Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Vechime vs km reali

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Posttfmercedez, on 27 februarie 2024 - 18:13, said:

si ce taximetrist baga 400km pe zi?
știu mașină în românia  a cărei motor n-a fost oprit 3 ani.avea 3 șoferi și-o dădeau unul altuia.logan era  pentru curioși

View PostLabargo, on 27 februarie 2024 - 18:27, said:

sigur o ia vreun guster de la noi si se plange de fiabilitate Posted Image
90% sunt gușteri pe la noi.dar sunt gușteri fericiți și cu nasu pe sus

Edited by EMPP, 27 February 2024 - 19:44.


#20
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,623
  • Înscris: 16.08.2010

View PostEMPP, on 27 februarie 2024 - 19:44, said:

știu mașină în românia  a cărei motor n-a fost oprit 3 ani.

Au asistat și reprezentanții Guinness world?  Posted Image

Adică, vreau să zic, n-au oprit motorul nici când au schimbat cureaua de distribuție? Nici la benzinărie?

#21
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Nici schimb de ulei.

Initiator, las-o unde e.

#22
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostFreeThinker, on 27 februarie 2024 - 19:48, said:

n-au oprit motorul nici când au schimbat cureaua de distribuție?
Aia se schimba-n trafic, daca te-a prins ora 17 pe Maniu, Petricani sau alte zone crepusculare.   :bigwhitegrin:

#23
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Decat 60000 km in Bucuresti, mai bine 400 000 km in Olanda, taxi de cursa lunga .. parerea mea. Nu stiu ce omoara motorul mai mult: mersul in coloana si accelerari /frane bruste, sau mersul constant pe autostrada?

#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007

View Postterratec, on 27 februarie 2024 - 18:48, said:



E mai mult Renault decât Mercedes, asta de câțiva ani buni.
Alăturarea Logan cu Mecedes într-o frază părea forțată acum câțiva ani, acum e foarte potrivită.
atat Mercedes cat si Renault au dominat in Formula 1. Abii stiu sa faca motoare, asta e clar.

Cat despre calcule, orice investitie intr-o masina sunt non investitie. Bani care se evapora, dispar. Scump nou, si nu mai valoreaza nimic dupa 20 de ani.. deh, investitie..

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007
Mercedes-Benz E 300 Estate de Business Solution Luxury Aut. *V
First Registration: 08/2021 Mileage: 397,740 km Fuel: Hybrid (diesel/electric), Plug-in hybrid Power: 225 kW (306 Hp)
Price: €27,945

https://link.mobile....5oDfNTQJPo737C8

Asta este anuntul. Culmea, la doar cativa euro diferenta se gasesc variante cu jumatate din kilometraj, ba chiar mai ieftin (dar cu avarie reparata)



Mercedes-Benz E 300 E -Klasse T-Modell E 300 de
First Registration: 04/2021 Mileage: 149,000 km Fuel: Hybrid (diesel/electric), Plug-in hybrid Power: 143 kW (194 Hp)
Price: €27,900

https://link.mobile....Y2sqSjH5MxECLB7

View Postsebulbus, on 27 februarie 2024 - 18:47, said:



De vandut se vinde pentru ca aici a dictat calculul financiar ca e optim sa o faca.
.
si calculul a iesit de 3 ori la 3 proprietari diferiti.

Fiecare a bagat in ea un set de distributie, revizii majore.

Fiind si hibrida, probabil ca deja bateria este pe duca, iar inlocuirea ei va si si mai scumpa.

Edited by tfmercedez, 27 February 2024 - 23:43.


#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
am cunoscut acu câțiva ani o corrola, Toyota corrola :P
corrolă care făcea zilnic traseul suceava-bucurești-suceava, adunând diverse acte pe traseu și „vărsându-le” la diverse instituții centrale
după 3 ani și-un pic avea 500k km!

#27
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

View Posttfmercedez, on 27 februarie 2024 - 18:13, said:

si ce taximetrist baga 400km pe zi?

In UK, pakistanezii care baga Uber, sunt 3-4 intr-o casa, si masina nu sta niciodata, cum termina unul cu ea o ia urmatorul, si tot asa. E usor sa ajungi la 400k in cativa ani.

La ce masina e aia, 400k nu e foarte mult, mai realist decat s-o iei din romanica la 190k dati inapoi de la 750k sau dauna totala reparata cu chit si piese din dezmembrari.

Cand cautam masina in DK, am gasit d-astea la 380- 450k de km, unele nici macar taxi, doar masini pe la hoteluri din Copenhaga folosite pentru curse lungi - aeroport, Suedia, etc.

#28
Demerzel

Demerzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.02.2024

View Posttfmercedez, on 27 februarie 2024 - 17:48, said:



Eu am cumpărat masina de 1 an cu 90.000 de km in bord, firma de export import, plimbau niște hârtii vreo 500 de km zilnic.
Pe autostrada e un nimic, 4-5 ore de condus.

Esti sigur ca știi cati km face zilnic un tir cu 2 șoferi ?

Edited by althea, 28 February 2024 - 06:30.


#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View PostFreeThinker, on 27 februarie 2024 - 19:48, said:


Au asistat și reprezentanții Guinness world?  Posted Image

Adică, vreau să zic, n-au oprit motorul nici când au schimbat cureaua de distribuție? Nici la benzinărie?
,n-a oprit motorul,,în sensul că n-a stat parcată.
ți-am dat detalii să-ți pice și ție fisa

View Postjeffy86able, on 27 februarie 2024 - 20:20, said:

Nici schimb de ulei.

Initiator, las-o unde e.
mai sunt încă unii care au nevoie şi de desen probabil

View PostDemerzel, on 28 februarie 2024 - 05:07, said:

cati km face zilnic un tir cu 2 șoferi ?
ZERO fiindcă stă+n vamă.
este glumă ca să priceapă toţi

#30
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
Si totusi, o masina nu inseamna doar motor. inseamna cutie de viteze, caseta de directie, amortizoare, electronica...etc. Sa dai 25k eur pe una care are rulajul ala, pentru mine e no way.
Dar na...stai cu dosul in mertz, e altceva.Din ce arata la prima vedere pe oleix sunt vreo 40k de masini din gama premium la vanzare Mercedes, BMW ,Audi etc ...inclusiv vreo 900 de Porsche .
Deci fie ne scaldam in bani fie in fitze. Daca aduni km facuti de masinile alea ajungi pana urmatoarea galaxie.

#31
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Posttfmercedez, on 27 februarie 2024 - 18:13, said:

si ce taximetrist baga 400km pe zi?
Aia care au autostrazi si aeroporturi pe langa orasele mari... nu din Romania desigur

#32
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View Postgushpi, on 27 februarie 2024 - 23:57, said:

am cunoscut acu câțiva ani o corrola, Toyota corrola :P
corrolă care făcea zilnic traseul suceava-bucurești-suceava, adunând diverse acte pe traseu și „vărsându-le” la diverse instituții centrale
după 3 ani și-un pic avea 500k km!
E cam sf de facut zi de zi un traseu de genul asta in Romania, cel putin 6 ore de mers continuu doar dus. Daca mai prinzi aglomerat in București poti sa faci lejer 1-2 ore in plus.

#33
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
Avand 3 ani e posibil sa fie masina de leasing, efectiv dupa 3 ani se vinde ca nu mai e rentabila.

Iar 400km pe zi nu e mare lucru, prim vest nu prea exista notiunea de taxi ca in Romania. Adica nu mergi la mol, la meci sau la baute cu taxi, ai alte variante mult mai comode si mai ieftine. Dar daca se foloseste undeva taxi e pt a merge la aeroport. Rezervi taxi si cu cateva saptamani inainte de zbor, ca daca suni cu 3-4 zile inainte s-ar putea sa nu mai gasesti vreun taxi liber.

View Posttfmercedez, on 27 februarie 2024 - 18:13, said:

si ce taximetrist baga 400km pe zi?


Multi, si probabil in mai putin timp decat parcurge un taximetrist 50km prin Bucuresti.

#34
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Da,sant masini care fac km aia. Cum au zis mai sus altii.  Caz concret -sant companii in Londra care angajeaza sofer+masina dar pun conditii. Neagra,ani putini,euri mari,tinuta adecvata(costum),facilitati in interiorul masinii(se pleaca de la apa plata rece in sus). NU SANT masini pt pulime. Fac galagie de km .Brusel/Paris/ sau aiurea.   Tangential am cunoscut un roman ce facea treaba asta.  Nu vezi,nu auzi,nu cunosti.  Ce se intampla in masina ramane acolo.

#35
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

View PostMikeSpike, on 29 februarie 2024 - 11:12, said:

Da,sant masini care fac km aia. Cum au zis mai sus altii.  Caz concret -sant companii in Londra care angajeaza sofer+masina dar pun conditii. Neagra,ani putini,euri mari,tinuta adecvata(costum),facilitati in interiorul masinii(se pleaca de la apa plata rece in sus). NU SANT masini pt pulime. Fac galagie de km .Brusel/Paris/ sau aiurea.   Tangential am cunoscut un roman ce facea treaba asta.  Nu vezi,nu auzi,nu cunosti.  Ce se intampla in masina ramane acolo.

Uber Executive, sau cum se cheama, dau un examen, un fel de test, de genul, daca vrea clientul sa manance spaghete, unde il duci, sau daca vrea sa vada un show, sau sa mearga la un club. La nivelul lux, n-are ala timp sa stai tu sa cauti pe google maps, plus ca trebuie sa stii sa faci recomandari ca lumea. Ma gandesc, recomandarile includ si fete, baieti, prafuri, etc.
Cum zici, sunt unii care inchiriaza un d-asta cu zilele, si sta dupa ei sa-i duca unde au nevoie.

#36
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Si acu', in 2024, se dezbate nr de km vs ani?!?!?
Fara prea mare deranj, masina de serviciu face cam 800km/luna, alta care face anul la mine se apropie de 10k (am dat-o cuiva o luna sa o foloseasca iar eu mai mult in weekend o misc) iar cea de baza spre 20k/an.

Pe vremuri, in anii 2000, aveam si maxim de 5000km/saptamina in RO, banul rau mi-a fost elev, de la mine a invatat sa umble :P

Edited by Evergreen, 01 March 2024 - 09:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate