Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Apartament 3 camere, proprietari 50-50%

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Va salut,
In cercul de cunoscuti am o cunostinta care are urmatoarea speta, daca ma puteti ajuta cu un sfat pentru ei.

Este vorba de un apartament cu trei camere.
Propietarii - doi batrani, sot si sotie.  Sotul moare, se face succesiune din care revin doi propietari.
1 Sotia ramasa in viata cu 25% + partea fiicei 25% (parte cedata de fiica)
2 Fiul batranului cu 50%

Sotia supravietuitorare face mostenire pentru cele 50% fiicei., mostenire acceptata de fiu. Alti mostenitori/succesori nu mai sunt.
De la decesul sotului batran fiul locuieste in apartament (cam 3 ani).

Moare si sotia supravietuitoare, se face succesiune si revin doi mostenitori (fiul care a avut 50% si fiica care a dobandit 50% de la sotul supravietuitor)

Intebarea este daca fiica doreste sa instraineze apartamentul iar celalalt nu vrea sau tergiverseaza, cum se procedeaza?

Variante:
- Fiica s-a gandit la un sistem de chirie pentru care cel ce sta de 3 ani acolo.
- Cel care locuieste acolo sa plateasca jumatate din valoarea pe piata a apatamentului (daca are banii necesari)
- Daca nu se plateste acea chirie, al doilea propietar poate restrictiona accesul la o camera + bucataria sau baia?

Cred ca m-am facut inteles.
Multam fain de raspunsuri!

#2
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
https://avocatii.ro/...tajul-judiciar/

#3
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
sunt cateva variante variante( nu sunt de meserie, e doar parerea mea)
se da in judecata, ori cineva da banii despagubire, ori(cel mai probabil) apartamentul se imparte la amandoi, urmand sa se faca 2 intrari daca e posibil. si fiecare face ce vrea cu partea lui-sa o vanda sau etc-daca nu se fac 2 intrari(probabil nu o sa fie posibil)se trage zid. stiu cazuri concrete.

daca nu se cade la invoiala se vinde si banii se impart la 2.
nu poti sa inlaturi pe celalalt. amandoi au drepturi egale.

Edited by gogosaru100, 28 February 2024 - 21:35.


#4
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajliviu_np, pe 28 februarie 2024 - 21:23, a scris:

Intebarea este daca fiica doreste sa instraineze apartamentul iar celalalt nu vrea sau tergiverseaza, cum se procedeaza?

Ieșire din indiviziune și se face un zid de rigips pe mijlocul apartamentului.

Părțile comune - hol intrare, baie și bucătărie - se folosesc de amândoi proprietarii.

Se vinde jumate de apartament și cine va cumpăra se va folosi la comun de părțile comune, baie, bucătărie, hol intrare.

Nu există altă soluție și la executări silite exact cum am scris se execută jumate de apartament când are o datorie cineva care e proprietar doar pe jumate de apartament.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
e cam dubios cum s-a ajuns la 50-50, dar conteaza situatia finala :)

sunt 2 solutii:
- vaianta amiabila: mostenitorii se inteleg cum vor ei si impart cum vor ei. ideal ar fi un contract de V/C cu ceva clauze mai deosebite ("chiria")
- varianta cu cantec: cer in instanta iesirea din indiviziune si stabileste un judecator ce vor face. in principiu unul din ei va primi apartamentul si va plati o sulta celuilalt 9apartamentele nu prea se pot imparti in mod egal), dar exista si optiunea vanzarii si impartirii banilor.

#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

Vizualizare mesajgogosaru100, pe 28 februarie 2024 - 21:34, a scris:

ori cineva da banii despagubire, ori(cel mai probabil) apartamentul se imparte la amandoi, urmand sa se faca 2 intrari daca e posibil.
daca nu se cade la invoiala se vinde si banii se impart la 2.
nu poti sa inlaturi pe celalalt. amandoi au drepturi egale.

cineva da banii despagubire,
100% ca nu are bani pentru asa ceva

urmand sa se faca 2 intrari daca e posibil.
Nu se poate asa ceva

se vinde si banii se impart la
Se tergiverseaza treaba. Nu are interes sa vanda, sta bine-merci acolo

amandoi au drepturi egale.
de acord, dar stai in partea ta, eu in partea mea poate vreau sa aduc un chirias si sa generez profit de pe partea mea

#7
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015

Vizualizare mesajliviu_np, pe 28 februarie 2024 - 21:51, a scris:

cineva da banii despagubire,
100% ca nu are bani pentru asa ceva

urmand sa se faca 2 intrari daca e posibil.
Nu se poate asa ceva

se vinde si banii se impart la
Se tergiverseaza treaba. Nu are interes sa vanda, sta bine-merci acolo

amandoi au drepturi egale.
de acord, dar stai in partea ta, eu in partea mea poate vreau sa aduc un chirias si sa generez profit de pe partea mea
atunci trage zid si se foloseste intrarea comuna. mai multe cine foloseste baia bucataria trebuie in instanta.

#8
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

Vizualizare mesaj_Smiley_, pe 28 februarie 2024 - 21:51, a scris:

e cam dubios cum s-a ajuns la 50-50, dar conteaza situatia finala Posted image
Totul este legal, acte facute prin notariat fara certuri, scandaluri, controverse etc

- vaianta amiabila: mostenitorii se inteleg cum vor ei si impart cum vor ei. ideal ar fi un contract de V/C cu ceva clauze mai deosebite ("chiria")
- varianta cu cantec: cer in instanta iesirea din indiviziune si stabileste un judecator ce vor face. in principiu unul din ei va primi apartamentul si va plati o sulta celuilalt 9apartamentele nu prea se pot imparti in mod egal), dar exista si optiunea vanzarii si impartirii banilor.
Cel care sta acolo nu are banii necesari, nici pentru chirie, nici pentru iesire din indiviziune. Traieste de pe o luna pe alta (ca sa nu zic de pe o zi pe alta.




#9
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Nu prea înțeleg cum stă cu procentele. Înainte de decesul soților, cine era proprietar? In mod normal supraviețuitorul dintre soți rămâne cu jumătatea  sa și 25% din jumătatea soțului decedat . Deci 62,5% ar trebui să moștenească baba și restul de 37,5% băiatul moșului, că a avut ghinionul de a muri moșul primul.
Fata moștenește integral cei 62,5% dacă e singura moștenitoare a babei. Dacă fata e a babei și a moșului, atunci mai primește jumătate din cei 37,5%. Nu prea e clar care sunt relațiile pe acolo, a cui e fata, a cui e băiatul, cine a fost proprietar inițial.
Iar ceva semne de întrebare sunt procentele prezentate de tine, cum au rezultat.


#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu discut cum s-a ajuns la procentele astea, ma refer doar la prezent. Am fost intr-o situatie asemanatoare. Din punct de vedere legal, a aproape imposibil de a iesi din indiviziune. Solutia propusa cu impartirea printr-un zid suna a bascalie, cred ca situatiile unde se poate face asta sum extrem de rare, depind de constructie, felul cum e impartit apartamentul, sa fie 2 usi de acces in partile ramase, etc. Nu mai spun ca numarul de camere e impar, o bucatarie, o baie...cum le imparti in parti egale?
Solutiile de rezolvare sunt conditionate de acceptul ambelor parti.
In cazul meu, am reusit sa ajungem la un acord, am vandut. Partea buna a fost ca fiecare avea casa lui.
Cred ca singura solutie e vanzarea.
In cazul vostru, posibil ca o parte sa rascumpere partea cealalta, se face o evaluare, contract prin notar cu termene/sume de plata. Cu plata intr-o transa e de preferat pentru vanzator, in rate e de preferat pentru cumparator, poate nu-si permite sau nu vrea sa dea toti banii o data.
Sau vanzarea catre altcineva, impartirea banilor, e cel mai simplu dar nu cred ca fratele s-ar misca de acolo, probabil se considera "mai proprietar" decat sora. I-o fi soptit cineva si cuvantul magic uzufruct, etc.

#11
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Tot e bine ca nu e garsoniera, sa faca doua intrari si zid pe mijloc.

#12
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Cine vrea sa pastreze apartamentul da partea de bani celuilalt sau vand si se imparte suma.
Daca nu se doreste amiabil, atunci singura solutie este in instanta: cerere de iesire din indiviziune.
Posibil, ca prim pas, sa fie invitat la mediere.

View Postliviu_np, on 28 februarie 2024 - 21:23, said:

fiica doreste sa instraineze apartamentul iar celalalt nu vrea sau tergiverseaza
Nu este dupa placul si dorinta unuia coindivizari. Daca nu vrea amiabil, va vrea obligat.

View Postliviu_np, on 28 februarie 2024 - 21:23, said:

al doilea propietar poate restrictiona accesul la o camera + bucataria sau baia?
Exclus.
Nici impartirea apartamentului cu zid de rigips decat daca vrei tiganie si circ.

Edited by trandafirdoru, 29 February 2024 - 09:00.


#13
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Trebuie vandut si impartit. E singura varianta corecta

#14
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Ziduri, ziduri, ziduri. Voi gandiri? Parca ati fi copii de 5 ani, zau asa. Cum sa imparta baia si bucataria? Putine apartamente de 3 camere au 2 bai si de regula sunt alaturate. Dar daca e apartament semidecomandat? Si chiar decomandat, unde pune zidul, cum se face intrarea si holul de acces la fiecare? Ca sa nu mai spun de dezmembrare la CF, 2 contracte la gaz, la apa, la incalzire si ce utilitati mai sunt. Mai mare daraua decat ocaua.
1. Cel ce tine mortis sa ramana acolo (ca o fi calculat dinainte asta, de aia nu are casa), sa cumpere cealata jumatate.
2. Nu are bani de cumparat, plateste chirie. Dar aproape sigur nu o va face. Vad la altii, vad pe net.
3. Nu se inteleg, ajung in instanta. Iar instanta va decide: sulta sau se vinde si se impart banii. In ambele cazuri va intra executorul judecatoresc.

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Ce poveste de telenovela ai bagat mai livache ...
Zi si tu varianta scurta - apartament cu 2 proprietari care se "impung"

Nu exista decat 2 variante mari si late ;

1- gaseste cumparator pt 1/2 din apartament si poate vinde oricui fara acordul fratelui
2 - se adreseaza instantei cu cerere pentru iesire din indiviziune si sa propuna fie sa vanda apartamentul si sa imparta banii, fie sa fie atribuit unui frate cu plata unei slute catre celalat frate

Asta-i absolut tot
Restul sunt barfe de carciuma

Edited by Naijax, 29 February 2024 - 09:55.


#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostNaijax, on 29 februarie 2024 - 09:52, said:

1- gaseste cumparator pt 1/2 din apartament si poate vinde oricui fara acordul fratelui
Crezi că există cineva cu mintea sănătoasă care să cumpere jumate? Poate gitanii ăia de prin Timișoara care le puneau kkt pe clanță până plecau singuri locatarii.

#17
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012
Se face cerere de chemare în judecată pe ieșire din indiviziune (conform Codului civil, nimeni nu poate fi obligat să rămâne/să stea în indiviziune), punere în propRRRietate a întregului bun cu plată de sultă valorică pentru cota parte a celuilalt/a celorlalți propRRRRietari.

#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Nici eu nu cred ca exista cineva atat de idiot dar, este una din varaiantele legale si posibile in acest caz

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate