Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Inscriere copil la scoala in Romania dupa ce a studiat in strainatate

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
violeolya

violeolya

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.02.2024
Buna ziua,

As avea o intrebare baiatul meu este in clasa a 5 la o scoala din strainatate pana acum a studiat doar in engleza daca ma intorc in Romania exista vreo solutie el nu vorbeste limba romana doar engleza.Exista scoli de stat care predau doar in engleza?  O scoala  doar pentru copiii care se intorc din strainatate ?Stiu ca exista scoli private dar sunt mult prea scumpe.

Va multumesc anticipat

#2
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017
Nu exista scoli de stat. Scoli private, vezi British School of Bucharest, taxa de peste 25.000 EUR/an.
Copilul e inca mic, va recupera limba romana.

Dar nu inteleg cum nu vorbeste romana, tu nu ai vorbit in romana cu el pana acum?

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View Postleusteanul, on 28 februarie 2024 - 13:58, said:

Dar nu inteleg cum nu vorbeste romana, tu nu ai vorbit in romana cu el pana acum?
Ce nu e de inteles??? Daca doar unul din parinti este roman ce este asa de greu? Sau poate au hotarat sa vorbeasca doar engleza cu el... E decizia lor; nu asta era dilema!

View Postvioleolya, on 28 februarie 2024 - 11:34, said:

Exista scoli de stat care predau doar in engleza?  O scoala  doar pentru copiii care se intorc din strainatate ?Stiu ca exista scoli private dar sunt mult prea scumpe.

Din pacate sistemul romanesc sufera mult - asa cum ti s-a raspuns, doar in scolile private ai sanse sa aiba o experienta similara.

Dar la varsta aia se va adapta usor, daca este "setat psihologic" sa treaca usor peste socul primelor luni in care nu intelege prea multe. Oricum i se vor echivala foarte greu (sau deloc) studiile din afara (mai ales daca sunt din afara UE). Probabil va avea un prim an "de proba" - in care nu primeste note, doar asista la ore, se obisnuieste cu sistemul, etc. Apoi va da teste si vei vedea in ce clasa este echivalat (deci va "pierde" 1-2 ani de scoala pe care va trebui sa ii reia aici).

#4
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Scoala de stat, nu, doar private. Depinde unde te vei reloca, Bucurestiul are niste preturi, alte localitati mari ceva mai bune. De acolo trebuie  inceput, cauta in zona unde veti locui.

Edited by SharonCollins, 28 February 2024 - 14:05.


#5
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Normal, nivelul scoli generale din afara este sub 2 - 3 clase sub cel romanesc, deci, ii v-a fi greu copilului sa se obisnuiasca cu sistemul de invatamant de aici. Scoli de stat Nu sunt, deci, singura varianta ori Privata ori sa inceapa din clasa a - 1 - a sau hai a 2 - a " daca accepta scoala " ma refer la cea de stat.

Nu te acuz, dar trebuia sa nu privezi copilul de limba romana, am prieteni care au facut acest lucru si le-a luat un min de 2 ani pana copilul sa poata vorbi ( cat de  cat romana, venind cu ei din Spania, Italia in general ).

Oricum, mult succes.

#6
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postleusteanul, on 28 februarie 2024 - 13:58, said:

Nu exista scoli de stat. Scoli private, vezi British School of Bucharest, taxa de peste 25.000 EUR/an.
Copilul e inca mic, va recupera limba romana.

Dar nu inteleg cum nu vorbeste romana, tu nu ai vorbit in romana cu el pana acum?

Si daca ambii parinti vorbesc romana cu copilul doar acasa, vocabularul, interactiunea verbala, exercitiile, stimularea, sunt atat de sarace incat copilul prinde o romana stricata, saraca si in mare parte agramata.

Tendinta o sa fie sa vorbeasca limba de la gradinita-scoala.


Eu altceva nu inteleg: de ce vor sa-i distruga viitorul copilului?

Edited by murdar, 28 February 2024 - 14:37.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View PostXman_ghio, on 28 februarie 2024 - 14:04, said:

Ce nu e de inteles??? Daca doar unul din parinti este roman ce este asa de greu? Sau poate au hotarat sa vorbeasca doar engleza cu el... E decizia lor; nu asta era dilema!



Din pacate sistemul romanesc sufera mult - asa cum ti s-a raspuns, doar in scolile private ai sanse sa aiba o experienta similara.


nu ai nicaieri scoli publice in limbi ne-nationale sau ne-minoritare. Cine vrea sa studieze in alte limbi se duce la privat.

#8
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View Postvioleolya, on 28 februarie 2024 - 11:34, said:

Buna ziua,

As avea o intrebare baiatul meu este in clasa a 5 la o scoala din strainatate pana acum a studiat doar in engleza daca ma intorc in Romania exista vreo solutie el nu vorbeste limba romana doar engleza.Exista scoli de stat care predau doar in engleza?  O scoala  doar pentru copiii care se intorc din strainatate ?Stiu ca exista scoli private dar sunt mult prea scumpe.

Va multumesc anticipat

la stat nu.
In casa nu a auzit romana ever?
E cam greu acum, romana e grea de invatat pentru un non-nativ, nu e o limba  logica

View PostXman_ghio, on 28 februarie 2024 - 14:04, said:

Ce nu e de inteles??? Daca doar unul din parinti este roman ce este asa de greu? Sau poate au hotarat sa vorbeasca doar engleza cu el... E decizia lor; nu asta era dilema!

Familie mixta, ea romanca el strain sau vitzavercea.
Am in neam , dar copiii mai rup ceva romana, de la maica-sa, chiar daca limba de conversatie e franceza.
Dar respectivii nu mai vin in Romania definitiv decat in cazul in care sunt expulzati cu lanturi la picioare.

Edited by Moinesti72, 28 February 2024 - 14:57.


#9
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Nu am inteles, de ce ca si parinte Roman, Nu iti inveti copilul si limba ta, materna! Nu sti niciodata ce se intampla. De sugerat ar fi, sa ramai in continuare in tara in care esti, Nu are rost sa iti chinui copilul in Romania si nu numai, sa-l tragi si inapoi. Psihic, acel copil, nu va reusi sa faca fata, oricat de mult ai vrea. Eventual, numai sa fi un Milionar, sa iti permiti sa Cheltui bani cu profesorii pentru a ii oferi Meditatii.

ps. eu stiu cum a fost cu fiumeo in Germania, unde era la o clasa ( normal, in Germana se faceau orele ) dar norocul lui a fost ca, stia foarte bine sa vorbeasca Limba Engleza si putea sa faca o Oarecare asimilare a unor cuvinte, desi, el peste program ramanea cate 2 h pentru a invata Germana. Iar apoi, un alt avantaj a alui a fost ca, cunostintele lui de clasa a 3 - a erau echivalentul a celor de clasa V - VI ( l-au trecut in clasa a V ) din Germania si astfel, pentru el, Examenele / Lucrarile de control erau floare la ureche mai ales la Matematica dar si Cunostinte generale. Cele 2 h erau dupa programul zilnic de scoala, impreuna cu alti 10 copii, tot Straini.

Cumnatul meu s-a intors in Romania dupa 11 ani ( copii stiau sa vorbeasca Romana ) si din clasa a V - a acolo, i-a bagat in clasa a III - a, fiindca nivelul cunostintelor erau de abia de clasa a III -a

Edited by raducanu969, 28 February 2024 - 15:22.


#10
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postraducanu969, on 28 februarie 2024 - 15:19, said:

Nu am inteles, de ce ca si parinte Roman, Nu iti inveti copilul si limba ta, materna! Nu sti niciodata ce se intampla. De sugerat ar fi, sa ramai in continuare in tara in care esti, Nu are rost sa iti chinui copilul in Romania si nu numai, sa-l tragi si inapoi. Psihic, acel copil, nu va reusi sa faca fata, oricat de mult ai vrea. Eventual, numai sa fi un Milionar, sa iti permiti sa Cheltui bani cu profesorii pentru a ii oferi Meditatii.

ps. eu stiu cum a fost cu fiumeo in Germania, unde era la o clasa ( normal, in Germana se faceau orele ) dar norocul lui a fost ca, stia foarte bine sa vorbeasca Limba Engleza si putea sa faca o Oarecare asimilare a unor cuvinte, desi, el peste program ramanea cate 2 h pentru a invata Germana. Iar apoi, un alt avantaj a alui a fost ca, cunostintele lui de clasa a 3 - a erau echivalentul a celor de clasa V - VI ( l-au trecut in clasa a V ) din Germania si astfel, pentru el, Examenele / Lucrarile de control erau floare la ureche mai ales la Matematica dar si Cunostinte generale. Cele 2 h erau dupa programul zilnic de scoala, impreuna cu alti 10 copii, tot Straini.

Cumnatul meu s-a intors in Romania dupa 11 ani ( copii stiau sa vorbeasca Romana ) si din clasa a V - a acolo, i-a bagat in clasa a III - a, fiindca nivelul cunostintelor erau de abia de clasa a III -a


Mama, noroc ca erau copiii nemtilor prosti de-a putut fitu sa le dea fum, aia fiind cu doi ani de studiu peste. Inca o dovada ca romanii sunt desteptii si inteligentii europei, sunt doar neintelesi.

#11
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View Postmurdar, on 28 februarie 2024 - 15:27, said:



Mama, noroc ca erau copiii nemtilor prosti de-a putut fitu sa le dea fum, aia fiind cu doi ani de studiu peste. Inca o dovada ca romanii sunt desteptii si inteligentii europei, sunt doar neintelesi.

Nu m-am referit la faptul ca acei copii erau prosti, ci am evidentiat sistemul lor de invatamant care este CU MULT in urma noastra iar apoi, la simulare acum a luat 8,89 si are si Cambridge-ul luat la 15 an B1 Preliminary, chiar ma mandresc ca e Mai Destept decat altii.

A fost o opinie pe care mi-am exprimat o fata de colegul de pe forum care a intrebat despre Cum poate integra mai rapid copilul in Sistemul Roman de Invatamant.

#12
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Vezi ca ai bagat capul intr-un univers paralel. Nimeni n-are in UE sistem de invatamant mai pilaf decat Romania. Nu-s sigur de Bulgaria, dar probabil se bate cu Romania pe locul codas.

#13
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View Postmurdar, on 28 februarie 2024 - 15:41, said:

Vezi ca ai bagat capul intr-un univers paralel. Nimeni n-are in UE sistem de invatamant mai pilaf decat Romania. Nu-s sigur de Bulgaria, dar probabil se bate cu Romania pe locul codas.

Este pilaf ca s-au bagat tot felul de " prostii " dar ca si parinte, daca sti ce vrei de la copil, te axezi pe ceea ce trebuie. Noi, am mers pe Vechiu Sistem de Invatamant Romanesc si sincer, din proprie experinta, chiar a Prins Bine, copilul, pe langa faptul ca este la Zi ( cu toate prostiile aberante din asa zise Manuale Alternative ), este si ceea ce trebuie. Nu degeaba Renimitele Licee / Colegii / Facultati din UE dar si America, si-au Pastrat Traditia in Structura de Invatamant.

In fine, nu are rost sa lungim discutia, fiecare face cum considera ca este mai bine pentru copilul lui, din punctul meu de vedere, Doamne Ajuta la toti copii sa le fie bine, sa Nu aiba viata grea pe care noi, cei pana in 1989 am avut o cand nu am avut alte Posibilitati decat ( a Invata si a merge la Munca ), inca de la o varsta frageda.

#14
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View PostMoinesti72, on 28 februarie 2024 - 15:51, said:

nu are cum , ca al nostru e ultima gaina din aprozar
Ma uit la tine cat de agramat scrii, no offense.

Esti produsul acestui sistem.

Intradevar, viata pe care am avut o ( situatia parintilor ) nu a fost una buna incat sa imi ofere toate acele Optiuni pe care la acea vreme, unii parinti le aveau ( a trebuit sa muncesc de la o varsta frageda, de  doar 11 ani, cu ziua prin sat, acolo, ce puteam ). Taicameo era un Betiv, o batea pe mama, noi eram 3 frati si aveam mainile legate. A trebuit sa invat o meserie, sa o pot intretine pe mama dar si pe mine, am facut Profesionala, asta e. Dar a Jigni fara a cunoaste, e mai rau decat ai avea Carte, Stiinta. In perioada 1979 - 1989 ( comunista, nu aveai sanse prea mari de a te realiza, decat prin munca, nu degeaba se spune Meseria bratara de Aur ).

Da, sunt un comunist dar cu bun simt si respect fata de cei din jurul meu si care, daca poate, ajuta din inima.

Edited by raducanu969, 28 February 2024 - 16:00.


#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
La scoli de stat cu predare exclusiv in limba engleza e cam greu din cate stiu.

Sor-mea s-a relocat acum 2 ani cu copiii din Germania in Romania, copiii clasa a 8-a teoretic si a 5-a teoretic. Practic, i-a lasat sa repete anul in Romania, in consecinta copiii au facut clasa a 7-a si a 4-a aici, din nou, in conditiile in care sunt vorbitori de romana si scriu (mai mult sau mai bine), doar sa recupereze materia si stilul haotic de predare romanesc.
I-a inscris cu chiu cu vai la o scoala din Sibiu (dupa interventii la Ministerul Educatiei, caci in Sibiu nu voiau sa inscrie copiii motivand ca nu au locuri) unde fac germana, dar nu a gasit loc la scoli cu predare in germana, doar la o scoala normala.  Asa-zis ``normala``, caci copiii se chinuie cu jdemii de teme si bullying cum nu au patit in Germania.

Fiica-mea a fost dintr-a 5-a la o clasa de engleza intensiv, la o scoala de stat, dar predarea era tot in romana si avea colegi cu parinti straini. Doar faceau mai multa engleza ca alte clase, in rest toate materiile se predau in romana.

Singurul din neam care face scoala cu predare in totalitate in alta limba (engl.), e un nepot de-al meu care are 12 ani si e la Kings Oak School, dar aia e cu bani, deci inteleg ca nu te ajuta prea tare informatia.

Mesaj pentru useri:
va rog sa pastrati un ton civilizat pe topic, fara sa va certati intre voi.
Multumesc!

#16
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016
E nasol, cum au spus și cei dinainte.
Poate poți să-l pui un an într-o școală particulară. Doar ca e foarte posibil ca diferența să se adâncească.
Nu numai limba e problema:
1. Scrisul. Chiar și în limba pe care o știe, știe copilul să scrie cursiv și repede după dictare? Sau numai buchisește cu litere de tipar?
2. Matematica.
3. Limba și literatura română.

Singura soluție pe care o văd este școala particulară dublată de meditații masive, dar tot nu cred ca ajunge la nivel pentru ca nici ceilalți nu stau degeaba.
Sau repetarea anului.

View Postmurdar, on 28 februarie 2024 - 15:41, said:

Vezi ca ai bagat capul intr-un univers paralel. Nimeni n-are in UE sistem de invatamant mai pilaf decat Romania. Nu-s sigur de Bulgaria, dar probabil se bate cu Romania pe locul codas.


Sistemul din Romania e ok pentru copii deștepți.
Pentru ceilalți e pilaf.

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Il dai la cea mai apropiata scoala de casa, ca timpul e cea mai pretioasa resursa.
Il ajuti la teme pentru ca trebuie sa invete sa gandeasca in limba romana. Iar ajutorul vine din partea parintilor. Copilul are notiunile, dar le are in alta limba.
Da, gandirea are nevoie de o limba. Cand gandesti, gandesti intr-o limba.

Sunt multi copii care au plecat cu parintii in alte tari si au continuat scoala acolo. Copiii se adapteaza repede.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Poate ca cea mai înțeleaptă alegere ar fi sa nu te întorci în România, dacă ai aceasta optiune...

Edited by corinadaniela, 28 February 2024 - 19:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate