Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Sa folosim antivirus, antimalware?

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Batmanel

Batmanel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.02.2024
Windows Security (merge lasat si pe windows10 activat pe langa un antivirus separat) sau bitdefender sau oricare e antivirus,deck cel din win 10/11 e still perfect.
Daca doriti protectie sporita, va recomand sa cumparati Malwarebytes, care scaneaza malware... antivirusii sunt cam slabi pt asa ceva.

#38
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Suntem noi ãștia de nu folosim altceva decât Windows Defender-ul inconștienți???
Sau..
De fapt suntem mai atenți la ceea ce facem cu calculatorul respectiv?

#39
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Dupã ce ani de zile am devirusat (sau am recuperat date dupã virusari de pe) o grãmadã de calculatoare probabil mi-a intrat în obișnuințã sã am un antivirus ca sã nu pãțesc și eu la fel
Ce-i drept în ultimul timp chiar n-am mai avut decât rare cazuri - dar tot nu m-aș simți în siguranțã doar pe mâna MS cu ce are default în Win. Și eu chiar nu dau click-uri aiurea/etc.

Edited by Ravy, 01 March 2024 - 11:29.


#40
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009

View Postsmiley2, on 28 februarie 2024 - 11:01, said:

Folositi ceva de securitate pentru Windows 11 sau aveti incredere doar in actualizari de sistem?

Nu as vrea sa ma trezesc cu niste fisiere corupte prin laptop, chiar daca le fac backup mi-ar lua ceva timp sa reinztalez Windows-ul.

Ma uitam pe la BitDefender Antivirus Plus, Norton 360 eventual Malwarebytes, nu am verificat daca mai au ceva cei de la Microsoft(era Microsoft Security Essentials acum ceva ani).

Avast-ul am inteles ca ar colecta date din browser iar Norton, AVG, Avira ar fi din aceeasi "familie".

Kaspersky exclus din lista. Posted Image
Eu am folosit peste 10 ani Eset Nod 32 dar de câțiva ani am renunțat. Windows Security e mai mult decât suficient și am intrat pe o grămadă de pagini tâmpite. Dacă nu dai click chiar pe orice și folosești extensie să blochezi reclamele nu o să ai probleme. Am ”curățat” o grămadă de laptopuri și toate aveau câte un antivirus gratuit care bloca aproape tot inclusiv acel laptop. Am șters tot și nu au mai fost probleme mai ales dacă careva are un laptop mai vechi.

Edited by KLM2009, 01 March 2024 - 11:47.


#41
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
@Valy_user, "The new Bitdefender Antivirus Free, released in March 2022, is created from the ground up, while the legacy Bitdefender Antivirus Free Edition, based on outdated technology, was retired at the end of 2021, with extended support for existing users through June 30, 2022."

@dark, nu sunt 2 antivirusi cu scanare in timp real activa simultan.
Eu scanez cu antivirusul Windows-ului la cerere si Bitdefenderul are protectia in timp real activa.

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Antivirusul winului se dezactiveaza singur pe parte de real time cand ai un alt produs serios instalat pe aceeasi felie... security nu are de ce sa nu mearga, ala face altceva si trebuie permanent lasat. Dar la cerere evident poti scana orice cu el. Oricum nu trebuie sa ramana 2 protectii real time simultan, apare conflict.

Edited by andreic, 01 March 2024 - 21:47.


#43
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View PostValy_User, on 28 februarie 2024 - 11:19, said:


Nu scrie acolo ce functii are versiunea free.
Are DOS Scan?

View Posteiffel, on 28 februarie 2024 - 11:20, said:

In primul rand Windows-ul vine de ani buni ( de pe la Windwos 8 ) cu antivirusul sau incorporat - Windows Defender se cheama acum - urmasul lui MSE.

La mine Defender nu vrea sa mai execute DOS Scan desi e actualizat la zi.
Nici din cmd nu vrea.
Precizez ca rulez intentionat o versiune mai veche de W10 care merge bine si stabil.

View PostLeo2006, on 28 februarie 2024 - 11:21, said:

Bitdefender are o politica de preturi foarte ciudata. Ieftin pana te prinde si apoi te taxeaza scump pentru prelungirea licentei. Cam ca la operatorii de telefonie.

Partea cea mai nasoala este ca scapi greu de el de pe masina.
Odata acum multi ani am facut prostia sa incerc desi altii mi-au spus si mie acest lucru.
Chinu dreq sa scap de el.........

View PostRaimondMacelaru, on 28 februarie 2024 - 11:45, said:

Eu nu am folosit deloc de decenii, nu am patit sa am vreodata probleme cu vreun device. Ba am vazut zeci de device-uri cu antivirus care abia se tarasc

Nu te cred.

View Postandreic, on 28 februarie 2024 - 11:47, said:

Intotdeauna folosesc antivirus pentru ca sistemul nu are cum sa reziste scripturilor si malware-urilor de pe diverse site-uri mai "underground".
Si evident Kaspersky e preferatul meu, inlocuieste automat defenderul windows-ului si e lite pe resurse.
Pe sistemele actuale post 2020 nu prea mai e o problema oricat ar lua, 6-8-12 nuclee fac fata + ssd-uri rapide cu dram cache Posted Image

Bun Kaspersky, confirm. L-am testat cu ceva vreme in urma. Functii multe si eficiente.
Cat despre sisteme actuale cu multe nuclee si SSD iti spun din experienta ca anumite versiuni de W10 (mai noi) reusesc cu brio sa le infunde RAM-ul, sa iti dea lag, sa iti faca nervi, s.a.m.d.


View Postsmiley2, on 28 februarie 2024 - 11:57, said:

Nu imi dau seama cum puteti sa folositi Kaspersky care e al rusilor si sunt atatea atacuri cibernetice.

Eu nu imi dau seama cum puteti utiliza Windows de la americani care va spioneaza non-stop prin acest sistem de operare.

Daca este sa gandim asa de nationalist regresist ar fi necesar ca sa avem noi romanii tot. Dar nu suntem noi miezul.....

Ca sa echilibram balanta puterilor intunecate ale acestei planete, eu zic sa bagati sistem de operare de la americani si antivirus de la rusi. In felul asta se pazesc unele pe altele.

#44
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007

View Postgry2000, on 02 martie 2024 - 10:31, said:

........
Eu nu imi dau seama cum puteti utiliza Windows de la americani care va spioneaza non-stop prin acest sistem de operare.
........

si daca esti asa de preocupat de spionaj de ce ai cont aici in SF ?

#45
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
@gry2000, produsele Bitdefender se dezinstaleaza foarte usor, nu stiu ce probleme ai avut tu.
Folosesc Bitdefender de ani de zile.
Tu ce SO rulezi?
Linux distro?

Edited by JustXXL, 02 March 2024 - 18:33.


#46
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View PostJustXXL, on 01 martie 2024 - 18:02, said:

@Valy_user, "The new Bitdefender Antivirus Free, released in March 2022, is created from the ground up, while the legacy Bitdefender Antivirus Free Edition, based on outdated technology, was retired at the end of 2021, with extended support for existing users through June 30, 2022."

Quote

At any point, to avoid any disruption in their security protection, users may choose to migrate to the new and improved Bitdefender Antivirus Free for Windows. Check out the video below to learn more about the new free version.
https://www.bitdefen...tions/free.html
E altă vresiune de antivirus acum.
Am folosit-o și pe cea din primul link, ba chair și enervanta aia care se deschidea mic în system3 și avea trei butoane Posted Image
Adică asta: [ https://sc.filehippo.net/images/t_app-cover-m,f_auto/p/845edfb8-96d3-11e6-8928-00163ed833e7/890106101/bitdefender-antivirus-screenshot.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O schimbare tâmpită la vremea aia. Da, într-adevăr era mai simplu de utilizat pentru average joe, dar mie mi se părea penibilă și consider că varianta de dinaintea ăsteia era cu mult mai ok ca interfață.

Acum folosesc acestă variantă: Attached File  Bitdefender.PNG   55.21K   19 downloads
Care primește actualizări la zi.

Scuze pentru exprimarea Bitdefender Free Edition Edition.
Se pare că acum se numește Bitdefender Antivirus Free. N-am băgat de seamă. Mi s-a părut ceva insignifiant schimbarea denumirii.
https://www.bitdefen...tions/free.html

Edited by Valy_User, 02 March 2024 - 19:12.


#47
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View PostMihai_3, on 02 martie 2024 - 12:12, said:

si daca esti asa de preocupat de spionaj de ce ai cont aici in SF ?

Era un raspuns retoric pentru cei paranoici precum colegul care intreba de ce utilizeaza lumea un antivirus anume.
La fel sunt unii paranoici si cu sistemele de operare anume.
Sper ca nu e cazul tau la niciuna din situatii.

View PostJustXXL, on 02 martie 2024 - 18:33, said:

@gry2000, produsele Bitdefender se dezinstaleaza foarte usor, nu stiu ce probleme ai avut tu.
Folosesc Bitdefender de ani de zile.
Tu ce SO rulezi?

Nu stiu cum este acum dar atunci aveam XP SP 2 care este de departe cel mai bun OS facut de Microsoft din toate timpurile.
Tu probabil esti mai nou in domeniu, dar daca te straduiesti sa cauti in arhivele de acum 15-20 de ani, o sa gasesti raspunsurile la problemele cu Bitdefender la vremea aceea.
Ca si antivirus era unul din cele mai bune, dar era greu de eliminat de pe masina.

Daca folosesti versiunea free acum, poti spune daca are functia DOS scan?

#48
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Folosesc de ani buni solutia incorporata in windows, fara probleme. Cind am chef de prostii etc, activez un Deep Freeze si ma joc cum vreau.

Edited by Ravy, 03 March 2024 - 21:31.


#49
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Postgry2000, on 03 martie 2024 - 10:08, said:

Ca si antivirus era unul din cele mai bune, dar era greu de eliminat de pe masina.
Și cu Revo. Uninstaller tot așa greu e?

#50
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Tin minte ca a trebuit sa pun alta imagine OS si doar asa am scapat de el.
Azi tot la fel este?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate