Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Vechime vs km reali

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
La capatul opus, varul meu, plecat din tara, a tinut in stoc 3 masini pina s-a decis, dupa 7 ani, sa scape de ele.
2005- 73k km in acte pusi aiurea la ITP (real 66k), in 2 ani abia am reusit eu sa ii fac pe aia si am dat-o mai departe
2005 - 155k  km(cu asta a mai mers unchiu-miu si cumnata-su) eu am pus aia 10k pe ea
2006 - 83k km cind a vrut sa o vinda, clientul ma intreba daca are motor schimbat si astia sint km noului motor.
S-a razgindit, nu o mai da (la cit se vinde, cit e una la inchiriat pt o luna...) si pe asta am adus-o eu cu el spre 92k km.
Masina sta iar din toamna, dar o sa o iau iar sa o mai misc eu, sa ii mai fac una alta...mentenanta, kilometri... Posted Image
A, mai e si masina unchiului meu, tot la vreo 80k km ca nici ala nu prea mai merge cu ea de cind e pensionar.

Edited by Evergreen, 01 March 2024 - 09:43.


#38
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Adaug si eu 2 exemple din familie:
- masina parintilor mei, 2004 cu ~110.000 km rulati;
- masina sotiei, 2010 cu 89.000 km rulati;

Edited by closchkutza, 02 March 2024 - 23:41.


#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
E ok, va mai echilibrez eu media cat de cat. Am calculat zilele astea ca am facut 5000 km cu numere rosii.

#40
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Exista un proiect de lege la nivelul UE conform caruia masinile mai vechi de 15 sa nu mai aiba dreptul la reparatii.

E cel putin ciudata ideea.. tinand cont de cat de afectat va fi intreg lantul dar..  ce-nseamna hotia-pe-fata.

#41
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Probabil ca asa va si muri...
Astia isi pun in cap fabricantii de piese, service-urile samd.

#42
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Absolut.. si totusi.. o masina trebuie folosita - ca d-aia o iei si cel mai bine e sa circule, nu sa stea.. poate in 2004 cand spun unii ca au luat-o existau principii putin diluate dar anul 2024 impune utilizare in regim de eficienta si cu gandul la devalorizare..

Edited by Pieptoasa, 03 March 2024 - 15:37.


#43
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View PostPieptoasa, on 03 martie 2024 - 15:29, said:

Exista un proiect de lege la nivelul UE conform caruia masinile mai vechi de 15 sa nu mai aiba dreptul la reparatii.

E cel putin ciudata ideea.. tinand cont de cat de afectat va fi intreg lantul dar..  ce-nseamna hotia-pe-fata.
Bullshit.
Nu există așa ceva.

#44
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Nu e pe baza de convenit.. ca uite.. pt masinile >12 ani ITP-ul este obligatoriu anual.. si nici pe baza de exceptii ca uite .. vad cotoarbe cu gauri in caroserie de la rugina care circula pe strasse - rugina aia nu s-a dezvoltat marinimos dupa ultimul ITP.

Deci e o ipoteza in teoria.. vechimii.

#45
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
N-are nici o legatura ce spui tu cu itp-ul, la aia de au iesit din UE se face anual incepand cu anul 3 de dupa inmatriculare, la austrieci e anuala din anul 5, pe langa asta exista o directiva europeana pt itp: 2014/45


#46
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Era vorba de legislatie si punct - cum interpretezi tu ceea ce am spus.. mi-e greu sa inteleg..dar tu cu siguranta nu ai inteles metaforele din replicile mele.

Stirea cu pricina : https://observatorne...ani-565578.html

#47
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,365
  • Înscris: 29.01.2008
Noi avem autobuze, ambulanțe și mașini de pompieri mai vechi de 15 ani. Despre ce vorbim? Această lege ar interzice populației să se folosească de un bun proprietate personală, deși în momentul achiziției nu s-a pus problema vreunei limitări.
Cât despre ITP, atât timp cât mașina corespunde condițiilor impuse nu văd de ce să nu treacă ITP. Cazanele peticite sau pline de rugină nu trec legal ITP-ul, deci acolo e doar problema statului să ia măsuri.

#48
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Se inaspresc conditiile Tudose! sau.. asa ceva nu exista domne'.. ? Posted Image .. lasa ca bus-urile si ambulantele's platite din bani publici - nu plange tu de mila alora care ne gestioneaza banii.. si da.. zau ca la capitolul Pompieri lucrurile stau excelent in regiunea mea.. cele mai moderne utilaje din sectorul public cred.

Este vorba despre o piata de consum.. au scazut teribil vanzarile de masini noi si pe cale de consecinta toate ramurile conexe sunt afectate. Bine..rau - economia actuala e bazata pe consum - ce e interesant e ca uite.. scade cererea si nu scade pretul! e iarasi un concept actual prin intermediul caruia scade in mod voit productia si creste substantial/artificial pretul (vezi subiectul placi video de acum cativa ani)..
E o discutie vasta vizavi de durabilitatea/fiabilitatea noilor produse dar.. trebuie sa mearga comertul - asta-i conceptia.

Edited by Pieptoasa, 08 March 2024 - 21:34.


#49
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023

View PostPieptoasa, on 05 martie 2024 - 21:39, said:

Era vorba de legislatie si punct - cum interpretezi tu ceea ce am spus.. mi-e greu sa inteleg..dar tu cu siguranta nu ai inteles metaforele din replicile mele.

Stirea cu pricina : https://observatorne...ani-565578.html

E vina ta ca urmaresti asemenea site-uri, asemenea stiri si informatii atat de dubioase.

Ce stiri sunt alea? Auzi acolo, din 2045. Efectiv stirile de genul asta trebuie sa fie eliminate de utilizatori, nu citite si nici date ca exemplu. Dar na, e an electoral si haur are sperante.

View PostPieptoasa, on 08 martie 2024 - 21:32, said:

Este vorba despre o piata de consum.. au scazut teribil vanzarile de masini noi si pe cale de consecinta toate ramurile conexe sunt afectate. Bine..rau - economia actuala e bazata pe consum - ce e interesant e ca uite.. scade cererea si nu scade pretul! e iarasi un concept actual prin intermediul caruia scade in mod voit productia si creste substantial/artificial pretul (vezi subiectul placi video de acum cativa ani)..
E o discutie vasta vizavi de durabilitatea/fiabilitatea noilor produse dar.. trebuie sa mearga comertul - asta-i conceptia.

Au scazut vanzarile si oculta se gandeste sa schimbe ceva din 2045 :) Cam atata logica are.

#50
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View Posttfmercedez, on 27 februarie 2024 - 17:48, said:

E clar ca o vinde de buna ce este..
Cum naiba sa faci aproape 400.000km in nici 3 ani? Nici macar tirurile nu merg in halul asta.
Ca sa faca acei km eu ma gandesc c-a fost intretinuta la timp si n-a stat in service prea mult....altfel avea 130.000 km cum au toate vandute de samsarii romani
Eu am luat in Mercedes CLA de 3 ani cu 140.000 km, e perfecta masina si dupa 1 an cu 2 revizii facute si-atat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate