sportive in Bucuresti, daca nu mai merg autobuzele ai acces la metrou.

Mi-ar placea sa vad Calea Victoriei pietonala permanent si nu cum e acum ca o deschid pietonal doar vara sambata si duminica...

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu sper sa aduca oile prin Bucuresti daca tot e pe sport si ecologie. Sa le mane pe bulevarde, iar tfl-istii sa urce pe blog.

#7
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
Evenimente spotive unde jumatate din participanti cauta nu infrigurare daca au adus vreun chiosc cu mici si pere iar cealalta jumatate cauta chioscul cu gogosi si vata de zahar.
Dar e eveniment sportiv ce mama drq, oricum kinderii respectivi faceau acelas "sport" si in fata blocului...
Asta e exact ca crearea de piste pentru biciclisti dar toti merg tot pe sosea, have fun si un mic cu bere!

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostMondeo, on 29 februarie 2024 - 10:14, said:

Asta e exact ca crearea de piste pentru biciclisti dar toti merg tot pe sosea, have fun si un mic cu bere!

Merg și cu mașina și cu bicicleta. Pistele alea sunt majoritatea(90 %) niște porcării sinistre, înguste, pline de gropi și denivelări. De aia se merge pe șosea, nu din altă cauză.

#9
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View Postoverseas, on 29 februarie 2024 - 09:56, said:

Eu sper sa aduca oile prin Bucuresti daca tot e pe sport si ecologie.
Pai nu sunt deja?
Galeria Nord?
Nepotii si stranepotii patronului?


Capitala ar trebui sa inchida accesu' auto sub 3,5 tone in primele 3 inele.
Si si alea doar intre 5:00 AM -5:15 AM.
Gata!
Cine vrea croasante propaspete, drum bun pana in Balta Alba!

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
E complicat si chiar hazliu ca vreo 3 mil de oameni (si eu printre ei) sa se ingramadeasca intr-un spatiu limitat, dupa care o parte din ei/ noi sa se lupte pt 1 copac sau 1 mp de iarba. Sau pentru dreptul de a alerga pe linia de tramvai, gen.

Iarba verde si aerul curat sunt la cativa km de Bucuresti, daca cineva e disperat dupa natura si solitudine, muntii nostri aur poarta.

Sunt una mie la suta pentru sport in scoli, EXCLUS rahatul de programa din prezent. Cum se face ca iese omul din liceu fara sa aiba o rutina de fitness personalizata, nu stiu sa ridice un dulap, toti fac burti si nu se mai pot incheia la siret ?! Sa se faca sport pentru om, pe termen lung si sa se noteze progresul individual. Imi amintesc cu groaza de orele de sport, acum zeci de ani dupa liceu in sfarsit am ajuns si eu la 22 tractiuni la bara pe serie (acasa). De ce cacat nu se fac chestii relevante la sport, chestii utile, chestii personalizate ? Sa vad un pensionar care la batranete face aceeasi gimnastica ca in liceu, ca i s-a dat o rutina de viata lunga, nu in cat alearga suta.

View Postalseeme, on 29 februarie 2024 - 09:15, said:



Mi-ar placea sa vad Calea Victoriei pietonala permanent

Numai daca o dez-betonam sau descimentam. Altfel, ce kitsch e ala sa fii pedestru pe asfalt, nu prea inteleg. Iar aia sa aiba abace, nu Iphoane.

#11
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 10.01.2023
nu înțelegi tu, în realitate calea Victoriei este plină de oameni la plimbare în fiecare week-end

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmouse3, on 29 februarie 2024 - 01:14, said:


Sint destule probleme cu transportul public,cu deplasarea si asa.

Eu stiu ca romanii mei iubiti (no shit, no gluma) se preocupa doar de ziua (secunda) de azi, ACUM, stiu de mult asta desi inca nu am acceptat acest fapt (denial).
Dar, insa, totusi (replica din film romanesc, nu sariti arsi).... as vrea sa vad o miscare a elitelor neguvernamentale care isi cresc copiii astfel incat copiii copiilor lor (unde esti, Stefan ?!) sa duca societatea si civilizatia in directi spargerii marilor aglomerari urbane, a mentinerii standardelor de viata si a joburilor dar cu raspandire in teritoriu, sa aiba fiecare bucata lui de libertate si aer curat.

Imi cer scuze pentru tonul discutiei, o fi prea jos pentru unii si prea inalt pentru altii.

#13
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Activităţile organizate periodic pe astfalt şi între betoane nu au nici o legătură cu sportul, ele sunt politică.
Diverse facţiuni politice se străduiesc să atragă atenţia, să câştige noi adepţi şi eventual să deranjeze duşmanii de clasă.

Vor să lovească în chiaburii din zonele centrale, să-i gonească din coteţe şi facă "occupy" cu toţi rebelii fără cauză.
Este interesant că au reuşit să scape de primele generaţii de chiaburi burghezi. Cei din zona Victoriei sunt morţi de mult iar în locul lor n
u au venit alţi oameni.

Acum am rămas de golit bulevardele mari, cu blocuri construite de Ceauşescu pentru elitele din partid.
Şi aceste elite sunt la final. Priviţi bulevardul Unirii şi veţi vedea că blocurile nu prea sunt locuite. Oamenii au plecat, au fugit la ţară sau au murit.

#14
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 19.06.2018

View Postoverseas, on 29 februarie 2024 - 11:55, said:


Eu stiu ca romanii mei iubiti (no shit, no gluma) se preocupa doar de ziua (secunda) de azi, ACUM, stiu de mult asta desi inca nu am acceptat acest fapt (denial).
Dar, insa, totusi (replica din film romanesc, nu sariti arsi).... as vrea sa vad o miscare a elitelor neguvernamentale care isi cresc copiii astfel incat copiii copiilor lor (unde esti, Stefan ?!) sa duca societatea si civilizatia in directi spargerii marilor aglomerari urbane, a mentinerii standardelor de viata si a joburilor dar cu raspandire in teritoriu, sa aiba fiecare bucata lui de libertate si aer curat.

Imi cer scuze pentru tonul discutiei, o fi prea jos pentru unii si prea inalt pentru altii.
Interesant punct de discutie chiar daca e off topic. Ma gandesc de mult timp care e solutia atat pentru satul romanesc care nu a beneficiat pana la capat de urbanizare cat si pentru aglomeratia din orase, cum ai spus si tu. Totusi, pana la o mobilitate extrem de rapida si facila, nu prea vad nici macar solutii teoretice. Macar solutii de week end (Moscova, un exemplu foarte interesant pentru cine stie despre ce este vorba) si tot ar fi bine.

#15
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,119
  • Înscris: 04.09.2013
Cred ca e destul de dificil sa alergi intr-un loc plin de atatea noxe. Bravo lor daca reusesc.

#16
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Eu sunt totuși curios de ce trebuie aranjate în mijlocul orașului , când sunt atâtea parcuri.

#17
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 22.04.2010
Iata si modestele mele argumente,sa pui pe cineva sa mai si alerge in praful si poluarea din centru facind " sport" mi se pare o timpenie tipic romaneasca.
In alte capitale or fi conditii de mediu mai bune.
Doi,chiar sint nevoit sa traversez orasul duminica.
Sa vezi batrini in baston de 70- 80 de ani abandonati de autoritati in statii,bunicii nostri care au facut tara asta,nestind cum si cu ce sa ajunga la destinatie,nu pot merge pe jos citeva strazi sa faca jonctionea de acolo,nici nu conosc zona, intreaba lumea si soferii,mi se pare o barbarie la adresa acestor oamenii carora la mai datoram ceva,macar de parul alb din cap...
Dreptul citorva sute nu poate incalca dreptul citorva zeci ori sute de mii nevoiti sa circule duminica.


#18
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 10.01.2023
miau miau, metroul are cale liberă, aveți onoarea să călătoriți cât vreți pe unde vreți chiar dacă deasupra se desfășoară evenimente foarte frumoase

View Postmouse3, on 29 februarie 2024 - 15:44, said:

Iata si modestele mele argumente,sa pui pe cineva sa mai si alerge in praful si poluarea din centru

praful si poluarea din centru exista tocmai din cauza celor care sunt "nevoiti"  să circule cu mașinile prin centru

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate