Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Sa folosim antivirus, antimalware?

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Folositi ceva de securitate pentru Windows 11 sau aveti incredere doar in actualizari de sistem?

Nu as vrea sa ma trezesc cu niste fisiere corupte prin laptop, chiar daca le fac backup mi-ar lua ceva timp sa reinztalez Windows-ul.

Ma uitam pe la BitDefender Antivirus Plus, Norton 360 eventual Malwarebytes, nu am verificat daca mai au ceva cei de la Microsoft(era Microsoft Security Essentials acum ceva ani).

Avast-ul am inteles ca ar colecta date din browser iar Norton, AVG, Avira ar fi din aceeasi "familie".

Kaspersky exclus din lista. :)

#2
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
Eu folosesc Bitdefender Total Security si sunt foarte multumit de el.
Cred ca ofera o protectie mai buna fata de protectia implicita si gratuita din Windows 11.

#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Io am licență de Bitdefender Family Pack, acoperă toate widnowsurile și telefoanele mobile din parohie.

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Folosește Bitdefender Free Edition.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand Windows-ul vine de ani buni ( de pe la Windwos 8 ) cu antivirusul sau incorporat - Windows Defender se cheama acum - urmasul lui MSE.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Bitdefender are o politica de preturi foarte ciudata. Ieftin pana te prinde si apoi te taxeaza scump pentru prelungirea licentei. Cam ca la operatorii de telefonie.

#7
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Initiator care este problema cu antivirusul Kaspersky?
Eu folosesc varianta free, dar nici nu ma plimb pe site-uri suspecte.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Asa ca nu merita sa pui ceva free oricum.

In rest depinde cum il utilizezi. Daca intrii pe site-uri mai dubioase, torenti, crack-uri, etc atunci un antivirus cu plata - solutie completa - si cu Firewall ar fi de dorit.
Poti folosi ceva Bitdefender - Internet Security, Total Security... Si eventual sa folosesti sii antivirusul din windows ptr scanari manuale - nu se dezactiveaza complet la instalarea altei solutii. Doar modulul rezident se dezactiveaza ( scanarea in timp real )

Vizualizare mesajLeo2006, pe 28 februarie 2024 - 11:21, a scris:

Bitdefender are o politica de preturi foarte ciudata. Ieftin pana te prinde si apoi te taxeaza scump pentru prelungirea licentei. Cam ca la operatorii de telefonie.

Nu si cand cumperi de BF Posted image
Si nu cumperi prelungire ci o licenta noua - cum expira ce veche adaugi cheia noua in cont.

Edited by eiffel, 28 February 2024 - 11:25.


#9
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Bitdefender Total Security,best of the best.Bonus, are in instrumente optimizare rapida,excelenta atunci cand windows-ul o ia "randeaua"Posted image .

Attached Files



#10
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
depinde cat de mult folosesti site-uri "dubioase". Daca te stii omul care se uita relativ atent la ce ia de pe internet (chiar si continut piratat), Windows Defender e relativ suficient.

Eu pe calculatorul personal nu am intalat nimic extra, dar pt parintii mei am cumparat licenta de bitdefender.

#11
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,596
  • Înscris: 16.03.2004

View Postsmiley2, on 28 februarie 2024 - 11:01, said:

Folositi ceva de securitate pentru Windows 11 sau aveti incredere doar in actualizari de sistem?

Windows 11 îți oferă un antivirus foarte bun, de ce ai cumpăra altul, știindu-se că nu este bine să ai doi antiviruși în același timp...:ermm:...

#12
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Eu nu am folosit deloc de decenii, nu am patit sa am vreodata probleme cu vreun device. Ba am vazut zeci de device-uri cu antivirus care abia se tarasc

#13
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015

View Postdark, on 28 februarie 2024 - 11:40, said:

Windows 11 îți oferă un antivirus foarte bun, de ce ai cumpăra altul, știindu-se că nu este bine să ai doi antiviruși în același timp...Posted Image...

Asta pe langa faptul ca antivirusul ala mai ia si ceva din resursele sistemului.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajsmiley2, pe 28 februarie 2024 - 11:01, a scris:

Folositi ceva de securitate pentru Windows 11 sau aveti incredere doar in actualizari de sistem?
Kaspersky exclus din lista. Posted image
Intotdeauna folosesc antivirus pentru ca sistemul nu are cum sa reziste scripturilor si malware-urilor de pe diverse site-uri mai "underground".
Si evident Kaspersky e preferatul meu, inlocuieste automat defenderul windows-ului si e lite pe resurse.

Vizualizare mesajborhot, pe 28 februarie 2024 - 11:45, a scris:

Asta pe langa faptul ca antivirusul ala mai ia si ceva din resursele sistemului.
Pe sistemele actuale post 2020 nu prea mai e o problema oricat ar lua, 6-8-12 nuclee fac fata + ssd-uri rapide cu dram cache Posted image

Edited by andreic, 28 February 2024 - 11:53.


#15
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Win11 vine by default cu Defender si ar trebui sa fie si activ daca nu l-ai dezactivat manual.

https://learn.micros...w=o365-worldwid

Daca vrei ceva mai bun, ai Crowdstrike, dar ala nu e pentru acasa. Au o varianta pentru dispozitive personale, dar numai impreuna cu o configuratie corporate.

Sigur ca fiecare vendor isi lauda produsul. Totusi, o evaluare independenta (Gartner) a aratat ca leaderi sunt Microsoft si Crowdstrike. Restul sunt mai departe...

https://www.gartner....ction-platforms
https://www.microsof...tion-platforms/

In cele din urma, nici o solutie nu iti ofera o garantie. Backup-ul regulat la datele importante e sfant urmat de gandirea critica, sa nu urmezi orice link primesti pe mail ca ai un colet in asteptare sau ca s-au publicat din greaseala salariile.

Edited by bogdan_o, 28 February 2024 - 11:56.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajdark, pe 28 februarie 2024 - 11:40, a scris:

Windows 11 îți oferă un antivirus foarte bun, de ce ai cumpăra altul, știindu-se că nu este bine să ai doi antiviruși în același timp...Posted image...

Cel din sistem nu este o problema - este dezactivat modulul rezident atunci cand instalezi un alt antivirus. Ramane posibilitate de scanare manuala - ceea ce e ok.

Problema poate fi daca pui doi antivirusi third-party. Desi si aici s-au facut niste imbunatatiri - cand instalezi pe al doilea, unii antivirusi te anunta ca exista deja un alt antivirus si recomanda dezinstalarea celui vechi, altfel nu poate continua instalare.

#17
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu imi dau seama cum puteti sa folositi Kaspersky care e al rusilor si sunt atatea atacuri cibernetice.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postbogdan_o, on 28 februarie 2024 - 11:53, said:

Daca vrei ceva mai bun, ai Crowdstrike, dar ala nu e pentru acasa. Au o varianta pentru dispozitive personale, dar numai impreuna cu o configuratie corporate.

Sigur ca fiecare vendor isi lauda produsul. Totusi, o evaluare independenta (Gartner) a aratat ca leaderi sunt Microsoft si Crowdstrike. Restul sunt mai departe...

https://www.gartner....ction-platforms
https://www.microsof...tion-platforms/

Alea sunt solutii integrate ptr medii industriale / companii ce ai pus acolo.

Aici e doar ptr un calculator ptr acasa. Sunt alti jucatori, desi acum vreo 3 ani si Defenderul de la Microsoft era iprimul n top. Inca e in primii 10 , dar n-a mai prins primul loc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate